Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Saua Batrana
Muntii Bucegi
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rucsac Lowe Alpine Contour 60+10 (18)

florin83
florin83

http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/capacitate_standard_in_litri_a_rucsa
curilor-823/1/

asta e topicul de care ziceam.

Joi, 27 noiembrie 2008 - 10:51

florin83
florin83

Reducerile sunt cele de pe site-ul mmsport. Asta era ultimul BD Predator.
cica mai aduce 2 bucati sapt viitoare si gata, adio reduceri Carpati.org

Capacitatea difera f.mult.. am si deschis un topic despre asta acum ceva timp..
Mai am un Loap de 50+10 care e f.mic, in comparatie cu un Mammut Haute Route de 45, sa nu mai zic de BD-ul asta care le intrece Carpati.org

Mi-a explicat cel de la magazin cum se verifica capacitatea rucsacilor BD.. se introduce in ele un cauciuc care se umple cu apa..

Joi, 27 noiembrie 2008 - 10:50

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

eh , e si asta o discutie .

solitaireul de 80 poate fi intins pana spre 80 , cica (capacul extins la maxim ) . eu mai am un klimm terra 80 din seria 0 (cordura 1000 si capac fix) si si mie imi pare mult mai mare decat solitaireul folosit la dimensiunea lui normala ...

Joi, 27 noiembrie 2008 - 10:33

odin
odin
Rucsac

Nu e prima oara cand constat ca litrul are vdiferite unitati de masura de la o firma la altas. De curand am vazut un Solitaire de 80, dar pe cuvant, nu avea mai mult de 50.

Joi, 27 noiembrie 2008 - 10:27

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

bun Carpati.org

mai au reducere la bd-uri ?

Joi, 27 noiembrie 2008 - 10:21

florin83
florin83

am achizitionat un BD Predator de 45L...
Este clar peste Mammut-ul de care vorbeam. Carpati.org
Sa vedem acum cum se prezinta pe teren Carpati.org
Este extrem de mare.. Daca nu stiam cati L are ii dadeam 60 minim..

Joi, 27 noiembrie 2008 - 09:34

horatiu_iorgovan
horatiu_iorg..

Am vazut pe viu rucsacii BD. Arata foarte bine, stau bine, sunt facuti din materiale solide. Totusi SUNT FOARTE MARI. Unul de 42 de Litri arata ca un Atta de 60! Au multe chestii interesante:acces compartimentul mare pe laterala, capac detasabil, centura detasabila, chiar si cadrul intern este detasabil! Daca faceti alpinism este tot ce va doriti. Iar ca pret sunt ok, 3 chiftele unul de 42. Am vazut si Mammuti lu Himalaya. Fara suparare dar sunt departe.

Marți, 7 octombrie 2008 - 23:05

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

E greu de raspuns clar . Black diamondul e facut din materiale foate rezistente(~ballistic) si are un design ceva mai minimalist , potrivindu-se mai bine pt ture alpine. Mammut-ul pare nitel mai potrivit calatoriei , in general. Eu zic ca nu-ti pierzi vremea prea rau daca treci sa vezi cum sunt Black Diamond-urile.

Marți, 7 octombrie 2008 - 14:45

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

BD Carpati.org

Marți, 7 octombrie 2008 - 14:43

florin83
florin83

mersi,

imi place Blac diamond-ul, vad ca e unul de 50L..

intre asta si mammut ce ati alege?

Marți, 7 octombrie 2008 - 14:39

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

http://www.mmsport.ro/

Marți, 7 octombrie 2008 - 14:06

florin83
florin83

ce magazin din bucuresti comercializeaza produsele propuse de tine?

m-am hotarat la mammut pt ca il are un prieten de 1 an si ceva si l-am carat si eu si imi place.

In magazin am testat si lowe alpine-ul, era ok, dar in conditii reale nu ma incanta.

Marți, 7 octombrie 2008 - 13:47

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

salut , ca idee .. tot prin aceeasi zona de pret cu mammut-ul se invart (momentan) si black diamond predator 45+ si osprey exposure 50 ( http://www.ospreypacks.com/Packs/ExposureSeries/Exposure50/ ) .osprey-ul are un sistem de spate foarte fein - eu am un rucsac mic de oras care are exact acelasi sistem ca exposure si il port fara nicio jena aproape zilnic si incarcat cu in jur de 5kg- osprey flux. ceva mai sus ca pret si cu un pic mai multe compartimente si gandit mai mult pentru calatorii lungi este osprey aether 60 .. eu zic ca merita sa le vezi si pe-astea inainte sa te hotarasti ferm.

