Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Turnu
Muntii Piatra Craiului
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Espadrile de la Himalaya (7)

arcarius
arcarius

http://www.e-boreal.com/ing/comienzo.htm
link-ul catre Boreal; uitasem sa-l postez Carpati.org

Duminică, 5 decembrie 2010 - 13:02

arcarius
arcarius

Cateva idei generale despre alegerea espadrilelor:
http://www.abc-of-rockclimbing.com/buying-guide/buyingguideclimbingshoes.asp
http://climbing.about.com/od/climbinggear/tp/10-Rock-Shoe-Buying-Tips.htm
Mai jos am pus link-ul catre pagina cu espadrile de la Boreal: aici o sa vezi un aspect f.important: Boreal impart espadrilele in 4 categorii: confort, intermediar, performanta, clasic (cam astea ar fi cele pt.trasee clasice). Uita-te f.atent la constructia talpii (dar nu numai) si ai sa intelegi diferentele.
Este ideal ca un incepator sa mearga pe categoria confort.
Desi alti producatori nu au neaparat aceleasi categorii totusi produc si ei espadrile pe aprox. aceleasi criterii.
Din experienta personala, singurii la care s-a nimerit ca nr. de la pantof sa coincida perfect cu cel al espadrilei sunt cei de la FiveTen; urmati f.aproape de LaSportiva.
Eu port 2 perechi de espadrile:
1 - LaSportiva cu siret (categoria "clasic" de la Boreal, ca si constructie) pt. trasee lungi la stanca.
si
2 - Boreal cu benzi velcro, categoria performance, pt. panou la sala sau trasee scurte la stanca (maxim 3 ore de purtat fara sa le descalt).
In top-ul persoanal:
LaSportiva
FiveTen
Boreal
Trebuie sa incerci mai multe modele, de la mai multe marci.
Poti sa probezi si espadrilele de la Decathlon, sunt categoria confort.
Oricum ar fi; trebuie sa te obisnuiesti cu un mic grad de durere la inceput; doar atat ca sa fie suportabila Carpati.org
Succes.

Duminică, 5 decembrie 2010 - 13:01

jerry
jerry
Busola

Cred ca au zis si baietii mai inainte, mai zis si eu.
Gandeste-te bine ca nici tu nu ai cumpara un produs care arata ca espadrilele tale "noi" acum.
Da, se tocesc tare la panou, chiar si dupa 1 ora de purtat. Panoul in sine este foarte abraziv, cine se da pe acolo stie despre ce e vorba.

De aceea, pentru ca topicul deschis de tine sa nu fie considerat denigrare a ceea ce reprezinta Himalaya, cred ca cel mai bine ar fi sa tragi tu concluziile si sa inveti ceva din ce s-a intamplat si sa muti anuntul la Bursa implicit.

Duminică, 5 decembrie 2010 - 02:18

waz_up
waz_up

Ma, nu am fost absurd sa le duc murdare si sa zic ca de ce nu mi le-a schimbat, dar dupa ce le-am sters bine de tot arata 99% noi, lingi miere dupa ele, si in comparatie cu alte espadrile din cutie care au fost probate in magazin si au trecut prin praf, astea sunt cel putin la fel.
Bineinteles, e o observatie subiectiva din partea mea, dar cu siguranta si din partea domnului de la ghiseu.

@ arcarius, da, mi-am dat seama de alegerea gresita dupa ce m-am documentat putin si cred ca asa voi face, le schimb cu altele la panou.

