Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Cozia (Ciuha Mare
Muntii Cozia
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Reparatii clapari (6)

amihu
amihu
Caraba

mutlumesc amandurora.

Sunt foarte familiarizat cu schiatul si intr-adevar trebuie sa recunosc ca acum 2 ani mi s-au potrivit niste Atomic Race (Flex 110 - calapod ingust, parca 98), din pacate nu am fost pe faza sa ii iau.
La modelul urmator (din aceeasi gama - anul urmator) iarasi imi iesea calcaiul (erau prea lati). Schiez in viteza si dur, asa ca stabilitatea calcaiului este extraordinar de importanta.

Head sunt foarte lati (cel mai mic calapod 102) chiar si in gama race.

Arcarius, te rog sa imi dai cateva sfaturi despre clapari de tura (cu si fara insertie). In ceea ce priveste claparii de tura sunt novice: stiu ca trebuie sa fie mai comozi pentru ca si mergi si urci in iei (si nu asa duri).
Totusi caut (pt fratimiu) niste clapari cu insertii, cara sa poata fi folositi si pe partie, adica sa fie indeajuns de duri (pentru a cumpara o singura pereche si la tura si la ski alpin (partie). Si caut si pt mine niste clapari de tura normali (fara insertii) pt ca cei pe care ii am, sunt prea lati (din nou). (Nu ma intereseaza sa fie noi, dar in stare f buna. Tot ce am vazut si probat pana acum sunt foarte lati (calapod lat - probabil de la 104).

multumesc anticipat

(PS intrebam de reparat, pt ca Nordica aia vechi au o singura clapa, dar au strangere cu cablu interior care iti fixeaza calcaiul, tehnica extraordinara pe care claparii noi nu o au, plus stangere pe interior a labei, a calapodului)

Luni, 11 octombrie 2010 - 11:03

arcarius
arcarius

Daca o sa te uiti pe site-uri ai sa constati ca un clapar model mai vechi (vreo 2-3 sezoane in urma) este rezonalbil ca pret.
In plus, la Freeyeti claparii second sunt si mai accesibili (OBLIGATORIU probata orice pereche de clapar).
Personal nu as incuraja nici un utilizator de clapari sa schieze in clapari reconditionati. Asta daca vrea sa nu-i creasca sansele de a-si indoi sau rupe ceva.

Joi, 7 octombrie 2010 - 16:55

yo6ial
yo6ial
Coarda

Aurelian, caută și înteabă la service-urile de biciclete. Ai șanse mari.
Pe aici, prin Brașov, cam toate service-urile de bicle se ocupă și de skiuri și de role, skateboaruri, etc.
La un atelier mai retro ai șanse mari să gâsești un om ce să-ți repare clapa ruptă prinzând-o cu ceva bride de metal, eventual extra ranfosrare cu niste epoxy si tesaturi de nylon, fibră de sticlă, etc. (aka compozite), Îi dai și tu ceva idei meșterului ...

Acarius, e drept ce spui tu, dar în perioada asta de crizâ ar fi mai... bine să-i ajutăm și prestatorii mai mici, pfa-uri, etc.
Cei 10-20 de lei dați unui om de la un atelier față de cele câteva sute sau mii pe o pereche de clăpari noi...
Plus că dacă nu face treabă bună, altfel stai de vorbă cu mecanicul de la atelier.
Unei firme gigant ce-i faci dacă rămâi desculț pe pârtie? Carpati.org
Și oricum, marile firme au destui $$ în stocuri.

După ce mai trece criza nevro-financiară cred că și Aurelian se va gândi serios să-și pensioneze vechii clăpari.
Ceea ce-i recomand și eu.

Baftă.

Joi, 7 octombrie 2010 - 16:42

arcarius
arcarius

Daca esti interesat de clapari noi:
www.head-sport.ro ; distribuitorul oficial Head, este bine sa-i suni dupa ce ai consultat gama de produse de pe site-ul oficial Head.
www.sportsgames.ro ; distribuitorul oficial Fischer si Dalbello; la fel ca mai sus
www.salomon.ro ; acelasi lucru pt. produsele Salomon
www.kenner.ro ; baietii astia din Sinaia aduc clapari FullTilt - astia sunt un "state of the art" in lumea claparilor, si preturile la fel; doar rubrica "contact" de pe site-ul lor merita accesata; cere-le catalogul cu produse si preturi.
www.abitare.ro ; distribuitor oficial produse Atomic (si nu numai); un sfat de la unul care sta in clapari de peste 30 ani; incearca modelele Atomic.
Reteaua de magazine sportvirus (www.sportvirus.ro)
www.gooutdoor.ro
www.snowgear.ro
www.wintermag.ro
www.sportconcept.ro
www.freeyeti.ro ; astia au produse second dar de calitate buna, uneori mai au si noutati.
Mai sunt si alte magazine prin BV si Buc.
Pt. fiecare marca/brand este indicat sa studiezi mai intai gama de produse de pe site-ul oficial.
Nu stiu cat esti de familiarizat cu claparii/schiatul; cel mai mult conteaza flex-ul claparului (gradul de rigiditate) si last-ul = calapodul, adica latimea in mm la niv. pernitelor de la degetele piciorului (zona metatarsiana); claparii FullTilt nu au calapodul dat in mm ci in 3 categorii de latimi.
Mai sunt si alte aspecte. Discutam doar despre clapari de alpin; daca vrei de tura discutam si alte marci.
Daca tura reprezinta doar 20-30% din ziua de freeride tot marcile consacrate au si gama freeride (desi nu strica sa-ti iei o pereche clapari tura cu flex mare = duritate mare).
Si nu uita; cea mai importanta piesa a echipamentului de schi este claparul.

Joi, 7 octombrie 2010 - 15:16

arcarius
arcarius

Centre de reparat clapari nu vei mai gasi si oricum nu merita sa carpesti o pereche de clapari si f.vechi (1 buc. clapa la spate) si doar intr-o clapa.
Faptul ca nu ti se "potrivesc" claparii noi arata ca nu prea ai incercat diverse modele de la diferiti producatori.
Sunt f. multe si pe game diferite.
Ai fi primul caz care chiar nu gaseste clapari pe "piciorul" lui.

Joi, 7 octombrie 2010 - 14:29

amihu
amihu
Caraba

Unde pot sa REPAR niste clapari (preferabil Bucuresti)?
Este vorba de niste Nordica 95, cu prindere la spate: mi s-a rupt clapa.

Mai exista centre de astea care acum 20 de ani erau pe toate drumurile chiar in mijlocul Bucurestiului, si ma intrebam cine naiba merge acolo?

Aricum, oricat de scumpi sunt claparii nu mi se potrivesc ca vechiturile astea

Multumesc anticipat

Joi, 7 octombrie 2010 - 11:15

Afisari: 4,868

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0450 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org