Marți, 7 octombrie 2008 - 10:43

florin83
florin83

am citit si eu site-ul..
tu cred ca ai alt sistem, TFX.. poate e diferit, nu stiu..

oricum m-am decis sa-l vand, nu e pt mine.. Carpati.org ( se poate vedea la bursa)

o sa-mi cumpar Mammut Haute Route

Marți, 7 octombrie 2008 - 09:58

florin75
florin75

Ma surprinde ce zici tu de Lowe! Zic asta pt ca banuiesc ca stii cum a inceput d-nul Lowe sa produca rucsaci! Eu am un TFX 55 de care sunt foarte incantat, sistemul de spate este cel mai bun dintre toti rucsacii pe care i-am carat. Nici unul din rucsacii pe care i-am avut nu mi-a crutat umerii cum a facut-o Lowe Alpine TFX 55. E o placere sa-l car si sa stii ca si eu sunt slab, dar sta perfect pe spate. De cand am rucsacul asta am inceput sa apreciez produsele in spatele carora se afla o munca de cercetare adevarata, care costa, ce-i drept. Din poze cel putin, ca in realitate nu l-am vazut, Husky pare din alta categorie decat Lowe.

Vezi ca pe site-ul www.lowealpine.com se gasesc indicatii detaliate despre cum sa-ti ajustezi si sa-ti incarci corect rucsacul!

Duminică, 5 octombrie 2008 - 15:22

florin83
florin83

L-am incarcat ok zic eu.. jos sacul de dormit si pe langa el haine, la mijloc si spre spate mancarea si chestiile mai grele, apoi in partea de sus hainele.
Asa incarcam si rucsacul vechi si nu aveam nici o problema.

Nici mie nu prea imi vine sa-l schimb cu un Husky, dar nu e potrivit pt mine. eu sunt mai slabut si ma jeneaza rau spatele rucsacului care nu are absolut deloc burete precum si bretelele care sunt mai subtiri decat ale unui ghiozdan Carpati.org
Nu zic ca e prost ruscaul, dar nu (cred) ca e potrivit pt mine.

Am mai luat in calcul pe langa Husky si Mammut Haute Route 45 (+10 parca). Are un prieten cu care merg de fel pe munte si mi se pare f.incapator si extrem de rezistent.
Cand am fost in Fagaras nu ma asteptam sa reuseasca sa puna in el tot ce era necesar pt 7 zile cat planificasem, dar spre surprinderea noastra a reusit.

Duminică, 5 octombrie 2008 - 13:03

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ai urmat sfaturile de încarcare a unui rucsac ? Dupa câte citesc, ai îndesat totul gramada. În aceste conditii nu ma mira ca te-a durut spatele. Una este reglajul, alta încarcatul. Ma mai mira faptul ca vrei sa-l înlocuiesti cu un Husky Carpati.org

Duminică, 5 octombrie 2008 - 12:53

florin83
florin83

Acum o luna am vrut sa fac creasta Fagarasului si cu cateva zile inainte de plecare am constat ca rucsacul meu Loam Mivok de 50+10L (real cred ca are pe jumate) este cam mic pt 7 zile, asa ca m-am decis sa imi cumpar unul nou de 65-75L.
M-a atras Husky Survivor de 75L
http://www.ascent.ro/index.php?page=product&id=1604
Partea proasta e ca nu era la nici un magazin ascent pe stoc. Nici macar in Timisoara (mi-l puteau trimite prin curier), asa ca am dat o fuga prin magazine (era sambata.. luni plecam) si am zis sa iau ce-oi gasi.
Am fost la Himalaya si am vazut Lowe Alpine Contour 60+10 Hyperlite (370RON)
http://www.lowealpine.com/Products/Detail.asp?ProductTypeID=10&ProductGroupID=843&Pos
ition=1&SpecificActivityID=
Am trecut peste faptul ca nu are nici un buzunar Carpati.org.
Mi-a placut ca e usor. L-am probat in magazin, statea bine in spate, asa ca l-am luat.

Cand a venit vremea sa il umplu pt plecare am cam regretat lipsa buzunarelor. Nu are decat 2 pe capac si unul pt sacul de dormit pe care oricum il tineam desfacut. Deci am indesat totul la gramada Carpati.org (f. incomod pe traseu cand trebuie sa golesti jumate de rucsac sa ajungi la ceva)

Partea naspa a venit dupa 1-2 zile de mers cand a inceput sa ma rupa la spate si umeri. Era reglat corespunzator, dar incomod datorita bretelelor subtiri (probabil sa fie usor). Pe spate nu are deloc burete.. tijele si plasticul de la sistemul de reglare vin fix pe spate. In mod normal nu ar trebui sa intre in contact cu spatele, fiind putin arcuit, dar era destul de greu (24kg) si probabil d-asta statea asa..

Acum sunt decis sa-l vand (nu am mers decat intr-o tura de 4 zile cu el - nu am terminat creasta din cauza unor basici in talpa Carpati.org ) si sa-mi iau Husky Survivor de 75L.
E cineva care le-a testat pe amandoua? Imi place Husky-ul ca are o gramada de compartimente. L-am pus in spate, dar doar in magazin.. deci irelevant ca si lowe alpine-ul statea bine in magazin.
Am mai multe produse Husky de care sunt f.multumit, dar ma cam pune pe ganduri pretul.. mi se pare f.mic pt ce ofera.

Duminică, 5 octombrie 2008 - 11:24

Afisari: 2,446

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0542 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org