Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Gugu
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#32  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Coltari clasici sau semiautomati (32)

baumwolle
baumwolle
(admin)

Gabi, într-un post din 2014, mai jos în această discuție, am explicat termenii folosiți de mine. Este clar că nu vorbim despre colțari tehnici prin dispunerea și tipul colților, ci doar de diferențele dintre tipurile de prindere existente.

Marți, 22 august 2017 - 06:27

lonita
lonita

Cred ca am inteles ideea, foarte completa explicatia. Thx

Asa cum ai remarcat, echipamentul este doar de tura, gen vai usoare spre medii in Bucegi (Morar, Galbenele, V. Alba), cred ca imi sunt suficienti acesti coltari.
Voi merge cu bocancii sa probez fixarea coltarilor si daca totul e ok voi opta pe cei semiautomati (diferenta de pret e mica).
Sper ca acea bordura sa nu fie doar de "marketing", mi s-ar parea o mare prostie a producatorului. Pe de alta parte forma ei si review-ul citit ma cam pune pe ganduri.

Marți, 22 august 2017 - 00:12

macaz2006
macaz2006
Caraba

La coltarii de tura nu conteaza tipul de prindere. Am CT cu prindere clasica si stau excelent pe bocanc, chiar si pe 3 sezoane. Problema lor apare cand vrei sa te cateri pe gheata sau la mixt. Dar si cei cu prindere semiautomata si cei cu prindere clasica au aceeasi problema, pentru ca nu prinderea te ajuta sa cateri ci forma si dispunerea coltilor. Prin urmare, daca vrei sa-i folosesti doar la tura, ia-ti coltarii cu prindere semiautomata, pentru ca sunt mai usor si mai rapid de montat pe bocanc, dar repet, nu au nimic in plus fata de cei cu prindere clasica, care stau la fel de bine pe bocanc, dar al caror montaj este un pic mai anevoios. Daca vrei sa te si cateri, ia-ti coltari tehnici sau semitehnici. Sunt mai grei, mai rigizi, incomozi la mers, dar sunt faini la catarare.

Andrei, tu confunzi termenii de semitehnic cu semimecanic si tehnic cu mecanic. Se refera la lucruri diferite.
Un coltar tehnic poate sa aiba prindere semimecanica (semiautomata) sau mecanica (automata)
Un coltar semitehnic poate sa aiba deasemeni prindere semimecanica (semiautomata) sau mecanica (automata)
Coltarii tehnici se diferentiaza de cei semitehnici prin dispunerea coltilor, de forma si agresivitatea lor, de posibilitatea schimbarii coltilor frontali.
De exemplu, sunt coltari tehnici care se vand la acelasi pachet si cu prindere automata, dar si cu prindere clasica in fata. Se practica asta deoarece anumite modele de bocanc se strica foarte repede in varf din cauza prinderii automate a coltarului, drept pentru care este indicat a se folosi prinderea clasica. Asta nu-i face mai putin tehnici
Mesaj modificat de autor!

Luni, 21 august 2017 - 23:44

baumwolle
baumwolle
(admin)

E adevărat, la o talpă flexibilă, colțarii clasici sunt cei mai indicați. Totuși, la o talpă flexibilă, mersul cu colțari va fi foarte dificil, dacă nu chinuitor; nu vei putea folosi cum trebuie colții frontali și degetele de la picioare te vor durea.

Ideal ar fi să verifici cât de flexibili sunt acei boncaci, poate te sfătuiești și cu producătorul în acest caz. Ar fi păcat ca prinderea pentru semiautomați să fie doar pentru marketing. Carpati.org

Ține cont și de faptul că prin recenzii găsești tot felul de păreri, avizate sau neavizate. Să mergi cu bocancii ăia un munte de 5000 de metri e invitație la foarfecă, dacă nu altceva.

Luni, 21 august 2017 - 14:54

lonita
lonita

@baumwolle
Multumesc de sfat.

Asa ma gandeam si eu, insa m-a dat inapoi un review referitor la prinderea semiautomata pentru un bocanc similar (vezi link mai jos) dar si alte pareri de pe acest forum care sustin ca la bocanc cu talpa semirigida prinderea semiautomata nu este foarte sigura si ca ar putea sari.

https://www.s-karp.com/backpacking/bocanci-omu-fxt-negru-36

Luni, 21 august 2017 - 14:32

baumwolle
baumwolle
(admin)

Părerea mea e să iei colțari semiautomați.

