Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Decembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Bucsoiu
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#36  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci iarna - expeditii (36)

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

@ovidiuronin, au trecut 5 ani de cand ti-ai cumparat bocancii Lowa Mountain Expert, cum e? Esti multumit de ei? Vreau sa imi cumpar si eu zilele astea.

Luni, 18 octombrie 2021 - 12:23

eagle
eagle

Ok, merci de precizari.

Miercuri, 9 noiembrie 2016 - 11:47

bolonitata
bolonitata
Caraba

Salutari,

eagle: Aku a avut un prieten care facea expeditii de iarna in Mongolia, nu acest model mai tehnic la care ai trimis linkul, altul. Acolo a rezistat la niste friguri de -45 C.

Eu folosesc de 2 ani, un model fabricat in Spania - Boreal Super Latok.
In momentul in care am cuparat, aveam in plan o expeditie la peste 6000 m. Ce
pot sa va spun ca intradevar sunt niste bocanci super izolati. Nu sunt gandite pentru pasaje foarte tehnice pe stanca, dar pe teren moderat ca si dificultate, zapada sunt foarte buni. Din izolare extrema insa a iesit si o greutate mare, undeva la 2200 grame perechea. Practic fac parte dintre cei mai grosi ( izolati ) bocanci simplii ( nu sunt dublii - cum sunt "plasticele"sau unele variante de piele ) de pe piata.
Eu port deobicei 45, dar la acest model a trebuit sa cumpar un 46.5 - ( cel putin atat declara producatorul, pentru ca de baza folosesc scara din UK ).
Am facut trasee si in Alpi la peste 4000 si ture de iarna la noi in tara la -25C, fara probleme.
Au talpa rigida, insa permit o minima flexare. Eu folosesc coltari semiautomati dar sunt facuti ca sa fie compatibili si cu cei automati.
Ca o concluzie, daca nu doriti sa urcati pereti si nici munti de peste 7000 m...Boreal Super Latok e una din solutii.

Luni, 7 noiembrie 2016 - 14:12

turturelu
turturelu

N-am avut niciodata, dar am un prieten care a tras vreo 10 ani de o pereche si asta in conditii extreme: excursii, munca, oras iarna, motor, etc!!!!
N-am prea vazut pe la noi. Eu dupa aproape 20 de ani de umblat in bocanci, am avut o revelatie incaltand prima data bocanci Salomon si de atunci nu-mi mai trebuie altceva...
Bafta si succesuri Carpati.org

Luni, 7 noiembrie 2016 - 10:03

eagle
eagle

Sau stiti ceva despre bocancii Aku?? Eu am auzit ca sunt foarte buni dar sunt mai putin promovati in Europa, deci si mai putin cunoscuti... Poate spune cineva, ceva despre ei?

Luni, 7 noiembrie 2016 - 00:39

eagle
eagle

A experimentat careva modelul Aku Serai Gtx??

Luni, 7 noiembrie 2016 - 00:37

pruncu
pruncu

A fost frig fiindca mi-am luat marimea gresita, in magazin se simteau altfel. Daca bocancul sta fix pe picior atunci e normal sa nu izoleze corect. In fine, problema cu greutatea ramane. Am avut niste sosete obosite. Carpati.org

Legat de marime, eu port 44, ei sunt 43. Sper sa ii dau la cineva, acum stau pe bara. Toate cele bune, spor.

Marți, 1 noiembrie 2016 - 16:17

rovid
rovid
Caraba

Am gasit putine pareri despre ei, dar ce am gasit sunt ok.Sunt destul de grei au 1100 gr. 1/2 marimea 42.5 cantarit personal.Eu am facut frig in plasticati in ...refugiu in Retezat,intradevar stateam pe loc.Ai avut soseta tehnica,cam ce temperatura era cand ti-a fost frig in ei?Marimea corespunde?Spor la vanzare.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 1 noiembrie 2016 - 15:34

pruncu
pruncu

Kayland Super Ice Pro GTX, pe care ii si vand cu minunatul pret de 600 Ron. Adica la jumatate de pret.

Luni, 31 octombrie 2016 - 21:38

rovid
rovid
Caraba

pruncu ce model ai de la Kayland?

Luni, 31 octombrie 2016 - 21:25

pruncu
pruncu

Salut,

Inainte sa plec in Elvetia am facut prostia sa nu imi iau Eiswand GTX de la Mammut. Mi-am luat Kayland si am tras de ei. Au fost, si sunt, grei si nici nu tin cum trebuie de cald. Temperaturile nu au fost joase dar totusi mi-a fost rece in ei. Prin urmare, acum ca am incercat varianta asta, pot face urmatoarele recomandari. Un top e:

1. La Sportiva - Ii recomand cu toata increderea, este alegerea cea mai buna. Dar costul este mare.
2. Scarpa - Ii recomand, am avut si inca am Scarpa. Scarpa Mont Blanc este ideal pentru 4000m. Pret mediu.
3. Mammut - Ii recomand, am doua perechi. Bocanci cei mai evoluati din punct de vedere tehnologic.
3. Garmont - Sunt rezervat, cunosc oameni multumiti de ei. Eu nu am avut tehnici de la Garmont inca.
4. Lowa - Sunt rezervat, acestia sunt apreciati in USA din cate am inteles. Nu am avut, nu comentez.
5. Salewa - Sunt rezervat, nu cunosc pe cineva sa fi avut Salewa. Nu pot sa imi dau cu parerea.
6. Kayland - Nu ii recomand, am tehnici Kayland si nu sunt multumit de ei. Sunt grei si frigurosi.
7. North Face - Nu ii recomand, North Face nu este o firma cu traditie in ceea ce priveste incaltamintea.

