Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Cozia (Ciuha Mare
Muntii Cozia

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#26  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Reparatii echipament montan (26)

kalindor
kalindor

Tocmai asta iti spun.
O jacheta impermeabila Mammut este extrem de scumpa. Daca pui fierul de calcat pe ea se duce draq membrana pe o zona destul de mare. Nu numai in zona in care care atingi cu fierul de calcat. Dar se poate duce draq si tesatura exterioara si tesatura interioara daca este trimplu strat. Asa si presupun ca este: triplu strat. Triplu strat este de doua ori mai scump decat dublu strat (in cazut asta se vade membrana si captuseala este o plasa.
Nu stiu de ce ii pomenesti pe suedezi. Mammut este cea mai mare si mai importanta firma europeana pentru produse de imbracaminte outdoor. Este o firma elvetiana.
Mammut foloseste membrana DryTech (membrana proprie-probabil sub licenta) pentru produsele mai ieftine si Gore-tex pentru cele premium.
McNett Seam Grip este SPECIAL CONCEPUT PENTRU ASA CEVA. Cand au laminat bentita aia probabil au folosit niste role. Poate nici nu au folosit caldura. Habar nu am si nici nu conteaza.
Cu adezivul asta lipesti la rece. Poti lipi acea bentita sau daca se delamineaza in mare musura in anumite locuri poti scoate bentita si pune adezivul direct pe cusatura. Eu as incerca daca bentita aia tine acolo unde nu este delaminata. Daca se scoate usor as indeparta-o si as pune Seam Grip direct pe cusatura. Acel Seam Grip este absolut sigur. Nu se mai dezlipeste. Bentita se mai poate delamina.
Aici am pus o intrebare, dar nu am pus si punctuatia corecta:
" Chiar asa mult costa SeamGriip-ul de la McNett ca sa mergi la sigur?"
Am folosit SeamGrip si stiu ce spun. Am si acum in frigider. Din pacate tot se intareste la gura flaconului. Se baga intr-o punga (am pus chiar doua).
Nu stiu ce ai inteles tu din ce ti-am scris, dar cu fierul de calcat nu as umbla pe asa ceva.
Eu nu voi mai scrie aici pt. ca am scris ce aveam de scris. Este treaba ta ce faci cu jacheta ta.
Pe viitor iti recomand Dermizax NX pentru hardshel si Polartec NeoShell pentru softshell. Sunt extrem de scumpe, dar sunt mult mai respirabile si mai elastice. Dermizax NX se foloseste si la jachete de ploaie de vara. Polartec NeoShell de iarna are o captuseala fleece si nu prea este calduros- nu prea merge la schi cum este Dermizax NX -jachetel cu materialul asta se gasesc cu izolatie.

Luni, 7 decembrie 2020 - 17:14

zentai
zentai
Coarda

@-kalindor - nua fost ieftină (triplu strat gore-tex XCR), nefiind dintr-alea făcute la Bacău și cred că nici nu auziseră suedezii de România când am luat-o ( de pe un site extern) și știu că m-am întrebat multă vreme despre sănătatea mea mentală în legătură cu prețul plătit atunci! Dar geaca are la activ toate turele la extern și vreo câteva prin Bucegi și Piatra Craiului. Teoretic, a ajuns la vremea când ar trebui îngropată, cu onorurile cuvenite, bucuros că nu sunt eu îmbrăcat cu ea, deși au fost câteva ocazii. Țin la geacă din motive sentimentale dar începe să-i "sară fulgii". Înțeleg ce spune Florin.

Nu mi se pare scump absolut nimic ca geaca să mă mai țină câțiva ani. Nu din zgârcenie, ci din atașament pentru amintiri frumoase.

Tot ce s-a spus aici o să verific pe-o altă geacă despre care nu mă simt dominat de atâtea afecte. Carpati.org
Așa că nu trebuie să o iei ca pe un afront. Vreau doar să nu stric geaca încerând s-o repar.
Mulțumesc!
Mesaj modificat de autor!

