Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Urlea
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rucsac militar USMC Ilbe Pack (11)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Atta Denali 50 (sau 55, încă nu mi-am băut cafeaua) este confecționat, în general, din Cordura 500.
Afară de unele piese de mici dimensiuni, precum și căptușeala... Cordura laminată cu poliuretan.
Bine... nu-l recomand eu pe ăsta că stă pe mine ca pe gard plus că a trebuit și mai trebuie să modific la el că
mă roade permanent în zona lombară.

Luni, 27 aprilie 2015 - 09:30

senty
senty
(admin)

Andrei, ai sa fii surprins, dar pe piata exista rucsaci ce au in componenta lor cordura.
Folosesc de multi ani un HiMountain de care sunt foarte multumit, si inca o mai duce mult si bine. Are cordura, are multe chestii ce ma intereseaza in mod special pe mine. Ca fapt divers, intre capac si corpul rucsacului, exista (la mine) o panza impermeabilizata ce la prima vedere, credeam ca la prima tura isi va da obstescul sfarsit, dar... si eu am ramas surprins la cat de rezistenta e, impermeabila. Nu am reusit sa o rup (2cm) decat cand am agatat din greseala un colt al primusului, evident rucsacul era incarcat la refuz si am apasat cu putere, altfel nu se rupea. Cum zona nu e importanta, nu ma deranjeaza; ideea e ca in ziua de azi sunt rucsaci buni si foarte buni la preturi corecte, si cel mai important... nu au greutatea celor militare.

Tot ca o paranteza, legat de produsele militare, acum vre-o 15 ani intr-o tura cu un amic incepator, si-a luat el un sac de dormit militar; partea proasta ca dupa o furtuna sacul lui s-a udat, si pe langa faptul ca nu a mai putut dormi in el, s-a si ingreunat enorm de mult (ii venea sa-l arunce).

Concluzie: mergi in Bucuresti, ca e aproape de tine si viziteaza magazinele de specialitate. Vei gasi tot ce ai nevoie. Pana sa ajungi la magazin, viziteaza-le online pentru ca sa-ti faci "temele" de acasa. O lista cu site-uri gasesti aici: http://www.carpati.org/link-uri/ dai clic pe "Echipament montan".

Spor!

Sâmbătă, 25 aprilie 2015 - 20:45

andreiprodan
andreiprodan..

Nu vreau neaparat militar numai ca vreau ceva foarte rezistent, de exemplu acesta este facut din Cordura si nu cred ca pe la noi pe piata se gasesc rucsaci acest material. M-am mai interesat despre rucsacii de la ATTA am auzit ca si ei sunt foarte rezistenti, o sa ma duc pe la Bucuresti sa probez ceva zilele urmatoare. Precizez ca am fost la Decathlon si am probat rucsacii, s-au asezat bine pe spate iar in cozul in care nu o sa gasesc Ilbe sau Atta o sa merg sa imi iau de la decathlon varianta de 60 de litri cea mai ieftina Carpati.org
http://www.decathlon.ro/rucsac-forclaz-60-id_8300842.html

Andrei Prodan

Sâmbătă, 25 aprilie 2015 - 09:42

ratza
ratza
Busola

De curiozitate, de ce vrei neapărat să fie militar?

Vineri, 24 aprilie 2015 - 10:36

andreiprodan
andreiprodan..

Salutare!
Am fost azi si am vazut/ testat rucscul militar romanesc care este tot de 70 de litri si cam tot de aceeasi greutate. Materialul este acelasi numai ca sistemul de prindere pe coapse este foarte prost . Adica are mult plastic iar bretele sunt foarte inguste. Cu alte cuvinte pentru producatori a contat cantitatea nu calitatea... din pacate.
Maine voi merge la Decathlon la Ploiesti si voi proba cativa rucsaci.
Am o cunostinta care lucreaza la unitatea militara de la Mihail Kogalniceanu, sper ca aiba americanii de acolo si sa pot proba un astfel de rucsac (ILBE) . Daca reusesc o sa fac aici un review Carpati.org
Va multumesc!