Luni, 21 august 2017 - 14:17

lonita
lonita

Salut
mi-am achizitionat o pereche de bocanci de iarna semirigizi S-Karp Omu CXT cu rama de coltari in spate pentru care as vrea sa-mi compar si coltari.

https://www.s-karp.com/backpacking/incaltaminte-s-karp-omu-cxt-negru

Oscilez intre varianta clasica si cea semiautomata a coltarilor CT Nuptse Evo, ma puteti sfatui ce sa aleg?

http://www.alpinexpe.ro/alpinism-escalada/echipament-pentru-gheata/coltari-climbing-t
echnology-nuptse-evo-classic-3i843a.html

http://www.alpinexpe.ro/alpinism-escalada/echipament-pentru-gheata/coltari-climbing-t
echnology-nuptse-evo-semiautomatic-3i844a.html

Multumesc.

Luni, 21 august 2017 - 13:50

adi79der
adi79der
Caraba

In primul rand vezi ca s-a mai discutat aici:
http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/coltari_clasici_sau_semiautomati-384
5/1/
(eventual poate un moderator concateneaza topicurile).
Topicul a fost deschis de mine anul trecut si in continuarea discutiei de acolo iti mai pot spune urmatoarele:

Am CT Nuptse semi-automati de un an. I-am folosit iarna pe vai in Bucegi pe bocanci B3 cu bordura fata-spate (Hanwag Omega) si vara pe ghetar in Alpi pe bocanci B2 cu bordura spate (Scarpa Triolet). N-am avut nici o problema cu ei, se monteaza usor, se aseaza si stau bine pe bocanci, sunt relativ usori (nu ca cei ultralight din Al, dar mai usori decat cei similari de pe piata), au antisnow si husa inclusa.

Desi cand mi-am luat coltarii aveam deja bocancii de iarna cu bordura fata-spate, am fost sfatuit si am preferat sa iau semi si nu full-automati pentru a-i putea monta ulterior si pe alti bocanci. Si bine am facut pentru ca mai tarziu am mai cumparat o pereche de bocanci cu rama doar pe spate (initial luati pentru via ferrata, dar am vazut ca sunt mai potriviti si vara pe ghetar decat cei grei de iarna).

Coltarii clasici cu chingi sunt ok daca bocancii au talpa rigida. Nu se monteaza greu si stau bine, cu conditia ca talpa sa aiba rigiditate. Altfel flexeaza si se slabesc chingile. Au avantajul de a se potrivi pe orice bocanc.
Ca sfat: daca ai bocanci buni, de care vrei sa mai tragi o vreme si iarna sau vara pe ghetari, ia-ti coltari clasici. Cand vei schimba bocancii se vor potrivi sigur.
Daca vrei sa-ti pastrezi bocancii actuali numai pentru trasee fara gheata sau sa-i penzionezi curand, atunci iti poti lua semi automati, in ideea ca vei trece la bocanci cel putin semitehnici cu bordura spate.

Vezi ca rama aceea neagra de cauciuc de jur-imprejurul bocancului, numita si galosare, nu are nimic de-a face cu coltarii. Este pentru protectie si atat. Daca bocancul are galosare nu inseamna neaparat ca este compatibil cu coltari.

Marți, 23 decembrie 2014 - 12:16

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salutare!

O luăm cu începutul: bocancii sunt construiți în trei feluri de rigiditate, B0 (flexibili, ex. Scarpa Kailash), B1 (semi-rigizi, ex. Scarpa Barun), B2 (rigizi, semi-tehnici, ex. Garmont Pinnacle) și B3 (rigizi, tehnici, ex. LaSportiva Nepal).

De asemenea, colțarii uzuali sunt de trei tipuri: clasici (prindere cu chingă, compatibili cu B1, B2, B3), semi-tehnici sau semi-mecanici (prindere mecanică la spate și chingă în față, compatibili cu B2 și B3) și tehnici sau mecanici (compatibili cu B3).

Atenție! Deși colțarii clasici, cu chingă, pot fi montați pe bocancii flexibili, de tip B0, lipsa de rigiditate va crea un calvar pentru degete, și, de aceea, combinația este total nerecomandată.

Acestea fiind zise, pentru bocancii tăi semi-rigizi (B1) ai nevoie de o pereche de colțari clasici, nu mecanici. O pereche bună de clasici îți poate rămâne în inventar mulți ani și o poți folosi chiar și pe bocanci tehnici, pentru ture care nu necesită ceva sofisticat.

În ceea ce privește recomandările, dacă nu te deranjează masa destul de mare, CT Nuptse Classic sunt o alegere foarte bună. Buni sunt și Petzl Irvis/Vasak, Black Diamond Serac ș.a., dar prețul mai mare nu se justifică, în opinia mea, fiind la fel de grei, fără să ofere mult în plus.

