Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Tarcu
Muntii Tarcu-Muntele Mic
#36  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci iarna - expeditii (36)

rovid
rovid
Caraba

Kayland sunt foarte grei.Deoarece am cautat si eu ceva similar pot recomanda (recunosc din teorie) WEISSHORN GTX.

Duminică, 7 februarie 2016 - 10:31

ovidiuronin
ovidiuronin

Parerei? M-am decis pe 3 modele de la Lowa?
1. - Lowa WEISSHORN GTX
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-weisshorn-gtx--1011/

2. Lowa MOUNTAIN EXPERT GTX EVO
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-mountain-expert-gtx-evo--4949/

3. Lowa SILBERHORN GTX
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-silberhorn-gtx--2570/

Ce parere aveti de brandul Kayland ?
mai exact SUPER ICE PRO GTX.?
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-super-ice-pro-gtx--5182/

Multumesc!

Duminică, 7 februarie 2016 - 09:15

ovidiuronin
ovidiuronin

Va multumesc tuturor pentru recomandari. Avand in vedere ca intentionez sa ajung si prin Nepal... macar pana la tabara de baza in viitorul apropiat ma voi orienta catre ceva mult mai bun decat vroiam eu initial. Voi tine cont de modelele recomandate de voi si voi reveni cu o postare cand ma voi hotara pe un anumit model.
Numai bine!
Expeditii placute!
Ovidiu

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016 - 10:42

lawr
lawr
Caraba

@mdr - se pot pune coltari cu prindere clasica (universala). Au talpa rigida si merg pentru vai de abrupt. Nu sunt chiar de iarna, mai mult 4 sezoane, adica daca or fi -25C afara te ia frigul daca nu pui ciorapi buni. Fara probleme pe vai de abrupt cu ei, chiar si pe cele mai grele, gen 1B. La Himalaya Buc sunt acum redusi la 480 lei, un pret destul de bun pentru ce ofera, mai ales ca sunt conceputi de Raichle. Testul suprem este sa te simti tu confortabil in ei.

Vineri, 29 ianuarie 2016 - 14:18

mdr
mdr

@lawr
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii despre Mammut Mt. Cascade
1. Se pot pune coltari semiautomati sau doar coltari clasici ( prindere chingi ) ?
2. Se pot face cu ei vai mai usoare, gen Valea Alba, Valea Morarului ?
Multumesc

Vineri, 29 ianuarie 2016 - 09:57

lawr
lawr
Caraba

Grija la rigiditatea talpii. A trebuit sa renunt la plastici (Koflach Viva Soft). Pur si simplu nu mai pot sa ii port pe drum drept, imi rup picioarele. Ca idee, du-te la magazine si ia ce ti se pare mai comod din modelele de iarna recomandate de antevorbitori. Bocancii de noua generatie, chiar daca sunt rigizi (B1, B2, B3) au spuma multa pe talpa si te simti destul de comod). Mamook pare a fi un model pe care te poti baza. Eu am Mammut Mt. Cascade. Desi talpa este rigida, ma simt foarte confortabil in ei. Bineinteles ca pt. Mont Blanc iti trebuie altceva.

Vineri, 29 ianuarie 2016 - 09:16

teo77
teo77

Detin modelul Mammut Mamook de 4 ani si i-am utilizat in trei iesiri in Alpi (Mont Blanc si Grossglockner) cat si in cateva iesiri iarna in Carpati si pot spune ca se comporta bine la solicitari si temperaturi scazute. In ciuda faptului ca nu sunt din piele ci din bucati de materiale sintetice nu au nici o cusatura desprinsa, juliturile inevitabile nu au afectat materialul exterior, galosarea nu a avut de suferit si sunt destul de groase in interior - matlasate cu membrana goretex- bocancii se comporta bine, din punctul meu de vedere, pentru ture de iarna/Alpi. Am doua perechi de bocanci, - Mammut Mamook cu indice talpa B3 si mammut Monolith cu indice B2 - si pot spune ca nu se simte diferenta de flexibilitate intre cele doua perechi, amandoua fiind la fel de rigide.
Iti urez spor la probat bocanci si sa te duca pe unde iti doresti!
Cu stima,
Teo Talasman

