Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Februarie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Merino (9)

florin.ciobanu
florin.cioba..

Este un pic stransa pe cap, dar senzatia de frig o simt imediat ce o pun pe cap. Daca adie un picut vantul este mult mai rau. Are o densitate de 150g/mp.

Miercuri, 19 februarie 2020 - 19:45

cipicernat
cipicernat
(admin)

@Florin: nu cumva iti este stransa pe cap? Daca da, atunci iti impiedica circulatia sangelui de unde si senzatia de frig.

Acum, in asteptarea raspunsului, la modul general: ca si la polar exista diverse densitati (de unde si o senzatie de caldura diferita, respectiv destinatie vara/iarna). Atunci cand comparam o bluza de lana cu un polar, ar fi de ajutor colegilor nostri care urmaresc discutia, sa si precizam ce comparam (nu stiu, dau un exemplu: polarul X si bluza Y, aceeasi firma).

Si mai ating (adaug) un subiect legat de senzatia de lana: eu sunt unul din cei mai "neplacuti" subiecti atunci cand vine vorba de materiale. Am cumparat odinioara un windstopper Scott pe care l-am imbracat de proba exact 10 secunde. La fel si cu o geaca de ski Marmot. Da, din cauza senzatiei la atingere. A fost unul din motivele pentru care am evitat ani de zile trecerea de la sintetic la lana. Si totusi: lana spalata cu balsam (nu are tratament DWR, din punctul meu nu are ce sa strice) nu mai este la fel de neplacuta pe piele.

Miercuri, 19 februarie 2020 - 08:19

emile
emile

Da, așa este cu Zajo roșu, trebuie evitat. Mulțumesc de informație @andras. Cumpăram bluze de pe Himalaya, ProAlpin, AlpinExpe etc. Am să încerc 100% Merinito. Mirosul de lână udă îl cunosc foarte bine și nu mă deranjează: șuba de lână a lui nea Mitu al Suzanii de la stâna din Parâng, n-aș da-o pe zece saci Himalaya . Păcat că e grea și voluminoasă. Dar tot am dormit în ea două nopți, afară din stână, pe brumă, ca în sânu̕ lui Avram.

Marți, 18 februarie 2020 - 18:36

andras
andras

Zajo e accesibil si bun, dar am o problema cu ele, cel putin cu culoarea Racing Red: cand e ud, de exemplu de transpiratie, pateaza orice atinge. La fel atentie cu ce spalati impreuna in masina.

Merinito e o marca romaneasca, cel putin pe siteul lor scrie ca sunt fabricate in Romania. In general mi se par superiori celor de la Zajo, dar simti mai mult ca e din lana. Pentru caciula am un Merinito. Au si camasa. Carpati.org

Acum gasesti bluze, pantaloni si la Decathlon, sunt OK si acela. Imi plac si sosetele de la Dechatlon.

Dat fiind ca vroiam si o bluza cu maneca scurta alba pentru sport, pe acela am gasit numai la un pret dublu, fabricat in Danemarca, dar chiar se simte ca e de calitate.

In legatura cu controlul mirosului parca Zajo e cel mai bun, iar produsele de la Decathlon cel mai prost. Totusi nici ele nu se compara cu un material sintetic si mirosul dispare daca e aerisit.

Ca minus pot sa spun ca trebuie sa te obisnuiesti cu senzatia de lana, chiar daca e lana subtire, si cand lana e uda are un miros specific (nu de transpiratie).
Mesaj modificat de autor!

Marți, 18 februarie 2020 - 18:07

emile
emile

Eu consider că materialul merino subțire inclusiv alte materiale sintetice nu sunt adecvate pentru extremități (căciulă, mănuși) unde mai bun este materialul polar, mai ales că ai posibilitate să îl ,,reglezi,, ușor. Poate mă înșel...La bluze, da, jos pălăria, merino pe primul loc, mai ales cele de la Zajo care au și preț mai echitabil cu toate că acum am observat că Zajo produce majoritatea în China..
Se tot anunța că vin și românii cu ceva bluze merino la un preț și mai atractiv dar nu mai știu nimic ?!...Doar suntem cei mai mari exportatori de ovine din Uniunea Europeană (1 milion ovine / an). Chiar o fi așa greu să faci o bluză merino în România.

Marți, 18 februarie 2020 - 17:49

andras
andras

O caciula din merino subtire e mai friguros decat unul din polar, dar ... nu stiu, suntem diferiti. Sambata la o tura de 13 ore in Crai nu am avut nicio problema cu merino pe cap, partial sub casca. Temperaturi intre 0 si -10. La fel in timpul mersului aveam numai straturi merino (maneca scurta + maneca lunca) si un softshell. Mie imi place tare mult lana mernios,

Marți, 18 februarie 2020 - 10:49

florin.ciobanu
florin.cioba..

Da.

Luni, 17 februarie 2020 - 21:58

baumwolle
baumwolle
(admin)

Îți este (mult) mai frig decât atunci când ești cu capul descoperit?!

Luni, 17 februarie 2020 - 20:46

florin.ciobanu
florin.cioba..

Salutare. De curand am achizitionat o caciulita din lana merinos, dorind ceva mai subtire pentru aceasta vreme. Cand o pun pe cap imi este mult mai frig.
La ce este buna?

Luni, 17 februarie 2020 - 20:33

Afisari: 771

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0542 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org