Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Bucsa
Muntii Leaota
#71  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rucsac (71)

drumetu71
drumetu71
Busola

Am Vaude Accept si sunt f multumit. Dupa 6 zile in Fagaras cu 22-25 kg in el abia l-am simtit si asta doar in picioare, nu pe umeri sau pe coloana. Astra nu e departe. Din cate am inteles are cel mai bun raport pret-calitate intre rucsacele Vaude.

Marți, 24 august 2010 - 23:50

amihu
amihu
Caraba

cum suntem la tema, vreau sa revin si eu cu intrebarea initiala: ce rucsac recomandati?
Am inteles ca firmele mai de renume Low Alpine, Mountain Harware, Millet, Deuter investesc in inovatii si in teste peste teste.
Totusi, daca stam sa citim si review-uri apar si chestii destul de negative la produse de traditie (de ex. la Cerro Torre de la Lowe Alpine).
As lua Tatonka - Bison, sau Deuter dar e chiar prea scump, dar nu as vrea nici sa raman la Solitaire (Eclipse 75), chiar daca este cel mai bun rucsac facut in Romania - stiu sigur ca nu e confortabil pt ture lungi si incarcatura mare.
Deci daca comparam varful de gama Lowe Alpine (Cerro Torre) are reducere in aceasta perioada la unul din magazine (si importator) care se pare ca nu va mai aduce marca in Romania; Millet-ul (Khumbu) nu arata chiar asa bine si e si mai scump; Vaude la varf de gama (Versametric) e iarasi f scump, Mountain Hardware e din materiale mai usoare si nu stiu at de fiabile si rezistente (South Col - ca Intention 75 nu se mai gaseste).

Verificare tuturor rucsacilor (cum stau pe spate) ar fi ideala, daca ar fi si incarcati si mai bine, dar... imposibila.

Are cineva experienta cu diverse tipuri de rucsacuri.
In jur de 650 lei sunt: Lowe Alpine - Cerro Torre, Mountain Hardware - South Col, Lowe Alpine - Contour Hperlite (ceva mai ieftin dar nu cu cordura - nu exista pe site-ul lor), Vaude Astra (nu Versametric)
Deci: ma poate ajuta cineva sau e mult prea tehnica intrebarea.

mersi,
numai bine

Marți, 24 august 2010 - 16:43

iiriinaa
iiriinaa

Am fost ieri la sportvirus, l-am incercat si astazi ma duc sa il cumpar. Millet Odyssee 50+10 ld. Sper sa fie ok. Si nu, nu il vreau doar pt iarna, ci pentru tot anul. O sa va spun pareri dupa prima turaCarpati.org

Miercuri, 30 iunie 2010 - 15:13

mugurel64
mugurel64
Coarda

Poate pentru iarna il doreste. Cel putin asa se intelege din unele recomandari.

Marți, 29 iunie 2010 - 13:10

pauless
pauless

Eu vreau un rucsac care sa nu fie atat de posac si sa ma poarte pe munti ca pe Telemac.
iiriinaa, pana la urma ti-ai luat rucsac? Ca daca astepti sa se termine parerile te prinde iarna Carpati.org

Marți, 29 iunie 2010 - 12:54

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Sunt acele bidonase de 1 litru care sunt eficiente..si asa poti sa le imparti exact si fara prea multe complicatii si prea multe sticlute!Carpati.org

Marți, 29 iunie 2010 - 10:16

cipicernat
cipicernat
(admin)

De ce nu 8 sticle de un sfert? :-? Daca tot e sa folosesc sticle, atunci mai bine una si buna decat sa incep sa scot din toate buzunarele cate-o sticla si sa vad ca iar am scos una goala. Si cu toate acestea, rucsacul meu (unul romanesc si deja destul de uzat) ramane echilibrat. (Atentie insa: 2 litri de apa adaugati in lateralul unui rucsac care cantareste 5-7 kg cu tot cu continut, vor dezechilibra evident rucsacul).

Desi... impresia mea este ca proiectantii rucsacurilor moderne s-au gandit ca vor fi folosite, mai degraba, cu un sistem de hidratare si nu cu o sticla in buzunar. Carpati.org

Marți, 29 iunie 2010 - 10:14

comisarul
comisarul
Rucsac

apa si-o dozeaza fiecare in fc de compartimente sau necesitati, zic eu !

Marți, 29 iunie 2010 - 10:08

felicia
felicia
Coarda

Eu am un Millet 40+10 l si sunt foarte multumita de el, sea aseaza bine pe spate. Echilibrul rucsacului il realizezi tu.
Cand mai vad pe unii ca isi iau apa in sticla de 2 l, in loc sa aiba 4 sticlute de 0,5l...

