Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Buila
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Confectionare supratenta (7)

dxxx
dxxx

1. Ipoteza ta, ca nu ar fi silicon imi pare foarte probabila, da numai OP ar putea sa confirme asta.

2. Benzile de etansare (inclusiv TPU) sunt jalnice in exploatare (combinate cu poliester + impregnaj PU).
Rigiditatea benzilor diferita de panza de baza... si genereaza tensiuni intre suprafete, iar dupa un numar relativ mic de nopti deja apar zone de dezlipire... la corturi ieftine sau scumpe.
In plus, daca sunt aplicate pe PU atunci cand PU imbatraneste pur si simplu se dezlipesc pe intreaga lungime... si asta se intampla de cateva ori mai repede decat speranta de viata a panzei, si oricum mult mai repede de degradarea impreganajului PU de pe zonele fara benzi de etansare.

Eu personal as prefera oricand un cort fara benzi termoaplicate, facand impregnare cu silicon.

3. Siliconul (silicon-cauciuc, cu polimerizare acetica sau neutra... adica siliconul obisnuit... varianta transparenta, adica fara adausuri) nu adera pe polietilena, polipropilena, teflon.
Te anunt ca daca este bine aplicat adera "sanatos" pe tesatura de poliester - cum spuneam am un cort impregant acum peste 30 ani si impregnajul este in starea initiala in integralitate. Pe panza de nylon sau nylon siliconat sigur adera, asta este logic.

Miercuri, 2 iunie 2021 - 21:40

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cred că e vorba, de fapt și de drept, de poliester laminat cu poliuretan și un tratament DWR pe exterior iar treaba siliconul e doar o confuzie între poliuretan și silicon.

În general, echipamentele de bună calitate au cusăturile lipite cu o bandă de poliuretan termoplastic (TPU) iar cele ieftine cu polivinil (PVC)...
TPU aderă de PU sau este interfațat cu ceva ca adezivi din polietilenă de joasă densitate.

Benzile astea se găsesc greu pe piața cu amănuntul și aplicarea lor necesită o presă rulantă caldă chiar dacă merge și cu fierul de călcat dar cu riscurile (maxime) de rigoare.

Siliconul la tub gen SeamGrip sau Bison sanitar... nu aderă mai deloc de poliesteri și poliamide.

@ake, scrie sau dă cu un telefon pe la Nahanny.
Nu-s chiar în Chiajna dar pe direcția aia și chiar dacă nu se ocupă exact de tende... poate te ajută.

Miercuri, 2 iunie 2021 - 20:37

dxxx
dxxx

Este foarte greu sa-ti raspund... deoarece nu pot face asa-ceva fara sa clarific niste aspecte:

Silicon / poliuretan este o intrebare mai complicata, dar ceea ce este important este ca siliconul odata aplicat (bine aplicat, desigur) este o solutie permanenta, care nu necesita nici intretinere nici repetare a aplicarii.
Poliuretanul tinde sa se desprinda progresiv si sufera de fenomenul de "imbatranire" practic cortul nefolosit deloc, dar la un moment peste 10 ani de la productie devine neutilizabil deoarece impreganajul devine lipicios sau chiar se exfoliaza spontan de pe panza (peste 10 ani pate sa fie si 11 ani, dar si 20 de ani...)

DECI
- siliconul corect aplicat nu se desprinde niciodata
- siliconul nu imbatraneste
- NU exista nici un solvent uzual care sa dizolve siliconul odata polimerizat

Asa ca expunerea ta nu concorda cu ceva bine stabilit. Am cort siliconizat in urma cu 30 ani - siliconizarea este OK, insa evident ca nu l-as utiliza pentru ca poliesterul de aceasta varsta nu prezinta incredere.

Revenind la o solutie:

1. Stratul tau exterior de tesatura inteleg ca este integru... Deci solutia cea mai simpla ar fi sa indepartezi orice material neaderent si de calitate incerta (indiferent ce zice reclama).
Daca poti face asta, apoi impregnezi cu stratul cel mai subtire posibil de silicon... dar:
- stratul cel mai subtire inseamna numai intre fibrele tesaturii, fara sa faci pelicula lucioasa la suprafata. Obtii asta cel mai bine intinzand cu degetul (desigur cu o manusa) aplicand maxim de presiune, si cu siliconul nediluat, deci destul de vascos
- ataci toata surafata unde nu exista impregnaj si panza si cusaturile
- siliconezi partea opusa partii cu PU
- folosesti silicon transparent normal, in tub de 330ml, de calitate cat mai buna. Cel neutru este cel mai bun, cel acetic insa are polimerizarea mai rapida... depinde ce viteza de lucru ai ca sa vezi care este mai potrivit, de principiu as merge pe neutru desi pana se matureaza va fi lipicios deci trebuie sa ai un spatiu de depozitare pentru cateva ore. Mai ales varianta cu polimerizare neutra trebuie sa nu fie vechi, cu cat este mai vechi cu atat dureaza mai mult.
- depinde ce suprafata afectata ai, se poate sa fie de munca cateva ore, dar posibil mai multe zile...

