Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2020
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Cort ultra ușor (13)

dxxx
dxxx

PS acum am remarcat: cuie de titanium de 1g ... presupun ca stii din start ca sunt inutilizabile si trebuiesc schimbate cu ceva rezonabil, daca mergi pe titanium, macar pe la 6g pentru a avea si rezistenta si lungimea necesare.

Joi, 30 iulie 2020 - 11:58

dxxx
dxxx

Laser Competition 2 este foarte OK, dar este de 1,5 persoane, adica inghesuite. Merge pentru 1-2 nopti succesive si persoane foarte "prietenoase".
Daca vrei sa faci creasta Fagarasului mai bine vezi Xenon UL.

Solar Photon 2 este un model care nu imi place deloc, folosit de multe firme pentru variante usoare, dar are o groaza de aspecte neplacute:
- absida relativ inutila (acoperisul pleaca la un unghi foarte mic fata de orizontala, volumul util este minuscul)
- intrarea plasata in zona putin inalta - acces dificil, macar modelul asta are decupajul usii maxim posibil
- schelet cu o imbinare la unghi
- colturile opuse usii sunt inutile, in zona lor plafonul este prea jos
- aparent cortul este inalt pe interior, dar unghiul in care coboara peretii nu lasa spatiu util, nu prea poti sta in sezut fara sa atingi panza
- se pune interiorul mai intai...

Pretul este nerelevant... de multe ori ceva mai ieftin este mai bun. Un cort este ceva complex si a-l usura la extrem inseamna compromisuri.
Marketingul de multe ori forteaza compromisuri pe care tu ca utilizator nu le accepti.
De asta merita cateodata firme scumpe, care nu fac compromisuri care sa le distruga produsul indiferent de ce vrea marketingul, spre exemplu nu sunt multe modele Hilleberg pe care eu sa le critic.
Insa cine are timp si experienta sa analizeze diverse amanunte poate foarte bine sa aleaga un cort in aparenta modest, dar foarte bun, desi nu este foarte scump.

Joi, 30 iulie 2020 - 11:52

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Laser Competition 2 sau Solar Photon 2

Amândouă sunt faine și sunt conștient că am tendința să mă răsfăț cu ăl scump!

Miercuri, 29 iulie 2020 - 20:43

dxxx
dxxx

Pai spune-ne ce model...
... eu preferam Starlite ca structura si dimensiuni, dar ramene un cort foarte scump.

Miercuri, 29 iulie 2020 - 10:12

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Probabil am găsit ceea ce căutam la Terra Nova!
Trebuie să văd cum îl aduc în România;

Vă mulțumesc! 🏕🌄

Miercuri, 29 iulie 2020 - 07:56

baumwolle
baumwolle
(admin)

Pentru că veni vorba de magazinele unde se găsește MSR - https://annapurna.ro/ este, de fapt, magazinul online al distribuitorului din România. Site-ul are problemele sale, dar ești invitat să trimiți un mail dacă ești interesat de ceva.

Marți, 28 iulie 2020 - 21:48

dxxx
dxxx

1. sa iei ceva de Dyneema si sa dai o groaza de bani merita daca discutam de greutati sub 600g (greutate totala), si sunt destule "firme de garaj" prin America care iti ofera asa-ceva. La costul final se adauga si transport foarte scump si TVA
De multe ori insa deciziile despre calapod si solutiile constructive sunt cel putin dubitabile.

2. personal nu vad nimic atractiv la MSR, de obicei sunt schelete cu imbinari la unghi (va sfatuiesc sa le evitati) ceele usoare sunt din start fragile si cele rezistente sunt grele. Pretul nu se justifica de loc.
La fel si cele de la BigAgnes.
Defapt ambele aceste firme sunt in oferta MMsport, aici, in Ro - dar de la ei eu nu recomand DELOC nici un cort.

3. Care este avantajul "domului"??? poate daca chiar nu reusesti sa pui decent un cort de alt tip... Desi respectivele se pun mai repede si sunt mai rezistente pentru CINE are minim de dexteritate/experienta.

Daca discutia aluneca spre "ce recomandam" atunci vedeti solutii performante pe la TerraNova, iar daca discutam in special de ultralite (dar corturi pe care eu chiar pot sa le recomand), atunci uitati-va la Nordisk.
De acord ca nu sunt ieftine, dar vad modele carora nu le gasesc cusururi si macar sunt din Europa.
Aici oricum se dorea ceva scump si ultralite.

PS la mine ultralite inseamna bine sub 1kg pentru 2 persoane, cort complet.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 28 iulie 2020 - 17:07

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Andrei, mulțumesc pentru linkuri!
Căutarea nu s-a terminat, încă nu m-am decis ce cumpăr!

