Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Omului
Muntii Suhard
#23  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare ceas (23)

mariusfm
mariusfm
Caraba

urss, nu esti singurul care a vazut ca-n realitate nu prea folosesti acele functii, sau cel putin nu asa de des.

Il folosesc mai mult ca inregistreaza timpul si diferenta de nivel negativa/pozitiva cand fac cate o tura mai deosebita. Busola e buna cand iei azimutul si-ti arata abaterea de la traseu. Este ok si altimetrul cand mergi pe nemarcate/marcate si-ti da o oarece indicatie. Folosesc des alarma. Termometrul e ok, dar tinut legat de o bretea de la rucsac sau camera foto. Bateria se schimba usor de catre posesor, fata de alte asemenea ceasuri unde trebuie dus la un centru specializat. Pt cei ce iubesc apa, masoara si adancimea... nu am avut probleme nici cu apa de mare sau garnitura de la compartimentul bateriei. Sunt cateva lucruri pozitive... fara sa fac comparatie cu G-shock sau altele, deoarece nu le cunosc.

Aveam de ales intre G-shock si Core si am mers pe Suunto Core deoarece este mai plat, si nu deranjaza incheietura mainii cand ai bluza/geaca cu mansete sau elastic.

Parti negative, doar pretul... dar nu intr-atat incat sa nu mai cumpar unul Carpati.org

Miercuri, 28 martie 2012 - 10:11

tm22bnz
tm22bnz

Sunt perfect de acord cu tine urss! Eu il vreau doar pentru ceea ce tre' sa faca un ceas + sa fie cat de cat rezistent, dAR am auzit ca G-Shock-urile sunt destul de bune.

Miercuri, 28 martie 2012 - 09:30

urss
urss

un sfat de la un om care a avut suunto?(pe care am dat si multi bani de altfel...) o sa iti iei ceasul dar o sa vezi ca treptat nu o sa te folosesti atat de mult de functiile pe care le are...daca vrei sa masori altitudinea, iti iei gps, daca vrei prognoza, iti iei intrument meteo, si tot asa...nu vreau sa iti tai elanul, si eu m-am bucurat tare mult cand mi-a venit ceasul, dar dupa un timp am obs ca nu e atat de exact in nicio privinta...parerea mea este sa iti iei ceva dedicat pt ceea ce face...daca vrei un ceas care sa faca ceea ce face un ceas...sa masoare timpul, cronometru, datograf, si alte chestii care tin de timp, e ok, dar nu care sa aiba si barometru, altimetru, pt ca sunt compromisuri...singura chestie care mi-a placut foarte mutl era ca imi calcula ora de apus/rasarit in rest...nu stiu, e parerea mea, asa ca nu imi sariti in cap Carpati.org va rog! aveti mila!

Marşi, 27 martie 2012 - 18:10

midan
midan
Rucsac

Eu am un Casio G-Shock, care intre cele doua schimbari de ora ( de vara si de iarna ) nu se abate nici macar cu un minut.

Il am de aproape 4 ani, bateria era garantata 3 ani dar inca nu i-am schimbat-o.
L-am folosit si in delta si pe munte, m-am balacit cu el ( vorba vine inotat ), l-am lovit de cateva lanturi si stanci si e in continuare foarte bun.

Marşi, 27 martie 2012 - 10:01

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Daca ceasul este Casio si mai ai hartiile lui, cureaua iti va fi schimbata chiar de ei. Il trimiti sau il duci la o reprezentanta.

Marşi, 27 martie 2012 - 09:20

kaled
kaled

Cu permisiunea dumneavoastra va recomand un ceas pe care-l folosesc. Timex. Am avut 2 modele de Casio inaintea acestuia si nu suporta comparatie in ceea ce priveste precizia (pe cazio aveam -15 secunde lunar in timp ce pe timex am -1) si calitatea diplay si geam (unghiurile mult mai mari la timex). Pentru tune se potriveste cel mai bine Timex Ironman. Cum eu nu prea fac sport asa ca am luat http://www.eceasuri.ro/timex/tm92.html. Insa pentru nevoile tale recomand seria http://www.ceasuri-pro.ro/ceasuri/60/timex-ironman. Specific ca atat casio cat si timex nu exceleaza la capitolul curele. O sa le schimbi destul de des.

