Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Bulboace
Muntii Vrancei-Penteleu
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rucsac Pinguin Attack 45l (18)

kassy
kassy
Rucsac

E un rucsac destul de bun; in principiu sunt multumita de el. Singurul inconvenient este greutatea mai mare data de cadrul metalic. E destul de comod si practic, dar dupa cum au spus si colegii de mai inainte iti trebuie haine ultralight.

Sâmbătă, 25 mai 2013 - 22:54

alekstar
alekstar

Sunt de acord cu Florin în privința uitlizării unui spațiu și mai mic pentru a transporta lucruri și mai multe, care în final să cântărească puțin peste jumătatea celor enumerate de mine în exemplu cu Piatra Craiului.

Dar asta presupune 2 lucruri: echipament și îmbrăcăminte ultra-ușoară și o planificare extrem de minuțioasă a hranei și apei.

Dacă un sac de dormit la 0,7-0,8 kg mai găsești, și nu din puf, care să coste mult, apăi un cort de 2 persoane la 1,5 kg, care să nu coste mult și să aibă și performanțe ridicate (să reziste la vânt puternic și ploaie torențială) mă-ndoiesc că se găsește la un preț sub 1000 ron. În privința hainelor, se poate face ceva chiar și dacă ce avem e un pic mai greu și anume să planificăm cu atenție, vorba lui Mihai, și funcție de prognoza vremii. Însă un polar și un fâș eu îmi iau de fiecare dată când plec pe munte, mai ales la 2 zile cu o noapte la cort. Chiar dacă nu m-a plouat, seara, când s-a lăsat frigul și s-a întețit vântul, am găsit foarte util fâșul cu glugă.

Cu hrana și apa e iar o chestie de experiență, în primul rând dar corelată cu condițiile existente pe traseu. Unii consumă mai multe resurse pentru același efort. Unii beau mai puțină apă decât alții, orice utilizare a acesteia în plus față de hidratare, respectiv gătit/spălat trebuie luată în calcul, fie în plus fie în minus din cantitatea de apă alocată hidratării...

În final, oricât te-ai pregăti, de multe ori se întâmpla sa fie ceva ce nu vei lua cu tine și pentru ca apoi să constați că ți-ar fi fost de folos. Carpati.org

Joi, 23 mai 2013 - 10:36

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Aia "normali" au briz-brizuri inutile, bare de aluminiu de care te poti lipsi daca stii sa-ti faci bagajele, chingi si catarame uriase, bureti imensi la fel de inutili, dar in special materiale foarte groase, rezistente la zeci de kilograme intindere (greutati la care ar ceda oricum cusaturile). Astfel, producatorii se asigura ca li se intorc cat mai putine produse aruncate din avion. Si stau linistiti, caci clientul plateste, clientul cara.

Ideea unui rucsac ultrausor e ca bagi in el tot astfel de echipament, deci nu trebuie sa fie atat de rezistent. Dar atea-s facute pentru turisti care stiu ce-si cumpara, caci nu poti semna un contract cu fiecare client ca-si va folosi rucsacul cu grija.

Preturile sunt mai mari caci si materialele-s mai scumpe. Insa avand in vedere ca il voi folosi ani buni...Ma intreb cat i-as cere cuiva care m-ar pune sa car 2 kilograme in plus timp de 5 ani la fiecare iesire Carpati.org

Joi, 23 mai 2013 - 08:34

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

@florinbalan, foarte tare rucsacul acela, si impresionant greutatea lui. Nu stiu cum au reusit sa il scoata la o asa greutate mica, si de ce la astia "normali" nu se poate ?

Joi, 23 mai 2013 - 01:54

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Vad ca deja se vorbeste de ture de weekend in Bucegi. Din cate mi s-a parut mie, omul intreba de rucsac in care in iesiri de weekend sa bage si un cort, sac de dormit, papica etc. Pe vreme calda, sau cum ne place noua sa spunem, "3 sezoanotimpuri". Pentru iesiri la cabana daca vrei neaparat sa porti un "echipament" exista tot felul sa rucsacei, inclusiv rucsaci lombari, ca sa nu umbli cu sacosa. O sticla de apa, cateva felii de paine cu ceva intre ele si o ciocolata, o bluzita si ceva de ploaie intra perfect intr-un sac de ala de nu i-a numarat nimeni litrajul.