Marți, 23 decembrie 2014 - 06:21

josette
josette

Studiez de cateva saptamani piata coltarilor si nu ma pot hotari ce sa aleg. Va cer un sfat...

Am niste bocanci destul de ok, de 4 sezoane, care au rama aceea neagra de jur imprejur, dar nu au rama proeminenta de coltari automati sau pt semi in spate de 5 mm. Au talpa de rigiditate B1. Practic, merg doar coltari cu prindere mecanica.

In perspectiva, as vrea sa-mi cumpar prin vara-toamna viitoare niste bocanci tehnici, rigiditate B3, dar am nevoie de niste coltari pentru sezonul acesta pana atunci...

Am vazut doua modele care imi fac cu ochiul:
http://www.himalaya.ro/ro/produs/coltari-vasak--114/ (12 puncte, adaptabili pt bocanci flexibili)
si
http://www.himalaya.ro/ro/produs/coltari-irvis--115/ (10 puncte, adaptabili pt bocanci flexibili)

Ambii se pot lua in orice fel de legatura: si mecanica, si semi, si automat.

Cei de la Himalaya nu prea imi recomandau varianta clasica, ci sa imi iau semi, cand voi avea bocanci ok. Si ma gandeam daca ar merita unii mai ieftini, clasici, urmand sa-mi iau unii mai buni cand imi iau bocanci mai tehnici, ca de exemplu acestia:

http://www.montrek.ro/nuptse-classic-p-950.html (12 puncte, clasici, pt bocanci rigizi)

Ce parere aveti de modelele de la Climbing Technology?

De modelul acesta ce spuneti? (semi)
https://www.mormota.ro/alpinism-piolet-coltar/coltari/coltari-climbing-technology-nup
tse-semiautomat.html

Sau mai bine unii clasici (care cumva nu se strang asa bine, nu se aseaza asa usor), dar buni, care sa-i pun si pe bocanci tehnici mai tarziu.

Va multumesc frumos pentru sfaturi!

Luni, 22 decembrie 2014 - 21:43

mariusfm
mariusfm
Caraba

Salutare,

Ca parere, nu as lua coltarii dupa bocanc... teoretic, bocancii ii schimbam mai des. As cauta un coltar sa se potriveasca pe mai multi bocanci (ma refer la calapod) si/sau tipului de bocanci ce ii folosesc mai des. Asta poate insemna o investitie putin mai mare, dar e vb de siguranta utilizarii, cat si minimizarea riscului sa nu fie compatibili in viitor.

Toate cele bune!

Joi, 19 decembrie 2013 - 10:54

mvc
mvc
Caraba

Constat ca de la o vreme incoace (de vreo 2-3 ani), coltarii "semi-automati" au prins la public.
Cu ceva mai multi ani in urma (prin anii 1997 - 2003) in Romania se aduceau coltari "de firma" insa numai "automati". La vremea respectiva am avut o discutie cu un "cunoscator" vanzator la un magazin de articole montane din Bucuresti ce avea exclusivitate pe o firma de coltari renumita. Acesta tot cauta sa-mi explice beneficiile coltarilor automati. Evident, eu nefiind la prima mea pereche de coltari la acel moment, nu m-am lasat deloc influentat. De altfel, aveam experienta prin turele de iarna cu coltarii facuti artizanali atunci cand in Romania nu se gaseau deloc coltari.
Am iesit intr-o tura prin Alpi si mi-am cumparat din zona coltarii pe care ii vroiam.

Ideea e ca experienta in intrebuintarea coltarilor efectiv pe trasee alpine de iarna conduce la ce fel de coltari sa folosim.
Ma bucur ca discutiile din acest topic au fost constructive si concludente ! :-)

Joi, 19 decembrie 2013 - 10:35

adi79der
adi79der
Caraba

Multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri.

Am ales pana la urma coltari semiautomati Climbing Technology Nuptse. Persoana careia i-au fost destinati i-a si probat intr-o tura scurta w-e trecut si au stat foarte bine pe bocanci, chiar daca zapada nu era tocmai buna pentru coltari si nici suficienta pentru a uniformiza valea.

Ca idee generala pe care o pot recomanda celor in situatia de a achizitiona coltari: un minim de proba inainte de achizitie se impune. Asa ca luati cu voi bocancii in cauza la magazinul de unde vreti sa achizitionati coltarii si montati-i de proba sa vedeti cat de ficsi stau. Coltarii pot sa difere mult de la o marca la alta, char daca au acelasi tip de prindere si nu toti vin bine pe unii bocanci, chiar daca prinderea este compatibila. In cazul meu concret, Austrialpin nu se fixeaza bine pe bocanci pe care Climbing Technology stau ca turnati. Probat si pe Mammut Monolith 37 si pe Hanwag Omega 41.

