Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Oslea Romaneasca
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Gadgeturi pentru cand mergi cu cortul in vacanta (10)

catakate
catakate

hmmm, si eventual o eoliana ultralight?Carpati.org

Miercuri, 22 august 2012 - 10:11

cornlel999
cornlel999
Caraba

Cel mai tare gadget ar fi un cort de o persoana(1kg) in care cand intri sa dai intr-un apartament cu tot luxul posibil. Carpati.org

Vineri, 22 iunie 2012 - 17:31

luna
luna
Busola

Eu stiu ca adevaratele gadgeturi pentru mers cu cortu sunt cele electronice, trebuie tableta pc, telefoane, gps, beculeteee multe si frumoase, priza pe cort/rucsac functionala si in zone neelectrificate, nu-i asa ?

Vineri, 22 iunie 2012 - 13:27

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

ok. am inteles acum. deci tu critici nu doar minciuna celui care cere cat si prostia celui care da.

Vineri, 22 iunie 2012 - 10:25

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Mda, de data asta nu eu am gresit socotelile...Ci domnul care intrase in hipotermie la -4 grade invelit fiind doar cu niste plastic. Asta pentru ca, fara sa gandeasca, pusese boticul la ce scria un producator mincinos.
Si da, el era convins ca "primeste" caldura, ca doar folia reflecta inapoi ce a emis dumnealui, nu? Carpati.org

Vineri, 22 iunie 2012 - 10:00

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

draga Florin, iar te-ai incurcat la socoteli. pai daca prima folie ar pastra 70% din caldura corpului inseamna ca 30% ar fi pierderea. a doua folie ar pastra 70% din pierderea anterioara, deci cele doua ar mentine aprox 90% din temperatura corpului, adica 10% pierdere. maximul de pastrare este de 100%, adica zero pierdere, situatie insa pur teoretica si visul oricarui producator de termosuri sau de lazi frigorifice.
in nici un caz individul nu ar putea "sa primeasca 140%" fara o sursa externa. iar daca totusi inceraca asa ceva, ar face o greseala, temperatura mediului ar ajunge la peste 50C si in absenta respirabilitatii celor doua folii (racirea corpului prin evaporare-ventilatie) ar muri de cald. la propriu.

ca principiu, sunt de acord cu ce spui aici si, asa cum spuneam, apreciez interventiile tale pe acest forum.

ing. Sadi Carnot - iubitor neplatitor Carpati.org

Vineri, 22 iunie 2012 - 09:53

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Ce vrei sa zici, kaled? Betivii sunt doar in santuri? Si nu au voie pe munte?
Eu mi-am dorit de multe ori sa fiu inconjurat de betivi decat de indivizi care au impresia ca simt "betia muntelui"...
Revenind la gadgeturile propuse... toate-s cam ca lampa aia cu telefon, fantana arteziana, pescar si breloc...niciunul nu-si face treaba bine, dar daca tii neaparat n-ai decat sa arunci banii. Fasul ala care ne arata cum devine cort si sac de dormit imi confirma convingerea ca unii europeni cred ca traiesc la tropice.

Imi aduc aminte de un domn surprins ca nu a putut dormi din cauza frigului langa o manastire din nordul moldovei, cu toate ca a pus in jurul sau doua folii de supravietuire. Eticheta garanta ca ii pastreaza 70% din caldura corpului. El avand doua, cumva trebuia sa primeasca 140% caldura, deci de 4 ori mai bine decat orice sac de puf. De expeditie, normal.

Vineri, 22 iunie 2012 - 01:48

kaled
kaled

Mda..tare simpatice bauturile mentionate...dar daca tot te duci la munte mai bine bei apa decat cocktail de E-uri si alte substante nutritive care-ti gauresc stomacul. Cat despre betivi sunt sigur ca ei admira stelele de prin santuri, nu trebuie sa se chinie sa urce pe munte.

Joi, 21 iunie 2012 - 21:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Da...penultimul e cel mai nostim: "Prima bautura e non-alcoolica, asa ca poti sta pana tarziu cu paharul in mana, admirand stelele"... Eu credeam ca betivanii stau pana tarziu, ceilalti se culca de plictiseala.

Joi, 21 iunie 2012 - 13:08

cornlel999
cornlel999
Caraba

A merge cu cortul se poate dovedi o provocare, logistica fiind o
conditie a reusitei. Nu insa si daca dispui de cateva gadgeturi care iti
pot face viata mai usoara. Gizmag propune cateva astfel de dispozitive ce se pot dovedi utile la drum lung. CGear Multimat este un pled realizat dintr-un material special, pe care sa-l iei cu tine daca iti pui cortul pe plaja
sau la munte. La mare, nisipul poate fi o adevarata bataie de cap,
patrunzand peste tot si fiind dificil de indepartat. La munte, acele de
brad sau pin iti pot face probleme. In astfel de situatii, inventia iti va fi utila, deoarece este realizata
dintr-un material care face nisipul sau acele sa fie simplu de
indepartat, acestea deplasandu-se intr-o singura directie. Poti cumpara
acest covoras online, preturile fiind cuprinse intre 92 - 238 de dolari.

Te-ai putea gandi ca o chiuveta e ultimul lucru de care ai nevoie in
vacanta, insa gandeste-te doar cata apa poti salva avand cu tine asa
ceva. Poti spala vasele in interior sau o poti folosi pentru a te spala.
Cum se impacheteaza devenind mai mica decat o palma, nici nu ocupa loc
in bagaj. Poate tine pana la 20 de litri de apa, fiind disponibila in
mai multe modele. Cea cu o astfel de capacitate costa 25 de dolari.

JakPak este o jacheta sac de dormit-cort, special conceputa pentru
momentele in care nu mai ai timp sa instalezi cortul, dar trebuie
neaparat sa te odihnesti. Daca te temi de insecte, atunci JakPak e
pentru tine, pentru ca iti ofera protectia de care ai nevoie in timp ce
dormi.........(continuarea : http://www.ziare.com/vacanta/campare/gadgeturi-pentru-cand-mergi-cu-cortul-in-vacanta
-galerie-foto-1174096)

sursa:http://www.ziare.com/vacanta/campare/gadgeturi-pentru-cand-mergi-cu-cortul-in-v
acanta-galerie-foto-1174096

ultimul gadget din articol este cel mai tare

Joi, 21 iunie 2012 - 13:07

Afisari: 2,932

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1066 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org