Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Zascolul Arjanei
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Husa primus (20)

senty
senty
(admin)

fanqueen, cand m-am referit la functia de cautare, m-am referit la a cauta informatii diverse pentru mai multe subiecte de discutii, nu strict la "husa primus".

Marți, 17 mai 2016 - 17:30

fanqueen
fanqueen

senty, sa stii ca am folosit in prealabil functia cautare dar nu mi-a dat nici un rezultat la obiectul meu de interes

Marți, 17 mai 2016 - 17:01

cornlel999
cornlel999
Caraba

Ca sa ma bag si eu in seama, zic...roaga-ti prietenii sa-ti faca cadou de ziua ta un arzator serios si o sa ai si cutie/husa Carpati.org. In rest soare sa fie!

Marți, 17 mai 2016 - 14:20

senty
senty
(admin)

@fanqueen and all,

Rog sa nu mai deviem de la topic. Daca initiatorul acestui topic nu vrea sa inteleaga ca acest tip de arzator are bubele lui si nu merita folosirea, atunci concluzia e ca ne racim gura de pomana (ma rog, obosim degetele Carpati.org ).

Sa lasam omul sa cheltuie banii (lui) pe chestii inutile (a se vedea si alte topicuri deschise), deasemenea s-a discutat pe forum in muuulte topicuri despre cele necesare drumetiei/alpinismului; sa foloseasca cu succes functia de cautare.

Daca se mai deviaza, inactivez mesajele offtopic, iar in final daca nu mai e nimic concret de adaugat, topicul poate fi inchis.

Multumesc.

Marți, 17 mai 2016 - 13:57

monycata
monycata

Și ca să faci o șaibă e oareșcare inginerie. Ia dă un search, era un topic parcă legat de arzătoare și problemele care apar. Și o să vezi mătăluță că nu-i greu să-ți pârlești șoricu cu o chinezărie ieftină. Bine, și cu una oleacă mai scumpă poți reuși fără să-ți bați capul prea mult. Când e vorba de siguranță nu-i bine să faci rabat de la calitate. Și calitatea costă. Că e vorba de materiale și de "inginerie".

Marți, 17 mai 2016 - 13:47

fanqueen
fanqueen

kxo.xp,
teoretic n-ar trebui sa fie mare inginerie la un arzator incat sa trebuiasca o instalatie de o calitate deosebita....

Marți, 17 mai 2016 - 12:46

kxo.xp
kxo.xp

Am avut arzator din ala si era sa dau foc la un refugiu Carpati.org Sunt foarte proaste si daca nu consumi integral o butelie inainte sa il impachetezi... inviti dezastrul!

Marți, 17 mai 2016 - 12:17

micro
micro
Caraba

Poti sa tragi jumatate de sticla de PET peste patea de sus (cred ca de 2L ar fi marimea potrivita, dar trebuie sa incerci sa vezi care sta mai fix).

Daca ai fi avut unul mai normal nu monstrul la de 400 de grame cu butelie perforabila, tot cu 2 jumatati de PET (unul intra in celelalt) ai fi putut sa faci o cutiuta cilindrica semigida.

Subscriu si eu la parerea celor dinainte care te-au sfatuit sa-ti iei alt arzator, un BRS-3000T costa doar 11.5 dolari si cantareste 25 grame. Il gasesti pe AliExpress.

Marți, 17 mai 2016 - 09:20

fanqueen
fanqueen

al meu a costat 80 lei cu 2 butelii. l-am luat de la lidl. l-am folosit de cateva ori si nu am avut probleme

Marți, 17 mai 2016 - 08:54

cipicernat
cipicernat
(admin)

Imi aduc aminte de unii (trupe diferite, in locuri diferite) care l-au inlocuit dupa ce s-a stricat. Partea proasta e ca s-a stricat in timpul functionarii.

Cele mai ieftine Primus-uri (marca Primus) sunt pe la 100-150 de lei. Si alegi siguranta in locul principiilor...

Marți, 17 mai 2016 - 08:44

fanqueen
fanqueen

ok, multumesc pentru raspunsuri. totusi, ca sa fiu mai explicit...atunci cand cari primusul fara o husa adecvata exista riscul ca partea aceea de la "gat"unde vine imbinarea intre bratele plitei si butelie sa se rupa sub greutatea altor bagaje sau sa se indoaie. o husa mai rigida care se protejeze primusul efectiv ar fi fost ok. una din material textil fara structura rezistenta nu ar fi utila in asemenea situatii. voi avea grija cu el la transport. sincer nu as vrea sa imi iau unul nou, nu neaparat din cauza baniloe, dar ca principiu...avand deja unul il inlocuiesc daca se strica. cu respect tuturor!

Marți, 17 mai 2016 - 08:33

robertl
robertl

Parca mi-ai luat vorbele din gura, Senty.

sper sa nu fie cu suparare ( subiectul fiind husa nu primus) insa Fanqueen, schimba-l

nu doresti ceva "mai de calitate" uite:
http://www.ebay.com/itm/BRS-8A-Outdoor-Multi-Fuel-Camping-Picnic-Oil-Gas-Stove-Furnac
e-Portable-Cooking-/301224345777?hash=item46225ec0b1:g:5swAAOSwhh5Toq9a

Ti-l recomand, desi eu il achizitionasem acum ceva ani pe la 46$ , tot merita! E mai greu putin ( vreo 400 si ceva de grame) dar are putere si vorba lui Senty, nu poti compara gazul cu benzina ( daca gasesti vreun combustibil si mai "ecologic" cu atat mai bine)

Daca vb de husa, imposibil sa nu gasesti o geanta mai veche sau un rucsac rupt .. ceva material care sa imita cordura ( gasesti si cordura pe la magazinele de haine sh) iti faci o husa si gata..