Ture faine in coltari cat mai ficsi!

Joi, 19 decembrie 2013 - 00:53

boreal
boreal
Caraba

Repet, eu nu am avut niciun fel de problemă cu colțarii din link-ul pe care l-am atașat (Grivel G12 cu prindere semiautomată). Îi fixez aproape la fel de repede (cu o diferență, probabil, de câteva secunde) ca pe cei cu prindere automată. Ce-i drept, nu am folosit niciodată colțari cu prindere clasică (mă rog, am avut timp de un an sau doi o pereche de colțari Black Diamond Sabretooth, dar i-am vândut fară să-i folosesc măcar o singură dată).

Bocancii pe care îi dețin sunt:

1 - http://www.lowaboots.com/catalog/mountain-expert-gtx/2100273099/1

2 - http://www.trailspace.com/gear/lowa/silberhorn-gtx/

Însă, odată cu bocancii din primul link, am avut și o pereche de colțari Cassin C12 (cumpărați cu vreo șase sau șapte ani în urmă) cu prindere automată. Cu acești colțari am avut într-adevăr o problemă sau, mai bine zis, o incompatibilitate cu noile încălțări. Tija din față, după o perioadă foarte scurtă de timp, aluneca ușor spre dreapta. Nu mi-au sărit niciodată din picioare, dar stăteau strâmb pe bocanc și mă obligau să calc aiurea (cu vechii bocanci Salomon Pro Ice - http://www.trailspace.com/gear/salomon/pro-ice/ - , nu m-am lovit de această problemă). Și ăsta, pe lângă celelalte enumerate mai jos, a fost unul din motivele pentru care mi-am cumpărat colțari cu prindere semiautomată.

Firește, calitatea este direct proporțională cu prețul, deși, hmm, nu de puține ori mi s-a întâmplat să fiu dezamăgit de mărci dela care aveam mari așteptări sau pretenții.

Pe de altă parte, @marko este primul alpinist pe care l-am auzit că folosește colțari cu prindere clasică/universală. Toți cei pe care îi cunosc că fac trasee cu adevărat serioase (la care eu doar pot visa), folosesc colțari, în marea lor majoritate, cu prindere automată și, arareori, semiautomată. Dar, ei bine, da, băieții ăștia fac parte din altă ligă. Prin urmare, fie că-ți iei colțari cu prindere clasică, fie că te orientezi spre cei cu prindere semiautomată, pentru gradul de folosință ales de tine, nu cred că faci o alegere greșită. Diferența este dată de felul în care te acomodezi cu ei în ceea ce privește fixarea lor pe bocanc.

Marți, 3 decembrie 2013 - 10:34

marko
marko

Intrucat am convingeri foarte ferme, trebuie sa ma bag si eu in tema asta!

Eu iti spun CATEGORIC: coltari cu prindere universala

Am inceput cu bocanci de plastic cu coltari cu prindere automata. Combinatie perfecta, coltarii stau nemiscati si se pun/se scot foarte repede. Insa asta este adevarat numai in cazul bocancilor de plastic!

Apoi am trecut la bocanci de piele cu tot felul de combinatii si am constatat, ca oricat ar fi de marca atat bocancul cat si coltarul, daca nu e talpa bocancilor 100% rigida (si nu e) coltarul automat poate sa sara. Mi-a sarit un Simond automat de pe un Scarpa Mont Blanc si crede-ma, stiu cum se regleaza coltarul.

Semiautomat cu talpa avand rama numai in spate mi se pare cea mai nefericita optiune! Tot te chinui cu chinga si nu-ti fixeaza bine coltarii pe calcai din cauza flexibilitatii bocancilor.

Eu folosesc Petzl de ani buni si legatura universala (cu chingi) este infailibila. Daca strangi bine de tot chingile, coltarii stau ca si turnati pe orice tip de bocanci si cu timpul te vei obisnui sa-i pui/scoti la fel de repede ca o pereche de coltari automati.

Cu legatura universala practic ai avantajul ca poti ulterior sa-ti cumperi orice tip de bocanci vrei fara sa-ti schimbi coltarii. Uite, eu momentan am un Irvis cu leg universala si un M10 tunat cu legatura universala fata (de la Linx) si cu spatele universal compatibila de la Irvis. Chiar daca am bocanci rigizi compatibili cu legatura semiautomata, voi folosi definitiv legaturile universale!

