Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Sureanu
Muntii Sureanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#29  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Impermeabilizare cu silicon (29)

dxxx
dxxx
Caraba

Alexandru... daca citeai prima parte a primei postari vedeai "comentariu mai vechi al tau cu privire la impermeabilizarea unui cort folosind silicon sanitar 100% neutral si ma gandisem sa aplic siliconul nediluat presand cu manusa"
Dar recomandarea mea nu are nimic cu "coroziunea" cu otet (acid acetic) - de mult timp se fac tratamente cu otet pentru improspatarea culorii textilelor.

Experienta mea practica, dublata de testarea "in actiune" a rezultatului imi zice ca absolut nu este necesara diluarea, nu este nici o problema de penentrare.
Folosesti diluant numai daca esti grabit si lenes... dar cum spuneam sunt unele aspecte mult mai spinoase in varianta diluat versus cea concentrat.
Daca tu ai experienta prsctica cu diluant ar fi bine sa ne spui cate obiecte, cum ai procedat pentru obiecte mari si cu suprafete intersectate (cum este un cort) pana la intarirea siliconului, cum s-au comportat in timp si in exploatare.

Singurul motiv pentru care am recomandat siliconul neutru este ca statistic imi pare de calitate mai buna... asta este parerea mea de consumator recurent de silicon.

PS daca nu ai retineri de domnisoara de pension, de multe ori cand pui mana direct iese mai bine, elasticitatea naturala a tesutului depaseste textura oricarei scule, plus ca ai feed-back nemijlocit.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 26 aprilie 2022 - 22:41

yo6ial
yo6ial
Coarda

Așa mi-e că multă lume se duce direct la siliconul acetic și mai și încearcă să-l întindă cu lingura/bățul/degetul pe pânză...

Siliconul acetic degajă acid acetic în timpul polimerizării. Acid ce poate deteriora țesăturile.
Există silicon"neutru" care nu degajă acizi - îi recomand.
Iar, ca atare, soluțiile de etanșare din construcții, din comerț, sunt foarte vâscoase și șansele de a "uda" o țesătură de poliester scad spre zero.

Diluați siliconul cu un solvent ca D209 (nitro-diluant). O parte silicon, ~cinci de diluant. Într-un borcan, cu capac bun și etanș. Turnat siliconul, diluantul, lăsat măcar un sfert aer, pus capacul, scuturat bine până nu mai sunt gogoloaie de silicon, lăsat 1-2 zile să se limpezească de bulele de aer.

O să penetreze foarte bine.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 26 aprilie 2022 - 20:03

ciux
ciux

Cu siguranta voi impartasi rezultatul.

Marți, 26 aprilie 2022 - 16:05

dxxx
dxxx
Caraba

Sper sa revii aici, sa ne spui si cum a mers... si daca totul este bine, sa mai revii inca o data sa ne spui ce rezultate ai avut in utilizare.
Fie ca experienta este pozitiva sau negativa, pentru cine este interesat ramane o experienta... fie de repetat / fie de evitat.
In orice caz inveti sa nu repeti ce s-a dovedit gresit... si poate inveti si ceva nou.

Marți, 26 aprilie 2022 - 11:52

ciux
ciux

Voi aplica silicon pur pe cusaturi dupa indepartarea portiunilor deteriorate, curatire si degresare. Multumesc mult pentru informatii!

Luni, 25 aprilie 2022 - 22:51

dxxx
dxxx
Caraba

Pe PM colegul mentioneaza varianta cu spray de impermeabilizare.

PAREREA MEA:
Tu crezi ca un spray poate rezolva ceva?
In general cu spray tot ce poti castiga este DWR, adica tratament exclusiv de suprafata.

Impregnarea inseamna ca substanta respectiva sa intre intre fibrele panzei, unde sa realizeze o pelicula continua.
Adica ar trebui ca pe parcursul impregnarii panza sa ajunga intr-o stare "umeda".
Din ce stiu eu cu un spray nu ajungi sa aplici atat material incat sa se traga material prin capilaritate intre fibre, in plus asta ar costa foarte mult, probabil ca ti-ar trebui 1-2 litri de spray ca sa impregenzi tot cortul exterior si podeaua incat sa se ajunga la starea "umed".

Un spray McNett, numai de 250ml, costa 71 lei /Nootka... posibil sa depasesti 5 flacoane, poate ajungi la 10...
Mi se pare nerational, plus ca rezultatul nu este garantat.
Eu vand un cort mult mai bun ca conceptie si nou cu 630lei... deci nu este nici rational.

