Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Harghita-Ciceu
Muntii Harghita

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Running Shop sinonim cu lipsa de profesionalism (7)

mike
mike
Rucsac

Update: pe 1.08, a ajuns acasa, pe numele meu un colet din partea celor de la Running Shop, care a fost receptionat de cineva din familie. Desi nu am primit niciun mail de instiintare cu privire la faptul ca intentioneaza sa trimita comanda, am primit totusi un mail prin care eram intrebata daca am primit produsele si daca sunt ok. Se pare ca pana la urma publicitatea negativa a avut un oarecare efect. Doar ca au trecut 13 luni de la comanda initiala si nici macar acum in al 13-lea ceas nu pot sa spun ca mi s-au parut profesionisti. Daca tot au trimis coletul, era normal ma gandesc sa primesc un mail in care sa fiu instiintata de acest lucru. Nu hodoronc-tronc un colet, la o adresa la care culmea nici nu locuiesc in prezent. Grrrrr....

Vineri, 3 august 2012 - 01:24

strainul
strainul

Cu Runningshop m-am ars si eu. Am comandat doua bete de trekking si o pereche de yaktraxuri. Au venit doar yaktraxurile, dar a trebuit sa achit toata comanda, cu promisiunea ca betele vor veni ulterior fiind livrate din alt depozit. Evident betele nu au mai venit, in final, mi s-a spus ca nu mai exista in stocul lor si a urmat cursa de recuperare a banilor dati (vreo 200 ron). Telefoanele nu-s eficiente, tipii mint de ingheata apele pe un ton profesionist. De OPC li se falfaie, singura care-i pune in miscare e o plangere penala pentru inselaciune. Alte detalii pe privat.

Marți, 17 iulie 2012 - 10:56

florinbalan
florinbalan
Rucsac

adresa mail: reclamatii.brasov@opc.ro
Ca astia-s din BV.
Trebuie neaparat sa atasezi la mail copii dupa toate hartiutile. Apoi astepti...

Luni, 16 iulie 2012 - 15:07

zentai
zentai
Coarda

cred ca n-ar strica sa atunci un ochi pe termene (e posibil sa ma insel) dar ai avut termen un an de zile sa reclami ceva(sau trei ani daca "viciile lucrului au fost ascunse cu viclenie", ceea ce nu e cazul...) pentru ca e posibil sa-ti raspunda ca reclamatia ta e tardiva.Dar tot merita sa incerci.Apoi daca vaucherul/vaucherele cu pricina erau valabile un an, ai fost tinuta de acel termen cand vaucherul producea efectele in virtutea caruia a fost eliberat, ca sa reclami ceva.

Dar repet, e posibil sa ma insel.Cei de la OPC au in site-ul de prezentare cum sta treaba cu reclamatia.Sau poti suna sa intrebi acolo daca mai are rost sa reclami!

Luni, 16 iulie 2012 - 15:00

mike
mike
Rucsac

Nu nu mai ca m-am gandit, dar le-am si promis...Momentan eu nu sunt in Romania, dar voucherele Da. Insa daca nu o solutionam pe cale amiabila (desi e clar ca nu mai suntem demult in relatii bune si imi este si mie clar ca nu o sa o mai solutionam), cand revin in tara, voi face si reclamatia OPC.

Luni, 16 iulie 2012 - 14:43

zentai
zentai
Coarda

Te-ai gandit sa inviorezi un pic atmosfera si sa folosesti o copie a vaucherelor cu o scurta reclamatie la "Protectia Consumatorului"? intrucat vaucherul e o chestie care obliga contractual...
Oricum, esti incredibil de rabdatoare....

Luni, 16 iulie 2012 - 14:39

mike
mike
Rucsac

Disclamer: urmatoarele randuri sunt SUBIECTIVE si mi le asum. Nu este un atac la persoana ci doar parerea publica a unui consumator. Nu doresc sa fiu consolata ci doar sa imi exprim public parerea de consumator/client nemultumit si poate asta va duce la o atitudine mai precauta si a altora in ceea ce privesc comenzile/achizitiile de la acest magazin.

Fara nicio exagerare, dar cu o urma marcanta de frustrare, redau mai jos o relatie comerciala, intinsa pe 1 an de zile, si esuata lamentabil, cu unul din magazinele de profil montan/sportiv cu o reclama si un marketing de succes dar cu servicii ce lasa profund de dorit.

Relatia a debutat fara voia mea in 2010, la Bucegi 7500 de la care m-am ales cu 2 vouchere. Perfect. Le-am pus la  o parte cu gandul la o comanda ulterioara de energizante.

In 2011, dupa Hercules Maraton, am mai primit un voucher tot la ei, valabil insa doar pentru produsele Inov8.

