Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Papusa
Muntii Parang
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rucsacii ABS (5)

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Pentru că arcarius a amintit în mesajul său de ”snowpulse” și ”avavest”, vin cu câteva informații în completare.

Principalele elemente ”pro” rucsacii ABS (mă refer la cei inventați și produși de firma ABS) prin comparație cu cei produși de Snowpulse (sistemul Avavest este mult prea primitiv și nu-l iau în calcul), sunt următoarele:

1. rucsacii ABS au două baloane de aer (sistem twin) / rucsacii Snowpulse au un singur balon (sistem mono)

De fapt, sistemul mono folosit acum de Snowpulse, este sistemul vechi folosit de ABS la mijlocul anilor 90 și la care a renunțat, pentru că nu s-a dovedit performant.

Dacă balonul de aer se sparge, în timpul avalanșei, sistemul mono (folosit de Snowpulse) devine nefuncțional. Acest lucru este aproape imposibil în cazul ABS, tocmai pentru că are 2 baloane de aer.

2. sistemul de activare (AU)

Detonarea și găurirea buteliei de aer comprimat se face pirotehnic, în cazul ABS.
În cazul Snowpulse, activarea sistemului se face mecanic, cu ajutorul unui cablu din oțel.

Acest sistem mecanic a fost folosit de ABS inițial, dar și la acesta s-a renunțat, după ce s-a dovedit problematic, găsindu-se metode mai bune de activare.

3. poziția corpului în timpul avalanșei

La rucsacii ABS, poziția corpului este orizontală pe burtă (similară înotătorului), ceea ce se pare că este poziția ideală în cazul curgerii cu un șuvoi de apă/zăpadă, confirmată de rata mare de supraviețuitori.

La rucsacii Snowpulse, poziția corpului este oarecum verticală (poziția omului care plutește în apă, cu vesta de salvare), într-o avalanșă ce curge într-un alt plan, aproape perpendicular pe corpul uman ce ”plutește”.

Mai sunt și alte diferențe ”importante” între cele două sisteme, dar ele sunt mai ușor de înțeles de cei care care au folosit/au văzut acești rucsaci.

Per total, sistemul actual folosit de Snowpulse este o variantă modificată a sistemului vechi ABS, folosit acum 15 ani în urmă!

Funcționalitatea sistemului ABS este confirmată de date statistice (pentru că este pe piață de 25 de ani!), în timp ce sistemul Snowpulse nu are nici o cifră statistică (pentru că are doar câțiva ani de când a ieșit pe piață, cu un model vechi ABS dar modificat).

Un sistem redundant confirmat sau un produs nou - dar de fapt vechi și modificat?
Alegerea aparține fiecăruia, bineînțeles!

Marți, 21 februarie 2012 - 00:32

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Revin aici cu câteva linkuri utile pentru cei interesați de rucsacii ABS.

Un accident foarte recent din USA (de ieri). Patru persoane prinse în avalanșă, trei morți și un supraviețuitor cu ABS-ul declanșat.

http://espn.go.com/action/freeskiing/story/_/id/7593035/avalanche-washington-stevens-
pass-kills-three

Alt accident recent, de data aceasta filmat în Franța:

http://www.zapiks.com/whitelife-3-avalanche-whitel.html

Luni, 20 februarie 2012 - 23:31

arcarius
arcarius

Un studiu interesant:
http://www.snowpulse.ch/v3/medias/essai_davos_en.pdf
la sfarsitul documentului; paragraful care incepe cu :
"In summary the most important observations are as follows":
subpunctele 5 si 7 sunt cele care fac obiectul "minusurilor" la un astfel de dispozitiv.
In cazul dispozitivului Avagear (un fel de precursor al SnowPulse; gandit de americani) pozitia victimei a fost totdeauna cu capul/cai aeriene la suprafata. SnowPulse mi se pare o varianta imbunatatita a modelului Avagear, ata pt. ca are in plus cele 2 baloane laterale cat si pt. faptul ca nu mai "strange" cap/gat atat de mult permitand in acelasi timp un camp vizual sporit.
Din cate observ, dispozitivul SnowPulse pare sa realizeze o mai buna mentinere a capului spre suprafata - prin constructia "in jurul capului si gatului" - acest tip de constructie protejand totodata mult mai bine zonele mai sus mentionate contra diverselor posibile traumatisme (lovituri de stanci/copaci, torsiuni).
Un alt link;
http://www.avivest.com/research/statistics.php
pagina contine concluziile mai multor studii(detaliate sub forma PDF care pot fi descarcate); chiar primul PDF (sist.de salvare din avalansa in Elvetia - experienta si limitari) arata la paragraful 6.2 ca cel cu dispozitivul ABS a fost complet acoperit de avalansa si discuta in acelasi timp chestiunea aceasta a "inota" in avalansa; aici apare inca un element; ideea ca daca esti cumva blocat (de schiuri etc.) si nu poti inainta cu avalansa, se pare ca nu este prea grozav.
Opinie personala: mi-am pus de multe ori intrebarea: cat de mult trebuie sa-ti pastrezi luciditatea si cat de multi alti factori (legati de echipament si teren) trebuie sa concorde pt. ca un individ sa realizeze practic chestiunea asta cu inotatul prin zapada??? Cred ca gestul asta al inotatului in avalansa este unul dintre cele mai greu de efectuat, inclusiv de catre persoane cu multa experienta.
Am experimentat - desi nu-mi aduc aminte cu placere - o mini (poate chiar micro) avalansa, acum vreo 5 primaveri (inceput de martie), in timp ce schiam la Balea. A fost doar o alunecare a unui strat de zapada pe valea Doamnei care nici nu mi-a trecut de jumatatea coapsei nici nu a avut cine stie ce viteza de alunecare.
Nici o secunda nu cred ca am avut capul acoperit complet de zapada; a fost doar o "smotoceala" continua; ceva de genul ca si cand ai cadea pe o panta cu zapada mare. Placa respectiva a inceput sa "curga" cand ma aflam deja pe ea.
Ceea ce-mi aduc aminte f.clar:
-cat de fantastic de rapid se trece de la starea de total control la senzatia ca-ti sunt "luate" picioarele de o forta pe care nu o poti controla (nici nu am avut timp sa reactionez).
-cat timp a durat "smotoceala" nu-mi aduc aminte sa fi incercat vreo miscare voluntara; eram lucid, constient ca ma dau de-a dura dar pana sa iau eu vreo decizie de a face vreun fel de miscare, s-a oprit.
-nu am nici o secunda amintirea ca as fi avut vreun moment pozitia/posibilitatea de a efectua acele miscari de "inot".
-cat de mica a fost placa aia care a "plecat" dar a avut o forta suficienta pt. a-mi smulge schiurile si a ma zgaltai in fel si chip.
Atunci am inteles pe pielea mea:
-cat cat de gravissima poate fi a avalansa adevarata
-cat de neajutorat esti intr-o situatie de-asta
-cat de mult iti doresti cele mai performante posibil dispozitive (de plutire, de respirat etc.)
Evident ca solutia perfecta inca nu exista iar pe de alta parte probabil ca intotdeauna intervine si factorul neprevazut fie in sensul norocului fie al ghinionului.

Sâmbătă, 20 noiembrie 2010 - 08:50

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Revin cu răspunsul la câteva probleme ridicate pe mai multe forumuri/liste de discuții.

Întrebările le-am separat cu liniuțe, pentru a fi mai vizibile

=====
1. care este garantia in timp a functionarii sistemului, gindindu-ma ca nu se cumpara un rucsac pt. doi, trei ani?,
=====

Daca se respecta recomandarile producatorului, durata de viata a rucsacilor ABS va depinde doar de modul de manipulare si gradul de folosinta.

De regula, se uzeaza compartimentul de bagaje, prin uzura fizica normala (taieturi, frecusuri diverse etc.)

