Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Bucsa
Muntii Leaota
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Retalpuire bocanci Meindl (12)

ruxandrav
ruxandrav
Caraba

Intr-adevar, bocanci n-am retalpuit. Doar espadrile de catarat, care au o constructie mult mai vulnerabila scoaterii talpii (slip-lasted, nu board-lasted ca bocancii de munte, si tensionate, nu tepene). Si cu toate astea, cand imi vin inapoi astea vin facute pe numar, la ceva cu mult mai putina toleranta la modificari de potrivire decat la un bocanc. O idee mai stramte decat erau cand le-am trimis, pana se lasa galosarea (la espadrile, chestie mai voluminoasa decat e cea de la bocanci) dupa o zi-doua la stanca si revin fix la fitul initial. Si asta, pe o opinca facuta sa fie tensionata pe picior, nu sa formeze un spatiu relativ rigid in care piciorul sa se rasfete, sa ai loc sa misti degetele etc. E bine ca oamenii astia au fost cinstiti si si-au recunoscut limitarile, dar hai sa nu presupunem modificari de calapod la ceva care, prin constructia lui, e facut sa nu aiba structura afectata daca scoti talpa Carpati.org

Joi, 25 ianuarie 2024 - 10:42

zentai
zentai
Coarda

@-Ruxandra- eu nu am afirmat asta. Nu știu care este expertiza lor în domeniu. Dar în relația lor cu mine au fost foarte corecți. Mi-au spus că nu orice talpă se potrivește la orice bocanc, sub aspectul formei, geometriei, materialului etc.

Apoi că o talpă dată jos de pe un bocanc nu lasă restul bocancului impecabil. Se pierde material. E greu de crezut contrariul. Și că cine și-a trimis o pereche de bocanci, să zicem, mărimea 40, i-a primit înapoi tot mărimea 40. Și că acei bocanci sunt la fel de buni ca cei din fabrică ( există și metafora biblică cu peticele noi la burdufurile vechi).

În general, e bine să ai credință! Însă și un pic de îndoială te poate scoate din multe neplăceri! Și mai dă și farmec vieții. Îndoiala...
Mesaj modificat de autor!

Joi, 25 ianuarie 2024 - 10:31

ruxandrav
ruxandrav
Caraba

Zentai, multumesc de informatie, e clar deci ca Clinica de Incaltaminte sunt cizmari de oras pe mana carora nu ar trebui lasat niciun fel de echipament tehnic Carpati.org

Joi, 25 ianuarie 2024 - 10:12

dorucalinciobanu
dorucalincio..

Mulțumim mult pentru toate precizările!

Joi, 25 ianuarie 2024 - 10:05

zentai
zentai
Coarda

@Doru& Ruxandra - salutare! Ne imaginăm cum se dă jos o talpă de pe un bocanc ca să se prindă alta și cam asta este cauza micșorării bocancului. Ideea este că se dă jos toată talpa, nu doar pe straturi. Apoi că sunt bocanci care au talpa cusută dar cusătura nu se vede. Ce spui tu Ruxandra există la bocancii tip VM-uri. Apoi că sunt bocanci care au cusătura prin talpă, peste care apoi se prinde talpa de contact cu solul. Mai este coaserea verticală. Și cine știe câte moduri de coasere a tălpii de bocanc n-or mai fi! La toate modurile de coasere se aplică și lipirea tălpii.

(Experiența mea): Doru am trimis și eu 3 perechi de încălțări la Clinica de încălțăminte (pentru că dădusem prea mulți bani pe cât ținuseră și asta m-a îndârjit Carpati.org ). O pereche de pantofi tip espadrile care la retur nu i-am mai putut încălța (erau și-așa cam ficși). O pereche de ghete Otter care aveau culmea stupizeniei de talpă pe pernă de aer și care n-a ținut mai mult de 2 ani (purtați numai când jucam în filme și-n rolul principal). Ăștia mi-au fost un pic largi și acum sunt numa' buni!

Dar am trimis și bocancii Boreal de care spune Ruxandra. Aveau fețele impecabile și m-am ispitit. Știam că cei de la Clinica de Încălțăminte nu au tălpi decât de oraș. Am întrebat dacă pot trimite eu tălpi profi (atunci și găsisem un site care vindea tălpi de bocanci care mă mulțumeau). Dar, suprinzător (însă argumentat), tipii au spus că ar trebui întâi să vadă bocancii, apoi să vadă tălpile care s-ar putea să fier greșite la felul bocancilor, mărimea care ar trebui etc. Am înțeles. Mi-au pus la Boreali talpă de bocanc de oraș, obișnuită! Când i-am văzut prima dată nu am știut dacă să mă enervez pe mine sau să râd! Am ales să râd. Nu am purtat niciodată,de-atunci, acei bocanci. În niciun caz nu i-aș purta pe munte.

