Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Harghita-Ciceu
Muntii Harghita
#23  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Durabilitate talpa La sportiva/ alte branduri (23)

edy
edy
Busola

TX4 este anunțat ca cel mai robust model din seria TX, conceput pentru utilizare intensă, cu materiale pe măsură. Greutate relativ mică. Eu chiar am tras de ei, nu am ce le reproșa. Mi-am asumat și riscul ca perechea nr. doi să îmbătrânească... stând. Pentru zilele succesive în abrupt prefer să am alternative: poate o pereche e la uscat, metoda "o zi tură, o zi repaos" face bine la material etc.

TX4R este o ediție specială, cu părți reciclate, un model dorit a fi eco, dar nu am văzut în descriere aceeași determinare raportat la cât poate să îndure. Fără servicii pentru resole la îndemână, opțiunea aceasta nu-mi pare fezabilă. Când vânzătorii de echipament vor avea afișate procedură, preț și durată pentru operația de retălpuire la modelele care suportă, atunci cred că procesul devine unul fiabil, transparent, și va fi luat în considerare de consumator.

Sâmbătă, 9 martie 2024 - 06:49

dodo79
dodo79
Caraba

@robert84 :
Sper sa te tina cat mai mult si sa nu ai probleme cu ei !

Dupa cum am mai spus si eu in 2022 nu stiu sa fi avut astfel de probleme modelul Tx4, singurul aspect incert ar fi vechimea produsului, dupa cum sesizasei si tu (mai primisem opinia asta de la un reparator: in timp stratul de EVA imbatraneste si nu se mai poate lipi de el nimic pt ca se cojeste).

Dupa cum spune si Edy, modelul din clip era ultima "evolutie" a TX4, recomandat de producator ca o inovatie care sa conduca atat la o rezistenta mai buna cat si la posibilitatea retalpuirii facile. Doar ca s-a dovedit mai putin rezistent decat predecesorul, iar retalpuirea mai complicata si costisitoare decat ar fi trebuit... si asta in Franta, nu in Europa de Est! Personal mi se pare ca ai datoria ca producator sa testezi si sa pui la punct suficient de bine tehnologia noua inainte s-o arunci in piata impreuna cu afirmatii false despre calitatile produsului. Sa procedezi altfel inseamna sa demolezi increderea consumatorului in calitatea si valoarea oferita de brand.

Vineri, 8 martie 2024 - 11:10

edy
edy
Busola

Robert, să ai parte de ei.

Dragoș, pentru acuratețe: în clip este vorba de tx4r - resole - probabil retălpuirea trebuie susținută cumva. Inițial nu am observat, dar modelul de pe talpă mi-a spus că nu e tx4. Acea talpă intermediară implică altă tehnologie, poate încă insuficient testată.

Joi, 7 martie 2024 - 22:50

robert84
robert84
Caraba

Da... Ieri mi a venit TX 4 ul, nu m am putut abtine. E model 2022 si e cu GTX ,sper sa fie mai fiabil! La cat e de confortabil il port si pe strada!

Joi, 7 martie 2024 - 13:57

rupi2003
rupi2003
Coarda

Mi s-a părut nostim că în video la început se discuta despre inlocuirea tălpii ca și cum celelalte componente ale modelului ar fi rezistant mult mai mult. Ce să vezi, aparenta minune n-a tinut mult la granitul corsican.

Joi, 7 martie 2024 - 11:58

dodo79
dodo79
Caraba

Ca sa-mi continui ideea legata de durabilitatea La Sportiva, se pare ca problemele nu sunt doar peste ocean si nu se limiteaza la modelul TX GUIDE, modelul cel mai recent TX4 pare sa aiba si el niste slabiciuni:

https://www.youtube.com/watch?v=Nkc7pUkRQQU&t=198s.

Pacat, probasem modelul Aequilibrium de la ei si parea atat de comod...

Joi, 7 martie 2024 - 11:46

rupi2003
rupi2003
Coarda

@dodo79: Nu stiu dacă Salewa jucau in aceeași ligă, nu s-a precizat dacă aveau la achiziția de pe OLX prins de șiret o notiță cu perioada de folosire și numărul de km contorizați de vechiul proprietar.

Miercuri, 28 februarie 2024 - 14:28

dodo79
dodo79
Caraba

@rupi2003: Se vede ca n-ai citit atent Carpati.org...a treia pereche era Salewa Mountain Trainer Carpati.org

Miercuri, 28 februarie 2024 - 14:17

rupi2003
rupi2003
Coarda

La ultima adăugare de la rubrica jurnale tocmai am găsit acest fragment: "....pe drumul acela unde dracul însuși a rupt trei perechi de încălțări până să-l străbată...".
Ne-am lămurit in acest topic ca probabil una era 5Ten, alta La Sportiva.
Nu mi-e clar ce marca era a treia pereche si câți km avea drumul.

Luni, 26 februarie 2024 - 21:19

robert84
robert84
Caraba

Partea cu dezlipitul cred ca are legatura cu vechimea bocancului (cauciucul galosarii, al talpii). Nu avem idee cat stau bocancii prin depozite. Acum ceva ani am cumparat o pereche de Kayland de la Hymalaya, efectiv se faramita talpa la prima tura.

Referitor la cei de la LA Sportiva, a doua pereche mi au trimis o cei din Italia si nu au mai fost probleme legate de chestia cu dezlipitul.

Luni, 26 februarie 2024 - 18:31

dodo79
dodo79
Caraba

@robert : nu m-ar deranja asa tare sa se toceasca mai repede, dar sa se dezlipeasca nu mi se pare acceptabil.

