Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Cozia (Ciuha Mare
Muntii Cozia

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Polar urat mirositor (5)

andras
andras

Mai rar folosesc altceva decat lana Merinos, chiar si in timpul zilei, nu numai in ture.

Insa si la merinos sunt unele in care vei avea miros de transpiratie (am oservat la produsele de la Decathlon), chiar daca in general sunt infinit mai bune la acest capitol comparativ cu un polar sau o bluza sintetica.
In ultimul timp echipamentul meu de primavara/toamna/vara e:
- maneca scurta din lana (Zajo - atentie la versiunea rosie, vei colora tot ce intra in contact cu ele)
- maneca lunga din lana (Zajo sau mai groasa de la Decathlon) in ruscac - iau numai daca e nevoie in plus la softshell
- softshell (Marmot sau uneori un polar - da, asta va avea un miros dupa tura, din Marmot nu iesea mirosul nici dupa spalare Carpati.org)
- geaca usoara de ploaie (Marmot PreCip) care e buna si impotriva vantului
- daca e mar frig primavara sau toamna bag si o geaca de puf usoara (de la Decathlon)

Iarna de obcei ce e mai sus, cu unele variatii depinzand de temperatura:
- geaca de puf -28 C (luat de la Decathlon), folosit numai la opriri, e la mine pentru cazuri neprevazute daca prognoza arata sub -5 ... -10
- un polar mai usor (numai daca nu am luat cu mine geaca de mai sus)
- schimb softshell-ul cu hardshellul sotiei daca ea nu vine Carpati.org

Riscul in aceasta configuratie e ploaia, din gauza jachetelor din puf, deci neaparat trebuie sa ai ceva impermeabil la tine. Avantajul e greutatea si volumul redus.

Am si un colant merinos de la Decathlon pentru zilele friguroase. Sosetele sunt tot merinos, majoritatea de la Decathlon.
Bandana e un Merinito, boxerii la fel (Zajo si Decathlon), mai am si manusi si caciula (din Decathlon). Carpati.org
Manusile nu sunt foarte calduroase, sunt bune numai ca prim strat. Nici caciula nu e buna in vant, de aceea nu prea port, bandana e de ajuns, daca e mai frig sau bate vantul, folosesc gluga.

Astfel pot sa intru intr-un bar/restaurant dupa tura fara avea un miros urat, cu exceptia mirosului specific de lana.

Problema lanei:
- pielea trebuie sa se obisnueasca cu ea, unele versiuni mai inteapa
- au un miros specific
- pot aparea gauri in ele, s-a intamplat la bluza Zajo, sosete de la Decathlon si la un colant Merinito
- pret mai mare (dar merita, cum vedeti am devenit un fan desavarsit....)

Vineri, 1 aprilie 2022 - 16:51

cipicernat
cipicernat
(admin)

Le vazusem si pe cele de la Merinito (am tricouri / bluze de la ei si ma impac bine cu ele), dar am ezitat sa le propun pentru ca sunt lana 100% si nu stiu cum se comporta in timp. Combinatia cu acril si elastan al celui de la Decathlon pare, cel putin in teorie, mai ok pentru un obiect care e supus frecarii cu un rucsac.

Vineri, 1 aprilie 2022 - 10:55

victoranica
victoranica
Coarda

Tot la preturi ok cand vorbim de lana s-ar incadra si cei de la Merinito. Eu am mai multe tricouri si bluze de la ei, singurul defect fiind ca nu sunt neaparat cele mai durabile. Dar nu put Carpati.org

https://merino-shop.ro/ro/barbati/234-hanorac-barb-merinito-87.html
https://merino-shop.ro/ro/barbati/119-tricou-barbatesc-sport-zip-200g.html

Joi, 31 martie 2022 - 22:36

cipicernat
cipicernat
(admin)

Eu sunt pe cale spre o tranzitie lenta dar definitiva spre lana Merino. Este mult mai ok - olfactiv inclusiv. Nu am o propunere exacta, pe moment am schimbat mai degraba tricourile si mai am inca o colectie destul de bogata de polare sintetice.

Dar pot sa iti spun ca pot sa trag mai multe zile de un tricou fara mari probleme.

Personal, nu fac nazuri cand vine vorba de Decathlon si cu atat mai putin la gama lor tehnica. Vad ca au ceva la un pret rezonabil:

https://www.decathlon.ro/p/hanorac-tehnic-din-lana-merinos-alpinism-albastru-babati/_
/R-p-309545?mc=8540152

Joi, 31 martie 2022 - 22:00

florin.ciobanu
florin.cioba..

Salutare. Am un polar Marmot din Polartec 200 care miroase urat la doar 2 zile de purtat. Mai rau este ca l-am spalat si dupa uscare miroase tot urat. Sa mai spun ca mereu ma electrizez cand il dezbrac... Nu sunt transpirici , tricoul, camasa se comporta normal doar polarul devine atat de jeghi. Stiti ceva mai bun?

Joi, 31 martie 2022 - 17:49

Afisari: 285

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9000 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org