Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Februarie 2023
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Vremea
Varful Santilia Mare
Muntii Leaota
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare rucsac bun 40-50l (18)

neolix
neolix

Salut !
Am un Deuter Futura Vario 50+10 .
E bine compartimentat, incapator, comod. Poti merge 3-4 zile avand cort si sac de dormit.
Se regleaza pe inaltime, are husa de ploaie inclusa, greutatea e de aprox 2 kg si sigur nu vei avea probleme cu transpiratia la spate.
Iti depaseste bugetul, dar poate il gasesti la reducere.

Marți, 27 ianuarie 2015 - 13:31

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Acum pe piata exista un rucsac Forclaz 50, ceva mai greu, la 1.7 kg.

Eu am un Forclaz 50 Grey, care de fapt este aproape negru.

https://www.youtube.com/watch?v=9f2ksfEBs6M

Avea o piesa de duraluminiu de vreo 300g pe axul central, dar am scos-o. Acum are 1.2 kg.

Marți, 27 ianuarie 2015 - 10:04

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Ca rucsacul are 80l sau 40l are importanta sa. Eu sunt de parere ca in cele din urma conteaza greutatea, cate kilograme sunt in el, si tipul de deschidere.

Eu folosesc un rucsac Forclaz 50, cu acces rapid la continut. Are fermoar central.

Un rucsac de 50l are cam 1,2 kg. Asa ca, vara, pentru toata creasta Fagarasului, eu zic ca greutatea rucsacului nu trebuie sa depaseasca 8-10 kg (inclusiv cortul si sacul de dormit).

Asta inseamna accent pe hrana lichida, rehidradata, si echipament foarte usor.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 26 ianuarie 2015 - 23:01

florin_1968
florin_1968

Salut,

Anul trecut in vara am cautat si eu un rucsac de 30-40 litri, la un pret rezonabil. Am ales un model Forclaz Air 40 de la Decatlon, 200 ron. Am mers cu el in ture de 2 - 3 zile cu dormit la cabane, am bagat in el mai multe decat ma asteptam.

Oferta in magazine este mare, eu am suparat ceva vanzatori plictisiti, am vrut sa vad rucsacul plin cum arata, sa il pun in spate. La Decatlon am bagat in el haine la greu si desi am fost vazut de angajati nu am avut probleme.

Trebuie sa mergi cu tupeu in magazine si sa alegi. Si mai ales sa vezi cat de bine sta in spatele tau.
Regula este simpla: banul tau...marfa patronului, nu a vanzatorului, vrei sa vinzi...convinge-ma sa cumpar.

Acum ma gandesc sa cumpar unul mai mare, ceva la 70 litri, pentru ture cu cortul de mai multe zile.

O zi buna va doresc!

Joi, 22 ianuarie 2015 - 09:21

makayu01
makayu01

Am un rucsac de 30L care e perfect chiar si pentru ture de 3 zile, raportat la nevoile mele. Atata vreme cat innoptarea se face la cabana si nu e nevoie sa car sacul de dormit dupa mine nu am nevoie de mai mult.

Asta de 50/60L imi trebuie pentru turele de dormit la cort. Si cum nu pot sa ma bazez ca va veni altcineva cu cortul, cel de 60L e alegerea perfecta.

Marți, 20 ianuarie 2015 - 15:36

midan
midan
Rucsac

Depinde pentru ce vrei să-l folosești.

Primul meu rucsac "serios" e fost ( si e încă ) unul de 40 de litri. La care s-a adaugat unul de 65(+10).

La început am mers cu cortul atârnat de ala de 40, în ture scurte, de week-end. Ideal e să ai unul mai mic, pt. ture scurte pe la cabană si unul mai mare ( 60+ zic eu ) pt. ture cu cortul.

Marți, 20 ianuarie 2015 - 14:31

makayu01
makayu01

Mersi de raspuns.

Da, cred ca e mai bun cel de 60 de litri. Nu prea vad unde ai putea sa legi la exterior cortul.
Partea proasta la astea mari e ca am tendinta sa le umplu cu lucruri pe care mai mult ca sigur nu le voi folosi, dar le pun in rucsac pe principiul ca mai bine sa nu le folosesc decat sa am nevoie de ele.
Asa intr-un rucsac mai mic ma limitez la strictul absolut necesar si atat.

Oricum din mesajul tau, midan, inteleg ca nu rezistenta e problema la acest rucsac ci faptul ca are doar 50L.

Marți, 20 ianuarie 2015 - 13:47

midan
midan
Rucsac

Pe site scrie că "Rezistența la uzură : Garanție 10 ani." în general produsele de la Decath sunt suficient de bune.

Cât depre 5/6 zile pe creasta Făgărășului ... depinde de tine dacă ai loc în 50 de litri.

Unii, printre care și eu, zic că bine să ai toate alea (inclusiv cortul) înăuntru , să nu-ți bălangăne pe lângă tine.

Marți, 20 ianuarie 2015 - 12:17

makayu01
makayu01

Salutare,

Ce parere aveti de acest rucsac http://www.decathlon.ro/rucsac-forclaz-50-id_8300838.html.

Tine pe termen lung? Merge si la o creasta a fagarusului de 5/6 zile? Sau e posibil ca dupa doua sezoane sa trebuiasca sa cumpar altul?