Oricum spray-ul este pe baza de PU, nu merge daca cortul este siliconat.

ON-TOPIC:

INSA daca cortul este intr-adevar siliconat NU POTI IMPREGNA DECAT CU SILICON.

Asta naste niste intrebari:

1. - siliconul este o substanta fara imbatranire... Daca PU rezista 10 ani, nu imi dau deloc seama cum ar putea ceva impregnat cu silicon sa piarda impregnarea.
Singura varianata este aplicarea GRESITA incat pelicula de silicon sa se exfolieze.

Eu am un cort care depaseste 40 ani, din poliester cu PU pe o fata... dar care pe cealalta fata l-am impregnat eu cu silicon. Evident ca nu este folosibil un cort de varsta asta, din cauza imbatranirii poliesterului, dar zona impregnata cu silicon este intacta si impermeabila din ce vad eu.

2. din motive de aderenta se foloseste Nylon impregnat cu silicon.
Posibil aici sa fie problema... de poliester cu silicon am auzit dar de POLIAMIDA cu silicon eu nu stiam.

Oricum daca este silicon acolo, atunci impregnarea clar sa o faci cu silicon, dupa cum am descris.
Vezi sa cureti perfect... preferabil si sa degresezi cu alcool, inainte de impregnare.

Daca cusaturile au aplicata banda peste ele si banda are zone desprinse... atunci trebuie ca mecanic sa indeprtezi toata banda. Apoi curatire/degresare si la final impregnare.

REPET:
Scopul este ca panza sa ajunga in stare "umeda" sa fie silicon intre fibrele panzei. Si neaparat ca la suprafata sa nu lasi material incat sa faca pelicula.
In acest caz NU CONTEAZA de pe care fata presezi tu siliconul, el trebuie sa ajunga la interior, deci incepi de fata care iti convine.
Daca insa pe o SINGURA fata este aplicat industrial silicon, atunci identifici acea fata ca fiind mai lucioasa - caz in care tu vei face OBLIGATORIU impregnarea de pe fata opusa.

Luni, 25 aprilie 2022 - 11:02

ciux
ciux

Am gasit specificatiile cortului meu(Hannah Attack 2) : se pare ca impregnarea initiala a fost cu silicon:
Fly: 40D 240T RS Polyamide siliconized, 4000mm
Floor: 40D 260T Polyamide, 7000mm
Posibil ca infiltratiile de apa sa fie la cusaturi deoarece vulcanizarea acestora este serios deteriorata, in unele locuri s-a rupt si a disparut. In acest caz este posibil sa functioneze metoda aplicarii silliconului nediluat doar in aceste zone? Aceste cusaturi se si suprapun cu betele cortului. Aplicarea ar trebui sa se faca pe exeriorul foliei sau pe interior?

Luni, 25 aprilie 2022 - 01:15

dxxx
dxxx
Caraba

Ar mai fi ceva... raportul de diluare.
Din cate stiu se recomanda ceva la genul 1 parte silicon si ceva mai mult diluant (1:2... 1:3, poate pana la 1:5).

Nu am mare experienta aici, pentru ca am incercat o singura data, cand am folosit o diluare 1:5. Problema este ca in cazul respectiv am folosit amestec in exces fata de necesar.
Ca rezultat, evident ca s-a format pelicula de care am amintit, cu tendinta de exfoliere. Problema mare este ca pe de o parte se exfoliaza... dar daca vrei sa indepartezi ce ai pus este foarte dificil. Practic pelerina respectiva nu am mai recuperat-o din aceasta cauza.
In plus a fost destul de dificil sa asigur mentinerea materialului fara atingeri pana la intarirea adezivului, care in cazul utilizarii de solvent dureaza multe ore.

Din motivele enumerate eu nu recomand metoda cu solvent si raman 100% pe metoda cu silicon nativ.

Duminică, 24 aprilie 2022 - 10:41

dxxx
dxxx
Caraba

Am primit un mesaj de la colegul @ciux cum vedeti mai jos, si m-am gandit ca este posibil sa ajute si pe altcineva.