O seara buna

Duminică, 5 decembrie 2010 - 00:55

arcarius
arcarius

De acord cu @conrad; asta inseamna ca nu ai stiut tu cum se aleg espadrilele; pt. incepatori trebuie sa fie cat mai comode.
De obicei espadrilele; indiferent de marca; se mai lasa putijn dupa cateva purtari.
Oricum o espadrila buna trebuie sa-ti tina degetele cat mai grupate si putin curbate in interior.
Exista multe legende despre alegerea nr. corect al espadrilei si; in ciuda faptului ca f.f.multi recomanda alegere espadrilei cu 1 nr. mai mica decat cel de la pantof (sau macar cu 1/2 nr.); realitatea este ca espadrila se alege exact dupa acelasi nr. de la pantof.
Functie de marca; mai ales la incepatori; se poate merge din 1/2 in jum. de nr. chiar pana la 1 nr. in plus.
Daca vrei escalada sportiva = 1 lungime de coarda f. tehnica si solicitanta, nu "mori" cu niste espadrile f. stranse.
Daca alegi escalada clasica, atunci vorbim de mai multe lungimi de coarda; ca atare ai nevoie de espadrile cat mai confortabile (in care chiar sa-ti intre piciorul inclusiv cu o soseta de grosime medie; gandeste-te ca poti da trasee de clasic si in lunile oct.; anul asta am mers si in nov.; ai vazut ce zile frumoase au fost; dar tot ai nevoie de o soseta).
Un sfat: cand nu cateri la panou scoate espadrilele si tine-le incaltate calcand pe partea din spate (desi nu este f. ortodox); sau scoate-le de tot si stai in niste papuci.
Daca ai sa vrei trasee de clasic o sa trebuiasca sa-ti mai cumperi o pereche de espadrile; de preferat cu sireturi si care sa-ti merga si cu 1 pereche sosete.
Un alt sfat: daca cei de la sala unde mergi au espadrile de inchiriat, incearca sa le schimbi pe ale tale cu altele folosite la inchirieri, care sa-ti fie mai confortabile.
Succes.
Oricum ar fi este o greseala sa-i acuzi pe cei de la Himalaya.

Sâmbătă, 4 decembrie 2010 - 12:29

conrad
conrad
(admin)

Atunci cand aduci in discutie caracterul unei persoane juridice (in cazul de fata un magazin montan), ar trebui sa dai dovada de mai multa responsabilitate.
Ai fost in magazin, le-ai probat, tu ti le-ai ales. Dupa ce le-ai folosit, vrei sa le schmbi cu altele noi pt ca ai descoperit ca n-ai ales bine. Si ei ce-ar trebui sa faca cu modelul purtat de tine? Tu, de exemplu, ai cumpara dintr-un magazin o pereche de espadrile pe care se vad semne de purtare?
Eu vad aici doar o acuza adresata unui magazin si nicio vina asumata de tine cand, de fapt, in principal este vina ta.
Daca aduceai inapoi produsul nefolosit, pt a-l schimba, era alta poveste.

Iti recomand sa pui anuntul cu vanzarea produselor si in sectiunea Bursa, acolo va fi vazut de mai multe persoane interesate de a cumpara.

Sâmbătă, 4 decembrie 2010 - 11:19

waz_up
waz_up

Salut,

Am cumparat ieri niste espadrile Mammut Merlin de la Himalaya si dupa ce le-am incaltat de 5-6 ori intr-o ora cat am fost la panou, mi-am dat seama ca sunt prea mici, provocandu-mi dureri sfasietoare la degete si calcaie.

Am decis sa le schimb cu un numar mai mare si azi cand m-am dus mi-au spus ca sunt tocite si ca nu mi le pot schimba. Chiar asa se tocesc toate espadrilele intr-o ora de purtat?

In fapt ele nu s-au tocit, dar praful de magneziu de la panou, odata intrat in talpa de cauciuc, nu mai iese sub nicio forma, dandu-le un aspect putin mai deschis pe lateralele talpii.

Asa ca prin (ne)bunavointa celor de la Himalaya m-am ales cu o pereche de espadrile nr. 42. Daca e cineva interesat le dau cu 185 adica cu 15 lei discount Carpati.org

Toate bune,

Gabi

0727 843 186

Sâmbătă, 4 decembrie 2010 - 01:07

Afisari: 2,681

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0749 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org