2. Nu ai lamurit / mentionat ce material ai ca sa confectionezi cortul extern, si cat te costa

3. Daca chiar iti plac provocarile, atunci iti faci tu cortul extern - o masina de cusut buna se gaseste second-hand ieftin (cele vechi, nemtesti sau chiar si cele romanesti si rusesti. Evita variantele noi/moderne). In rest cosi de proba pana inveti...
Sau daca accepti numai jumatate de provocare faci tu demontarea cu scoaterea tiparului - cusatoria ti-o face un croitor, orice croitor. Problema este ca eroarea intre ce rezulta si original nu trebuie sa fie peste 1cm, bine ar fi sub 0,5cm.
Un croitor "normal" nu va face cu rabdare si corect scoaterea tiparului, poate doar daca gasesti unul care se ocupa de corturi si nu accepta "merge si asa" (slaba sansa).

4. Poate scapi de orice problema care ti-o pun punctele precedente.
Uite asa:
- calculezi cat te costa materialul (pentru punctele 2 si 3)
- calculezi cat te costa (in efort si bani) manopera
- estimezi cat este riscul ca reparatia sa nu aiba rezultat multumitor

Daca suma inmultita cu riscul depaseste 700 lei, atunci te sfatuiesc sa te uiti la un Vango Scafell sau Nevis, il cumperi si vei avea un cort nou, mai bun decat cel vechi si la care se pune mai intai cortul exterior, un mare avantaj.

Miercuri, 2 iunie 2021 - 00:16

rovid
rovid
Caraba

Eu am avut un incident la un cort ,sfasiat-a supratenda.Am cusut si lipit cu o banda adeziva de calitate,pe interior,a tinut mult si bine reparatia.Nu mai tin minte ce banda am folosit ,sunt vreo 20 de ani de atunci.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 1 iunie 2021 - 11:32

ake
ake

TL;DR: ...sau caut solventul minune care dizolva siliconul si lasa intact poliuretanul

Varianta lunga:
Cort Black Diamond Mesa cu supratenta siliconizata pe exterior si cu poliuretan pe interior dar careia producatorul, in vasta-i intelepciune, i-a etansat cusaturile cu silicon care s-a macinat rapid, nu si complet, astfel incat nu adera solutiile ne-siliconice. Ca urmare, dupa ce am curatat mecanic cat s-a putut de bine fara sa deteriorez materialul de baza, am folosit
"Adeziv pentru reparatii materiale din silicon GearAid Seam Grip + SIL 28g
Izolare si protectie optima pentru toate tipurile de materiale siliconate - în special pentru corturi. Material cu etanșare de primă clasă cu un finisaj bun."
pe care l-am aplicat ca la carte si l-am lasat sa se usuce mult si bine, dar care dupa a doua impaturire a cortului a inceput sa lase ploaia sa patrunda. Cam asta a fost cu "primă clasă".
Asa ca in lipsa acelui solvent minune care sa dizolve siliconul dar nu si materialele plastice cu structura amorfa precum poliuretanul - pentru ca nu m-ar ajuta cu nimic sa etansez bine cusaturile daca intra apa prin restul materialului - si eliminand cumpararea unei supratente de rezerva care pe langa costul cortului intreg cu siguranta ar avea aceeasi problema cu etansarea cusaturilor, mi-a ramas doar solutia confectionarii unei supratende de catre cineva priceput. Daca voi fi suficient de norocos sa gasesc (nu pun problema pretului manoperei cand nu am nici macar o oferta), voi cauta sa cumpar un material de tip nylon/poliester ripstop minim 40D tratat cu poliuretan.

Marți, 1 iunie 2021 - 09:46

dxxx
dxxx

Vad ca nimeni nu se inghesuie cu raspunsuri...

Daca doresti strict un nume, adresa si telefon - nu am.

Daca insa doresti sa solutionezi o problema, atunci trebuie sa o descrii complet si poate vei primi si alte sugestii de rezolvare (modelul cortului, varsta, ce materialul nou folosesti, suma alocata etc. etc.)

Luni, 31 mai 2021 - 21:43

ake
ake

Salutare!
Cunoasteti pe cineva care poate confectiona o supratenta (incluzand vulcanizarea cusaturilor) avand ca reper una existenta? de preferat in Bucuresti sau imprejurimi . Multumesc!

Luni, 24 mai 2021 - 08:31

Afisari: 432

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0679 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org