Andrei Prodan
Mesaj modificat de autor!

Joi, 23 aprilie 2015 - 22:35

midan
midan
Rucsac

Nuș' de unde ai auzit că nu se așează bine pe spate recsacii de la Decathlon, important e să poata fi reglati corespunzător. Să fie reglați corect, e problema purtătorului ...

Poți să încerci
http://www.decathlon.ro/rucsac-forclaz-easyfit-50-l-id_8300840.html

http://www.decathlon.ro/rucsac-forclaz-60-id_8300843.html

Stiu că in Decathlon aveau greutăți speciale pentru umplut și testat rucsacii, plus că ca poți să încerci să înghesoi în rucsac cortul, sacul de dormit, să-ți faci idee de cat de încăpători sunt.

Posibil să fie nevoie să cari cortul în exterior dar asta nu e o problemă dacă faci doar trekking.
După ceva timp o să descoperi că poți împacheta lucrurile astfel încât să ocupe mult mai puțin spațiu.

Joi, 23 aprilie 2015 - 14:53

yo6ial
yo6ial
Coarda

Și eu zic că ar fi mai simplu și mai bine să-ți achiziționezi un rucsac de pe plaiurile mioritice. Ajungi la el mai repede și cu transport spre 0 lei.

Un Atta, Pinguin sau chiar un rucsac de Decathlon poate fi acceptabil pentru început, în aceeași gamă de prețuri pe care voiai să le investești în rucsaci din țări străine. Și-l poți proba în magazin, îl poți pipăii mult mai indecent decât pe youtube... Gândește-te la rucsac ca la un prieten pe care o să-l ai în cârcă multe ore, multe zile. Nu vrei să te trezești că nu ști cui să-l vinzi că te bate la șolduri sau nu ți se potrivește din alte puncte de vedere.

Nu am nimic împotriva (ba chiar am un fetiș cu) echipamentele militare dar chestiile de pe Ebay, Amazon și Milităria sunt adesea chinezării. Imitații ce nici măcar nu au culorile corecte.
Unii producători chinezi imită binișor etichetele militare.
Bine, nu cred că e cazul cu rucsacul ăla de la Propper Inc.

Surplusurile militare sunt destul de greu de obținut și ce se găsește pe internet e aproape ”de colecție” nu de utilizare pe munte. Unele chestii sunt ok sau chiar foarte bune dar hainele, rucsacii, corturile și sacii de dormit din surplusuri militare sunt din generațiile vechi și foarte vechi. Echipamentele din magazinele de profil montan surclasând, calitativ și din punctul de vedere al performanței, de departe, toate acele chestii din armată.

Echipamentul pe care-l au, în prezent, unele armate (USA, Franța, Russia, etc) depășesc de foarte departe chestiile comercializate turiștilor dar acestea or să ajungă pe net la magazinele cu surplusuri doar peste vreo zece ani dacă nu-s clasificate.

Joi, 23 aprilie 2015 - 13:59

micro
micro
Caraba

Rucsacii militari (cei cu adevarat din surplusul armatei - luati din US) sunt o alegere buna ca si pret si calitati, cu o singura exceptie : greutatea. Soliditatea materialelor, numeroasele compartimente si bucle de agatat echipamente, distributia buna a greutatii pe spate se reflecta negativ in greutatea rucsacului. Un rucsac de 70 de litri la 3 - 4 Kg Kg mi se pare foarte greu. Acum, tu zici ca o sa-l cari (daca ai de gand pe bicicleta - o sa fie si mai dificil mai ales la curbe), dar cand o sa incepi sa pui in el tot ce-ti trebuie o sa vezi cum se aduna greutatea de abia poti sa-l ridici de jos, mai ales ca si alte piese de echipament vor fi low-budget - sacul de dormit sintetic fata de unul de puf de exemplu. Nu stiu daca e ok sa cari atat doar pentru ca poti, la 17 ani organismul e inca in crestere (mai ai inca vreo 5-6 ani de dezvoltare fizica) ... apasarile pe cartilaje produse de purtatul greutatii ore in sir nu cred ca-ti vor face bine, exista un motiv pentru care la copii si adolescenti nu se recomanda ca greutatea rucsacului sa depaseasca 20% din greutatea corpului, o limita sigura e 15%.

