Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Zascolul Arjanei
Muntii Cernei-Mehedinti
#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Dus solar (47)

laura.lala
laura.lala

@andrei_a9 - acele servetele umede gasite de mine la magazin se degradeaza rapid in contact cu apa, cel putzin asa garanteaza pe ambalaj. si sunt de vreo 3 ori mai scumpe decat cele obisnuite care au recomandarea explicita de a le pune in sacul cu gunoi menajer.
Oricum eu nu fac parte din acele persoane care lasa pet-uri si alte gunoaie sus pe munte, nu mi-e greu sa car un saculet cu ambalaje si cutii goale inapoi "la oras" si sa le pun intr-un container de gunoi. Carpati.org

Marți, 18 mai 2010 - 15:50

mugurel64
mugurel64
Coarda

Nu cred ca glumesti.

Duminică, 16 mai 2010 - 22:54

luna
luna
Busola

Hmm, pentru a avea apa mai multa, nu mai bine o pompa mica si baterie de atv, iar pompa sa traga apa direct ,,de la sursa" ? Glumesc.

Duminică, 16 mai 2010 - 22:49

odin
odin
Rucsac

Da, AndreiCarpati.org
Daca prinzi iar o vreme ca acum 2 ani in Fagaras cand era sa ne intalnim noi, nu-ti mai trebuia decat un burete de baie cat un lighean si samponul ala scumpCarpati.org

Duminică, 16 mai 2010 - 13:40

andrei_a9
andrei_a9

@laura.lala deviez de la subiect pentru a te intreba in cat timp se biodegradeaza acele servetele? ca daca o iei asa, cam toate lucrurile sunt biodegradabile... cred ca d-aia multi arunca pet-uri, ambalaje si conserve pe unde le vine

Duminică, 16 mai 2010 - 13:29

mugurel64
mugurel64
Coarda

Odin, sticlele si punga neagra au aceeasi greutate cu dusul (200g). Si nu e voluminoasa deloc, se pliaza si ocupa loc cat doua pachete de tigari sau cat un pachet de servetele umede. Mult mai putin loc chiar decat o sticle de 0.5l.
Nu stiu cum fac altii, dar eu, majoritatea camparilor le fac langa o sursa de apa, sau foarte aproape de ea. Nu se pune problema sa cari 20l de apa cu tine.

Sâmbătă, 15 mai 2010 - 07:42

b3b3
b3b3

eu reusesc sa ma suport o saptamana si daca ma spal ocazional intr-un rau sau lac...fara sapun....sau ma prinde o ploaie Carpati.org si fac dus gratis Carpati.org

si apoi acasa....

Vineri, 14 mai 2010 - 22:01

laura.lala
laura.lala

Am gasit la noi in sat servetele umede 100% biodegradabile (Corinne de Farme si Scottex pentru bebelusi) deci nu mai este nevoie sa le car inapoi in pungi de nylon pe cele folosite. Am scris marcile ca poate le gasiti si in Romania.

Dusul acesta este foarte bun cand ai intentia sa campezi la ses, la baza muntelui, chiar si pe munte daca-i grupul mare si se divide greutatea. Dar despre asta s-a scris deja in postarile anterioare. Carpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 21:44

odin
odin
Rucsac

Mie mi se pare nepractica treaba asta. Punga aia e destul de voluminoasa deci imposibil de carat atata apa. Daca stai pe undeva mai retras, merge daca ai izvor sa umpli. Sus pe ceasta o scena ca asta http://www.digi-studio.de/Bilder/Haushalt/Camping/Camping_6704_20l.jpg este inimaginabila, atractia serii. La fel si la poalele muntilor unde circula astia cu atv-ul.

Daca stai pe loc, cateva sticle invelite in punga neagra fac aceeasi treaba. Agatam sticla de fund sa stea cu dopul in jos si il desfacem putin sa curga apa. Nu mai dam bani pe acel dus si nici nu caram in plus fie si 100 de grame.

Vineri, 14 mai 2010 - 21:06

midan
midan
Rucsac

Ca sa va dau apa la moara

http://www.jaccuzzi.ch/index_e.html

Vineri, 14 mai 2010 - 15:55

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Pana la urma muntele te accepta asa cum esti,daca si tu la randul tau o faci, cu tot ce tine de el Carpati.org e ok

daca nu, Go home! nu e de tine.. Carpati.org

de aici reiese ca nu e loc de prea multe pretentii acolo sus!