PS. Poate ma ajuta cineva cu o informatie pentru procurarea unor curele casio originale. Sau macar sa fie mai trainice.

Luni, 26 martie 2012 - 23:24

tm22bnz
tm22bnz

Salut!
As vrea sa-mi iau si eu un ceas Casio modelul G-Shock GD-100MS-3 Extra Large.
Imi poate spune cineva daca are modelul acesta, sau vreun alt model daca sunt bune?
Sau imi puteti recomanda un alt model sau alta firma pana in 500 lei?

As vrea sa'l iau de pe site-ul acesta:

http://www.japora-ceasuri.ro/ceasuri-barbatesti-ceas-casio-g-shock-gd-100ms-3-extra-l
arge-p-1737.html

A mai luat cineva de aici?
Multumesc anticipat!

Luni, 26 martie 2012 - 21:24

dumlovesyou
dumlovesyou

Eu am un ceas CASIO G-SHOCK si nu l-am scos de la mana de 10 ani sau mai bine. Doar cand schimb bateria si de 2 ori cureaua.

In rest am intrat cu el si in saune de 100 grade.

Marşi, 14 iunie 2011 - 17:25

odin
odin
Rucsac

Depinde ce inot vrei, FlorinCarpati.org
Rezista un asemenea ceas daca treci un rau de exemplu. Ploua sau ceva de genul, cazi in apaCarpati.org
Odata schimbata bateria, daca nu e facut cum trebuie (presiune) va lua apa.
Cine vrea antiacvatice...
http://www.lucasdivestore.com/store/divegear/instruments/scubapro.html

Acum imi aduc aminte: in Unirii la etajul 4 parca, aripa Calarasi e un magazin cu chestii de outdoor. Au si pentru scufundari si nu e exclus sa aiba si ceasuri acvatice. Cand o sa am timp o sa trec pe acolo pt un upgrade informational.

Etaj 3, magazin Dream Sport. Cine merge si la mare si are chef sa arunce un ochi...

Marşi, 18 ianuarie 2011 - 14:24

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Pacat ca GPS-ul nu poate fi folosit la inot. Carpati.org

Ceasurile Casio G-shock chiar rezista bine la apa si socuri mecanice. Sunt si modele cu acumulator, care se incarca de la lumina (Soare sau alte surse), si nu trebuie sa le deschizi pentru a schimba bateria. Oricum, garantia Casio include si schimbul acestui acumulator in cazul in care se uzeaza.
Am un G-shock de 10 ani (cu cureaua schimbata gratuit dupa 5, platind doar taxele postale) si un PRG110 de 4-5 ani, ambele aratand si functionand impecabil, fara sa fi fost menajate.

Cum zice si odin, functiile suplimentare sunt cam mofturi pentru cei ce vor jucarii interesante, nefiind foarte precise nici la ceasurile scumpe.

Marşi, 18 ianuarie 2011 - 14:04

odin
odin
Rucsac

Este. Nu rezista mult. Asemenea ceasuri (eu am avut Casio) masoara altitudinea in functie de presiunea atmosferica, cum spuneau colegii. Daca nu il calibrezi intr-un punct sigur...nu faci mare branza. Sub 10 grade au toate probleme. Fireste ca il tii la mana de aia nu bagi de seama.
Nu arata niciodata altitudinea normala din cauza presiunii. Dar tot te ajuta sa stii cam pe unde esti. Pt trasee de alpinism, trasee cu diferente de nivel, sunt utile. Pe o perioada scurta functioneaza bine. De fapt pt asta sunt facute: masori diferenta de nivel, punand altimetrul la zero.

In afara de ceas zilnic sau moftul fiecaruia, recomand un gps in locul ceasului. E acelasi pret si datele sunt corecte.

Marşi, 18 ianuarie 2011 - 13:08

ignat.alex
ignat.alex

Eu ma gandeam sa il folosesc si in bazin cand fac antrenamente,dar se pare ca ar fi riscant.