Luni, 7 decembrie 2020 - 12:02

kalindor
kalindor

Eu iti mai spun iar. Daca gluga are o membrana impermeabila caci de aia are acele bendite si pui masina de calcat peste se schimba structura membranei. Chiar asa mult costa SeamGriip-ul de la McNett ca sa mergi la sigur. Cu fierul poti topi si tesaturile exterioare si interioare. Asa poti rigidiza materialul daca nu ii faci gauri. Romanul este invenntiv si zgarcit, dar asta este prea de tot. Mammut sunt si “ieftine”. Poti cumpara cate una pe saptamana. De ce nu o bagi in cuptor pe toata? Apropo, daca distrugi gluga am eu o palarie Reebook impermeabila. Are un fleece la interior si acel fleece iese in afara palariei si acopera urechile. Am doua. Eu nu voi fi dispus sa distrug gluga. Membrana aia este microporaoasa. Crezi ca numai in dreptul bentitei se va strica. Se va strica pe o latime mai mare.

Luni, 7 decembrie 2020 - 11:50

zentai
zentai
Coarda

Salutare, Florin!
Cred că așa o să încep, cel mai puțin invaziv, cu fierul de călcat și apăs numai acolo unde s-a dezlipit banda. Apoi tot o să cresc gradul de intervenție. Sper să nu ajung să tai gluga sau să arunc geaca! Să încep cu ceva și să închei cu altceva decât credeam eu că este, ca-n bancul ăla..."azi am văzut la Gara de Nord doi tipi care se vaccinau unul pe altul. Stimă!" Carpati.org
Mulțumesc!

Luni, 7 decembrie 2020 - 09:46

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Salut. Incearca cu fierul de calcat reglat pe sintetice, fara aburi, dar pune o foaie de hartie /stergar pe deasupra. Daca nu se lipeste la loc taie banda dezlipita. Apoi diliueaza putin silicon sanitar in diluant universal pana obtii o pasta aproape lichida. Cu pensonul stii restul. Nu aplica silicon direct din tub caci se va exfolia imediat, el trebuie sa patrunda putin in tesatura. Dupa doua straturi ar trebui sa tina bine.

Duminică, 6 decembrie 2020 - 08:27

kalindor
kalindor

Nu foita se increteste. Tesatura din care este confectionata gluga este posibil sa se fi incretit.

Joi, 3 decembrie 2020 - 16:26

kalindor
kalindor

Se poate rupe daca este folie din aluminiu, cea care se pune peste cratita care se baga la cuptor. Carpati.org Asta este special conceputa pentru asa ceva. Este flexibila dupa intarire.
Sunt probleme. Se intareste dupa 24 ore. De preferat ca sa existe presiune daca se lipesc doua materiale; petecul tinde sa se ridice la margini. Se mai poate presa la o anumita perioada cand incepe sa se mai intareasca. Dupa 3-4 ore, dar nu dau un timp exact.
Pe viitor urmariti sa cumparati din tesaturi din poliamida. Este mult mai rezistent decat poliesterul care se si deformeaza sub razele soarelui. Posibil de aceea s-a si delaminat acea foita. Ele sunt laminate, nu lipite, Daca ploiesterul se deformeaza (increteste) de la razele solare se intampla fenomene din astea.
Imbracaminte, rucsaci, corturi din poliamida. Uneori chiar nu sunt din poliamida ceea ce vrei sa cumperi. Numai ca poliamida este mult mai scumpa. Osprey, spre ex. mi se pare ca face rucsacii numai din poliamida. Corturile din poliamida au un pret destul de piperat. Este multa tesatura. La o grosime mult mai subtire poliamida are o rezistenta egala cu o tesatura din polistiren mult mai groasa. De aceea produsele din poliamida sunt mai usoare -tesaturi mai subtiri.

Joi, 3 decembrie 2020 - 16:23

zentai
zentai
Coarda

Nu-i numai vorba de asta, că vapori din transpirație condensează pe glugă (sau acolo ar trebui) și că se așează pe păr, caz în care mi-aș face probleme doar dacă aș purta-o zilnic.
Mă îngrijorează că orice ridigizare a materialului, pe lipitură și pe lângă face ca acolo materialul să se rupă aproape imediat.

Joi, 3 decembrie 2020 - 16:05

kalindor
kalindor

De obicei siliconul crapa, se cojeste. Siliconul sanitar de la Ceresit se cojeste f greu, dar si pe ala l-am curatat. Nu am folosit transparent. Soudal nu stiu exact. Dar cred ca va rigidiza gluga. 38lei nu este 380lei. Am cumparat mai demult un tub mai mare de la Decathlon. Era la acelasi pret cu 2x7gr. Nu este o suma chiar atat de mare. Cu McNett Seam Grip poti da direct pe cusatura daca se dezlipeste banda, fara sa pui petic. Am lipit si saltea pneumatica. Poti lipi fara petec daca este textilul sfasiat fara lipsa de material. Este elastic. Il am de mai multi ani si este utilizabil si acum. Numai ca se intareste la gura. Mai bune flacoane mai mici si cate 2.
Totusi, gluga nu este WC ca sa pui silicon sanitar. O pui pe cap. Oare, sigur nu este toxica dupa uscare?