Băieții de la Clinica de Încălțăminte lucrează bine și fain. Zic că se merită să trimiți încălțăminte la reparat doar dacă ești cumva foarte atașat sufletește de acea încălțare sau crezi tu sincer că ieși în câștig cu schimbarea tălpii, că se merită.

Pentru că schimbarea tălpii este costisitoare și beneficiile îndoielnice. Părerea mea.
Să aveți alegeri bivecuvântate!

Joi, 25 ianuarie 2024 - 09:58

ruxandrav
ruxandrav
Caraba

Nu se micsoreaza nimic, si chiar prin lipire se rezolva problema la o retalpuire oficiala. Talpa unui bocanc e formata din multiple straturi lipite unul de altul (vibramul, optional prinderile de coltari/partea rigida, midsole-ul de PU/EVA si rama. In momentul in care trimiti bocancu la retalpuire, se rade tot ce-i busit (la polizor, in principiu) si se re-lipeste o versiune noua. Fix acelasi proces prin care se construieste aia originala din fabrica. Aia cu cusaturile e o metoda stramoseasca folosita la bocancii militari, nefolosita in orice atelier de reparatii modern, sau in orice bocanc modern, pana la urma. Zentai, daca nu ma insel, Boreal aia ai tai n-au nimic cusut Carpati.org

Joi, 25 ianuarie 2024 - 00:36

dorucalinciobanu
dorucalincio..

Salut!

Zentai, tu cum ai dedus că se micșorează bocancul cu 2 numere după coasere?
Cel puțin din pozele de la Clinica de încălțăminte, rezultă că se face cusătura PARALEL cu talpa (și NU perpendicular!) și PE materialul bocancului, deci nu văd cum ar putea asta micșora bocancul pe interior:

https://i.imgur.com/Sy4IPZy.jpg

Miercuri, 24 ianuarie 2024 - 17:47

zentai
zentai
Coarda

Salutare! Cred că e bine de precizat că la restaurare, talpa se coase din materialul bocancului și deci bocancii vor fi cu două numere mai mici. Cu niște bocanci cu talpa doar lipită putem doar juca în filme de comedie cu ei, căci vor fi momente pline de haz. Carpati.org Ei nu mai sunt bocanci de munte!

Vineri, 30 octombrie 2020 - 09:55

iulian_florea
iulian_flore..

Revin cu update: Clinica de Incaltamine nu poate produce si spuma care s-a degradat, asa ca nu e valabil ce am scris mai sus. Insa pot inlocui talpi daca vin complete, cu midsole (in cazul de fata spuma).

Joi, 29 octombrie 2020 - 12:22

enderb
enderb

Da, cam acela e pretul la Meindl; am refacut o pereche acum vreo 2 ani : in pret intra schimbare de talpa , regalosare, brant nou, sireturi noi.

Miercuri, 21 octombrie 2020 - 15:23

iulian_florea
iulian_flore..

Am facut ceva investigati pe baza info primite de la alti membrii, iata concluziile:

Reparatia se poate face aici:
https://www.facebook.com/Clinica.de.Incaltaminte/

Talpa poate fi adusa de : http://www.materialeincaltaminte.ro/materiale_confectii_si_reparatii_incaltaminte/vib
ram/index.html

Pretul la jumatate fata de cat cere Meindl, luand in calcul si curierul.

Ambii au fost saritori si prompti, ca niste ardeleni ce se respecta. Va tin la curent cu deznodamantul.

Luni, 19 octombrie 2020 - 17:46

iulian_florea
iulian_flore..

Salutare!

Pentru cei ce sunt interesati sau folosesc bocanci Meindl, iata ce se poata intampla in timp cu talpa :

https://photos.app.goo.gl/qzX8U6Exw1ZfPWjT7

Talpa intermediara s-a descompus, e o chestie comuna pentru modelele lor, internetul e plin de astfel de probleme. E drept, pana la aceasta problema bocancii, s-au comportat impecabil.
Am sunat la SportVirus, mi-au spus ca se pot retalpui la Meindl la fabrica si costa 470-500 lei.

Are cineva vreo sugestie unde s-ar putea face local la un pret mai decent? Nu imi place risipa, si e pacat sa ii arunc daca pot fi reparati.
Am trimis un mesaj la Wild Climb, daca primesc raspuns o sa scriu.

Multumesc si ture faine!

Luni, 19 octombrie 2020 - 14:52

Afisari: 1,460

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0894 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org