Luni, 26 februarie 2024 - 18:22

dodo79
dodo79
Caraba

@Jimb : Problemele par sa fi aparut mai recent in cazul durabilitatii La Sportiva, anterior nu am gasit opinii/review-uri negative la ei, de asta ma si orientasem spre marca cand am avut primele probleme cu 5TEN (inainte sa-mi fie inlocuiti pe garantie doar dupa interventia ANPC, prelungind necesitatea altei achizitii cu inca 1 an). Dar in contextul actual nu as mai risca sa-i iau, desi ca performante sunt inca f. bine cotati La Sportiva.

Luni, 26 februarie 2024 - 18:20

robert84
robert84
Caraba

Dragos, aderenta vine cu un compromis - cauciuc moale, ca urmare fiabilitate mica. Asa ca depinde ce iti doresti.

Luni, 26 februarie 2024 - 18:19

jimb
jimb

Daca discutam de durabilitate, merita mentionati si niste La Sportiva Trango TRK de vara, cu vreo 600km tropaiti in ei. Fetele sunt destul de hartanite (nu ca la Mammuti), talpa usor tocita, insa in stare cat se poate de buna, nimic desprins sau dezlipit. Aderenta e in continuare absolut incredibila, pe orice (mai putin zapada, unde sunt sanie).

LaSportiva de iarna nu intra in discutie, fiindca au umblat preponderent pe zapada si stancarie. Stare perfecta, au si ei vreo 500km
Mesaj modificat de autor!

Luni, 26 februarie 2024 - 18:09

dodo79
dodo79
Caraba

Mersi Robert, cred ca scot definitiv La Sportiva de pe lista. Sa vedem cu Scarpa (pare mai ok la durabilitate, mersi Jimb) cum o fi...sper sa gasesc sa-i probez pe undeva.

Luni, 26 februarie 2024 - 18:04

robert84
robert84
Caraba

Salut, Dragos! Sa ti spun si eu cate ceva legat de La Sportiva.

Folosesc pe timp de vara vechiul model de bocanc Trango Guide GTx (a doua pereche, caci la prima dupa cateva purtari se dezlipise galosarea si incepuse sa se gtaie pielea unde se indoaie piciorul, nu vrei sa stii cat tamtam a fost pana i au schimbat). Acum, astia de i port au ceva Km la activ, dar talpa a inceput sa se toceasca dupa primul sezon , au ajuns de zici ca sunt slikuri, basca de anul trecut s a dus si membrana de ma fac loarca dupa o plimbare de 5 min prin roua diminetii. Aceeasi problema cu talpa o are si Eugen cu Trango Alp Gtx.

Referitor la aderenta nu am ce sa le reprosez.

Astept parerea ta referitoare la Zodiac, am citit numai de bine despre model.I am pus si eu pe lista pt anul asta.

Luni, 26 februarie 2024 - 17:12

jimb
jimb

Eu am peste 500km facuti intr-o pereche de Scarpa Charmoz OD, purtati preponderent toamna tarziu si primavara tarziu, pe zapada si mixt. Cu exceptia faptului ca, la cum arata si cum se simte pe udatura, am dat o gaura cu coltarii in bocancul drept, in rest sunt tapeni. Talpa, galosajul si fetele sunt 100% ok.

Probabil nu intra in zona ta de interes, dar o spun tot din perspectiva durabilitatii - am vreo 850km facuti intr-o pereche de Mammut Ducan High, preponderent pe stancarii din Fagaras si Crai. Fetele sunt vraiste, talpa se vede ca s-a tocit, insa aderenta nu difera prea mult fata de cea initiala. E posibil sa mai fac si vara asta in ei Carpati.org (chiar daca mi-am luat si a 2a pereche).

Luni, 26 februarie 2024 - 16:55

edy
edy
Busola

Dacă știu bine TX Guide este conceput pentru picioare înguste. TX4 este ceva mai lat. Personal aș căuta să probez tot ce pot, aș reține orice model care se potrivește bine pe picior, apoi fac selecția după criteriile tehnice. Dacă simbioza papuc-om nu e bună, se duce tot farmecul. Ca o paranteză, mai am o pereche de semighete Garmont pe care am reușit să prind cu succes colțarii automați, am urcat văi alpine în ei, apoi stâncă uscată, așa cum e prin mai, iunie la noi. Sunt un model îngust și i-am scos la pensie, prefer confortul. Dar au slujit cu brio suficient de mult.

Legat de bocancii B2: au în genere două rânduri de cleme pe partea verticală și sunt ușor curbați, pe unele modele stau mai bine pe ei colțarii cu tija de mijloc flexibilă. Modelele amintite de tine sunt compatibile cu colțari semiautomați. Cei mai înalți, trei rânduri de cleme, pot să fie la fel de comozi dacă sunt bine croiți după picior.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 26 februarie 2024 - 16:03

dodo79
dodo79
Caraba

Carpati.org @ Rupi : Ma uitam si la profil, macar nu e colectia aia de bulinute de pe 5ten si alte modele de aproach (La sportiva TX4 e tot "imbulinat"). Am cam devenit alergic la bulinute dupa experienta anterioara...
Plus ca din descrierea producatorului Zodiac Tech par sa foloseasca acelasi compus de cauciuc "Vibram® Mont" ca si Ribelle cel laudat, ceea ce imi da sperante ca o fi OK.

Luni, 26 februarie 2024 - 15:21

rupi2003
rupi2003
Coarda

După ce îi dai mielul lui Ruxandra, vezi tu ce bani mai raman.
In review nu zice nimic de iarbă, scrambling nu e grass sloping.

Luni, 26 februarie 2024 - 15:13

Afisari: 404

#23  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0553 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org