Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Dus portabil (14)

dxxx
dxxx

Na, ca m-am molipsit.
Incepand de astazi sunt posesorul unui dus Sea to Summit exact ca cel din linkul pe care il pusesem.
Cred ca daca nu era toata discutia de aici nu as fi intentionat...

Zice ca are numai 120 grame, se strange intr-o husa de marimea unui aparat foto compact.
10 litri, ar trebui sa fie suficient ca volum.
Cred ca este suficient de portabil si pentru a fi carat in rucsack de persoanele care sunt decise pentru asa ceva.
In rest calitatea materialelor este buna la prima analiza... dar despre fiabilitate se va putea discuta dupa cativa ani.
A costat 85 lei.

https://www.decathlon.ro/dus-solar-compact-10l-id_8129316.html

Sâmbătă, 6 iulie 2019 - 15:10

mar1us
mar1us

M-am uitat la dușul meu:este fabricat de Frendo-France și are capacitatea de 20 L....gol se rulează și ocupa spațiul unui ziar strâns iar greutatea 435g cu tot cu robinet și furtun.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 3 iulie 2019 - 17:01

dxxx
dxxx

1. eu ii dadeam dreptate lui Victor, nu invers.

2. On-topic: daca vroiai numai parerea respectiva: da se poate folosi si vei aprecia beneficiul. Am folosit asa ceva, probabil ca nu este ca cel de acasa, dar te ajuta.

3. Suntem pe foum, deci discutam. Intr-o discutie nu este off-topic sa dezvolti tema.
Deci:
- am inteles, asta este maniera ta de parcurgere.
- maniera mea este diferita: odata plecat in camping nu doresc sa aud de pensiuni, din contra, doresc sa stau numai in cort. In plus nu mi se pare ca merita sa parcurg distanta pana in Calimani sau valea Cernei si sa ma intorc dupa cateva zile - deci voi trece intre diverse obiecte, diversi masivi cu masina, si ma voi intoarce periodic la masina. Sunt multi alti masivi si obiective interesante (chiar daca deja le-am vazut) pe o astfel de distanta.
Asa ca vezi ca opiniile noastre converg, dupa cateva zile cu cortul in spate te poti bucura de un asfel de dus chiar daca doresti sa nu stai decat la cort

4. On-topic: cereai recomandare.
Recomandarea mea insa trebuie sa o citesti printre randurile urmatoare:
- sa agati dusul gravitational este o mare problema... nu este simplu, cum ti-ai imagina (un model cu pompa poate solutiona problema)
- in deplina salbaticie nu ar conta ca nu gasesti un loc retras si nu in vazul public. Insa in ultimul timp se plimba pe munte diverse categorii care nu inteleg nimic din esenta muntelui si este din ce in ce mai greu.
Deci poate merita sa adaugi ca "necesar" un paravan pentru zona de dus... sau poate poti folosi vreun reper din foile cortului pentru a improviza ceva.

Miercuri, 3 iulie 2019 - 14:47

victoranica
victoranica
Coarda

Repet, e vorba de o componentă a cărei greutate va fi minimală. Exemplul de la SeaToSummit are doar 150g și ar putea să merite ca plus de igienă.

Topicul era adresat celor care au folosit vreodată un duș portabil. Îmi place să cred că din câteva mii de utilizatori activi s-or găsi câțiva, și s-au găsit.

Am de gând să-l folosesc pe trasee din România, în turele cu mai multe zile consecutive de stat la cort, în sezonul cald. Nu iarna, nu la 4500m, nu în Himalaya..

Sunt multe componente de echipament pe care montaniarzii le pot considera inutile, de ex betele de trekking le sunt de prisos multora. Totuși au rostul lor

@dxxx: dacă revin la mașină ori mă deplasez cu ea la o pensiune, ori spre casă, în oricare din cazuri dușul portabil neavând sens pentru mine.

Miercuri, 3 iulie 2019 - 13:00

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

@dxxx exact! Sau daca mergi cu familia cu rulota. Pentru cateva zile la (si nu pe) munte. Dar sa mergi cu asa ceva pe o creasta mi se pare absurd... Cu tot respectul ptr autorul topicului!

Miercuri, 3 iulie 2019 - 12:04

dxxx
dxxx

Victore, stai linistit, ai perfecta dreptate in tot ce zici.

Eu raman insa la parerea mea ca nu as cara si utiliza asa ceva decat legat de un autoturism ca baza de plecare/intoarcere sau cu traseul revenind la acel vehicul de un numar de ori.

Si ai zis o chestie mare cu "we agree to disagree" insa putina lume pricepe, nu engleza, ci esenta ideii.

Marți, 2 iulie 2019 - 16:51

cipicernat
cipicernat
(admin)

Prea cald afara? :-? Recomand calm, dusuri... reci si ramanere pe subiect. Multam fain. Carpati.org

Marți, 2 iulie 2019 - 16:06

victoranica
victoranica
Coarda

Pentru restul lumii:

Dupa cum bine stim, echipamentul montan se imparte in componente obligatorii si componente optionale. Piesele din prima categorie sunt esentiale pentru integritatea fizica, cele dintr-a doua aduc, in general, un plus de confort.

Pentru o tura de doua zile cu campare consider ca izvoarele si sursele de apa de pe traseu sunt suficiente unei igiene decente. Lucrurile se schimba cand mergem cu 15-20 kg in spate pe parcursul unei saptamani intregi. Transpiratia, stratul cumulat de mizerie, resturile de vegetatie care se pot strecura intre haine si corp (in special acele de brad) pot fi mai greu de indepartat. Un dus portabil poate spori rapid confortul si igiena personala. Aici fiecare stie ce inseamna pentru el igiena.

