Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Nemira Mare
Muntii Nemira
#63  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Curbimetru (63)

macaz2006
macaz2006
Caraba

Eu zic ca pe drum marcat masori in ore.
Intr-o tura de balaureala, pe drum fara marcaj deja incepi sa descoperi busola, observi ca harta are si curbe de nivel, ca are si o legenda care iti indica diferenta de nivel dintre curbe, ca tot in legenda gasesti si o scara, de ex: 1:10000, sau 1:25000, sau mai stiu eu ce alta valoare. Ei bine, valorile astea se refera in cele din urma tot la unitati de masura pentru distanta, si nu pentru timp.

Nici eu nu vad utilitatea curbimetrului atata timp cat pe busolele sportive ai o rigla de masurare, iar harta are legenda cu diferentele de nivel intre curbe

Miercuri, 24 februarie 2016 - 11:57

dinuct
dinuct

La munte distantele se masouara in ore de mers nu in metri. Eu am un curbimetru si il tin in sertar acasa de cam 30 de ani si nu l-am folosit niciodata,cu exceptia unor proiecte in facultate unde masuram cu el lungimea unor curbe de nivel.

Marți, 23 februarie 2016 - 12:02

senty
senty
(admin)

Eu zic sa va concentrati putin si sa discutati pe tema din titlu.
Multumesc.

Miercuri, 3 februarie 2016 - 22:56

nemophilist
nemophilist

Gata,am facut topic http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/echipament_diy-4365/1/#

Miercuri, 3 februarie 2016 - 20:53

robertl
robertl

@nemophilist: N-ar fi o idee rea un topic pe tema...mai ales ca sunt si eu in faza de "dezvoltare" a unor chestiute de genul... Momentan am materialele( unele luate din SUA altele din China si Germania la preturi foarte foarte bune) mai multe tipuri de membrana inclusiv "celebra" e-Vent (foarte foarte greu am gasit-o la fel si Cordura) vreo 2 tipuri de polyamida ( naylon) si polietilena ( totae ripstop) cleiuri pentru vulcanizarea cusaturilor, plus accesoriile necesare ( capse chingi tridenti etc etc..) si cateva soabloane/paternuri cumparete din Germania...Masina de cusut am, mai astept ata ( speciala si aia normal Carpati.org ) .. Primul produs va fi un suprapantalon apoi un cort si dupa sper sa reusesc sa produc o jacheta ( membrana momentan secret) cu specificatii gen.. W/P 15000 mm, MVP 12000 mg/m2/24h iar la suprapantaloni W/P 24000 mm, MVP 20000 mg/m2/24h.. dintre toate ideile, cortul mi se pare cel mai usor de facut ( asta si din cauza tehnologiilor folosite, membranele ptr. cort sunt mult mai simple, un singur strat siliconat si cu protectie UV si musai ripstop) Acum astept sa vina primavara Carpati.org
PS: Nu ve-ti gasi orice tip de membrana pe piata libera ( secrete industriale bla bla) insa cu putina rabdare si atentie se gasesc membrane foarte bune. Companiile de top investesc in cercetare, companiile mai mici cumpara "tehnologia" gata facuta ( sau o copiaza legal sau nu) ( ex. produsele cehesti, slovace, si pe la noi romanasii, nu dau nume Carpati.org ) de acolo si diferenta de pret dintre unii si altii..

Miercuri, 3 februarie 2016 - 20:39

nemophilist
nemophilist

Poze,materiale si unelte folosite Carpati.org ,chiar ar fi interesant un topic cu echipament DIY,mai ales ca produsele specializate tind sa fie destul de scumpe.

Miercuri, 3 februarie 2016 - 19:54

stefi
stefi

@florinbalan - ceva poze? Se pare ca la tine e raiul echipamentelor ultralight.

Miercuri, 3 februarie 2016 - 18:57

fanqueen
fanqueen

bogdan.t, recunosc, solutii se gasesc dar e buna si o lanterna la centura, macar de rezerva, ca frontala trebuie sa o ai. ar fi fost bn sa se inventeze si dorsala..ca sa te aiba cei din spate reper...cu intensitate variabila sa mearga si pe ceata

Miercuri, 3 februarie 2016 - 15:48

fanqueen
fanqueen

pai baietii au divagat pe parcurs

Miercuri, 3 februarie 2016 - 15:45

macaz2006
macaz2006
Caraba

Chiar ma uitam ce mama dracu e ala un curbimetru cand, ce vad: frontale.
@fanqueen deschide dom'le un topic despre frontale ca sa ne luminam si noi cum trebuie... la picioare

Miercuri, 3 februarie 2016 - 12:54

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

fanqueen: La fel cum te-a intrebat si florinbalan: de ce ai vrea sa-ti luminezi picioarele? in cabana, unde e intuneric bezna, asta ca sa iau in calcul exemplul dat de tine, daca-ti luminezi picioarele ai sanse sa bati niste cuie cu capul ... ptr ca nu vezi nimic in fata. Eu de exemplu, in cazul asta, aprind frontala pe cea mai slaba pozitie si o tin in mana, luminanand slab unde am nevoie, pana ies din camera.

florinbalan: Foarte tare! Felicitarile mele!
Chiar voiam sa te intreb de rezistenta cusaturilor,legaturilor etc. Dar avand in vedere ca-ti usurezi atat de mult rucsacul pentru 4 zile...garantia e destul de mare. La 8-9 kg ptr 4 zile e boierie!

