De actualitate
Login
Calendar
| Decembrie 2025 | ||||||
| L | M | M | J | V | S | D |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | ||||
| Ianuarie 2026 | ||||||
| L | M | M | J | V | S | D |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
Online
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic
|
Forum
Echipament montan
Recomandare Cort 3 Sezoane, 2 Persoane
(286)
|
||
|---|---|---|
kiss |
|
|
|
rovid ![]() |
http://edelweiss-shop.ro/echipamente-drumetie-si-campare/corturi-munte/Marmot-Cort-Traillight-2P
Sâmbătă, 17 septembrie 2016 - 16:03 |
|
|
drumetu71 ![]() |
Daca luam strict oferta si calitatea, Marmot. Dar vazui ca stoc epuizat.
Sâmbătă, 17 septembrie 2016 - 14:06 |
|
|
rovid ![]() |
Cumpara Marmot.
Sâmbătă, 17 septembrie 2016 - 13:25 |
|
ratza ![]() |
Dacă aș fi în situația ta, probabil că aș merge tot pe Loap. Nu zic că nu e OK Marmot (chiar dimpotrivă!), dar pentru ieșiri ocazionale chiar nu merită diferența de preț.
Sâmbătă, 17 septembrie 2016 - 02:07 |
|
|
bogdanch |
"La betele de fibra de sticla ar fi bine sa ai la tine un kit de reparatie", m-am gândit dinainte la asta, și am următorul kit disponibil acasă: duck-tape + carcasa unui pix metalic cu 8mm dimensiunea interioară și carcasa unuia de plastic + brichetă în caz de se rupe bățul de la baza prinderii metalice. Mă descurc eu.
Cât despre impermeabilitate rămâne de văzut. Vineri, 16 septembrie 2016 - 17:03 |
|
|
lukis ![]() |
200 + 40 si deja te apropii de 250 vs. 500. Apropo, discutiile intense aici sunt referitoare la impermeabilitatea podelei, deci impermeabilizatorul acolo ar trebui folosit.
La betele de fibra de sticla ar fi bine sa ai la tine un kit de reparatie, "oupsss" inca vreo 40. Se apropie de 500. Betele de Al se indoaie sau se repara cu o crenguta. Si ultima intrebare: greutatile sunt reale? Eu am patit-o cu cortul meu Trimm, pretindea ca are 2,3kg (unul din motivele achizitiei), dar in realitate avea 2,68kg. Ar fi bun un cantar in magazin. Bafta! PS. Un cort bun te tine foarte multi ani sau va avea o valoare de revanzare mai buna. Vineri, 16 septembrie 2016 - 16:36 |
|
|
bogdanch |
Mulțumesc pentru răspunsuri, corturile sunt Loap Alnes 2 (200 lei redus de la 333 lei) și Marmot Traillight 2p FC(500 lei, redus de la 999). Cred că o să merg pe cel mai ieftin, o să văd cum se comportă în teren. Iar dacă se dovedește a fi prea mic îl vând și fac upgrade la unul mai mare.
Despre Loap Alnes 2 nu am găsit review-uri pe net, dar am văzut poze la cineva pe facebook și l-am întrebat cum se comportă cortul, citez: "n-am avut probleme cu ploaia dar nici n-am avut parte de conditii extreme ploi linistite de 2-3 ore si torentiale sub 1 ora" Eu zic că este ok pentru un cort Entry Level. Îmi dau seama că Marmot este mai bun calitativ, dar pentru ce am eu nevoie nu justifică diferența de preț de 300 lei. Cum văd eu treaba: --- Loap Alnes 2 (2.6 kg, 210 L x130 l x98 H, 3000mm foaie, 5000mm podea) --- Pro: 2 intrări, 2 vestibule, cost scăzut Contra: bețe din fibră de sticlă, lungime interioară mai mică cu 14 cm față de Marmot --- Marmot Traillight 2p FC (2.5 kg, 224 L x 130 l x 107 H, 1800mm foaie, 3000mm podea) --- Pro: 2 intrări, mai ușor cu 100 grame decât Loap, bețe de aluminiu Contra: 1 vestibul, cost ridicat Îmi dau seama că Marmot are materiale mai de calitate și că impermeabilitatea din măsurători este mai aproape de realitate față de Loap. La nevoie cred că pot da cu un spray de impermeabilizare (33-40 lei) pe foaia cortului. Pe site-ul celor de la Loap cortul se poate achiziționa cu echivalentul a 270 lei (fără transport). Vineri, 16 septembrie 2016 - 15:28 |
|
|
lukis ![]() |
As extrapola cele 2 raspunsuri anterioare si as zice sa le intinzi pe amandoua in magazin si sa te uiti mai bine la cele doua corturi pentru a gasi motivele diferentei de pret. Poti gasi diferite materiale pentru constructie, inclusiv bete de Al vs. fibra de sticla, sau puncte de ancorare insuficiente.
