Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Leaota
Muntii Leaota

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#36  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan De unde ne echipam? (36)

ratza
ratza
Busola

Ar suna fix ca o seară obișnuită într-o creastă cheală.

Luni, 3 septembrie 2012 - 08:16

te0
te0

cum ar suna:
.... seara am ajuns la (?*&#%#), am pus corturile si ne-am intins la povesti in jurul primusului ...... :-)))

Lasand gluma la o parte, stiu ca nu este ideal deci suntem mai mult decat atenti si pregatiti sa nu il ,,scapam din vatra``.

Duminică, 2 septembrie 2012 - 13:42

sprodan
sprodan

Este destul de subiectiv sa apreciezi un produs ca fiind bun sau prost (nu vorbesc despre produse contrafacute sau chinezarii). Mai corect ar fi sa apreciezi dupa raportul calitate/pret... si bineinteles, inainte de a achizitiona un produs trebuie sa iti fie destul de clar la ce o sa il folosesti; de exemplu un cort de supermarket (inclusiv Quectua) poate fi considerat bun "mai la ses" si prost la peste 2000m; idem , un cort de expeditie, daca il folosesti la gratar in padure il vei considera prost si scump (gen "dupa ce ca e scump nici nu ai suficient loc in el").
Nu exista un echipament universal care sa poatea fi folosit cu succes in orice conditii, (exista bocanci de iarna - bocanci de vara, cort de iarna - cort de vara, sac, haine, parazapesi, ochelari, etc, chiar si rucsacul difera in functie de tura), bineinteles, fiind un site pentru "muntomani", vorbesc de echipament pentru urcat pe munte, nu pentu mers la gratar pe Transfagarasan.

Apropo de maceta, ideal ar fi sa nu facem focul in padure, pentru un ceai sau o supa poti folosi cu succes un primus.

Noroc!

Sâmbătă, 1 septembrie 2012 - 16:54

drumetu71
drumetu71
Busola

Am cumparat produse de la multe magazine si am avut ocazia sa gasesc produse bune dar si proaste la acelasi magazin. Eu citesc multe revievuri si comentari pe internet legate de un produs anume, inainte de cumpararea lui si imi fac propria parere. Dar si asa poti lua plase pt ca de obicei produsele pt RO sunt mai slabe calitativ.
Cat despre maceta, am folosit odata si mi-a placut enorm dar totusi in ture prefer sa adun lemnele deja cazute si sa nu ma incarc cu maceta sau topor.

Duminică, 29 iulie 2012 - 14:12

luna
luna
Busola

Cu himalaya e discutabil, unii au doar experiente placute, altii doar naspa la accel magazin. Depinde de noroc destul de mult. Oricum eu casc ochii la raportul calitate-pret pe net inainte de a merge la un magazin cu echipament montan. Decathlonul are preturi bune la quecha, restu produselor fiind destul de scumpe. O alternativa buna la himalaya si decathlon sunt mormota si craimont, oricum fiecare are si produse ce nu prea se gasesc la concurenta.

Sâmbătă, 28 iulie 2012 - 18:34

te0
te0

Daca ai vrut sa ajuti, multumesc, cat despre glumit, data viitoare citeste ce s-a scris pana atunci. De racorit, stai linistit, sunt chill, mesajul care mi s-a parut deplasat a fost cel despre Himalaya: ,,Tu du-te si vezi, pana una-alta marfa de acolo numai proasta nu e`` dupa ce 3 useri au spus ca sunt probleme acolo (siriso21, midan si subsemnatul).

Nu m-am aprins, celor care m-au luat la misto le-am raspuns in stilul in care mi-au scris, iar celor care m-au ajutat le-am multumit. Am folosit functiile de cautare dar nu am gasit nimic despre ce ma interesa (personalul din magazinele de specialitate) asa ca am intrebat. Pot spune ca am gresit cu maceta neprecizand la ce fel de ,,ture`` imi trebuie.

Multumesc, iar daca ai drum pe la Busteni terminam discutia la o bere si un gratar ca sa iti faci o idee despre cat de eficienta este o maceta (nici eu nu am crezut ca merita pana nu am folosit una).

Vineri, 27 iulie 2012 - 17:29

pauless
pauless

Om bun, nu am vrut decat sa ajut, de asta te asigur. Dar se pare ca ai interpretat gresit felul meu de a glumi (tre sa mai lucrez la capitolul asta Carpati.org ). Acum ca te-ai mai racorit, iti spun sincer ca mesajul meu a fost sa mergi la cat mai multe magazine si sa vezi cu ochii tai ce-i acolo. Iar intentia mea a fost de a ajuta (se pare ca nu mi-a iesit, dar asta este).