Dragos, mulțumesc, de asemenea!
Nu am timp chiar acum să citesc despre acel brand, pentru a-mi da seama dacă s-ar merita și pentru mine o asemenea sumă de bani, băgată în cortul lor! Carpati.org

Marți, 28 iulie 2020 - 16:57

dragos_suma
dragos_suma

Uhh eterna problema a cortului super light Carpati.org Tot cautand si incercand sa imi raspund la acesta problema am dat peste acest producator : https://locusgear.com -- par sa aiba un produs care reuseste sa impace si varza si capra , mai precis :

Pros:
1. Are forma de dom
2. Dynemma + event Carpati.org
3. Bete de aluminiu
4. Greutate : 970g ( un pic circumspect pt ca trebuie sa adaugi si greutatea cuielor + folia de sol Carpati.org )
5. Poti sa cumperi un antreu ( 165g )

Cons:
1. Trebuie sa iti cumperi antreu Carpati.org
2. Trebuie sa astepti sa fie produs si apoi sa ajunga in tara
3. Pretul Carpati.org 1.431,73 euro + transport + taxe vamale Carpati.org

Marți, 28 iulie 2020 - 14:11

baumwolle
baumwolle
(admin)

Iată aici câteva variante pe care eu le-aș lua în considerare:

https://www.msrgear.com/ie/tents/backpacking-tents/hubba-hubba-nx-2-person-backpackin
g-tent/06204.html

https://www.msrgear.com/ie/tents/backpacking-tents/zoic-2-backpacking-tent/10893.html

https://www.msrgear.com/ie/tents/backpacking-tents/freelite-2-ultralight-backpacking-
tent/10326.html

Din punct de vedere al raportului greutate/durabiliate, aș alege HubbaHubbaNX2. Podeaua poate fi completată cu protecția de sol.

Marți, 28 iulie 2020 - 12:04

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Îți mulțumesc pentru intervenție și pentru părerea dată!
De când am postat subiectul, cortul respectiv nu mai era în planul meu de achiziție, dat fiind faptul că am menționat acea problemă care am avut-o cu un cort de la MSR

În trecut am văzut că aveai de vanzare diferite corturi, oare găsesc la tine ceea ce caut? Sper să nu te confund!!
Un cort pentru 2 persoane, greutate redusă și fără compromis calitativ?

Marți, 28 iulie 2020 - 11:13

dxxx
dxxx

Cand vezi un cort de 600g cu schelet casant si panza de 7D probabil ca nu realizezi ca ala este un simplu exercitiu de imagine si de marketing si nimeni serios si cu minim de experienta nu ar duce asa ceva la munte.

Fibra de carbon este casanta si scheletul ala mai are si imbinari la unghi - ambele eu le consider de evitat... si de evitat la modul ABSOLUT.

Ideea ar fi ca decat sa cari 500g dar sa nu ai adapost cand trebuie sa te odihnesti, mai bine esti modest, alegi ceva de 1,5kg (2 pax), dar care iti va oferi confortul minim necesar (deci nu lux, ci minimum).
Insa acel minim inseamna: sa nu fi claustrat / sa fi la dapaost de intemperii / sa reziste rezonabil la un stil DECENT de exploatare in imprejurarile existente.

Sunt total de acord cu echipament de greutate minima... dar daca faci DRUMETIE montana atunci un bagaj de 10-12Kg cu autonomie de 7 zile poate fi facut incluzand cortul ala de doua persoane si 1,5kg.
Drumetie nu inseamna alergare, si ideea sa duci sub 15kg pentru un individ sanatos este perfect rezonabil.

PS: Cuie casante, din fibra de carbon, recomanda-le inamicilor... ce problema au cuiele de titaniu, care defapt sunt si mai usoare????
Mesaj modificat de autor!

Luni, 27 iulie 2020 - 23:15

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Dau ziua bună tuturor și vă întreb dacă știți cumva un cort "ultra ușor" de două persoane, schelet/cuie din carbon/kevlar?

În trecut am avut un MSR Elixir ,un cort foarte fain construit, dar la o ploaie zdravănă, podeaua s-a umezit! (Nu era condens lateral)

V-am spus acest detaliu, pentru că sunt dispus, eventual, să cumpăr cort pentru o persoană, în cazul în care nu găsesc ceea ce caut!
Variantă: https://www.4camping.ro/p/cort-msr-carbon-reflex-1/

Vă mai întreb dacă știți ceva magazine online din U.E. care să trimită în România!?

Mulțumesc și vă doresc cărări pe placul vostru!

Duminică, 26 iulie 2020 - 12:54

Afisari: 482

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0581 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org