Asa ca acum m-am hotarat sa dau o comanda:

- 2 perechi de Gaitere (modele diferite)
- niste energizante

Primesc mail de confirmare a comenzii, dar comanda nu mai apare...Cat despre "a fi contactata de un consultant de vanzari" cum scria in mail...povesti de adormit copiii.
Dau la randul meu mailuri, folosesc si formularul de contact de pe site, dar fara folos.
Asa ca sun si aflu ca acele Gaitere nu sunt pe stoc, dar ca vor veni cat de curand...pana la Bucegi 7500 (editia din 2011) sper eu in gand.

Trece si Bucegi 7500le din 2011 si iaca de unde nu-s.

Iarasi repet procedura, iarasi aflu telefonic ca or sa vina. Pana la MPC (editia din 2011).

Trece MPC, dar vin sigur pana la Craciun (asa am fost asigurata telefonic).

Este inutil sa spun ca toate au insemnat telefoane din partea mea.
Am primit prima data o explicatie ciudata prin care mi se spunea ca mailurile de la mine, venind de pe yahoo ajung in spam-ul lor. Asa ca am trimis mailuri de pe gmail dar nici la acelea nu mi s-a raspuns. Asa ca am folosit formularul de contact de pe site...absolut in van!

A venit anul 2012 si am trecut la urmatorul nivel...nu mi s-a mai raspuns nici la telefon...probabil vre-un sistem de ban la numarului.

Intre timp, tot mai socializand pe la concursuri am aflat ca nu sunt singura castigatoare a unui timp de asteptare mare...dar am un avans considerabil. Dar si altii au patit-o

- comenzi venite incomplete, fara mail de informare, telefon privind livrarea etc
- comenzi venite peste 7 luni si amanari nesfarsite
- adidasi care s-au dezlipit la prima utlizare etc

Redau mai jos continutul ultimului mesaj trimis catre ei

"Buna ziua,

As dori sa va reamintesc ca astept de 1 AN DE ZILE comanda nr. 1760, lansata in iunie 2011.
Dupa mai multe emailuri si telefoane in care am fost in mod constant mintita privind reaprovizionarea stocului cu produsele GAITER de la Inov8 (reaprovizionare care pentru mine nu a mai avut niciodata loc, insa totusi produsele apar in continuare disponibile pe site) am ajuns la urmatoarea concluzie:
In cazul in care pana miercuri 27.06 nu imi primesc comanda (este ultima zi in care mai sunt in tara) voi inainta o reclamatie scrisa la protectia consumatorului.

Va reamintesc ca acea comanda cuprindea 2 perechi de Gaitere si energizante de la Isostar.
In cazul in care produsele de la Inov8 nu sunt disponibile va rog sa ma informati via email in legatura cu disponibilitatea urmatoarelor produse:
http://www.runningshop.ro/incaltaminte/sosete-barbati/inov8-inov-8-elitesoc-18.htm
http://www.runningshop.ro/incaltaminte/sosete-barbati/inov8-inov-8-debris-gaiter-38-t
rail-running.htm
http://www.runningshop.ro/incaltaminte/sosete-barbati/inov8-inov-8-prosoc-22.htm
http://www.runningshop.ro/incaltaminte/sosete-barbati/inov8-inov-8-mudsoc-20.htm

Ma intereseaza strict produsele Inov8 deoarece trebuie sa folosesc un voucher de la Hercules 2011 despre care nu vreau sa se puna problema unei invaliditati deoarece acest voucher asteapta sa fie folosit de 1 AN DE ZILE.

Nu stiu cum as califica prezenta colaborare cu Running Shop (decat ca fiind incredibil de PROASTA (nu cred ca am avut pana acum un partener de discutie mai slab decat dumneavoastra)) si in cazul in care situatia nu se va reglementa, in cel mai scurt timp posibil voi recurge inclusiv la publicitate negativa pe internet.

Lucrez in domeniul relatiilor cu clientii si consider ca abordarea dumneavoastra lasa mult de dorit, mai ales ca din ceea ce am discutat cu alti prieteni, acesta este modul in care va tratati unii clienti si sper ca atitudinea mea, desi foarte directa si vehementa sa functioneze ca un dus rece."

Este inutil sa spun:

1. ca nu am primit raspuns
2. ca Gaiterele (marimea M-cea pe care o doream) apar pe site ca fiind pe stoc si asa au fost in toata aceasta perioda.
3. ca nu am nicio speranta ca aceasta comanda va mai fi livrata dar cred ca internetul cu tot ce inseamna el: blog, google+, facebook, poate functiona la fel de bine ca un boomerang.

Foto cu parti din discutiile de pe mail si cu Gaieterele am pus la mine pe blog: (http://amintiridinmunti.blogspot.de/2012/07/running-shop-sau-o-relatie-esuata.html)

Luni, 16 iulie 2012 - 14:18

Afisari: 2,972

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9396 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org