Nu trebuia sa te aprinzi asa si nicidecum sa jig... Vad ca esti nou pe carpati, sper sa nu ramai cu impresia ca aici e un forum de ciondaneala. Ci un site de maxim ajutor pentru cei care merg pe munte, unde gasesti o groaza de informatii despre tot. Trebuie doar sa folosesti functiile de cautare, iar daca nu gasesti ceva, sa intrebi.

Numai bine, drumetii cat mai placute si carari cu soare!

Si succes cu pensiunea Carpati.org

Vineri, 27 iulie 2012 - 11:20

midan
midan
Rucsac

Mea culpa, probabil a comercializat in trecut si mi-a "ramas mie pe retina"

Vineri, 27 iulie 2012 - 08:43

conrad
conrad
(admin)

@ midan: Craimont nu comercializeaza produse Milo.

In rest, sper ca s-a epuizat subiectul si ca se vor fi incheiat deja "intepaturile" dintre cei implicati in discutie.

Vineri, 27 iulie 2012 - 00:38

te0
te0

allthatjaz.., radmar, banilacril.., midan, tibi.buzdu.., Caraba, va multumesc pt sfaturi dar deja ne-am luat tot ce ne trebuie de la Ascent si Montrek.

pauless, daca ai fi citit ce scrie pe aici inainte sa sari cu comentariile tale inutile (sau utile, pt tine, daca intentia ta era sa ma incurci) ai fi aflat:
a) am cumparat ce am vrut si sunt foarte multumit - cu 7 zile inainte sa postezi tu,
b) nu ma pricep deci e irelevant ca-mi place mie ,,ala ca e... verde`` din magazin - stiu despre echipamentul montan cam cat stii tu despre macete (diferenta intre noi e ca eu nu dau sfaturi de dragul batutului in taste),
c) ma interesau niste magazine unde sa nu ma arda vanzatorul vazandu-ma paralel in domeniu - nu sa imi explici tu ca magazinul x e in spate la y undeva, pe straduta cu flori, adresa ,,un pic mai exacta`` o au baietii pe site daca-mi trebuie,
d) la ce imi trebuie maceta - sa tai tu lemne pentru o noapte intreaga cu briceagul!
e) pt o noapte la foc/gratar normal ca tai ,,copacei`` (uscati) - sa faci tu gratar pe foc din scobitori!
f) ca pentru urs am caine si petarde - asa, sa vad si eu ce poti face unui urs cu maceta, te-as invita prin Busteni pe la 1 noaptea (ti-as spune si unde ai pus-o daca uiti) dar ai aluneca pe ce ti-ar curge din pantaloni cand l-ai vedea si ti-ai taia si vreo ureche cu maceta.

Daca te-ai interesa despre subiect un pic inainte sa dai sfaturi ai afla ca:
a) diferenta de greutate intre o maceta si o ,,toporisca mica si usurica`` este de maxim 200g (v-bim de macete nu sabii de scos din portbagaj la semafor intre ,,baetzi cu valoare`` sau de maceta ta de urs),
b) jumate din timp stau in Busteni - ce crezi m-am intalnit ,,Doamne fereste!`` cu ursul pana acum?
c) ,,Ascent-ul (d)e baza de langa liceul Spiru Haret`` este outlet si este stuat langa statuia V. lascar - nu are nici o treaba nici cu Spiru` nici cu baza,
d) Rambo nu avea topor, avea maceta.
Iar sa ii spui unui necunoscator ca la Hymalaia desi 3 useri sunt nemultumiti, ,,marfa de acolo numai proasta nu e.`` e deja rea intentie sau pros... idi.... tam.... cre... n-am ce sa scriu fara sa te jignesc.
Pt cine inca nu a inteles:
NU PLEC CU MACETA PE OMU SAU EVEREST, IMI TREBUIE CAND MERGEM 2 ORE SI STAM LA FOC/GRATAR 12. detalii 8 posturi mai jos

Joi, 26 iulie 2012 - 23:11

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

Nu stiu de ce nu a mentionat nimeni MMSport, care are probabil cel mai bun calitativ echipament care se gaseste pe piata romaneasca (si preturile sunt mai mari decat "media", dar stii ca iei ceva de calitate). Cu toate ca au pe stoc in principal produse entry- si mid-level ale multor firme de renume, cred ca sunt foarte potrivite pentru majoritatea conditilor pe care le poti intalni in Romania.