Nu inteleg de unde apare ideea de 30 de litri , cand topicul e de 45. Adica cam cu 50% mai mult.
Eu recomandasem un tip de rucsac clasic si o firma romaneasca fara sa ma gandesc ca deja datorita pietei internautice plina de ieftineli cehesti si poloneze nu mai poti lua un produs autohton foarte bun calitativ care foloseste/folosea materiale bune permitandu-si sa le spuna numele (cordura s.a., nu solitairerdura cum fac vecinii nostri) si croiuri care si-au dovedit in timp calitatea (la alte companii de unde au ciordit modelele ai nostri). Cum de altfel fac si aceste firme "strainesti", care-si permit sa se faca ca inventeaza fasuri de 10.000mm doar ca li s-a terminat comanda de la The North Face si au ramas cu tiparele de geci, corturi si suprapantaloni. (Iertati-mi iritarea, se datoreaza observarii orbirii clientelei cu acces la net, data de pretul "bun")

@odin: Eu bag intr-un rucsac de 35 de litri (si 450 de grame Carpati.org ) oleaca mai mult decat zice alexandru si in total are 6,5 kile +mancarea+apa pentru 4-5 zile. Rucsacul se poate extinde la 50, e artizanal, facut dupa proprile specificatii. La fel si cortul, la fel sacul de dormit, primusul, o parte din haine. Dar nu ma astept sa gasesc asa ceva pe piata intr-un buget omeneste posibil, cum nici nu incerc sa recomand turistilor incepatori sa plece la plimbare doar cu o fanta si o ciocolata. Rucsacul cu mii de buzunare este util turistului dezorganizat. Rucsacul sac e pentru aia care au la activ atatea iesiri incat nu le trebe decat un sac cu capac si eventual 2 buzunare. Din pacate multora le va lua foarte mult timp sa descopere avantajele simplitatii si a minimalismului, fiind bombardati de vanzatorii ce vor (culmea!) sa vanda.

Cum arata acest topic, culoarea si poza produsului conteaza atat de mult incat aproape nimeni nu observa inutilitatea acestuia.

http://gossamergear.com/packs/backpacks/kumo-superlight-backpack.html un model de sac "dintr-o bucata". Deci inca mai exista. Se pot face chestii asemenetoare si pe continentul nostru, mai aproape de casa si mai ieftin.

Joi, 23 mai 2013 - 00:15

odin
odin
Rucsac

Vara sau iarna? Carpati.org
-cata mancare cari pt 1 zi? Pe traseu zic. Majoritatea oboara din tren la 10 si il iau cel tarziu la 19.30. Si anume ce mancare? Ciorba? Ca in oras/comuna/sat...gasesti.
-daca pleci in zile cand vremea e instabila, asa este; majoritatea pleaca cand e vreme frumoasa si polarul e inutil vara cand cobori din multe sa prinzi trenul de cel tarziu 19.30.
-aia 2 litri de apa ii gasesti in sistemul de hidratare, de ce sa mai cari alti 2 litri?

Miercuri, 22 mai 2013 - 23:07

csuporj
csuporj
Coarda

"Ca tot vorbim de rucsac: la ce bun un rucsac in tura de 1 zi? Pleci dimineata si vii seara, ca o plimbare in parc."

Daca mergi in loc fara cabane si izvoare dese, trebuie sa cari mancarea, un polar sau o bluza daca se face frig, 2 l de apa, aparat foto, si ai si umplut un rucsac de 20 de litri daca polaru'i voluminos.

Miercuri, 22 mai 2013 - 00:45

odin
odin
Rucsac

Rucsac tubular nu mai exista, mi-as fi cumparat si eu. Toate au blestematul ala de fermoar in partea de jos care ba se desface, ba se rupe si iti pierzi calabalacul pe coclauri. Si am rucsac bun totusi dupa firma, Tatonka. Trebuie sa am mereu grija cu fermoarul acela, cu rucsacul vechi era mai simplu: indesam cu piciorul daca nu intra de bunavoieCarpati.org Si a tinut Atta ala 18 ani si mai tinea daca nu avea nefasta idee sa moara moral. L-am impaiat, sa zic asa.

