Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Papusa
Muntii Iezer-Papusa
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Sac husky sau trimm? ce imi recomandati? (14)

walker_guy
walker_guy
Coarda

Salutare! De ce nu iti indrepti privirea catre un Ajungilak (Mammut)? In ceea ce priveste standardele pot spune cu mana pe inima ca sunt respectate intr-un mod incredibil! Am prieteni care folosesc saci Mammut, m-au convins si pe mine sa imi iau unul si nu ma pot abtine sa nu spun, la randul meu, mai departe, si altora, despre calitatea acestora. Merita fiecare banut!
Despre materialele folosite, despre standardele respectate ( http://en.wikipedia.org/wiki/EN_13537 ) si despre multe alte detalii se poate citi pe site-ul lor: http://www.mammut.ch/en/sleepingsystems_guide.html
Si ca sa ma refer si la cei doi saci adusi in discutie: sacul Trimm este, din punctul meu de vedere, prea greu pentru ce ofera, iar Husky, eu nu as cumpara, pentru ca am vazut cam cum se prezinta, multi amici se plang de calitatea proasta de executie(cusaturi, fermoare, catarame). Sacii Ajungilak, pe langa o greutate foarte redusa, datorata umpluturii lor ( http://www.mammut.ch/en/sleepingsystems_synthetic_fillings.html ) chiar respecta standardele mai sus amintite (asta pe testate, in zapada si la multe grade cu minus) Carpati.org
Am vrut de multe ori sa intervin in discutiile despre sacii de dormit si sa amintesc si despre Mammut, acum a venit momentul Carpati.org

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 18:37

iomar43
iomar43

Salut giutu!
Iti recomand sa te uiti si la asta : http://www.mmsport.ro/10_4_2_1.htm - maddie mi-a anticipat raspunsulCarpati.org ; E lucrat foarte bine, spatiu interior foarte generos, material exterior impermeabilizat. Eu l-am cumparat acum o luna si sunt foarte multumit.

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 14:41

mariusadx
mariusadx

Salut,
Am exact acest model de la Husky , l-am folosit la cort si refugiu iarna , la -5 este ok sub aceasta temperatura cred ca o sa-ti lipseasca confortul.
Este bine lucrat si are un volum interior foarte mare.

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 13:41

romancatalin
romancatalin..

Salut, si eu am Trimm Arktis si sunt foarte multumit de el. Il folosesc pentru toate turele indiferent de anotimp. Cu toate ca e foarte calduros, vara il folosesc ca si izolare suplimentara la pamant si pentru diminetile friguroase in cort cand i-mi acopar picioare iar iarna ma imbrac un pic mai gros pentru somn. Dezavantajele lui sunt greutatea destul de mare si compresibilitatea destul de mica (minim personal aprox 7-8 l)

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 12:52

gabicolea
gabicolea
Caraba

salutare,

si eu am un trim peak si folosesc si vara si iarna . Nu am dormit iarna la cort dar am dormit in refugiul din saua Grind in creasta PC, la peste 2000m intr-o noapte destul de rece, evident imbracat f bine.

zile senine
gabi

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 07:19

midan
midan
Rucsac

Foarte bine a punctat Mike ( Mihaela ).
Eu am Trimm Peak ( -5 conf si -13 extrem ), l-am folosit in perioada mai-septembrie, nu mi-a fost frig in el.
L-am ales in locul Husky-ului care avea caracteristici asemanatoare pe motiv de pret mai scazut, calitativ nu mi s-a parut sa fie o diferenta semnificativa.

@giutu, Trimm are sac de compresie.

@tesla4536, suparat rau sacul ala, ce se facea propietarul daca pleca in doi la munte, cum se descurca cu el ? Carpati.org

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 03:30

andrei
andrei
Busola

tesla4536: da se zbatea rau sacu ala de era nevoie de 3-4 insi? Carpati.org

Eu as alege sacul de la husky sau cel recomandat de maddie. Nu as alege trimm-ul. (din mai multe motive, obiective sau subiective).

As mai avea in vedere ca temperaturile de extrem/confort s-ar putea sa nu fie masurate dupa aceleasi standarde...

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 01:29

tesla4536
tesla4536
Caraba

Ce nu-mi place la sacii Triumph este greutatea cu care il introduci in sacii de compresie. Eu cand am intalnit cate un astfel de sac a fost nevoie de 3-4 insi pt. a-l introduce inapoi in sacul de compresie.
Husky meu Magnum il introduc lejer in cel mult 2 minute.

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 00:38

maddie
maddie

Ma amestec si eu ca musca in lapte si o sa te rog sa te uiti si la asta http://www.mmsport.ro/10_4_2_1.htm mie mi se pare destul de avantajos si din cate stiu cei de la MMSport sunt seriosi. Succes Carpati.org

Sâmbătă, 21 martie 2009 - 00:18

edics
edics
Busola

Din cate stiu in Romania se ofera garantie pt orice fel de produs., iar pt cele de confectii si incaltaminte legislatia prevede minim 30 de zile. poti totusi vedea defectele in 30 de zile, insa raspunsul ai sa-l primesti cu siguranta in momentul in care ai sa ti raspunzi la intrebarile lui Mike.
Iar partea cu sacu' de compresie poate fi hotaratoare daca depaseste bugetul.
Cele -10 grade sunt multumitoare daca nu vrei cort si zapada si ai sa te multumesti cu refugii pe timp de iarna, ai sa porti sosete si izmene in el insa ai sa dormi bine...(experienta proprie)

Vineri, 20 martie 2009 - 21:58

giutu
giutu

Pt. edics
Husky-ul are sacul de compresiune inclus Trimm-ul nu.
Vreau sa mentionez ca Trimm-ul se gaseste in Himalaya (in care nu prea am incredere-parere personala) si nu ai garantie iar Husky-ul se gaseste in Ascent care iti da si 2 ani garantie si in care am foarte mare incredere (din propria experienta).

Vineri, 20 martie 2009 - 21:48

mike
mike
Rucsac

Depinde daca vrei sa il folosesti si primavara devreme si toamna tarziu (la asta se preteaza trimm pt ca are temp de confort si extrema mai scazute) sau doar de prin mai pana in oct (husky).
Deasemenea daca esti mai friguros alege-l pe cel cu confortul cel mai avantajos daca in sens invers te intereseaza greutatea orienteaza-te spre husky....
Preturile sunt comparative asa ca depinde de lista ta de prioritati.
Din pacate reviewuri nu o sa prea gasesti pentru ei..

Vineri, 20 martie 2009 - 21:24

edics
edics
Busola

Eu as lua trimm diferenta de 20 de lei ~300 grame diferenta de greutate se justifica pentru cele 7 grade in plus(minus) ca temperatura de extrem... eu as dori sa stiu daca vine cu un sac de compresie pt ca altfel mai trebuie sa pui inca 25-30 lei pt asta si se adauga la costul final... dar oricum as merge spre trimm, Nu am folosit nici unu dintre modelele expuse parerea este una pur teoretica si in comparatie cu ce am folosit eu pana acum.

Vineri, 20 martie 2009 - 21:19

giutu
giutu

Vreau sa imi cumpar un sac de dormit dar nu ma pot decide intre Trimm Arktis -8...-17 (http://www.himalaya.ro/catalog/product_info.php?cPath=29&products_id=471) pret 220RON sau Husky -4...-10 (http://www.ascent.ro/product--Husky_-10--1503.html) pret 200RON.

Vineri, 20 martie 2009 - 20:40

Afisari: 4,189

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0553 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org