""
am rugamintea sa ma ajuti cu un sfat.
Am gasit un comentariu mai vechi al tau cu privire la impermeabilizarea unui cort folosind silicon sanitar 100% neutral si ma gandisem sa aplic siliconul nediluat presand cu manusa(cum intelesesem din comentariul tau) pana intra in material insa am constatat ca este o suprafata uriasa de lucru. Am mai vazut pe youtube o alta modalitate: diluare silicon cu white spirit(cred ca este diferit de diluantul obisnuit)-si nu stiu care ar fi proportiile(cat silicon si cat diluant) si scufundarea intregului material in acest amestec. Acum nu stiu daca acest diluant afecteaza materialul sau daca va persista mirosul. Ma gandisem sa aplic tratamentul pe foaia de cort dar si pe fundul acestuia. Cortul meu este Hannah Attack 2 si a inceput sa ia apa. Ai folosit acest tratament?
""

RASPUNSUL MEU:

Sfaturile sunt gratis... serios vorbind incerc sa ajut orice coleg de aici.

Problema ta este alta: 99,9% ca ai avut impregnare pe panza aia - si era sigur cu poliuretan.
In functie de calitatea pliuretanului dupa niste ani (~10 sa zicem) el se degradeaza, imbatraneste si devine lipicios plus ca nu mai rezista la apa impermeabilizarea.
Asta spre deosebire de silicon, care nu imbatraneste.

Treaba ESENTIALA este ca nu merge sa reimpregnezi cu silicon fara sa indepartezi poliuretanul perfect.
Cum propui sa faci asta?
Eu nu stiu o metoda buna, poate cu ceva solvent sa mearga... dar uzual cine ajunge in situatia asta prefera sa achizitioneze un cort nou!

Ce s-ar fi putut face era impregnarea cu silicon INAINTE CA IMPREGNAJUL cu PU sa se deterioreze, mai ales daca era pe o singura fata.
Riscul este ca in anumite zone va exista inca PU, fie degradat dar inca aderent, fie inca bun, dar automat in scurt timp se va degrada si el.
Daca impregnezi in astfel de situatie siliconul nu va prinde peste PU corect si deci impregnarea nu va rezista in timp deloc, va fi parcelara. Siliconul trebuie sa se prinda de tesatura, nu de petice neindepartate de PU.

Daca rezolvi cu curatarea PU, ai cele doua metode mentionate de tine.

Cea cu silicon concentrat trebuie sa o faci cu mana direct (fara manusa merge mai bine) dar este utila o cartela de plastic cu care sa intinzi siliconul.
ATENTIE trebuie ca sa intre siliconul in tesatura, deci apasat cu fortza si intins cat mai mult, dar in final trebuie ca sa nu mai ramana nici o pelicula la suprafata. Adica pactic suprafata o cureti de pelicula de silicon, la asta te ajuta cartela.
Se incepe sistematic in lungul dimensiunii mici acoperind o latime de 20-30cm pana ajungi in cealalta parte, apoi te intorci in directia opusa si continui in zig-zag pana acoperi toata lungimea (dimensiunea mare).
In mod normal incerci ca sa lucrezi suficient de repede incat ce dai tu fluid sa prinda in vecinatate pe silicon inca neintarit.
Pe de alta parte, dupa ce faci 2-3 zigzaguri ar trebui ca deja sa se intareasca ce ai aplicat la inceput, in felul asta zona umeda poti sa o mentii pe suprafata de lucru, iar ce s-a "uscat" poti sa depozitezi mai usor.

Metoda cu solvent merge cu orice solvent gasibil ca diluant de vopsea, dar evita ce este pentru "nitro" ca este prea activ si este mare risc sa atace tesatura. Oricum mai intai verifici rezistenta tesaturii la diluant.
Daca faci asa, MARE ATENTIE sa folosesti o cantitate minima de silicon diluat - trebuie ca tesatura sa "traga" prin capilaritate absolut toata cantitatea, dar sa se umezeasca toata panza - sa nimeresti asta este foarte greu, de asta recomand prima metoda.
DACA se formeaza pelicula pe suprafata panzei (asta se poate intampla si in prima metoda , daca nu intinzi bine) atunci pelicula se va "coji" la primele utilizari ... dar va trage cu ea si siliconul din structura panzei, adica va distruge impregnarea.
Mai este o problema mare la aceasta metoda (mai ales la un cort, care inevitabil are suprafata considerabila) - anume ca trebuie sa ai o varianta de intindere a panzei umede pana se ploimerizeaza siliconul... incat nicaieri sa nu se atinga doua straturi umede. Si este foarte greu sa reusesti asta.

Sâmbătă, 23 aprilie 2022 - 23:07

Afisari: 797

#29  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0630 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org