Joi, 3 decembrie 2020 - 14:36

zentai
zentai
Coarda

Salutare! Mulțumesc pentru răspunsuri.
Vin cu precizări: acea bandă nu s-a desprins de tot și problema este doar la glugă. Nu aș dezlipi-o, ca unul care nu vrea să-și dea singur bătăi de cap.
Nu mă tentează să scot de tot aceste benzi de sigilare a cusăturilor pentru că fiind la cap (glugă) probabil că o să simt gluga aiurea.
O să încerc soluția cu silicon neutru ca verificare a soluției. Nu m-ar tenta ca după fiecare tură să tot bibilesc la benzi.
Încă odată, mulțumesc!

Joi, 3 decembrie 2020 - 11:39

dxxx
dxxx

Parerea mea este ca nu merita sa iei vreun produs de firma gen McNett decat daca nu ai ce face cu banii.
Marketingul zice ca este "sigilant de cusaturi" dar nu are avantaje/diferente fata de acelas produs oferit ca adeziv siliconic. Doar ca primesti tuburi mici, dar dai 38 lei pe 2x7 grame.
Asta cand Soudal silicon neutru = 280ml/330g costa pe la 20 lei.
Pentru rezultatele cele mai bune numai varianta transparenta, fara adausuri.

Daca doresti o impregnare mai dura ca consistenta (nu vad de ce, la confectii textile) poti folosi silicon pentru etansari auto "RTV", care vine colorat rosu/negru/etc

Benzile de sigilare cusaturi, prezente in multe textile, dar si la stratul exterior al corturilor sunt o proasta inventie / dar interesanta pentru industrie.
Problemele sunt:
- invariabil se dezlipesc dupa un timp
- mai ales pe tesaturi subtiri zona cu banda este mult diferita fata de supletea si elasticitatea materialului (este mult mai rigida) ceea ce impieteaza si functional si ca aspect.

Pentru textile ai cateva indicatii bune date mai jos de @yo6ial dar ti-as recomanda ca in primul rand sa izolezi zona pe care dai adezivul cu doua benzi adezive (foarte adezive) care sa limiteze latimea de aplicare exact la cota fostei benzi, pe care ai scos-o.
In acest mod pelicula va inlocui exact fosta banda si oarecum se va integra vizual mai bine.
Apoi aplici cat mai putin adeziv posibil si il intinzi /presezi incat sa faca o pelicula continua, fara pauze, dar cat mai subtire.
Cel mai bine se aplica si preseaza cu buricul degetului, pentru ca il poti controla mai bine si are elasticitate. Poti folosi manusa sau nu, se sterge cat este nepolimerizat sau apoi se desprinde ca o pelicula.

Benzile adezive de limitare a aplicarii se indeparteaza imediat, inainte de inatrirea siliconului.

Joi, 3 decembrie 2020 - 11:25

kalindor
kalindor

Mcnett Seam Grip este adezibul care se foloseste la imbracaminte, corturi, rucsaci. Este elastic si lipeste de draci il gaseste. Dupa utilizare se strange bine capacul la tub sise baga intr-o punga de okastic, apoi in frigider. Mie si asa s-a intarit si a trebuit sa fac o gaura in tub. In zona gaurii iar s-a intarit. Am lipit si plastic dur, care nu are pori. De pe suprafete dure il poti indeparta, dar foarte greu. Mi-a fost teama sa folosesc la plastic pt ca daca nu ar fi tinut il indepartam f greu sa pun altceva. Am cumparat rasina epoxidica care crapa. Piesele din plastic trebuiau sa aibe elasticitate. Rasina crapa. Asa ca pana la urma tot adeziv McNett am folosit. Mai bine cumparate 2 tuburi mai mivi decat unul mare. Odata desfacut se poate intari la gura flaconului.
https://mormota.ro/mcnett-adeziv-universal-seam-grip-2x-7g-11541.html?gclid=Cj0KCQiAk
53-BRD0ARIsAJuNhpvQ9pDh7NnhxwpuCdokiqDF4TtbcfewguRahztHAPvRWc6rVDPVXe4aAruCEALw_wcB

Joi, 3 decembrie 2020 - 09:43

yo6ial
yo6ial
Coarda

Banda aia, în fapt și de drept, e lipită la cald dar cu o rolă teflonată... Cu fierul clasic... o să se lipească de fier înainte de pânză.