Marşi, 18 ianuarie 2011 - 11:41

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Seria Weather/Sensor/blabla Master e foarte buna din punctul de vedere al preciziei senzorilor, daca sunt calibrati bine si suficient de des (chestie pe care trebuie sa o faci la orice ceas ABC - alti-baro-compass, indiferent ca-i vreun no name de-asta sau vreun protrek, suunto etc. ).
Eu NU le recomand dintr-un singur motiv: garniturile sunt proaste, am apucat sa folosesc unul 3 ani, schimbat bateriile, pus garnitura la loc cat de bine s-a putut dar tot a luat ceva umezeala in interior si s-a dus naiba si mai stiu inca 2 oameni care au patit exact acelasi lucru cu ele....

Marşi, 18 ianuarie 2011 - 10:37

rivas
rivas
Caraba

eu am luat un pedometru CANYON si nu indica corect pasii facuti : daca mergeai 4 pasi daca iti arata ca ai facut unul ! Le-am scris pe site-ul lor despre problema respectiva si nici pina in ziua de azi nu am primit raspuns . Nu sint o firma prea grozava . Eu am un ceas cu altimetru, barometru, termometru marca SENSOR MASTER . Ce pot sa-ti spun ? Altimetrul indica altitudinea in functie de presiunea atmosferica respectiva si tocmai de aceea nu este exact. Astfel daca tu te afli la o cota a carei inaltime o stii sigur altimetrul poate sa indice o alta inaltime in functie de presiunea respectica. Eu am fost la Vf. Omu si altimetrul imi indica 2300 de metri . Este util altimetrul cind vrei sa masori diferenta de nivel urcata sau coborita. Nu este indicat pt. schi, deoarece se coboara prea repede ( asta scrie in manual ). Temperatura indicata cu ceasul la mina este falsa : preia din caldura corpului.

Marşi, 18 ianuarie 2011 - 10:17

kya
kya
Coarda

Nu am de ce sa te corectez Carpati.org E foarte posibil sa fie asa Carpati.org

Eu il am de ceva ani, nu stiu care ar trebui sa fie limita negativa sub care sa se "inchida" ecranul, mai ales ca l-am tinut mereu pe mana, acolo unde ii este locul, deci cat ar fi putut sa coboare temperatura in aceea zona? A functionat si la temperaturi scazute si la canicula.

A, acum imi pica fisa... E foarte probabil daca bateria era pe terminate si era si foarte frig sa fi cedat din acest motiv. E o varianta...

Repet, nu recomand acest ceas pentru ca ar fi cel mai bun, ci doar spun cum s-a comportat al meu. Alegerea iti apartine Carpati.org

Luni, 17 ianuarie 2011 - 23:17

ignat.alex
ignat.alex

Da stiu asta,insa ce am citit pe alte forumuri ca ceasurile celor de la Canyon dau gres pe temperaturi scazute in sensul ca se stinge ecranul,numai arata bine ora si toate cele.Va rog sa corectati daca nu e asa.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 23:10

kya
kya
Coarda

Sunt mai multe configuratii, iti alegi ce doresti. La termometru, treaba este cu dus si intors, daca e tinut pe mana, sigur nu va masura temperatura mediului inconjurator, insa sunt si modele care nu se poarta pe mana. In fine, cauta si te vei lamuri.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 23:05

ignat.alex
ignat.alex

Ma intereseaza heart rate,cronometru,eventual termometru.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 22:42

kya
kya
Coarda

Eu am un Canyon si raportul pret/calitate este bun. Am observat ca nu poate concura la masurarea altitudinii cu un GPS (nici nu are cum), dar stie cam cat stiu si alte modele mult mai scumpe.

Un lucru este cert: dezamagirea nu va fi atat de mare cum este atunci cand iti da erori un ceas cum ar fi Suunto, de exemplu.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 22:04

intel450
intel450
Busola

Pana la urma treaba ta ce alegi DAR!!! o sugestie - fereste-te de MICROSPORT Arancia - pe de alta parte daca vrei sa-mi confirmi o teapa, cumpara-l.

Luni, 17 ianuarie 2011 - 21:10

Afisari: 14,510

#23  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0645 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org