Marți, 29 iunie 2010 - 08:47

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Fermoarele noi pot, uneori, functiona mai greu. "Defectul " se atenueaza cu timpul, gratie uzurii. O picatura de spray cu silicon ar putea fara îndoiala usura functionarea fermoarelor. Este greu de crezut ca un producator serios precum Millet - dar observatia este valabila pentru oricare dintre ei - nu controleaza ce iese din fabrica. Iata un motiv suplimentar de încerca produsul îaninte de cumparare.
Carpati.org

Marți, 29 iunie 2010 - 08:43

mariusfm
mariusfm
Caraba

irina...in legatura cu fermoarele de la Millet nu am auzit pe cineva sa se planga (cunosc ceva posesori) si la al meu toate mergeau ok.Ca dezechilibreaza....cu reglajele facute corect si o incarcare corecta, mi-a dat impresia ca rucsacul se "contopeste" cu mine....acum daca pui greutatile doar pe o parte sau cari sticla de 2 litri e firesc sa-l descentrezi si sigur nu are treaba ca e varianta de dama sau barbateasca.

p.s. daca nu ai zgarieci de gheata la masina nu face compromisul de a lua Millet

Marți, 29 iunie 2010 - 01:45

ovid
ovid

Cativa snobi care poarta asa ceva pe spate si nu prea stau cu picioarele pe pamant:

http://www.stephan-siegrist.ch/
http://www.arium.ch/index.php
http://www.denisburdet.ch/
http://www.skyrunning.at/
http://www.anderle.info/
http://www.david-lama.com/

Luni, 28 iunie 2010 - 23:38

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Pretul de asemenea. S-ar gasi destui, probabil din snobism, sa poarte asa ceva pe spate. Hai sa revenim cu picioarele pe pamânt.

Luni, 28 iunie 2010 - 21:02

arcarius
arcarius

E tare Carpati.org

Luni, 28 iunie 2010 - 20:59

ovid
ovid

Fara compromisuri:

http://www.youtube.com/watch?v=J5zPUWN6QfQ&feature=player_embedded

Luni, 28 iunie 2010 - 20:49

iiriinaa
iiriinaa

Astazi, cand urma sa ma duc dupa rucsac am primit alte informatii in legatura cu millet odysse 50+10 lady, si anume faptul ca fermoarele merg cam greu si rucsacul dezechilibreaza putin, mai ales daca pui apa sau altceva in buzunarele laterale, unde apa e mai la indemana. Mi-a spus cineva care are modelul. Repet ca este vorba de varianta pentru fete, nu de cea pentru barbati.

Luni, 28 iunie 2010 - 19:57

laura.lala
laura.lala

@Mihai Telemark - eu sunt asa mai la inceput cu turele montane, merg doar vara si aleg locuri unde pot face trekking fara betze si piolet. De aceea inca nu stiu cum se folosesc. E bine daca rucsacul are prevazute chingi pentru asta, ca nu se stie ce ne aduce viitorul. Despre buzunare ai dreptate. Nu ma gandisem la acest detaliu. Carpati.org

@Florin Balan - Ideea mea de a cumpara un rucsac de volum mare este tocmai fiindca nu mai vreau sa atarn de el diverse. Adica vreau totul inauntru: cort, sac dormit, saltea gonflabila, etc.

@arcarius - te-am lasat la urma fiindca raspunsul e mai lung. Carpati.org Sa stii ca nici aici n-au bunul obicei sa raspunda la e-mailuri. Am gasit la noi in localitate rucsaci Montecampo doar ca erau volume mai mici, i-am probat, am vazut calitatea, sunt lucrati cu mare grija, garantie 3 ani (ti-l schimba), iar daca se intampla ceva dupa garantie ti-l repara in fabrica. Pe unde am intrebat doar cuvinte de lauda. Aici e rucsacul oficial al scutierilor. Din modelele de pe situl lor cel mai mult imi place acest Pirineus 70+10, nu ma intrebati de ce, a fost dragoste la prima vedere virtuala. Cum virtualul nu-i relevant m-am hotarat sa fac o vizita la fabrica poate au magazin de prezentare si asa voi vedea modelele de volum mare "pe viu", le voi putea proba, pune intrebari, etc. Si inca sunt deschisa spre alt model. Ma intereseaza volumul, vreau sa-mi incapa tot inauntru. Poate chiar vom lua echipamentul in portbagaj si vom face probe cu rucsacii. Vor zice aia ca-s nebuna, dar pe mine nu ma intereseaza. Carpati.org

Mersi tuturor de sugestii si raspunsuri. Asa mai invatam si noi novicii. Carpati.org

Luni, 28 iunie 2010 - 14:16

midan
midan
Rucsac

Huse de ploaie, pentru rucsac, gasesti la Decathlon si la Himalaya

Luni, 28 iunie 2010 - 14:12

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Poi cred ca asa o sa fac si eu.. cand gasesc un material siliconizat il duc la un croitor sa imi facaCarpati.org

ca alte variante nu prea am,asai?Carpati.org

Luni, 28 iunie 2010 - 12:33

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Nu stiu. Eu mi-am confectionat una din ripstop dublu siliconizat, pe profilul unui rucsac de 55l + izopren, cu care ies la balanganeala in hamac. Dar e ceva mai mult decat o husa, caci se poate inchide complet si agata de coarda.

Uite una care pare ceva mai serioasa: http://www.arcteryx.com/Product.aspx?Mens/Packs/Pack-Shelter-L#Accessories

Luni, 28 iunie 2010 - 12:05

Afisari: 8,627

#71  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0618 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org