Marți, 17 mai 2016 - 00:20

senty
senty
(admin)

De ce sa nu poti schimba primusul? De fapt, de ce sa mai tii "chestia" aia si sa nu asculti un sfat bun dat de colegi? Nu-l schimba! Arunca-l si ia-ti altul nou.
Genul de primus indicat de Mihai (odin) e... de gunoi. Nu am avut asa ceva, dar am vazut ceva arzatoare identice care au scapat gaz, care au luat foc, si multe altele. Tipul ala de arzator e cu butelie ce se inteapa, asa ca... pentru munte asta e cea mai proasta alegere.

In ziua de azi, un primus bun e acela ce se poate detasa de butelie, e mic si usor, confortabil, etc. Nu mai zic de arzatoarele multifuel pe care eu le recomad "din prima", pentru ca mai tarziu, daca microbul muntelui te prinde, sigur vei dori sa mergi si iarna, iar la o tura de iarna, ai sa vezi diferenta intre gaz si benzina. In fine, va trece ceva timp si pt tine sa poti capata experienta utila, dar daca citesti toate topicurile deschide de tine si vezi sfaturile oamenilor, ai sa intelegi ca comunitatea de aici te ajuta, chiar cand iti spune ca trebuie sa arunci acel primus, sau nuj de lucru inutil.

Daca tot am fost putin offtopic, hai sa revin la subiect: vrei o husa? de ce nu-ti confectionezi tu una? Vrei o idee? Ia un crac de pantalon tip "blug" si faci din el o husa destul de buna si rezistenta. Crede-ma, pe munte nu se merge la parada modei, nu te cauta nimeni in rucsac sa vada daca esti in "parametri", iar de multe ori (lucru observat des de mine) cei super echipati la exterior, de fapt nu au nimic in cap.

Ture faine.

Luni, 16 mai 2016 - 20:57

fanqueen
fanqueen

din pacate razvane nu pot schimba primusul....cine primeste la schimb un primus mai vechi si sa dea altul nou in husa..decat poate cineva pe okazii. era mai economic sa gasesc o husa potrivita, geanta de transport speciala, dat fiind ca primusurile au marime universala. dar e ok si asa. iti multumesc in orice caz pentru sfat. Carpati.org

Luni, 16 mai 2016 - 16:03

rzv
rzv

Sunt cam nevorbit,si-mi permit sa o fac aici....
Daca link-ul lui odin credeam eu ca a fost ironic, confirmarea initiatorului de topic mi-a dat ironia peste cap....

Concluzia este una singura:- schimba primusul.
monstruozitatea aia din link va ocupa loc,va fi grea,greu de carat, aranjat in rucsac si sa spunem, nesigura in utilizare.

la cate investitii nefaste am citit de la tine, aloca un buget intre 80-300 lei pentru asta si ia ceva dedicat,nu pentru camping cu masina,apicultori sau camionagii Carpati.org) sunt ironic,dar nu foarte departe de adevar....

scotoceste bine orice site cu echipament de munte,gramaje intre 15 si 150 g pe arzator plus butelie minuscula, mica,mare - oricare(aproape) se ascunde in cana si in cratita daca sunt dedicate sau chiar inox din piata ca nu toti avem buget ....asta in cazul in care vrei sa faci ceva organizat cum recomanda spatele/coloana, experienta si cunostintele si bunavointa altora.
In caz contrar, am mai spus, eram nevorbit.....

Luni, 16 mai 2016 - 14:41

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Ar mai fi gentutele alea in care-si pun femeile cosmeticele cand au de plecat in deplasari, daca tii neaparat sa-l pui in gentuta. Sau un buzunar exterior detasabil. Asta ca sa nu apelezi la buget ...

Duminică, 8 mai 2016 - 08:17

yo6ial
yo6ial
Coarda

Eu îmi pun arzătorul în cană, cana în cratiță și cratița într-o pungă. Sucesc gura la pungă și totul merge în rucsac.
Gata, bon appetit.
Recomand...

Sâmbătă, 7 mai 2016 - 20:00

fanqueen
fanqueen

da, era bine daca mi-as fi luat de la inceput unul ca in primul link. ai intuit bine tipul de primus pe care il am. probabil ca va trebui sa improvizez. oricum, multumesc pentru raspuns.

Sâmbătă, 7 mai 2016 - 13:40

odin
odin
Rucsac

Depinde ce numesti tu special.
http://www.labutic.ro/aragaze-camping/28-aragaz-voiaj-campingaz-twister-plus-pz.html

Probabil ca unele arzatoare au husa lor, altele nu cred ca gasesti separate.

Bag de seama ca arzatorul tau e cam asa
https://images6.okr.ro/serve/auctions.v7/2014/aug/16/286eb6af34335a77ac5df585f11405fa
-7069292-235_235_11.jpg?w=0cf1eca174ee8f1d24dcd9fc3eda2462

Cred ca ti se potriveste o cutie caserola de tipul asta. Pt mine asa as face, nu stiu tu.

https://images4.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/10/19/2/c/247683034-942452-700_700.jp
g

Sâmbătă, 7 mai 2016 - 13:30

fanqueen
fanqueen

are idee cineva daca si unde se pot gasi huse sau cutii speciale de transport pentru primus? am primus dar nu e pliabil si nici husa de transport nu a avut cand l-am luat si ar cam trebui ca sa-l protejez.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 7 mai 2016 - 13:08

Afisari: 1,437

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9377 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org