Miercuri, 3 februarie 2016 - 12:40

fanqueen
fanqueen

uite asa mai afli lucruri noi pe forum

Miercuri, 3 februarie 2016 - 12:12

yo6ial
yo6ial
Coarda

... și eu care mișcam și aplecam capul să direcționez lumina unde vroiam...

Miercuri, 3 februarie 2016 - 12:07

fanqueen
fanqueen

asa e, frontalele iti lumineaza unde te uiti dar sunt mai putin eficiente pe distante mai mari. o lanterna de centura tip CFR sau militara bate mai mult inainte si cu un cam de iluminare mai larg. iar la frontale e dezavantajul ca daca vrei sa priveste intr-un unghi mai drept , sa zicem la picioare teoretic trebuie sa reglezi unghiul de inclinare a lanterneti frontale. frontala mea cel putin are 3-4 pozitii ale unghiului de bataie a luminii. dupa aceea trebuie iar sa reglezi frontala la pozitia initiala ca sa vezi bine inainte....si tot asa. cred ca o lanterna clasica nu trebuie sa lipseasca nici ea din arsenalul de munte.

Miercuri, 3 februarie 2016 - 11:15

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Frontalele iti lumineaza unde te uiti. Cele asimetrice tip Zebralight iti dau si o perspectiva buna.

Miercuri, 3 februarie 2016 - 11:09

fanqueen
fanqueen

@florin.balan. pai nu merg cu el stins, merg cu el aprins daca e intuneric. in caz ca nu as vrea sa atrag atentia, sa trec neobservat atunci as putea sa folosesc modul camuflaj. de pilda, intr-o cabana in camera, ca sa nu ii trezesc cu lumina pe cei care dorm in camera pun modul camuflat si imi lumineaza doar la picioara, sa vad unde cald. plus de asta, modul camuflat lumineaza f bine unghiul mort de la picioare la care lanterna la modul obisnuit de functionare nu lumineaza, batand doar inainte fara sa bata si la picior- asta in cazul in care port lanterna la centura rucsacului. daca o tin in mana o pot orienta cum vreau eu cu mana, dar nu mai am decat o mana libera atunci.

Miercuri, 3 februarie 2016 - 11:04

florinbalan
florinbalan
Rucsac

@bogdan.t "Special" adica artizanal, realizate de mine dupa specificatiile mele Carpati.org. Rucsac 65l-450g, cu un izopren pliat care e si buretele de pe spate, cort 1-2 persoane 1kg sau hamac cu tenda 1kg, sac de dormit puf 750g, geaca E-vent 200g, Vesta puf 150g, kit pentru gatit cu alcool 400g sau kit pt gatit cu combustibil solid prin gazefiere 300g.

Mancarea o usuc intr-un uscator productie proprie, apoi o rehidratez cu apa din natura.

E vorba de cateva ore bune de munca, ceva investitie in scule si materiale de calitate, dar in final pe langa costurile infime fata de pretul pietei, ai un produs facut exact pentru tine si nevoile tale, fara brizbrizuri inutile si grele. Rezistenta acestor obiecte este ceva mai mica decat a multora din comert, dar nu ma intereseaza asta, caci imi rezolv singur "garantia".

@fanqueen Nu mai bine mergi cu becul stins? de ce ai vrea sa-ti luminezi doar picioarele?

Miercuri, 3 februarie 2016 - 10:44

fanqueen
fanqueen

@nemophilist: cand folosesti la lanterna modul camuflaj se coboara un geam opac intre geamul propriu zis al lanternei si bec, dar geamul opac are o fanta orientata in jos, astfel incat lumina e directionata dpre picioare unde lumineaza cam 20 cm in fata si vreo 50 lateral..poate fi folosita pe orice culoare. iti lumineaza doar la picioare. am pus poze la mn la profil la articole, dar mai dureaza pana se aproba. ww.okazii.ro/militarie-razboaie/accesorii-instrumente/lanterna-militara-germana-wiete
k--a120157081
a mea e identica

Marți, 2 februarie 2016 - 23:30

nemophilist
nemophilist

Sunt momente cand capacitatea naturala de perceptie a ochilor nu e suficienta pe intuneric si trebuiesc ajutati,in acelais timp iti doresti sa nu stie toata Valea Prahovei ca tu esti pe munte.

Marți, 2 februarie 2016 - 21:13

yo6ial
yo6ial
Coarda

Bre, e offtopic până în China dar: Modul ”camuflaj” la frontală mai e cunoscut ca modul ”Off” sau ”Oprit”.

E atât de simplu.
Nici trei luni n-au trecut de la un moment delicat în care mie mi-a prins bine că am ținut luminița stinsă și celor din urma mea nu le-a trecut asta prin cap și alergau cu luminile aprinse.
Așa, pe lângă faptul că-i auzeam, îi și vedeam precis unde sunt.
Habar n-au avut ce sau cine a trecut pe acolo.

Deci, power off ca să economisești bateria. Ochii se adaptează repede și nu suferi de vedere tunel cauzată de lumina focalizată a frontalei.
Plus de asta, toate celelalte simțuri sunt mai active și mai eficiente.

Marți, 2 februarie 2016 - 21:06

Afisari: 4,706

#63  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0525 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org