Vineri, 14 mai 2010 - 15:49

laura.lala
laura.lala

@alinutza - in final se gasesc solutii pentru toate, pentru un dus pe munte, 2-3 pungi de nylon si un buzunar exterior liber la rucsac unde sa pui doar resturile/mizeria pana ajungi intr-un loc unde e permis sa o arzi ori s-o pui intr-un container. Carpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 15:34

laura.lala
laura.lala

@florinbalan - tare mi-ar place sa vad pe cineva cu o instalatie de asta la Bucura ori prin Meridionali. M-ar duce gandul ca a carat-o Arnold ori Hulk pana acolo! Carpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 15:29

alinutza79
alinutza79

laura.lala - pai daca sunt folosite "intim" cum sa le mai luam inapoi?! Eventual intr-o punga, bagata in alta punga.....mor numai la gandul ca s-ar atinge de punga in care imi tin vesela Carpati.org
eu zi ca dusul il poti face in doi (doua) ...oricum nu prea mergi cuc pe munte, intr-un loc mai retras (sunt destule).

Vineri, 14 mai 2010 - 15:28

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Niste solutii la dilema aceasta: http://www.nextag.com/camping-shower-tent/stores-html Carpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 15:23

alinutza79
alinutza79

snowbest_of la bebelusi se folosesc ocazional, in lipsa apei - nu sunt indicate regulat deoarece pot provoca alergii (cunoas cazuri concrete); apa si sapunul sunt sfinte! Eu prefer apa rece decat servetelele umede...indiferent de brand si calitate!

odin - Carpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 15:21

laura.lala
laura.lala

@odin - asta-i ca si in bancul acela cu « de cate persoane e nevoie ca sa se insurubeze un bec?» Pai si cu dusul ar fi cam asa, daca nu gasesti un loc unde sa-l pui suspendat, ai nevoie de o persoana. Apoi ca sa nu fii in vazul tuturor ai nevoie de o foaie dupa care sa te ascunzi (cea de la cort, ma gandesc ca nimeni nu cara perdeaua de dus pe munte), cred ca si pentru asta mai e nevoie de inca o persoana. Deci pentru un dus confortabil si ca sa nu fii "spectacolul serii" e nevoie de 2 acompanianti. Carpati.org

Despre servetele, bine, servetelele sunt umede, cele la care ma gandeam eu sunt destinate bebelusilor, sunt fara parfum si antialergice. Sunt foarte bune pentru o urgenta normala ori mai "intima" in locurile fara apa si acum ca ma gandesc bine se pot lua inapoi in bagaj. Ramane deschisa discutia daca sa le ardem sau nu dupa folosinta...

Vineri, 14 mai 2010 - 15:21

odin
odin
Rucsac

Problema e unde faci dus, va fi spectacolul serii. Carpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 14:58

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Carpati.org

totusi alinutza,daca servetelele alea mai de calitate se pot folosi fara nici o problema la copii de cateva luni,cu o piele atat de sensibila si frageda.. de ce sa nu folosesc si eu servetele umede cu incredere?Carpati.org

cum ziceam,prefer acel lipici care pana la urma dispare,decat transpiratia.. poate ca uneori si urat mirositoare!
cele pe care le folosesc eu,au un miros placut..nicidecum un miros a D&G -fake!
plus ca nu sunt genul de persoana care transpira cat un porc!Carpati.org
si pana la urma de ce sa nu aibe si ele 'servetelele' un loc in aceasta discutie? Mda pentru ca e un topic despre dus solarCarpati.org

Vineri, 14 mai 2010 - 14:38

alinutza79
alinutza79

servetelele umede nu-si au rostul in aceasta discutie! Ele se pot folosi doar la stersul pe maini inainte de masa in locurile in care nu dispui de nicio sursa de apa! Deci nu le vad utilitatea pe munte deoarece pe miini te poti spala si cu apa de izvor!
Plus de asta servetelele umede sunt si parfumate, si nu-mi pot imagina ce ar iesi in combinatie cu transpiratia :-&
Mai bine cu apa de izvor decat servetele umede!

Vineri, 14 mai 2010 - 12:39

Afisari: 6,054

#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0793 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org