Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Tarcu
Muntii Tarcu-Muntele Mic
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Cort Pinguin Summit 2 (11)

pedala27
pedala27

cortul de il am eu ,un tunel seamana foarte mult Pinguin Pluto si seamana si mai mult cu cel de la Salewa,avand si a doua intrare pe laterala.Rezistenta la vant foarte faina .....doar ca este o mica problema cu condensul.Zicea cineva cu pinguin pluto ca a avut probleme cu condensul.Aceasi problema am avut si eu.Acum daca ar fi sa generalizez(desi poate nu e corect)as spune ca,corturile de genul asta au o problema cu aerisirea...din ce modele a aratat stefalexe eu as alege Eureka .....e foarte fain cortul ala,spatios,ai suficient confort,rezistenta este.....:-??....acum are si o reducere fata de pretul din primavara...si Eureka are si un pic de istorie....

Joi, 4 septembrie 2008 - 22:11

odin
odin
Rucsac

http://www.sportolino.de/Salewa_Tunnelzelt_ZODIAC_II.htm?__comes_from=affiliwelt&affi
liate=affiliwelt#

http://intranet.tatonka.com/infosys/infocgi/artinfo1.dll?2561&0

Corturile astea nu costa extrem de mult. Fa-ti un bine si mai strange bani pana iti iei ceva de care sa fii multumit. Eu am Husky Flame 2, unul din corturile existente la noi pe piata. De altfel, Stefalexe a scris cateva link-uri care sunt bune pt ce vrem noi.
Corturile cu un singur bat de sustinere sunt ori de pescari, ori sunt unele bune, recomandate pentru regiuni cu vant puternic si foarte umede. Nu ai cine stie ce confort in ele, sunt "solo" majoritatea, adica pt 1 pers.

Du unul, daca as vrea sa-mi cumpar un cort solo cu un singur bat de sustinere, mi-as cumpara fara rezerve un sac de bivuac.

Joi, 4 septembrie 2008 - 21:58

adonnis
adonnis

Am o curiozitate, legata de corturile cu un singur 'bat' de sustinere, asa cum este modelul urmator:

www.ferrino.it/en/homepage/products/TENTS/lite_line_232/chaos_2_2413

Eu unul nu am intalnit pana acum modele asemanatoare.

Ati vazut vreodata? Cum se comporta la vant?

Joi, 4 septembrie 2008 - 12:23

adonnis
adonnis

Revin cu o noua optiune:

http://www.quechua.com/EN/t3-ultralight-pro-4225512/

Pare ok. Spatiu foarte mult pentru 2 persoane, greutate acceptabila, bete de aluminiu si forma ce-i confera rezistenta la vant.
Ramane doar problema transportului pana in Romania.

Ce parare aveti ?

Marți, 2 septembrie 2008 - 20:38

crzdmnd
crzdmnd
Caraba

Adonnis: de la Eureka! ia in considerare si:
- moonshadow duo: http://mmsport.ro/1_15_4_1.htm (2,7m spatiul interior pe lungime), pret 710lei
- sau autumn wind 2xd: http://mmsport.ro/page.php?content=1_15_4_2 (2,3m pe lungime), pret ~ 750lei

Luni, 1 septembrie 2008 - 09:59

cristi_dav
cristi_dav
Busola

si de ce, te pomeni, stefalexe, aceasta marca pinguin nu7 iti inspira incredere ? ai folosit cumva unul si te'a dezamagit ?!

am folosit eu un pinguin pluto in rodna pe ploaie, perfect ! la vant precis se comporta la fel... (scade insa confortul datorita inaltimii scazute)

am in posesie pinguin astra cu care am fost in retezat, adevarat ca nu am prins conditii grele insa se ancoreaza foarte bine.

multumit de ambele...de ce sa nu fie buna marca ?

un ps mare (!): referitor la faptul ca "marca conteaza" am vazut tot in retezat un cort vaude modelul space (cred) si arata... groaznic ! ala deloc mie nu imi insipra incredere

asa ca...

Luni, 1 septembrie 2008 - 09:50

adonnis
adonnis

Multumesc pentru modelele indicate. Problema e ca sunt cateva care sar de cei 700 lei, pe care nu pot sa ii depasesc.Am inceput de la 400 si am tot crescut.
Marimea cortului este importanta pentru mine, in special lungimea.Asta deoarece am 1,90. Din punctul asta de vedere, cel de la Eureka e pe primul loc.
De fapt, era in topul preferintelor si inainte de a deschide topicul, dar am vrut sa aflu pareri despre Pinguin.
Daca aveti si alte sugestii, nu va sfiiti! Carpati.org

Duminică, 31 august 2008 - 23:40

pedala27
pedala27

depinde cat de amre vrei sa fie cortul ....eu le prefer pe cele mici chiar daca nu ai loc decat sa stai in coate in ele.eu as opta spre camp sau vaude.la husky trebuie sa pui rucsacii in veranda si poate fi putin dificil sa iesi. trebuie sa faci un mic slalom printre bagaje....

Duminică, 31 august 2008 - 19:17

stefalexe
stefalexe
Busola

Chiar nu mi-as lua prea curand acest cort, si in general marca Pinguin nu-mi inspira incredere!

Antreul imi pare prea spatios si duce la o suprafata mai mare necesara unei bune intinderi. Nu prea vad de ce e incadrat la corturi de expeditii. Nu am incredere in cifrele anuntate la impermeabilitate. E bine totusi ca e dotat cu bete de duraluminiu, cred ca te-ai lamurit acum ce e durawarp/carbon/fibra de sticla… Per total insa, prea scump, as da maxim 450 lei pe el.

Alte sugestii in ordine alfabetica:

Camp Millenium: www.alpinexpe.ro/virtuemart/1000.html

Eureka Wabakimi www.mmsport.ro/1_15_1_1.htm

Husky Falcon 2: www.ascent.ro/product--Falcon_2--1659.html

Husky Flame 2: www.ascent.ro/product--Flame_2--1331.html

Trimm Escapade:
www.himalaya.ro/catalog/product_info.php?cPath=24&products_id=591

Vaude Space 3: www.vaude.de/hps/client/vaude/public/hxfront/index.hbs/outdoor/en

Duminică, 31 august 2008 - 18:51

pedala27
pedala27

cu banii astia poti lua ceva mai bun sau macar ceva de la o firma despre care se stie ca face chestii bune....

Duminică, 31 august 2008 - 18:25

adonnis
adonnis

Am vazut ca nu s-a discutat pe forum despre acest cort. Este vorba despre:

http://mormota.ro/?tart=101&alm=4&produs=1288&cont=psummit2

Am fost de curand in Fagaras cu al meu Husky Burton si .... nu am dormit cateva nopti din cauza ca ma lovea cortul, sub "actiunea" vantului. Asa ca am decis ca e nevoie de unul nou.

Modelul de sus mi-a atras atentia datorita faptului ca pare stabil, datorita betelor de aluminiu si a pozitionarii lor. In plus, are absida mare, ceea ce consider un avantaj pentru eventualele zile cu vreme foarte urata, cand esti nevoit sa ramai inchis in cort.

Merita cei 660 lei, tinand cont ca firma este totusi putin cunoscuta? Sau sa ma orientez la altul? Bugetul maxim ar fi 700 lei.

Duminică, 31 august 2008 - 17:56

Afisari: 3,191

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0582 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org