Luni, 19 ianuarie 2015 - 17:04

sorinat
sorinat

Poti lua un Deuter Act Lite 50+10 la putin peste 400 lei nou de aici: http://www.startfitness.co.uk/deuter-act-lite-50l-10-rucksack-33750-3100.html.
Eu tocmai ce l-am primit...

Miercuri, 7 ianuarie 2015 - 21:00

gloria
gloria

Mergi pe Atta sau Solitaire. In plus, poate ajutam marcile romanesti... Eu le am pe amandoua, de ani de zile, in varianta de 35 si 60 litri. Atta Rupal 40 e foarte bun si cred eu, potrivit la inaltimea ta. Oricum, ambele sunt rezistente, confortabile si ergonomice. Trebuie sa il simti confortabil pe lungimea spatelui tau. Si sa incerci centura, sa fie suficient de lata si sa se aseze bine pe mijloc si solduri. Cu transpiratia nu cred ca vei gasi ceva perfect... Spor la incercari!

Miercuri, 7 ianuarie 2015 - 13:57

filipescu
filipescu

Salut mai cauta Solitaire poate mai gasesti pe la cineva de pe aici raport calitate pret excelent

Marți, 6 ianuarie 2015 - 20:20

mateilup
mateilup

Eu am un rucsac polonez Milo Naja de 70 L. Il am de aproximativ 8 ani de zile, si l-am purtat anual. Am un feedback foarte bun pentru el in ceea ce priveste calitatea. E cotat ca fiind de iarna si din aceasta cauza nu are foarte multe buzunare accesorii, dar are suport de pioleti / bete trekking si schiuri. Il recomand.

Miercuri, 17 decembrie 2014 - 22:23

lukis
lukis
Caraba

Salut,

Depinde ce vrei sa cari in el (la cort sau la cabana).

Pentru cort eu am acelasi Husky Zethos (60 + 10), dar vara transpir la spate.
Fara cort, Gregory Z35. Perfect si vara si iarna, la cabana, pana la 4 - 5 zile.
1 zi, Osprey Manta 20. Iarasi perfect.
Gregory si Osprey sunt pe marimi (S, M, ...)

Bafta!

Miercuri, 10 decembrie 2014 - 17:42

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Eu am un Osprey Kestrel de 48l. Am ținut să fie cât mai ușor (1,50 kg), să fie de calitate, să aibă husă de ploaie încorporată și să fie cât mai încăpător. De aceea, îți recomand să iei unul de 58l, dar mergi înainte să îl probezi, nootkasport are magazin în zona Unirii în București.
Are suficient de multe buzunare, chingi de ajustare sau de prins accesorii, e compatibil cu sistem de apă camelback. Se încadrează și în buget, iar dacă nu te grăbești să îl cumperi, poți aștepta să prinzi o reducere. Eu l-am luat cu 20% mai puțin.
Departe de mine să fac reclamă, dar aici găsești detalii: http://www.nootkasport.ro/1686,rucsac-osprey-kestrel-58.html
Găsești și pe net evaluări scrise ori filmate. Sunt discuții edificatoare și pe forum, pentru mărimi diferite.
Osprey are și modele mai ușoare.
Succes!

Sâmbătă, 6 decembrie 2014 - 19:33

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Eu am un Husky Zethos de 60 l (http://www.craimont.ro/rucsac-husky-zethos-60-l ) si sunt extrem de multumit de el din toate pct de vedere.
Iti recomand, ptr ceea ce vrei tu la 50 l, rucsacii din gama Deuter. Si eu vreau sa-mi achizitionez unul cat de curand.
Ca si idee, uite un link: https://www.mormota.ro/rucsaci-genti/rucsacuri-alpini-50l-60l/rucsac-deuter-act-lite-
50-10.html

Sâmbătă, 6 decembrie 2014 - 10:40

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Eu am rucsac Atta Rupal 40 si sunt multumit de el. Am inaltimea 1.87 si mi-e cam scurt, ca centura de brau imi vine pe stomac, dar las centura de umar un pic mai jos. Dar n-ai ce-i face ca ii rucsacul mic.

Mai poti alege modele de la Atta de 40, asta Rupal-ul e cel mai tehnic de la ei.

http://www.attasport.eu/rucsacuri-genti/rucsacuri-30-50-l.html

Joi, 4 decembrie 2014 - 10:46

buryck
buryck

Va salut, am nevoie de ajutor pentru alegerea unui rucsac si mi-ar fi de mare folos cateva sfaturi, pareri, idei... Anul urmator am de gand sa petrec muuult mai mult timp pe munte si vreau sa ma pregatesc de pe acum.

Imi trebuie cam tot echipamentul, dar le iau pe rand pana in primavara, sa nu se simta. Primul lucru este rucsacul, vreau unul de calitate.

Am 170cm inaltime si sunt destul de slab, asa ca m-am gandit sa nu treaca de 50 de litrii. Drumetiile vor fi si de pana la 3-4 zile, stiu ca e cam mult pentru un rucsac asa mic, dar vreau sa ma plimb foarte mult, iar unul mai mare pentru mine ar fi cam incomod.

Suma maxima e undeva la 600-700 lei. Asta nu inseamna ca vreau ceva la pret maxim, mai degraba de calitate (desi nu prea merge una fara alta), dar intelegeti ce vreau sa spun. Nu sa dau 300 de lei in plus doar pentru brand.

Astept ajutorul vostru cu nerabdare. Multumesc.

Joi, 4 decembrie 2014 - 00:51

Afisari: 4,152

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0452 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2023) www.carpati.org