Vineri, 29 ianuarie 2016 - 06:54

robertl
robertl

Am inteles ca in viitor te gandesti si la Alpi...Pe la noi prin tara mai merg..Producatorul zice -15 grade probabil nu ai avea probleme cu ei nici la -20. Modelul acesta a fost inlocuit cu EISWAND GTX.
Ai zis de asemenea ca "ture lungi" posibil temperaturi sub -20 -25 grade, zapada, etc, ori asta presupune o pereche de bocanci pe care sa te poti baza ( din punctul meu de vedere, bocancii sunt cel mai important accesoriu) Nu am gasit date despre grosimea materialului exterior ( la bocancii de iarna minim 2.3 mm desi o pereche de bocanci buni au in general 3mm piele, normal sunt si alte materiale gen "plastice") un alt aspect important este constructia lor ..se recomanda bocanci construiti dintr-o singura bucata de piele, sunt mai rezistenti si nu ti se desprinde nici galosarea, ori acestia sunt "peticiti" cu multe cusaturi ceea ce nu este tocmai indicat. Modelul este copiat dupa tehnologia Raichle. Daca esti cu un buget presatbilit ......daca insa ai posibilitatea orienteaza-te spre altceva... Normal ca au un pret foarte bun, greutate redusa, talpa aia B3 pare prea rigida, Un B2 era mai acceptabil daca nu faci catarari pe gheata.. Poate cineva care ii are sa vina cu ceva impresii, pareri etc.. insa eu nu i-as recomanda.

Vineri, 29 ianuarie 2016 - 01:27

ovidiuronin
ovidiuronin

sa inteleg ca modelul Mammut Mammok GTX nu m-ar ajuta pentru ceea ce mi-am propus eu?
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-mamook-gtx--2166/

Vineri, 29 ianuarie 2016 - 00:03

robertl
robertl

Intr-adevar modelele care te incanta pe tine par mai degraba modele de 3 sezoane poate chiar 4 daca te rezumi la muntii nostri si la ture mai scurte...Pentru munti mai inalti si ture lungi ti-as recomanda urmatoarele modele:

Lowa - Weisshorn GTX ( sunt extraordinari..nu am avut nicio problema cu ei)
Lowa - Mountain Expert GTX Evo ( aproximativi ca primii doar ca is mai scurti)
Lowa - Cevedale Pro GTX
Hanwag - Sirius GTX
Scarpa - Mont Blanc Pro GTX ( nu necesita comentarii)
La Sportiva - Baruntse

Ceva reduceri gasesti pe http://www.bergfreunde.de/bergschuhe/fuer--maenner/ transportul este undeva la 10 Euro, coletul ajunge cam in 4-5 zile

PS: daca ai posibilitatea sa-i probezi inainte la vreun magazin din tara cu atat mai bine. (chiar ar fi recomandat)
Daca ai deja coltarii alege in functie de compatibilitatea cu ei ( asta daca nu doresti sa-i schimbi)
Mesaj modificat de autor!

Joi, 28 ianuarie 2016 - 12:46

teo77
teo77

Cea mai buna proba este cea din magazin si e important si ce tip de ciorap vrei sa folosesti. Eu folosesc ciorapi de lana "de la bunica" impreuna cu o pereche subtire tehnica si port 40.5 la picior si am luat bocancii cu 42 si nu s-au largit dupa 4 ani de utilizare.

Miercuri, 27 ianuarie 2016 - 21:16

nemophilist
nemophilist

In legatura cu marimea,eu port 43 la bocanc,am gasit si am cumparat la promotie numarul 42,5 era singurul ramas(Raichle 90 Degree),initial am fost putin dezamagit si ingrijorat de faptul ca imi veneau cam la fix,acasa m-am jucat putin cu ei si am vazut ca limba interioara a bocancului era mobila, trasa in sus la maxim imi oferea spatiu din belsug cu orice fel de soseta.

Asa ca fi atent la toate "setarile" bocancului ,mergi in magazin chiar cu sosetele cu care ai de gand sa ii porti.