Eu am cort de 220cm lungime interioara, saci de ~210cm si 180cm inaltime. Simt ca am loc suficient sa ma misc in sus sau jos mai mult de 10cm. Important este daca tenda interioara este plina sau din plasa, astfel incat vei simti sau nu condensul la cel mai scurt. Bafta! Vineri, 16 septembrie 2016 - 12:49 |
|
|
florin75 |
Subsemnatul la 185 cm, in cazul corturilor de 210 cm lungime, ating cu picioarele si capul foaia interioara cu consecinta atingerii acesteia de foaia exterioara a cortului si implicit udarea sa.
Depinde si de tipul cortului totusi, am patit asta la corturile tip igloo. La corturi tip Ferrino Chaos nu am avut problema asta, din cauza ca acolo pe latura scurta foile de cort sunt aproape verticale, deci cei 210 cm lungime sunt mult mai apropiati de realitate. Vineri, 16 septembrie 2016 - 12:48 |
|
|
digy_bb |
Exact cum zice ratza, cel mai bun e testul. Eu zic ca merge cel mai mic si mai ieftin. Nu cred ca dormi lemn perfect drept si nici sacul nu ajunge la 220. Pt 2-3 iesiri pe an eu zic ca mai bine iei cel mai ieftin si de 300 lei poti sa iti cumperi alt echipament ce mai ai nevoie. Ce ma face sa ma intreb totusi este calitatea cortului. Nu cred ca un cort de 200 ron e la fel de bun ca unu de 500. Deci ai grija sa nu faci rabat la calitate in raport cu ce asteptari ai tu de la cort si unde o sa il folosesti. Spor!
Vineri, 16 septembrie 2016 - 12:40 |
|
ratza ![]() |
Întinde cortul în magazin, bagă-te în el și vezi dacă stai comod.
Joi, 15 septembrie 2016 - 19:07 |
|
|
bogdanch |
Am si eu o nelamurire, am 183 cm inaltime, sacul meu de dormit are 220 lungimea. Credeți că un cort cu lungimea interioară de 210 (200 lei) ar fi prea mic pentru mine? Sa merg pe unul de 224 (500 lei)? Ambele corturi au aceeași greutate doar ca cel de 210 este mult mai accesibil ca pret. Aș vrea să ies cu cortul cam de 2-3 ori pe an în perioada iunie-septembrie.
Multumesc! Mesaj modificat de autor! Joi, 15 septembrie 2016 - 14:36 |
|
|
digy_bb |
Salutare,
Daca sunt interesati si tot am vorbit despre, Cort Fjord Nansen Tordis 2 este la Nootka la reducere 666.75 fata de 889. Eu chiar vreau sa le scriu sa ii intreb de plasa interioara. florin_1968 ceva feedback despre Leaf 2? Joi, 15 septembrie 2016 - 11:24 |
|
ratza ![]() |
Bagi cuiul în bucla dintre bucata de plastic și nod, înfigi cuiul în pămînt, apoi întinzi șunurul ca să stea blocat sub tensiune. O să rezulte un laț înspre cui.
Vineri, 9 septembrie 2016 - 16:47 |
|
alexc |
Salut,
Cum se monteaza snururile pentru intinderea cortului? https://www.mormota.ro/corturi/accesorii-cort/nn-snur-pentru-intinderea-cortului-4-buc.html Multumesc. Mesaj modificat de autor! Vineri, 9 septembrie 2016 - 12:05 |
|
rzv |
@ Tordis.
