Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Arjana
Muntii Cernei-Mehedinti
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Pareri bocanci Boreal si Kayland (5)

bolonitata
bolonitata
Caraba

Total de acord si confirm cu cele spuse de zentai. Tot prin domnul Lacatusu, a cumparat acum 2 ani o pereche de Boreal Super Latok. Acest tip e cel mai calduros bocanc din piele care o sa gasesti pe piata, dintr-o singura bucata ( deci nu sunt dublii - exista si bocanci de piele in acest forma ). Nu am avut probleme nici in frig de -25 C. Nu sunt foarte "tehnici" pentru ca sunt destul de largi si nu poti sa calci pe prize mici, iar in partea de sus nu poti sa strangi destul de tare ca sa nu trebuieasca sa compensezi din gamba, sau mai bine zis, daca te bate gandul sa urci peretele nordic Eiger, nu sunt potriviti pentru asa ceva. In schimb, ture de iarna la noi in tara sau chiar accensiuni pana la 6000 m, nu o sa ai probleme. Chiar daca port normal la bocanci undeva intre 45-46, la acesta a trebuit sa cumpar un 46,5. Primul pe care am primit era cu un numar mai mic, nu sa potrivit, dar am reusit sa facem schimbul direct din fabrica, suportand doar transportul.

Marți, 22 noiembrie 2016 - 13:27

zentai
zentai
Coarda

Conform unei frumoase tradiții, s-ar putea ca românașu' să fi pus gleabma la facere!

Nu mai iau echipament făcut în RO de vreo 12 ani pentru că am plecat urechea la bârfa aproapelui! Carpati.org
De ceva vreme am descoperit și binefacerile eBay. Adevărat, poți să te înțepi dar acolo sunt niște criterii, mai ales dacă ai un card payPal. Aștept și eu, înfrigurat, prima țeapă.Promit aruncare în epic!

Mă avânt patriot în alte chestii... șuncă, ouă, cârnați, sanie, viezure, gorun etc.
Sincer, nu merită! Nu mai zic că scorurile sunt mai mari în România, fix la aceleași produse de acum 1-2 ani, pe criterii că fraieru'cumpără că nu are încotro!

Luni, 21 noiembrie 2016 - 14:58

micro
micro
Caraba

Am de ceva timp o pereche de bocanci de iarna Boreal Mali Gris, facuti in Romania. Stau bine pe picior, am pus si coltari pe ei si sunt ok. In schimb impermeabilitatea este de toata jena, dupa cateva ture au inceput sa ia apa intr-o veselie. Fraier cum sunt, n-am cerut sa mi-i inlocuiasca in garantie, asa ca-i mai am si acum, degeaba ca nu-mi vine sa-i mai folosesc, stiind ce bine mi se mureaza picioarele in ei. N-o sa mai cumpar niciodata bocanci de la Boreal. Poate pentru alpinisti care merg la -20 C in zapada uscata sunt ok, pentru un drumet ca mine care mai merge si iarna mai ales la temperaturi in jur de cateva grade sub 0, sunt un dezastru.

Luni, 21 noiembrie 2016 - 14:36

zentai
zentai
Coarda

Salut!
Pot vorbi despre bocancii Boreal (Atlas- de vară; Bulnes-de iarnă). Foarte rezistenți în timp (nu i-am cumpărat din România, făcuți sub vreo licență sau în lon, ci direct din Spania).
Bocancii de iarnă îi am și acum. Arată impecabil. Nu mai țin minte de când îi am dar sigur de mai mult de 10 ani. Au fost singurii bocanci care, din prima, nu m-au chinuit pe niciunde. I-am folosit în toate turele de iarnă din țară, indiferent că aveam , sau nu, nevoie de colțari.

Dacă îi comanzi, fără probă, sfatul meu e sa te măsori bine la talpa piciorului și să apreciezi în funcție de asta.Fac modele și pentru damă și pentru bărbați (adică nu fabrică unisex Carpati.org ), din jumătate în jumătate de număr. Deci, ar fi imposibil să nu-i nimerești exact pe cei care îți vin bine, cu toate calculele de rigoare!

Nu știu decât un singur importator de Boreal, pe Ticu Lăcătușu.Dacă mai știu și alții, să zică!
Problema e că tre să aștepți ceva timp până îți vin pentru că se conjugă doi algoritmi, comanda din țară și confecționarea lor în Spania. Am înțeles, de pe site-ul lor, că nu fac decât bocanci la comandă, adică nu au produse pe stoc, să le distribuie prin magazine.Așa am înțeles eu când am citit ultima dată.

Părerea mea e că merită așteptarea. Nu mi-aș lua alți bocanci și nu mi-am luat alți bocanci nici de vară. Am așteptat. E adevărat că așteptarea a depășit estimările mele dar și eu am zis, când am fost întrebat, că nu mă grăbesc.

PS- ca să nu se înțeleagă greșit, precizez că nu am o relație specială cu dl.Ticu Lăcătușu. Mi-ar fi plăcut dar adevărul e că nu e! Dar în relația cu el a fost mereu un rezonabil și am avut parte de discount-uri uluitoare care poate și le-a permis și el la acel moment. Nu în fiecari zi e Black Friday!....dacă mă înțelegi ce vreau să zic Carpati.org Dar cred că te-ar ajuta să te faci cu orice pereche de bocanci îți dorești de la Boreal.

Eu atât am avut de zis.
Baftă!

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016 - 13:28

serban93
serban93

Buna ziua! As dori niste pareri de la utilizatorii de bocanci Boreal si Kaylan(in special modele boreal super latok si kayland super ice dar se poate si alte modele). Ma refer la cum s-au comportat in timp, impermeabilitate si marimea(sunt ingusti, lati, etc.). Va multumesc!

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016 - 11:01

Afisari: 2,804

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0447 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org