Ca regula generala de alegere, cu cat cadrul intern (tije, panouri) este mai rigid cu atat it va fi mai comod pentru spate si coloana sa cari greutati in el. Dar picioarele tot atat muncesc ...

Sfatul meu este sa-ti iei un rucsac de 50 -55 de litri, maxim 2 kg greutate si sa te limitezi la ce incape in el, daca ai unul mai mare o sa ai tendinta sa-l si umpli ... pentru ca mai incape ceva. Eu zic ca un 55 litri ajunge pentru 4 zile cu cortul ...

Joi, 23 aprilie 2015 - 13:24

andreiprodan
andreiprodan..

In principal voiam sa incerc cu hamac in loc de cort insa m-am documentat si am vazut ca nu e confortabil, asa ca m-am decis si mi-am cumparat un cort de la decathlon de 180 de ron
http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-xl-2-albastru-2-persoane-id_8293540.html
Cu transportul am vorbit cu vanzatorul si mi-l poate pune prin HongKong Air Mail si ma costa shippingul 10 dolari dar vine in 45-60 de zile.

Miercuri, 22 aprilie 2015 - 21:50

midan
midan
Rucsac

Cu cort sau fără cort ? dacă tre' să cari cort+alte chestii de care ai nevoie pentru campat 70l e bun, altfel te descurci cu 40-50l.

Când e vorba de cărat, un rucsac potrivit înseamnă o coloană vertebrală fără probleme Carpati.org

Avantajul rucsacilor din Decathlon și de la magazinele locale e că poți să-i probezi, să vezi cum se așează pe spate.

ai vazut că în linkul dat de tine "Shipping: .95" ?

Miercuri, 22 aprilie 2015 - 21:37

andreiprodan
andreiprodan..

Salve!
Am si eu nevoie de un sfat de la un om al muntelui si nu numai. Sunt un tanar de 17 ani (cu alocatia aferenta) si as vrea incet incet sa imi procur echipamentul montan pentru iesiri de 3-4 zile in limita unui buget restrans adica prin reduceri,echipament second sau surplus militar Carpati.org . Momentan am vazut si mi-a placut rucsacul militar al celor de la Marina Americana, un rucsac de 70 de litri bine facut, este putin cam greu 4kg(9lb) fara alte buzunare atasate. Am gasit unul pe Ebay la pretul de 50$. In principiu sunt dispus si la alte optiuni, de exemplu m-am interesat si la decathlon si am vazut acolo rucsaci tot in jur de 200 de roni cu garantie 10 ani, dar am auzit ca acestea nu sunt asa confortabile si plus ca mi se par cam mici.
Problema nu e ca e mai greu (fac ciclism, nu ma dau in spate de la 3,4 kg in plus) , problema este ca nu stiu daca se merita sa fac asa o achizitie, daca este prea mare, daca se aseaza bine pe spate, as dori opinia unui proprietar de astfel de ruscac dar si a unui om care se pricepe si ar putea sa-mi dea un sfat. Sunt dispus si la alte propuneri in legatura cu rucsacii.
http://www.ebay.com/itm/USMC-GEN-2-ILBE-Main-Battle-Pack-Arcteryx-Propper-USA-/281666
274453
https://www.youtube.com/watch?v=9enzwb2qf70

Va multumesc anticipat!
Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 22 aprilie 2015 - 20:39

Afisari: 1,890

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0845 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org