Ca tot vorbim de rucsac: la ce bun un rucsac in tura de 1 zi? Pleci dimineata si vii seara, ca o plimbare in parc. Daca nu vrei coarda, un motiv bun sa il cari dupa tine care ar fi? Fireste, un muntoman fara rucsac nu se cade. Sau...? Mai ales in zone unde sunt cabane multe e mai rentabil sa pui pelerina intr-un buzunar al pantalonului si lanterna in celalalt...si din banii dati pe rucsac si caratul mancarii aiurea pe poteci, e mai rentabil sa ai 8 lei pe o mamaliguta la Diham... Carpati.org Si daca e de carat ceva, un sistem de hidratare pt biciclisti e mult mai util.

Un rucsac de 35 ajunge 2 zile cu inoptare la cabana. Mai pui o haina, o papica, sac de dormit... nu stiu , dar unii vor sa care sa se umfle rucsacul sa stea bine in chingi, in forma. Ia intrebati-va de cate ori ati carat cort pt 2 zile si noaptea ati stat afara la foc si ati carat cortul degeaba.

Marți, 21 mai 2013 - 20:50

cornlel999
cornlel999
Caraba

Decat sa va bateti capul cum puneti cort, saltea, izopren intr-un rucsac de 40l, mai bine mergeti pe varianta cu ruscac mic de 25-35l pentru ture de o zi sau maxim doua cu dormit la cabana si inca un rucsac 50l sau mai mult pentru ture cu calabalac mult. Rucsacul cel mare pentru calabalac sa fie tubular. Vrei sa mergi pe munte si sa fii eficient e nevoie de ceva investitii in echipament.Solutii sunt bani sa fie. Ca rucsac daca ai buget recomand deuter. Soare sa fie! Carpati.org

Marți, 21 mai 2013 - 16:49

alekstar
alekstar

@odin:
Sunt un magician!Carpati.org În privința exemplului dar (Creasta Pietrei Craiului) am preferat să am cortul în rucsac pentru motive de distributie optimă a greutății și în loc de izopren am optat pentru o saltea autogonflabilă, care strânsă nu depășea lățimea rucsacului, poziționată pe capac. Însă era un rucsac de 45 litri. Pentru un litraj mai mic, ar fi trebuit să prind pe exterior cortul, sau să am unul care să ocupe un volum mai mic. Aș zice că în achiziția unui rucsac e bine de luat în calcul tipul de ture pentru care va fi folosit în proporție de 90%. Cu niște buzunare laterale și restul de echipament cât mai performant, gen un sac de puf și un cort foarte ușor, înclusiv o planificare atentă a restului de lucruri ce vor fi cărate, se pot face minuni. Carpati.org

Marți, 21 mai 2013 - 15:23

odin
odin
Rucsac

Pe bune, Alekstar, daca am vazut vreodata un rucsac de 30-45 litri sa aiba atata in el. Asta e alta problema. Daca pui cortul inauntru si haine si sacul de dormit, nu mai ramane loc de altceva.

Marți, 21 mai 2013 - 14:00

grammy
grammy

Salut si multumesc pt opinii ...Solitair Tarkus 45 nu mai este la vanzare in niciun magazin din romania...sau cel putin eu unul nu l-am gasit nicaieri. Astept si alte variante.

Marți, 21 mai 2013 - 12:36

alekstar
alekstar

@florinbalan:
Am vrut să recomand și eu modelul meu de Solitaire (Scout 40 + 5) dar căutând pe site-urile magazinelor de echipament montan din București n-am mai găsit nici măcar modelul Tarkus, recomandat de tine.

@odin:
De exemplu, la parcurgerea integrală a Crestei Pietrei Craiului cu cortul, dacă pui la socoteală 3 litri de apă, un cort de ~2,5 kg, un sac de dormit de 1kg, mâncare ~ 1,5 kg, haine 1,5 kg, izopren 0,5 kg, ~ 0,5 kg (trusa medicală, briceag, lanternă, etc.) ai deja 10-11 kilograme în rucsac. 10 kg care încap într-un rucsac de 40-45 litri, care dacă nu e bine cusut nu va ține mult, ca în exemplul dat de cipicernat.

