Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Piule
Muntii Retezat

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Piolet Austrialpin Simple 2 (4)

adiglavan
adiglavan

simple 2 steep
basis pickellinie mit steilhaue, die mit dem leichtbau-pickelkopf trotz
geringem gewicht hohe stabilität aufweist, nur in stahl
basic axe range that fits with great stabiliy and a light-weight axe head,
with steep pick, steel only

piolet clasic de tura, AustriAlpin este o firma austriaca, desprinsa din vechea Stubai.
Produse la un raport pret/calitate destul de ok, singurul dezavantaj este greutatea produselor, un pic mai mare decit cele cu brand mai cunoscut.

Alte detalii http://www2.austrialpin.at/03-austrialpin/bilder/pdfprod/pickeluebersicht.pdf

Adi Glavan
ghid montan

Luni, 20 februarie 2012 - 19:54

stefansabin
stefansabin
Busola

Fain modelul indicat de tine, insa nu aveau la craimont decat foarte scurte si mi-am luat altceva cu coada dreapta. Multumesc pentru sfaturi

Luni, 20 februarie 2012 - 19:52

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Dupa lama, Simple 2 pare un hibrid intre piolet de tura si piolet tehnic. (Probabil este doar B, nu T, insa nu am gasit nicaieri detalii) Pentru tura mi se pare mai potrivit modelul Simple 1, ciocul unei lame drepte teoretic penetreaza mai bine gheata in "self arrest". De asemenea, si coada fara manson de obicei intra mai bine in zapada tare. Gripul de cauciuc are insa avantajele sale. In plus la modelul Simple 2 este posibil sa te deranjeze coltul acela din partea superioara, cand il folosesti ca sprijin.

Foarte importanta este si lungimea pioletului. Cand il tii de cap, cu corpul in pozitia "drepti", cu mana intinsa pe langa corp si umerii la acelasi nivel, varful trebuie sa fie in dreptul gleznei.

Pioletii cu coada putin curbata sunt mai confortabili pe pante abrupte, caci sprijinul in palma este pe dalta (aflata in prelungirea cozii, deci sprijinul nu e pe muchia dintre dalta si cioc). Astfel coada se infige mai bine in zapada, la unghiul potrivit cu mai putin efort. In acelasi timp ofera o manevare mai buna cand este tinut de coada.
Asta e cel mai ieftin pe care l-am gasit
http://craimont.ro/pioleti_raveltik_piolet_wizard_top_10604.html

Cat despre marca si pret... in principiu toti sunt testati conform EN 13089. Diferentele ar trebui sa fie de confort, greutate si "brand".

Poti cauta pe net manualul Grivel "Tehnica ascensiunilor de iarna" pentru mai multe informatii despre folosirea pioletului.

Sâmbătă, 18 februarie 2012 - 22:20

stefansabin
stefansabin
Busola

Intentionez sa-mi cumpar un piolet de tura si m-am oprit la Austialpin Simple 2 (http://www.himalaya.ro/ro/produs/simple-2--1672/ ) insa nu mi-e cunoscuta marca si as fi vrut un feedback de la cei care sunt mai in tema.
Deasemenea daca aveti si alte recomandari cam la acelasi pret v-as fi recunoscator.

Sâmbătă, 18 februarie 2012 - 19:55

Afisari: 2,017

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0574 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org