Modele de cumparat (4000m): La Sportiva Nepal Evo GTX, Scarpa Mont Blanc, Mammut Eiswand GTX.

Toate cele bune,

Luni, 31 octombrie 2016 - 15:54

eagle
eagle

Dar despre Garmont ce parere aveti? Spre exemplu modelul Mountain Guide Pro GTX.
Sau modelele de la Mammut: 1.Advanced High GTX
2.Magic GTX

sau alte modele... sau alti producatori (Salewa, Nort Face)
Am observat ca doar de modele de la La sportiva s-a "discutat" si Lowa, Kayland si Scarpa. Aceste modele de bocanci or fi mai buni pt expeditii?

Luni, 31 octombrie 2016 - 14:12

pruncu
pruncu

Salut,

Noi o sa incercam pe Dom, Nadelhorn, si Dufourspitze. Vedem la fata locului care sunt conditiile, as vrea macar doua dintre aceste varfuri sa le putem face. Sper sa ne ajute Dumnezeu si sa reusim ceea ce ne propunem. Carpati.org

Poze, da, la momentul potrivit.

Toate bune.

Miercuri, 6 iulie 2016 - 11:54

rasceva
rasceva

Salut,

Depinde ce doresti sa faci in August in Elvetia.

Eu am fost anul asta in Aprilie in zona Lauterbrunnen - Wengen (Eiger Ultra Trail) pana la aprox. 2.800 M si a fost ok din punct de vedere al picioarelor Carpati.org (am purtat Scarpa Barun GTX).

Spor si sa revii cu poze Carpati.org

Zi buna!

Rasceva

Miercuri, 6 iulie 2016 - 11:47

pruncu
pruncu

Salut,

Cu placere. Cred ca o sa imi iau si eu EISWAND GTX, plec in August in Elvetia si o sa am nevoie de o pereche de bocanci atat caldurosi cat si usori. Au limita extrema la -25 de grade, ceea ce este suficient pentru iernile din Romania si pentru sezonul de vara din Alpi. Nu as merge cu ei la peste 5000m, nu fiindca nu ar face fata daca sunt conditiile sunt bune insa pe vreme proasta si temperaturi scazute este bine sa ai o parazapada incorporata. Carpati.org

Spor la cuparaturi, carari cu soare.

Marți, 5 iulie 2016 - 22:26

rasceva
rasceva

Salut Pruncu, merci de sfat, am sa ma uit in detaliu sa vad despre ce e vorba Carpati.org

Marți, 5 iulie 2016 - 19:05

pruncu
pruncu

Salut,

Ambele perechi sunt bune pentru Mont Blanc, bune atat pentru Alpi cat si pentru Romania. As inclina catre La Sportiva, asta fiindca Scarpa Mont Blanc Pro GTX este un boncac gandit pentru rute mixte. S-ar putea sa te deranjeze rigiditatea lor. In egala masura, NEPAL CUBE GTX este un bocanc foarte evoluat cu care se poate merge chiar si la peste 5000m. Dar, daca ar fi sa iei in considerare si pretul, eu as recomanda un alt bocanc.

http://magazinulmammut.ro/produs.php?crt=581&id=95&categ=95 ii gasesti redusi, cu 20%, la Himalaya. Sunt caldurosi, usori, la 1688g (UK 8.5) si suficient de rigizi pentru alpinism clasic, catarare pe gheata si chiar mixt.

Toate bune.

Marți, 5 iulie 2016 - 17:13

zentai
zentai
Coarda

Părerea mea: cel mai bun bocanc e ăla pe care putem să-l cumpărăm, astfel,dacă poți să-ți permiți La Sportiva (Nepal-Cube), nu ezita, cu condiția să nu scrie pe ei "Made in Romania"! Nu și-ar mai merita prețul și sunt unele îndoieli la similaritatea calității dacă i-ai cumpăra din Italia!
Adevărat, sunt mult peste munții noștri! Dar câte nebunii vor urma!.... Carpati.org

Marți, 5 iulie 2016 - 13:36

rasceva
rasceva

Salutare tuturor,

Pentru ca nu stiu exact daca sunt potriviti si pentru Romania (iarna), as dori sa arunc o intrebare:

Este ok daca imi achizitionez o pereche de bocanci de iarna La Sportiva Nepal Cube GTX? Sunt mult peste muntii nostri? Un link aici http://himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-nepal-cube-gtx--5726/

De asemenea ar mai fi si si Scarpa Mont Blanc Pro GTX, link-ul: http://www.sportsworld.ro/bocanci-scarpa-mont-blanc-pro-gtx.html

Ca o mica paranteza, am in plan varful Mont Blanc in 2019. Din ce stiu, pentru acest varf sunt potrivite, dar pentru Romania?

Multumesc pentru sfaturi si ajutor!

Zi buna!

Rasceva

Marți, 5 iulie 2016 - 09:44

ovidiuronin
ovidiuronin

Salutare! Multumesc pentru recomadari si sfaturi. Am fost la Himalaya saptamana trecuta si mi-am cumparat Lowa Mountain Expert GTX.
http://www.himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-mountain-expert-gtx-evo--4949/

Din pacate intre timp s-au ieftinit cu vreo 250 lei. Daca as mai fi asteptat putin erau pont. Sigur mi-as fi luat ceva si mai bun.
Numai bine! Catarari usoare tuturor!

Joi, 18 februarie 2016 - 10:24

Afisari: 5,259

#36  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,2029 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org