Am vazut prin comentarii si subscriu: orice tip de legatura ai alege, conteaza enorm de mult producatorul! Coltarii mai scumpi sunt mai scumpi din motive intemeiate. Carpati.org

Luni, 2 decembrie 2013 - 20:12

zentai
zentai
Coarda

Folosesc si colari semi-automati si coltari automati, pe bocanci tehnici pentru coltari automati. Pur si simplu s-a nimerit sa nu fi avut niciodata alt fel de bocanci.Coltarii automati sunt pentru chestii tehnice...de la mers pe ghetari la catarare in gheata. Spun doar ca eu n-am avut vreodata curajul sa-mi pun viata in niste coltari universali, de aia cu prindere in curele....si nu sunt un tip chiar fricos!

Sfatul ca sa-ti iei un Ferrari,chiar daca nu sunt sanse f.mari sa devii un mare pilot de curse mi se pare plin de intelepciune.Ar fi prea multe de zis si am cadea in filosofie.Pur si simplu asculta sfatul si ia-ti FerrariCarpati.org...o sa vezi tu mai tarziu de ce!Carpati.org

Luni, 2 decembrie 2013 - 18:17

adi79der
adi79der
Caraba

Ciprian, mai stiu doua cazuri in care coltarii Austrialpin semiautomati au probleme cu prinderea pe rama bocancilor Raichle/Mammut, in special la numere mai mici. Nu stiu insa unde anume este problema. Nici pe ai mei Hanwag cu rama fata-spate nu stau bine Austrialpinii semi, dar mai bine decat pe Mammut (difera si marimile, e drept). Pe de alta parte insa, Austrialpin face echipament bun (avem carabinierele si buclele de la ei si sunt ok).

Andrei si Cristi, am inteles. Da, mi se pare pragmatica si corect intemeiata abordarea voastra in ceea ce priveste versatilitatea in alegerea ulterioara a bocancilor. In subconstientul meu, bocancii ar trebui (sau mi-as dori) sa tina cat coltarii, eventual pana imbatranesc Carpati.org, desi stiu, logic, ca nu e asa.

Se pare insa ca si la coltari semi + bocanci semi sunt ceva probleme, din moment ce Ciprian este al treilea caz de acest fel de care aflu. Ramane de vazut daca e de la Austrialpin, de la Raichle/Mammut sau de la combinatia acestora. Ceva experiente cu acestea?

Luni, 2 decembrie 2013 - 15:21

cipicernat
cipicernat
(admin)

@Adrian: La prima intrebare raspunsul este da (dar nu afirm ca ceea ce produc ei este prost) si nu stiu sa iti raspund (cel putin pe moment) la celelalte intrebari.

Luni, 2 decembrie 2013 - 12:35

baumwolle
baumwolle
(admin)

Dintr-un motiv asemănător cu numărul 2 al lui Boreal am ales și eu colțarii semi-automați pe bocanci tehnici, la recomandarea unora mai experimentați decât mine. Ideea de bază a fost următoarea: colțarii automați nu sunt în realitate compatibili cu orice bocanc tehnic, chiar dacă ar trebui să fie. În unele cazuri vor fi jocuri la prinderea din fată, incompatibilități etc, ceea ce este exclus la colțarii semi-automați. Prin urmare, cum cel mai probabil voi schimba mai des bocancii decât colțarii, am ales o pereche de colțari pe care să-i pot folosi pe orice bocanc tehnic, fie de iarnă, fie de trei sezoane.

Luni, 2 decembrie 2013 - 11:54

boreal
boreal
Caraba

Adrian, eu am două perechi de bocanci de iarnă, ambele sunt prevăzute cu prindere automată sau rapidă pentru colțari și, cu toate astea, am ales colțarii semirigizi cu prindere semiautomată. Trei motive au fost responsabile de această alegere:

1 - pentru genul de trasee parcurse de mine sunt mai mult decât suficienți (nu mă atrage cățărarea pe cascade de gheață și urăsc dry-tooling-ul);
2 - din dorința de a avea acces la o gamă mai variată de încălțări (este păcat să ratezi un preț bun la o pereche de bocanci doar că nu sunt compatibili cu colțarii pe care deja i-ai cumpărat). În magazinele noastre oferta este destul de săracă în ceea ce privește bocancii de iarnă și nu numai (mai ales atunci când porți mărimea 46). Eu nu cumpăr bocanci fără să-i probez.
3 - colțarii cu prindere semiautomată pot fi folosiți și pe anumiți bocanci de trekking, via ferrata, rute tehnice efectuate în afara sezonului rece etc.

Luni, 2 decembrie 2013 - 11:37

Afisari: 8,351

#32  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0829 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org