Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Stevia
Muntii Baiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Caracteristici arzator (4)

maestrultau
maestrultau

Salut, eu confirm pentru Mimer, daca tot l-ati mentionat - l-am avut, l-am pierdut si inca ma gandesc la el frumos.
A fost un arzator rezistent la vant pe langa cort/ cabana fara un paravant special.
Am varsat peste el mancare si s-a aprins masa urmatoare fara sa ii fac ceva special - l-am oprit cand mancarea varsata s-a gatit si atat.
A rezistat la nisip si praf in turele la mare/ peste/ cu bicla.
E putin mai greu decat cele usoare, dar nu am bagat de seama - ma atasasem de el pentru ca "functiona" fara gres.
La arzatoarele Primus, eu am gasit mereu piese (garnituri in special) la Sport Virus. Arzatorul Mimer il au mai toti la vanzare.

Inaltimea si stabiliatea le da butelia - in turele de weekend, o butelie mica este suficienta pentru 3-4 iesiri. Si mai usoara si mai comoda de carat in spate, bagata in interiorul unei cani mai late sau in vasul de gatit. La magazine se mai gaseste un trepied de plastic care se fixeaza pe butelie si largeste mult baza, dar stabilitatea o mai face si bucatarul - mai aseaza pietrele, mai curata locul, are grija cand amesteca.

Stefan.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 19 martie 2021 - 14:34

omnomicus
omnomicus

Salut,

Asa este, ma refeream la arzatoarele clasice de drumetie.

Iar la 4 m-am lamurit. Nu ma prinsesem cum recunosc daca buteliile de pe site-uri sunt cu filet sau nu dar m-am lamurit. N-ar strica sa-mi misc fundul intr-un magazin si sa intreb Carpati.org

Multumesc pentru raspunsuri si... drumuri uscate? Ce formule de urari bune sunt specifice drumetilor?

Vineri, 19 martie 2021 - 13:38

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salutare,

Ai spus camping, dar bănuiesc că te referi la arzătoarele clasice de drumeție și nu la ceva mai complex (și greu) pentru camping-uri amenajate.

1., 2. Din punctul meu de vedere, diferențele de înălțime dintre arzătoarele clasice disponibile pe piață în acest moment sunt neglijabile; nu vei avea diferențe de performanță de la diferența de înălțime.
Stabilitatea este influențată puternic de vasul folosit și de suportul pe care stă butelia; există în comerț piciorușe pentru butelii. Desigur, modul în care se deschid brațele arzătorului poate facilita sau nu conexiunea cu anumite vase, dar depinde foarte mult de vasul folosit.

3. Protecție la vânt nu obții decât cu ceva extern, cu rol de paravan (improvizat sau cumpărat) ori cu arzătoare integrate cu vasul.

4. Buteliile cu filet au... filet; este standard.

Ca recomandare personală, eu aș alege ceva cât mai ușor și compact, în genul Optimus Crux, Pinguin Surpass sau MSR Pocket Rocket. Pe astea orice vas stă bine și se descurcă excelent pentru cele mai multe întrebuințări, inclusiv gătit.

Vineri, 19 martie 2021 - 11:42

omnomicus
omnomicus

Salutari,

Imi doresc sa reincep drumetiile si mersul in camping, lucruri pe care le-am facut ultima data prin adolescenta.

O sa fie la nivel de amator dar incep sa-mi pregatesc echipamentul.

Nu caut sa gasesc cel mai potrivit arzator pentru un anumit tip de activitate ci ma intereseaza diferentele sau argumentele pro/contra anumitor caracteristici.

Ma adresez in principal celor experimentati pentru a afla ce spune si practica Carpati.org

Asadar:

1. Inaltimea arzatorului.

Cu cat este mai mare, poate aduce un dezechilibru mai mare?

Daca este prea compact, caldura degajata aproape de legatura cu butelia poate deveni periculoasa (nu chiar pentru o explozie dar sa zicem o flacara serioasa)?

2. Dimensiunea.

Presupun ca un arzator mai mare ajuta la incalzirea mai usoara a veselei cu suprafata mai mare.

3. Tipul grill-ului (suportul pe care sta vesela).

Cel apropiat de arzator functioneaza ca o protectie mica anti-vant?

(ex: https://www.primus.eu/primus-mimer-stove-p224394/)

De asemenea, pentru cel mai ridicat, tinand cont de vesela care sta mai departe de arzator unde se degajeaza o temperatura mai mare a flacarii in punctul de contact, se incalzeste mai usor mancarea dar flacara este mai vulnerabila la vant?

4. Conexiunea cu butelia.

Cum recunosc buteliile care au filet pentru insurubarea arzatorului?

Am observat ca exista un standard (ex: EN417) dar acesta se refera doar la siguranta reutilizarii.

Cat de restrictiva este aceasta conexiune (arzatoarele cu filet functioneaza exclusiv cu buteliile ce se insurubeaza, cele cu dubla-prindere sunt de preferat) ?

Gata cu intrebarile, sper ca nu-i prea mult overthinking Carpati.org

Daca doriti sa adaugati si altceva, va rog...

Live long and prosper!

Mihnea

Ca disclaimer: am cautat pe net si pe forum postari trecute despre acest subiect insa nu am gasit ceva lamuritor.

Joi, 18 martie 2021 - 22:26

Afisari: 378

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0548 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org