Poate sunt fiare teflonate...
Pe la 120°-140°...

Dă-o jos pe toată, dă cu silicon neutru. A început să se găsească, ieftin, la magazinele de construcții/bricolaj.
Șterge țesătura cu spirt pe o cârpă curată și lasă să se usuce înainte.

Poți netezi siliconul cu degetul înmuiat în apă cu săpun, după aplicarea cu un băț de la înghețată ori altceva pe post de spatulă.

Edit: deci pui silicon în loc de bandă. Nu-și mai are rost și rigidizează zona prea mult dacă faci tort.

Miercuri, 2 decembrie 2020 - 22:47

zentai
zentai
Coarda

Salutare.Reinviu acest topic cu o problema tehnica la geaca.
Am observat,la ultima purtare (nu stiu de când este asa) ca la geaca Mammut peste cusături,la gluga, acea bandă,probabil lipită,a început să se dezlipească pe alocuri.Banuiesc ca încercarea a o "lipi" cu fierul de călcat este gresita. Pot folosi silicon, ca la problema lui Mad, pentru a relipi acea bandă?
Mulțumesc.

Miercuri, 2 decembrie 2020 - 22:27

mad
mad
Caraba

Mersi, @vjs. Am lipit. Sper sincer sa nu mai am nevoie. Carpati.org

Vineri, 15 februarie 2019 - 17:30

vjs
vjs

@mad, vad târziu, da zic, am eu niste centimetri gore text (negru) si pertex (portocaliu).

Joi, 14 februarie 2019 - 20:30

dxxx
dxxx

Sugestia mea nu era secreta, dar am facut-o pe PM, pentru ca nu era o sursa de cumparat acel material, ci tot o varianta de peticire:
"Pot sa-ti ofer un sfat: daca nu reusesti sa gasesti originalul poti incerca si reparatia cu alt material egal de subtire sa zicem SilNylon de 15D, care nu este respirabil, insa spuneai ca este numai o zona mica, deci despre orice "confectie" este vorba nu ii vei altera semnificativ caracteristicile."

Adaug ca, daca se doreste lipirea, pentru asa ceva nu merge decat siliconul, dar asta este un avantaj pentru ca este flexibil, nu imbatraneste (ca prenadezul) si nu prea ataca fizico-chimic nici un substrat. Singura problema este ca nu adera la unele suprafete...

Miercuri, 13 februarie 2019 - 16:25

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

@mad daca poti, incearca sa lipesti materialul pe ambele parti. Eu am pus duct tape pe interior (spre izolatie) si petice mcnett pe exterior. Am vazut ca tine mult mai bine asa

Miercuri, 13 februarie 2019 - 14:56

mad
mad
Caraba

Am cumparat un set de Tattoos de la McNett. Evident ca nu aveam pretentia sa gasesc ceva la culoare, negrul e perfect. Nici nu ma gandeam la coasere, ci lipire; am o sfasiere in forma de L, asa ca voi prinde coltul si jumatatile laturilor cu un capat de ata sa stea in pozitie cat pun peticul.

Multumesc pentru sfaturi, @yo6ial si @dxxx.

Miercuri, 13 februarie 2019 - 11:37

yo6ial
yo6ial
Coarda

Dai niște poze cu defectul?
Nu știu vreo sursă (oficială) de pertex dar materialul ăsta cu rezistența și consistența unui șervețel va fi foarte aiurea de reparat prin coasere pe față.
Și pentru că umplutura și materialul exclud lipirea termică a unui petec, găsirea unui petec la culoare e improbabilă... eu aș aplica un petec decorativ, o emblemă, de exemplu sau un decupaj din altă țesătură mai grea, cu Adepren/Prenadez.
Mascat, aplicat adeziv pe piese, uscat, aplicat petec.

Material de lucru poate ai putea găsi la talciocurile cu haine unde o jachetă (foiță în jargonul local) cu sau fără defecte ar fi 5-10... 20 de lei.

Miercuri, 13 februarie 2019 - 11:27

Afisari: 2,331

#26  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0632 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org