Si pe langa produse, relatia client-vanzator este excelenta, asa cum ar trebui sa fie la orice magazin..

Joi, 26 iulie 2012 - 15:16

pauless
pauless

Nu m-am exprimat eu bine. Nu exclusivitate in sens comercial/juridic, am vrut sa spun ca unele magazine au cu preponderenta anumite marci, la aceeasi categorie de produs. De ex. sacii de dormit de la Montrek sunt majoritar Millet. Asadar, corectiile sunt binevenite.

Ideea principala era ca omul sa bantuie toate magazinele ca sa-si faca o idee si sa nu se ia orbeste dupa experientele personale ale altora. Nu stiam ca Hi Sport s-a nootkuit, n-am mai fost demult pe-acolo. Si sa nu se supere pe mine magazinele online care nu sunt din Bucuresti, ca nu le-am nominalizat.

Joi, 26 iulie 2012 - 14:35

midan
midan
Rucsac

O sa imi permit sa fac cateva corectii :

Hi Sport a devenit Nootka si e pe strada Patriei, la Unirii.
Ascentul de baza e pe Blanari, la subsolul magazinului Salomon, cel de pe V. Lascar e devenit outlet.

N-am inteles, cum e cu exclusivitatea de brand ?
Millet in Romania aduc cei de la SportVirus iar Milo gasesti pe toate drumurile (Montrek, Nootka, craimont )

Cat despre cliseul cu Himalaya ... s-a intamplat in mod repetat unei cunostinte. Ultima oara, acum doua saptamani, am fost si eu acolo cand a dus a doua oara bocancii sa-i lipeasca pentru ca "reparatia" de prima oara a cedat.
La bocancii cumparati anterior a fost mai nasol, atunci macar i-au inlocuit din prima.

Nu zic ca n-au si marfa buna numai sa ai noroc sa o nimeresti, de pilda bocancii mei vechi, cumparati de acolo, au tinut. Doar ca la perechea cumparata recent am renuntat sa joc la loterie si am luat din alta parte.

Joi, 26 iulie 2012 - 12:18

pauless
pauless

Teo, din start trebuie sa stii ca nu exista magazinul ideal, unde gasesti cele mai bune produse la cele mai bune preturi. Fiecare magazin are punctele lui tari (si moi Carpati.org Tu trebuie sa stii cat de cat ce vrei, iar apoi sa te inarmezi cu rabdare si energie si sa le colinzi pe toate. In Bucuresti sunt relativ in zona centrala. Hymalaia la Sf. Gheorghe, Montrek pe langa CEC-ul vechi, Ascent, Salomon, Hi Sport in centrul vechi. Ascent-ul de baza e langa liceul Spiru Haret, Hi Sport e in spate la Cocor undeva, pe straduta cu coroane de flori Carpati.org Evident, Decathloanele... magazinele online... Fiecare magazin poate sa aiba cate ceva ce sa-ti placa. Plus exclusivitatile de brand. La Hi Sport ai Milo, la Montrek ai Millet etc.

Da o tura pe la toate ca altfel n-ai cum sa-ti faci o idee. Cat despre cliseul cu Hymalaia... e posibil sa fie doar atat, un cliseu. Tu du-te si vezi, pana una-alta marfa de acolo numai proasta nu e.

Si lasa maceta, eventual o toporisca mica si usurica si un cutit/briceag bun. Nu suntem in Brazilia aici, si nici paduri de mangrove n-am vazut in Carpatii nostri. Si toporisca o iei mai mult ca sa te crezi Rambo, ca de taiat copacei sper sa nu o faci, iar daca dai nas in nas cu ursul oricum uiti unde ai pus-o. Doamne fereste!

Succes la cumparaturi!

Joi, 26 iulie 2012 - 10:36

banilacrila
banilacrila

poti da o fuga in decathlon. parerea mea e ca acolo raportul calitate pret este cel mai bun. apoi daca vrei sa investesti mai mult... si pentru echipament de calitate iti recomand himalaya

Miercuri, 25 iulie 2012 - 23:12

radmar
radmar
(admin)

Despre marci de echipament folosite: http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/ce_marca_de_echipament_folositi_pe_m
unte_-853/1/

Miercuri, 25 iulie 2012 - 19:08

allthatjazz
allthatjazz

Neaparat sa ai si un cutit bun la tine. Iti recomand cu caldura cutitele Mora; raport calitate-pret excelent.