Marți, 21 mai 2013 - 12:29

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Modelul asta de pinguin e conceput special pentru schiul de tura, avand chingi laterale si pe fata pentru purtarea schiurilor si a betelor. Mai bine cauti un model cu buzunare laterale si sistem de prindere a izoprenului (ex: http://www.solitaire.ro/index.php/detaliu_produs/show/35)

Marți, 21 mai 2013 - 12:04

odin
odin
Rucsac

Credeti ca un rucsac de 30-45 litri merita atata atentie? Nu-i atat de incapator incat sa se rupa sub greutatea carata. In afara de situatii speciale cand nu esti atent in scolile de ghizi si te trezesti cu un sac de nisip, frana de tren care trebuie carata. Carpati.org

Luni, 20 mai 2013 - 22:49

cipicernat
cipicernat
(admin)

http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/recomandare_cort_3_sezoane_2_persoan
e-2456/1/
-->

"Prietena mea are un rucsac pinguin 60l si i s-a descusut in lateral , o chinga de desira , snururile elastice s-au tocit , prelungirea rucsacului s-a tocit pe margini si asta dupa numai 3 iesiri la munte"

Luni, 20 mai 2013 - 11:31

alekstar
alekstar

Salut!

N-aș putea să-ți spun altceva decât ce scrie la descriere, dar din aceste informații mi se pare o alegere bună, însă pentru ture de 2-3 zile. La ture de o zi, foarte probabil că nu vei avea cu ce să-l umpli și atunci va trebui să ai grijă cum repartizezi obiectele în el astfel încât să situezi centrul lui de greutate în combinație optimă cu al tău. Vezi aici câteva sfaturi: http://www.deuter.com/en_US/pack-backpacks.php

Cadrul de metal este binevenit la litrajul rucsacului, iar forma sa (tubulară/plată) nu este neapărat relevantă ca atare ci se utilizează așa funcție de modul în care este integrată în structura rucsacului. De exemplu, atunci când este în formă de X se folosesc benzi plate iar când este în formă dreptunghiulară, eventual și exterioară se folosesc tuburi.

Forma de X are avantajul de a distribui mai bine greutatea rucsacului pe spatele tău.

Un posibil dezavataj la acest model îl va reprezenta lipsa chingilor exterioare la baza rucsacului și a găicilor de prindere de pe capac, însă pentru prinderea izoprenului/cortului te vei putea folosi si de chingile transversale de pe fața rucsacului, dacă ți-o va permite lungimea lor.

Recomandarea mea ar fi însă, de a folosi chingile transversale pentru prinderea izoprenului iar cortul sa-l bagi în interiorul rucsacului. O variantă de a face asta este în felul următor: împăturești foliile asfel încât să acopere o suprafață egală cu interiorul spatelui rucsacului, din compartimentul superior. Le pui într-o pungă și le poziționezi imediat lângă rezervorul cu apă astfel încât greutatea foliilor să fie cât mai aproape de centru tău de greutate. Bețele de cort le pui apoi de-o parte și de alta a pungii în care se află foliile. Atât punga cu foliile cât și bețele trebuie să fie ușor accesibile odată deschis rucsacul asta însemnănd să le pui, eventual, pe un "pat" de haine de schimb, așezate la fundul compartimentului superior. Evident, cuiele de cort trebuie puse și ele undeva la îndemână. Carpati.org

În final, aș vrea să mai subliniez două avantaje la modelul ăsta de rucsac și anume faptul că are o centură groasă și lată - de mare ajutor când rucsacul va fi greu și faptul că fermoarul compartimentului de jos este dintr-o parte în alta a zonei de spate asta permițând o deschidere mai amplă și accesul mai ușor la obiectele din în acest compartiment, în general a sacului de dormit și eventual a unei perechi de încălțări gen sandale/papuci.

Luni, 20 mai 2013 - 10:49

grammy
grammy

Vreau sa achizitionez un rucsac pentru ture de weekend 1-2 zile si m-am gandit la varianta aceasta http://www.proalpin.ro/rucsac-pinguin-attack-45l.html . Are un pret bun, imi poate spune cineva ceva pareri despre el inafara de ceea ce scrie la descriere? sunt suficiente acele bare de aluminiu drept rigidizare? am vazut ca unele au cadru de metal din teava.
Va multumesc

Luni, 20 mai 2013 - 09:58

Afisari: 3,147

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0538 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org