Ideea dusului portabil exista de ceva vreme, producatori consacrati oferind componente de echipament in acest sens. Ca unii il gasesc inutil este perfect ok cu mine, asta nu inseamna ca aceia care il folosesc sunt idioti. Oameni cu experienta (cunosc destui) considera GPS ul un moft, un accesoriu 'burghez' sau destinat celor care nu cunosc indeaproape muntele. Cu siguranta ca prea putini montaniarzi au testat sau detin toate componentele imaginabile de echipament montan.

Topicul era destinat (dupa cum scrie, in mod clar) celor care detin sau au folosit vreodata un dus portabil, ca piesa de echipament. Parerile adiacente sunt binevenite cata vreme raman 'pe subiect'. Nu e nimeni obligat sa foloseasca ceva din ce se spune aici, nici sa-si dea cu parerea in moduri inutile si ridicole. We agree to disagree.

Marți, 2 iulie 2019 - 14:30

dxxx
dxxx

Apropos
Ma uitam si la asta:
https://www.decathlon.ro/dus-solar-sub-presiune--id_8333161.html

O idee de solutie ieftina ar fi un "vermorel" care este, in mare, la fel, mai putin para dusului si faptul ca nu are bazinul negru. Se gaseste si la 40-50 lei, pe la Leroy.
Cu niste sticle de plastic negru in care incalzesti apa plus vermorelul usor modificat ai o solutie ieftina, similara.

Este mare avantaj sa nu ai nevoie de a agata ansamblul deasupra beneficiarului, defapt asta era problema mea majora cu dusul de care aminteam.
In plus, un vermorel este mai usor depanabil sau inlocuibil la numai 50 lei... poate si la fiabilitate sa fie mai bun, pentru ca este o scula utilitara, chiar conceputa pentru a fi abuzata la diverse stropiri.

Marți, 2 iulie 2019 - 08:18

dxxx
dxxx

Salut.
Eu nu as cara asa ceva in rucksack, fie si pentru ca in cazul respectiv sunt itinerant, nu este timp ca soarele sa incalzeasca ceva ... si, mai ales, o spalare cu apa de la izvor invioreaza.

Insa cum spunea Victor sunt ture unde "baza" este masina, te intorci la ea fie zilnic, fie la intervale - deci greutatea dusului devine neimportanta.

Am folosit asa ceva cu rezultate bune (mai demult).
Cand pleci toata ziua de la masina pui "dusul" in parbriz sau luneta, unde este expus la soare. Iar la intoarcere gasesti apa cateodata atat de calda ca trebuie diluata.
Reprezinta un confort care merita.

Si, evident ca se exclude sa campezi fara sa ai apa in apropiere, fie si macar numai pentru spalat, chiar daca pentru consum ai apa luata de la un izor mai departat.

Referitor la produs:
- desi sunt fan Ferrino, nu as recomanda decat ceva de culoare neagra, ca sa se incalzeasca cu maxim de eficienta.
- mi s-a parut de calitate si asta:
https://www.decathlon.ro/dus-solar-compact-10l-id_8129316.html
(l-am vazut fizic, in magazin)

Marți, 2 iulie 2019 - 08:08

mar1us
mar1us

Dușul meu este asemanator cu cel de la Ferrino dintr-un material asemanator cu mușamaua.Cand este plin și apa încălzită materialul este mult înmuiat/ fragilizat...așa ca nu cred ca dușul cel mic făcut din material de nailon rezista la mai multe zile.Cel mare este pentru camping pe langa mașina pe când cel mic poți sa-l cari cu tine in rucsac....dacă ai langa cort multă apa și mai ales soare!

Luni, 1 iulie 2019 - 17:04

victoranica
victoranica
Coarda

Greutatea e de 440 g - https://www.amazon.co.uk/Ferrino-Shower-Deluxe-Solar-Black/dp/B008L32WMM , gasesti mai jos, la shipping weight. Posibil sa fie chiar mai scazuta, daca se include si ambalajul in total.

Legat de zona de campare, in principiu caut sa campez langa surse de apa, e unul din lucrurile pe care experienta te face sa le stapanesti.

Intre timp am gasit o varianta ultralight, capacitate 10 L la doar 140 g - https://www.nootkasport.ro/camping/ingrijire-personala--128/dus-solar-sea-to-summit-1
0l--22825.htm

Luni, 1 iulie 2019 - 16:49

naludar
naludar

N-am folosit decat din cele improvizate din bidoane de plastic de 5L Carpati.org, deci nu am o parere care sa te ajute.

Vorbind serios, incercam sa aflu care e greutatea dusului (gol, fireste) - n-am gasit nimic nici pe site-ul producatorului. Cred ca e un aspect care intereseaza.

Inca ceva, de unde faci "aprovizionarea"? Poate nu ai mereu parau/lac ceva prin zona de campare - asta e cumva tot in sprijinul ideii de a nu-l cara degeaba.

Luni, 1 iulie 2019 - 16:25

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Sunt persoane printre voi care au folosit un dus portabil ? Daca da, m-ar interesa unul-doua modele recomandate.

La o prima cautare, ochii mi-au cazut pe asta : https://www.alpinexpe.ro/camping-si-drumetii/igiena-corporala-protectie/dus-solar-fer
rino-deluxe-96017.html

Utilitatea pe care o vad eu consta intr-o igiena mai buna si un plus de confort la turele de mai multe zile, cu campare.

Luni, 1 iulie 2019 - 14:04

Afisari: 1,011

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0584 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org