Miercuri, 25 iulie 2012 - 18:28

te0
te0

Vercingeto.. , normal ca se poate si fara maceta, eu prefer sa car 700 grame decat sa tai lemne cu unghiera.
Odin , pt urs avem petarde si un Ziggy (ciobanesc german 50kg)..... NU, cainele NU este acolo pt a manca/omora/distrage ursul pana il transez eu cu maceta, este doar alarma de perimetru.
Meteora, multumesc, ar fi o varianta buna, daca ai comandat de la vre-un site da-ne si noua link-ul te rog.
Si ca sa incheiem cu maceta;
1 maceta este o unealta nu o arma, nu vanez ursul cu ea, nu defrisez padurea, etc,
2 maceta nu este esentiala pe munte dar ajuta,
3 daca vreti neaparat sa discutam pe subiectul asta, intr-o sambata dupa amiaza cand vreti sa leneviti restul weekend-ului, inarmati-va cu un cort, saci de dormit, o maceta, cani, frontale, haleu (cartofi, dovlecei, ceapa, unt, condimente si ceva carne), un vin rosu, un gratar pliant (doar grill-ul), animalul de companie (daca aveti si tine pasul) si una bucata iubita. Urcati pe munte o ora-doua, cautati un loc bun de tabara, taiati cu MACETA uzici, maracini, etc 3m in jurul taberei, montati cortul, apoi cu MACETA taiati destule lemne cat sa va ajunga toata noaptea (nu va speriati dureaza doar 15 min) si aprindeti focul. Acum va puteti relaxa, va intindeti langa foc, va uitati cum apune soarele, pupati cainele pe bot si va anunta prietena ca fierbe vinul; luati MACETA bagati varful prin toarta si luati canile de pe foc apoi tot cu MACETA mutati lemnele aprinse alaturi lasand jarul in vatra, mai puneti lemne pe focul de langa si faceti gratarul: cartofii in spuza, restul taiate cu cutitul de vanatoare al prietenei sau cu MACETA (inspecial dovleceii care trebuie taiati pe lung in felii subtiri). Atentie la jar! daca se stinge luati MACETA, dati lemnele aprinse la o parte, trageti jarul in vatra de sub gratar apoi mutati lemnele aprinse pe locul initial. Mancati, va tineti in brate, mai beti niste vin fiert, un ceai, ciufuliti cainele, fumati (daca fumati), va uitati la stele (optional luati si un telescop), mai puneti un lemn pe foc si cand va uitati la ceas... e 5 dimineata; radeti, urcati mancarea in copac (aici puteti folosi MACETA infipta in copac ca treapta) stingeti focul si va bagati la nanii......
De dimineata, va scote caldura din cort asa ca somnorosi iesiti din cort faceti un foc sa alunge tantarii, va luati in brate si adormiti la soare (cainele insista sa stea langa voi la soare, desi ii este cald, asa ca din 10 in 10 minute mai da o tura pana la parau apoi se tolaneste ud pe unul din voi).
Pe la vreo doua, va treziti, faceti o cafea cu ultimele lemne de aseara, adunati niste lemne, le taiati cu MACETA, haleu , un ceai, o joaca cu catelul si s-a facut de 5, inca o cafea, strangeti cortul, faceti rucsacul, si fuga acasa ca iar va prinde noaptea pe traseu.
Odata ajunsi acasa; un dus fierbinte, prietena va face un masaj (meritati la cate lemne ati taiat cu M... las-o asa) dupa care asezati-va comaod la laptop si:
a) povestiti-ne cum a fost.
b) intrati aici si faceti misto de mine ca merg cu katana pe munte si faceti-va o rezervare la restaurant linistit pt sambata viitoare.

Cam asa arata o zi de ,, stat la televizor`` la mine, astea sunt conditiile in care folosesc eu maceta, nu am spus ca imi trebuie o maceta de alpinism dar avand in vedere ca atunci cand o iau cu mine o folosesc mai mult decat o car in rucsac, eu zic ca merita Carpati.org

Luni, 23 iulie 2012 - 17:24

meteora
meteora

Mesajul postat anterior este adresat userului "te0".

Sâmbătă, 21 iulie 2012 - 22:57

meteora
meteora

Daca esti dispus sa astepti 2 saptamani si daca ai incredere in site-urile straine, poti comanda de pe acestea echipament montan. Avantajul este ca sunt produse de calitate la preturi multi mai ieftine decat cele din Romania. O pereche de bocanci care in magazinele din Romania costa 350 lei i-am comandat de pe un site din UK la 22 lire. (putin peste 100 lei).

Sâmbătă, 21 iulie 2012 - 22:56

Afisari: 5,079

#36  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0765 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org