Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Buila
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Echipament expeditie alpi (7)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Stiu senty ce-i pe piata si stiu si ce am in pantofar. Aici era vorba de un model specific de la Asolo.
Mie plasticii mi se par mult prea rigizi pentru plimbari lungi. Si probabil ca vor avea soarta dublarilor din piele: Incet incet vor dispare de pe piata, nostalgicii si cei mai "caposi" convingandu-se de calitatile noilor "inventii".

Luni, 18 iunie 2012 - 13:37

senty
senty
(admin)

Florin, daca google nu ti-a zis inca... vezi ca sunt pe piata bocanci cu gheata interioara (detasabila) ce nu sunt din plastic!

@alllllllllllllllllllll(l)exandru, baga-ti picioarele intr-o pereche de bocanci in care sa te simti bine; poti sa-ti cumperi cei mai performati bocanci (si recomandati) si sa te trezesti in "expeditie" ca ai probleme. Echipamentul individual ti-l stabilesti tu insuti dupa nevoile tale (de ex. unii sunt mai frigurosi, altii nu), iar la experienta ta de 10 ani, ar trebui sa te cunosti! In rest, foarte pertinente observatiile lui teo77.

PS: intr-o iarna, prin fagaras, am vazut o persoana cu plastici, dar acea persoana era... "mai rece ca gheata". Acum vre-o 2 ani tot iarna mi-au sarit ochii pe plasticii cuiva... in ceahlau (si culmea, nu trece de 2000)

Tura faina, si mai ales vreme buna!

Luni, 18 iunie 2012 - 13:28

teo77
teo77

Noi am folosit pentru Mont Blanc bocanci de la Mammut/Raichle modelele Mamook si Meridian si au fost mai mult decat suficienti in privinta caldurii/umezelii si coltari cu prindere automata. In privinta cortului, am folosit un cort de "3 sezoane" de la Hanah si saci de dormit de la acelasi producator, dar asta in functie de pana la ce altitudine doresti sa innoptezi la cort. In rest, pentru refugii nu prea e necesar sacul de dormit, mai ales daca ai si rezervari facute in prealabil. La imbracaminte am utilizat ca strat exterior jachete din goretex si polar sau windstoper in functie de vreme, la interior, iar pantalonii din windstoper pentru zi si suprapantaloni pentru noaptea dinaintea varfului si accesorii gen manusi polar/ski si cagule pentru vantul de dimineata. Temperaturile la 4000 m sunt acceptabile cand e vreme buna si se aseamana mult cu temperaturile din Carpati in zilele bune de iarna de la noi. Restul echipamentului de alpinism gen ham, casca, piolet etc vi-l adaptati in functie de dificultatea traseelor abordate. Va doresc numai vreme buna sa aveti si varfuri cat mai multe.

Duminic„, 17 iunie 2012 - 21:39

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Se mai poarta plastici?
Nu-s prea mult pentru Alpi ambele modele? Producatorii le recomanda pentru inaltimi mai mari.

Duminic„, 17 iunie 2012 - 17:34

andrei2389
andrei2389

Eu unu as merge pe Asolo..ai avantajul ca noaptea poti tine gheata interioara in cort si iti bagi picioarele in ceva cald a doua zi..

Duminic„, 17 iunie 2012 - 10:57

rovid
rovid
Caraba

Nu am dar recomand La Sportiva Nepal Extreme .

Duminic„, 17 iunie 2012 - 10:10

allllexandru
allllexandru..

Am planificat ca in perioada urmatoare sa efectuez o expeditie de 10 zile in alpi in monte rosa (breithorn , Castor creasta rey, Matterhorn).

Ma intereasa ce fel de echipament ar trebuie sa iau la mine.

M-am oprit la 2 perechi de bocanci Nepal extreme la sportiva si asolo afs 8000, un rucsac 60 litri pana in 500 lei. Ce sfaturi imi dati si ce echipamente imi recomandati pentru aceasta expeditie.

Duminic„, 17 iunie 2012 - 08:58

Afisari: 2,510

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0734 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org