Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Mare
Muntii Gurghiu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Ceasurile Suunto - review (8)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Sticla "minerala" este sticla ordinara calita (semisecurizata), mult mai rezistenta la zgaraieturi decat plexiglasul, dar se sparge mai usor. Safirul este cel mai bun material pentru ceasuri, dar este foarte scump. Unele sticle sunt tratate cu safir pe o parte pentru a fi mai rezistente la zgaraieturi.

Ca fapt divers, orice sticla este "minerala".

Sâmbătă, 9 iunie 2012 - 09:15

snowbest_of
snowbest_of
Cort

@iulian: Modelele plasate de mine le-am vazut in e-mail,si n-au facut decat sa-mi readuca ideea de a achizitiona un ceas bun.
Am cotrobait niste pagini de pe net,si am reusit sa ma conving ca e marca ce o cautam.Modelul care il voi alege in cele din urma,nu va depasi suma de 210 Lire.
Ceasurile ieftine si noname raman in urma.

@adriana: Ai inteles exact ceea ce trebuia cand am spus ca vreau un ceas care sa-mi arate ora cat mai exacta..
in prima faza,cum spuneam,eram in cautarea unui ceas simplu dar bun..as putea face un compromis si sa iau intr-adevar un ceas cu carcasa metalica si sticla buna,chiar daca acel ceas are "navigatie pentru nevazatori" si multe aletele Carpati.org
multumesc de interventia utila mieCarpati.org

si inca o data multumesc tuturor,carari cu vreme buna!

Vineri, 8 iunie 2012 - 14:43

guns_n_roses
guns_n_roses..

Salut,

Detin un Suunto X-Lander Military de care ma declar mai mult decat multumita. L-am folosit pe munte, iarna, m-a ajutat foarte mult altimetrul, deoarece nu stiam exact pe unde ne aflam, apoi barometrul poate fi folosit foarte bine pe post de "wheater forecaster", ceasul nu ramane in urma, si busola e foarte utila. Mi-a placut mult faptul ca ecranul nu se zgarie usor, sticla fiind mai speciala (sticla minerala).
Pe langa toate astea are o multitudine de functii gen alarma, cronometru, calculul diferentei de altitudine, etc. Sincera sa fiu, nu am reusit sa le folosesc pe toate pana in momentul de fata.

Intre Vector si X-Lander recomand X-Lander, deoarece cred ca are o carcasa mai rezistenta, fiind din aluminiu, iar Vector din plastic (sper sa nu ma insel, dar eu asa tin minte).

Ca pret nu stiu sa iti zic unde se situeaza, al meu a fost luat din afara si a costat in jur de 350-400$.

Ca si service, ei recomanda ca orice problema sa se rezolve in service-uri autorizate (stiu ca exista in Brasov si in Bucuresti). Daca totusi e vorba de ceva mai serios, se trimite ceasul la ei in Finlanda, iar daca e vorba sa se repare pe garantie, ei suporta inclusiv costurile de transport. Daca nu, se plateste service-ul si transportul.

Vineri, 8 iunie 2012 - 13:52

iulian.d
iulian.d

Eu am un ceas Suunto de care sunt multumit. E foarte bine construit, arata bine, e facut in Finlanda (dar e un model scump si nu stiu daca e valabil pentru toate). Arata si ora exacta Carpati.org
Depinde la ce vrei sa-l folosesti, ca ora exacta ti-o afiseaza toate ceasurile, chiar si cele mai ieftine. Cred ca e util sa stabilesti de ce functii ai nevoie si sa te duci pe situl Suunto sa vezi ce model are functiile alea. Pentru anduranta iti recomand sa alegi unul cu geam de cristal, carcasa solida (din metal eventual) si sa poti schimba curelele, iar astea sunt in general mai scumpe.
T4d si T6d sunt din gama Fitness & Endurance, iar Vector si Altimax din gama Mountain Sports - care au utilizari destul de diferite. Daca nu faci antrenamente si doar mergi pe munte atunci alege din categoria Mountain Sports.

Joi, 7 iunie 2012 - 16:21

laur
laur

Cu placere. Numai sa te uiti bine la preturi ca eu am gasit modelul meu la preturi de la 850 ron pana la 1700 ron.

Joi, 7 iunie 2012 - 14:08

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Mersi fain de comment, sunt lamurit cum sta treaba cu ele,acum mai ramane doar alegerea modelului, oscilez intre Suunto Altimax si cel mentionat de tine.Numai bine! Carpati.org

Joi, 7 iunie 2012 - 14:05

laur
laur

Salut, despre aceste modele nu ma pot pronunta dar personal detin de cativa ani un Suunto Vector si pot sa spun ca a trecut cu brio toate testele de anduranta.

Joi, 7 iunie 2012 - 13:48

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Salut,ma adresez cunoscatorilor si celor care vor sa lase o parere,dar in special detinatorilor de ceasuri marca Suunto.

Nu doresc un ceas care sa-mi calculeze distanta pana la Luna sau in cat timp pot face inconjurul planetei pe bicicleta.. vreau ceva simplu, elegant, practic si cu anduranta in timp care sa-mi indice in special ora cat mai exacta Carpati.org

aceste modele..

http://www.snowandrock.com/suunto-t4d//ski-snowboard-outdoor-sports/fcp-product/12596
?recentlyViewed=true

http://www.snowandrock.com/suunto-t6c/deal-of-the-jubilee-week/ski-snowboard-outdoor-
sports/fcp-product/6257

Marți, 5 iunie 2012 - 13:41

Afisari: 4,593

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1972 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org