Miercuri, 27 ianuarie 2016 - 21:05

ovidiuronin
ovidiuronin

multumesc pentru sfatur Teo si Baumwollei! Cand vine vorba de siguranta si confort pe munte nu trebuie sa ne zgarcim la bani.
Pusesem ochii pe ghetele recomandate de Teo http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-mamook-gtx--2166/
Pe site-ul Himalaya au promotie la colectia Mammut.
Comparata cu cele de la Lowa - http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-silberhorn-gtx--2570/
recomandate de Baumwolle par sa fie similare ca si caracteristici.
O alta intrebare ar fi in legatura cu alegerea marimii potrivite. Stiu ca trebuie luati cu o marime mai mare. eu port intre 40 si 41 deci rezonabil ar fi sa iau marimea 41. mai ales ca o sa am si sosete groase in ele.

Miercuri, 27 ianuarie 2016 - 20:35

baumwolle
baumwolle
(admin)

Așa cum a spus și Teo, bocancii prezentați de tine sunt bocanci tehnici de 3 sezoane. Sunt potriviți pentru a merge vara în Alpi sau pentru văi de abrupt în Carpați primăvara, însă diferă semnificativ de cei de iarnă prin lipsa izolației termice, esențială în ture de iarnă de durată. Dacă te gândești la ture de mai multe zile, cu dormit la cort, refugii sau bivuac sau ture de iarnă în condiții extreme, îți recomand bocancii de iarnă.

Ca modele accesibile din categoria bocancilor tehnici de iarnă, poți avea în vedere Garmont Mountain Guide, La Sportiva Nepal Evo sau Lowa Silberhorn GTX. Pe aceștia din urmă îi am eu, am avut parte și de ieșiri la temperaturi de sub -20 de grade, cu dormit în stână, și nu mi-a fost frig.

Orice alegere ai face, șosetele sunt foarte importante.

Miercuri, 27 ianuarie 2016 - 19:04

teo77
teo77

Daca ai coltarii achizitionati deja te orientezi in achizitionarea bocancilor in functie de tipul de prindere al acestora, daca nu, ti-as recomanda sa folosesti un bocanc cu posibilitatea de atasare a coltarilor automati (prindere fata-spate) pentru Mont Blanc dar si pentru turele de iarna prin Carpati. Coltarii automati iti ofera o prindere foarte stabila pe bocanc ceea ce iti va oferi un plus de siguranta.
Bocancii prezentati in link-uri sunt de "trei sezoane" iar dupa parerea mea personala, daca ai in "vizor" si Mont Blanc-ul, iti recomand sa iti achizitionezi o pereche incadrata in categoria "4 sezoane" cu prindere pentru coltari automati si indice de flexibilitate B3 pe care sa ii folosesti pentru ture montane de iarna lungi de la noi sau din Alpi. Personal am utilizat Mammut Mamook in Alpi si am fost multumit de ei (caldurosi, destul de respirabili si stabilitate buna a piciorului) dar cu siguranta sunt diverse marci care iti pot satisface cerintele si mai ales bugetul. Succes pentru Mont Blanc!
Cu stima,
Teo Talasman

Miercuri, 27 ianuarie 2016 - 15:49

ovidiuronin
ovidiuronin

Salutare!
Vreau niste recomandari pentru niste bocanci exclusiv pentru iarna pentru ture montane lungi. Mentionez ca as vrea sa iau ceva bun pentru ca in cel mult 2 ani as dori sa incerc sa urc pe Mont Blanc.
Am 2 modele care ma incanta:
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-merlon-gtx-men--4170/
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-maroon-gtx--4527/
Sunt deschis la pareri si recomandari si ale altor branduri.
Pana acum am urcat cu niste ghete de 3 sezoane de Mckinley (intersport). Si-au facut treaba si inca rezista. AM fost pe Ceahlau acum o saptamana si s-au descurcat la -20 de grade in mers. Pe mine ma intereseaza sa ma ajute mai mult daca voi fi nevoit sa campez lucru pe care intentionez sa il si fac anul asta iarna pe la noi prin tara.
Multumesc!

Miercuri, 27 ianuarie 2016 - 00:22

Afisari: 7,054

#36  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0636 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org