Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Urechea
Muntii Baiului
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Hannah Trekker 2 vs Trimm Xtrimm D (6)

boghi13
boghi13

Optiuni precum mountain hardware light wedge (2 sau 3) sau ferrino blow lite 2, nu ai luat in calcul?
Sunt cam in aceeasi categorie de pret si imi par un pic mai usoare.

Vineri, 8 iulie 2011 - 13:28

johnnutz
johnnutz
Caraba

Am citit cu interes fiecare opinie postata si va multumesc pentru amabilitate. Am decis sa ma opresc la Hannah Trekker 2 pentru avantajul de a avea 2 intrari si 2 abside deci loc mai mult de bagaje. Corturile sugerate de midan si pauless "le au pe toate" cum s-ar spune dar sunt cam grele pentru planurile mele si in parte depasesc si bugetul Carpati.org. Inca o data, multumesc si ture frumoase!

Vineri, 8 iulie 2011 - 01:03

midan
midan
Rucsac

Treaba cu betele pe afara e utila daca scoti cortul din rucsac cu tenda interioara gata prinsa de cea exterioara, astfel ca daca deja ploua nu se mai uda interiorul. De aici poate si mitul ca se monteaza mai repede, e deja pe jumatate montat.
Daca n-astepti sa inceapa ploaia nu mai e nici un avantaj. Daca deja ploua si n-ai o absida suficente de mare ca sa-ti permita sa te schimbi sunt curios cum intri ud de ploaie in cortul uscat fara sa uzi cat de cat si interiorul cortului.

Altfel as alege oricand un cort cu doua intrari mai ales pe vreme buna, din motive de ventilatie si usurinta accesului. Daca mai are si doua abside e si mai bine.

E cam greu si mai scump dar impaca si capra si varza :
http://ascent.ro/product---husky-falcon-2--136.html

Joi, 7 iulie 2011 - 23:14

pauless
pauless

Eu am un cort care ti-ar usura dilema: http://www.freetime-fr.com/tentes_fiches_en/desert2dlx.php

Are bete exterioare si 3 (nu 2) intrari. Are insa doua dezavantaje: nu se mai gaseste la noi (l-am luat de la Surmont acum cativa ani buni, pe vremea cand nu erau biciclete acolo) si e cam greu (4 kg). In rest, e foarte zdravan, l-am pus si pe creasta, plus ca se preteaza si la mare, avand 3 intrari.

Sa stii ca betele exterioare nu inseamna montare mai rapida, dimpotriva. Pana bagi betele in tivurile alea lungi (asta e, i-am zis tiv ca nu stiu cum se numeste "oficial"), observi ca ceilalti si-au ridicat deja corturile si s-au asezat la masa Carpati.org Dar chestia cu mai multe intrari mi se pare geniala mai ales cand e cald. De exemplu, in Vama sunt singurul care poate sa doarma in cort ziua Carpati.org Trimm-ul tau imi place mai mult ca forma, dar Hannah are, in afara de 2 intrari, doua abside. Avantaj la bagaje Carpati.org Cred ca mai mult te-am incurcat. Ambele firme sunt bune, ambele cehesti, asa ca ia-l pe care iti place mai mult. In afara de diferenta de bani, mai e o diferenta de greutate, de 200g. Nu prea conteaza, dar ca sa stii.

Joi, 7 iulie 2011 - 16:47

sf_inx
sf_inx

Salut !
Eu am un Xtrimm-D de 4 ani. Pana acum sunt multumit de el. Nu prea am avut ocazia sa-l testez cu adevarat la ceea ce ar trebui sa fie mai bun (vant puternic). O singura data am prins vand mai serios langa Muntele Rosu (dar avand in vedere ca nu eram pe creasta nu cred ca se contorizeaza) si o data l-a zburat vantul cu totul vre-o 200m pentru ca nu era ancorat (nu era nimeni in el Carpati.org). S-a oprit intr-un copac si e intreg.

Este cort de 2 persoane nu 2.5. Cu toate acestea am dormit o noapte 3 baieti mai subtirei in el (fara nici un alt bagaj in interior).

Din ce descriere ai facut mai jos cred ca singura alegere este intre "bete exterioare si montare rapida" sau "cort cu 2 intrari". Eu cred ca montarea rapida ar trebui sa castige.

Miercuri, 6 iulie 2011 - 23:06

johnnutz
johnnutz
Caraba

Buna ziua,
In tentativa de a-mi achizitiona un cort care sa se muleze pe nevoile mele si dupa ce am citit cam tot ce se poate pe forum am ajuns la concluzia ca modele din titlu mi s-ar potrivi cel mai bine. Problema este ca nu ma pot hotara la care sa raman.
Hannah Trekker 2 este cu 200 g mai usor si are 2 intrari, cam astea ar fi avantajele lui fata de Trimm. Xtrimm D-ul are betele pe exterior ceea ce poate fi un avantaj pe timp nefavorabil insa are o singura intrare. In plus, Hannah are o forma care da impresia de ceva mai mult spatiu in interior.
Diferentele evidente se cam opresc aici, cea de pret, de aproximativ 70 de lei nu am luat-o in considerare pt ca cel putin pt mine este irelevanta fiind vorba de un accesoriu atat de important.
Astfel, apelez la eventuali posesori ale celor 2 modele care pot posta niste opinii din proprie experienta.
Va multumesc!

Miercuri, 6 iulie 2011 - 16:41

Afisari: 3,237

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0474 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org