Printre altele, producatorul rucsacilor ABS recomanda tuturor utilizatorilor urmatoarele:
- activarea sistemului ABS cel putin o data pe an/sezon
- verificarea sistemului de catre producator, o data la 3 ani/sezoane

La o utilizare medie de 50 zile/an pe munte, sistemul ABS (nu compartimentul de bagaje!) este gandit sa functioneze 10 ani.

Daca, intre timp, unul din componentele rucsacului se uzeaza fizic (compartimentul de bagaje, bretelele etc.), exista posibilitatea ca sistemul ABS sa fie mutat pe un alt rucsac nou. Aceasta schimbare va fi facuta, bineinteles, de producator.

Rucsacii ABS au 2 ani garantie.
Daca persoana care si-a achizitionat un astfel de rucsac isi activeaza cardul online (la maxim 30 zile dupa cumparare), atunci rucsacul ABS este in garantie 4 ani.

Toate informatiile de mai sus + altele, sunt disponibile cumparatorilor, in brosura si DVD-ul care insotesc fiecare rucsac in parte.

========
2. se vor face si capacitati mai mari de 50 l?.
========

In acest moment nu exista rucsaci mai mari de 50litri (modelul Vario).

==========
3. Am citit diverse rezultate post-utilizare ABS; se pare ca marele lui dezavantaj este acela ca - datorita celor 2 perne laterale - pozitia victimei, desi aproape de suprafata, este cu fata in jos, cu capul in zapada.
Similar se pare ca sta situatia si in cazul dispozitivului AviVest... S-ar parea ca Snowpulse a rezolvat problema...
===========

Intr-adevar, o data activat in avalansa care curge, rucsacul ABS culca pe orizontala respectiva persoana.

Face acest lucru pentru ca:
- aceasta pozitie orizontala este considerata cea mai sigura pentru om, pentru a nu fi torsionat pe parcursul alunecarii zapezii.
Ca functioneaza foarte bine acest lucru, se vede clar din statistica. Există 97% supravietuitori (!) din avalansa și nici unul nu a avut lovituri la cap, coloana sau bust.

- aceasta pozitie orizontala este perfecta pentru ca omul sa poata misca mainile (a inota), pentru a pluti pe suprafata zapezii.

Deci nu văd unde este dezavantajul pozitiei culcat orizontal pe burta, in avalansa, in conditiile in care vorbim de 97% supravietuitori.

Ba mai mult decat atat!
Pe langa faptul ca nimeni din cei 97% care au supravietuit in pozitia orizontala, nu a fost lovit in zone vitale precum cap/coloana, dar 87% chiar nu au patit absolut nimic!

Toate aceste cifre amintite mai sus au fost analizate si facute publice de catre SLF Elvetia, cel mai vechi institut din lume pentru studierea zapezii si avalanselor.

Poate vreuna din firmele concurente amintite mai sus, să afiseze date similare sau macar pe aproape? Nu!
Si nici nu o fac, dupa cum se constata vizitand site-urile lor care, de altfel, sunt cam sarace in oferirea de alte informatii, in afara produselor in sine.

Vineri, 19 noiembrie 2010 - 22:09

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Bună seara,

începând cu noiembrie 2010, rucsacii ABS sunt disponibili pe piața românească de echipament outdoor.

Ce sunt și ce fac acești rucsaci ABS, puteți afla pe linkul de mai jos:

http://anghelmarian.wordpress.com/2010/11/04/rucsacul-abs/

De asemenea, întrebări suplimentare se pot trimite pe email:
abs (at) rucksack.ro

Dar am deschis acest topic pentru a vă putea răspunde și pe acest forum, la eventualele întrebări suplimentare cu privire la rucsacii ABS și serviciile auxiliare (reumplere, test puncție etc.).

Răspunsurile vor fi date de către subsemnatul, în dublă calitate:
- ca reprezentant oficial al firmei ABS în România,
- ca ghid montan și practicant al sporturilor de munte (alpinism, schi, cățărare, drumeție).

Miercuri, 17 noiembrie 2010 - 00:08

Afisari: 2,154

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0784 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org