Am pipait modelul vechi din oferta- era fara plasa...sau ma rog ,plasa doar ca aerisire.... modelul nou este asa cum apare acolo, cu plasa 1/3 din cortul interior.... ca idee, nu inteleg de ce puneti accent pe plasa-este mai ok ca aerisire iarna si vara, si oricum nu ajuta la temperaturi mici sa fie gros ca aia, caldura este de la sac si accesorii nu de la foita aia de cort.... Joi, 8 septembrie 2016 - 15:13 |
|
|
florin75 |
E clar, modelul nou este mai mic si are tenda interioara din plasa. Necastigator de doua ori pentru mine. Poate daca o mai fi prin stoc modelul vechi pe undeva.
Oricum ma ispiteste mai mult Ferrino Emperor 2, am avut cort Ferrino, modelul Makalu 3, regret si acum ca l-am vandut. Mesaj modificat de autor! Miercuri, 7 septembrie 2016 - 16:59 |
|
|
digy_bb |
Buna intrebare. Si mie mi-a atra mult atentia acest cort.
https://www.youtube.com/watch?v=Gv6Rh_iNOaI Aici pare a fi multa plasa. In rest pe multe poze asa cum zici si tu se vede acel material galben. Eu am vazut cort la care puteai specifica ce fel de interior vrei (summer-winter). Poate asa e si aici sau doar e diferenta de la o generatia la alta. Or fi trecut la astea noi la varianta cu plasa ca sa scape de greutate. "in order to reduce the weight, the inner tent has been reduced - currently the size is 120 x 205 cm (previously the size was 130 x 215 cm); in addition, up to 2/3 of the inner tentis made of fabric (Poliripstop); the rest is made of mesh (Polyester Mesh);" Asta ma duce cu gandul ca generatia noua e cu plasa. Dar sunt foarte curios daca raspunde cineva cu experienta reala. Miercuri, 7 septembrie 2016 - 16:47 |
|
|
florin75 |
Intrebare pentru cei care au vazut indeaproape sau poseda cortul Fjord Nansen Tordis 2: tenda interioara este din plasa cumva? Sau are suprafete foarte mari din plasa?
Pare un cort excelent, dar daca are tenda interioara din plasa sau cu suprafete mari din plasa devine un cort de vara si altitudini joase in opinia mea. Din pozele care se gasesc on line nu am reusit sa-mi dau seama, in unele apare ca fiind din plasa, in altele se vede un fas galben mai gros... Miercuri, 7 septembrie 2016 - 13:17 |
|
|
Afisari: 44,174
| ||
Adauga un mesaj in topic
|
|


Avand o experienta minima in corturi si fiind in cautare de un cort, apelez la experienta, sfaturile si parerile voastre.
As avea nevoie de un cort de 2 sau 3 persoane, pe care sa il pot cara singur pe munte. Sunt destul de incantat de modelele ce se pot monta pe ploaie sau intr-un timp cat mai scurt, astfel incat sa nu se ude in timpul montarii lor, dar prefer ceva spatiu in interior, pentru a imi putea lasa bagajul.
In banii pe care ii am alocati pentru asa ceva, am gasit urmatoarele modele:
http://www.decathlon.ro/p/8386007_cort-bivuac-trekking-drumeie-quick-hiker-pipe-2-persoane-fresh-and-black.html#.
http://www.decathlon.ro/p/8245650_cort-quickhiker-ultralight-2-2-persoane.html#/2-254-_
http://www.basecamp.ro/corturi/cort-2-persoane/cort-pinguin-arris
http://www.emag.ro/cort-highlander-birch-2-rosu-2-persoane-ech907/pd/DSY5N7BBM/
https://www.amazon.co.uk/d/j39/GEERTOP-4-season-2-person-Lightweight-Backpacking-Camping-Hiking/B016XI77WQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1487926535&sr=8-1&keywords=geertop+tent
https://www.proalpin.ro/cort-hannah-covert-s-al-2-persoane-9709.html
http://www.decathlon.ro/p/8386028_cort-bivuac-drumeie-trek-quick-hiker-pipe-3-persoane-verde.html?search_query=Quick+Hiker+&results=20#/2-254-_
http://www.decathlon.ro/p/8386006_cort-bivuac-drumeie-trek-quick-hiker-2-persoane-verde.html?search_query=Quick+Hiker+&results=20#/2-254-_
Nu spun ca sunt cele mai bune variante, dar par acceptabile.
Orice parere va fi mult apreciata, asa ca va multumesc anticipat.
Vineri, 26 mai 2017 - 11:24