Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Gugu
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#248  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci de 3 sezoane (248)

vjs
vjs

@steff vezi ca daca te bat la talpa inseamna in majoritatea cazurilor ca nu esti tu obisnuit cu bocancii cu talpa rigida sau semi-rigida (train harder). Branțul moale / soft îți va da bătături sau basici daca faci ture lungi sau hard (scurte si intense). Branțul tare și izolat are scopul asta sa previna si bataturile/ basicile. Daca te bate la degetul din varf mai ales pe coborare inseamna ca-ti joaca piciorul in bocanc si nu ai legat bine sireturile, nu ai tras de limba si nu ai asezat-o cum trebuie (in 89,9% din cazuri). Nu exista bocancul perfect si mai mult ca sigur mai zic si eu prostii, darmite cand scriu.

Miercuri, 18 noiembrie 2020 - 21:29

steff
steff

Revin cu un mic review la kayland cross mountain.
Am avut ocazia sa testez bocancii si talpa e cam rigida si se potriveste ptr trasee mai tehnice si atat, desi pe net din review-uri sunt multumiti de ei si ii folosesc si ptr alte trasee, si li se par comozi la mers.
Mie unul dupa o tura de 8h m-a terminat de picioare, ma dureau talpile, ca si latine sunt ok, tin glezna bine, au respirabilitate buna, aderenti, poate daca voi schimba branturile sa ma pot obisnui cu ei, dar ar fi o mica problema ca imi ajunge putin degetul mare in fata atunci cand cobor si nu prea e ok.
As incerca kayland titan rock sau globo ( sunt la reducere pe maiaout...) sunt recomandati ptr backpacking, lowa vantage gtx mid ar fi dar la fel marimea potrivita mai greu de gasit.
Scarpa Laddack au pret marisor totusi, la acelasi pret ar fi si lomer pelmo stx dar parca cam multi dinero.

Luni, 16 noiembrie 2020 - 21:05

woblerman
woblerman

@steff, eu sunt din Oradea, Apusenii sunt "peste deal" de mine Carpati.org cu multi ani in urma, din intamplare Asolo (nu mai retin exact numele modelului dare erau foarte asemanatori cu Hunter) a fost marca primilor mei bocanci profesionisti cu care am umblat in acesti munti. am fost foarte multumit de ei, am constatat ca se potrivesc foarte bine pentru acesti munti asa ca continui sa ii folosesc si sa ii laud Carpati.org
se preteaza bine pentru traseele de-aici - carst impadurit cu paduri de molid, poteci noroioase, bolovani si radacini de molid pe potecile spalate de ape.
carambul tine bine glezna si te simti in siguranta, gore-tex - ul isi face treaba bine, umezeala nu patrunde in gheata. sunt bine lucrati, din materiale de calitate, lipiturile si cusaturile sunt bine facute. iarna in Apuseni folosesc Asolo Alta Via.
in prezent, pentru alte masive din Carpati (cateva preferate ale mele), in trei sezoane folosesc (bocanci de piele) Scarpa Ladakh iar iarna Lowa Weisshorn.

Miercuri, 16 septembrie 2020 - 15:21

steff
steff

@jimb un model bun dar nu au marimea mea, plus ca stiam la sportiva ca au calapod ingust dar depinde de model, asa cum si la scarpa au calapod mic si trebuie nr mare sa compenseze intr-un fel.
M-am uitst si acei Mammut Ducan High dar nu m-au convins parca, si cum zici si tu parca nu se pit compra cu la sportiva trango trx.
@vjs prin afara momentan nu merg si nici la inaltimi mari nu urc, pe la 2500 si ceva cam pe acolo, din pacate cu stabilitatea la glezne nu stau prea bine si prefer un model cu stabilitate si la glezne, nu ma deranjeaza prea tare daca are 1000-1400gr perechea spre exemplu dar cu siguranta un bocanc mai usor pana la 1000gr e mult mai versatil.
Da de acord ca picioarele nu sunt la fel la fiecare si difera de la persoana la persoana, si pana nu probezi sa vezi cum iti sta piciorul in ei, cum simti bocancul.
@woblerman mersi pentru recomandari, si parerea despre ei....auzisem de bocancii Asolo dar nu stiam cat de buni ar fi.
Cum tine glezna acei Asolo Finder GV sunt cred?
De ce ptr M-tii Apuseni numai?

Miercuri, 16 septembrie 2020 - 14:47

woblerman
woblerman

steff, eu folosesc Asolo Finder pentru Apuseni insa si Greenwood sunt foarte buni. in general bocancii Asolo sunt de calitate si tin ani buni (asta e experienta mea).

Marți, 15 septembrie 2020 - 11:51

jimb
jimb

https://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-3-sezoane--72/bocanci-la-sportiva-
trango-trk-gtx--59897.htm
Mi-au fost un all-arounder de 3 sezoane bunicel aproximativ 2 ani jumate:
++ suport destul de bun pe glezna
+ rezistenta la apa rezonabila (mai ales in primul an)
+++++ talpa absolut fantastica pe stanca/piatra
+ greutate rezonabila
+++ confort foarte bun din start pt. piciorul meu lat
+++ suficient de aerisiti pt ture de vara dar si suficient confort termic pt primavara/toamna cu sosete putin mai groase

---- talpa e sanie pe zapada, trebuie efectiv atentie maxima pe limbi de zapada si sa iti sapi trepte cu muchia - care nu e foarte ascutita
-- dupa ture lungi am resimtit frecvent un disconfort pe toata lungimea talpii
-- sireturile au o oarecare tendinta sa se desfaca

Exista si modelul Trango non-vegan, Trango TRK Leather, care pastreaza talpa fantastica pe stanca si adauga un mult mai bun suport pe glezna. Tot sanie pe zapada dar au muchia mai ascutita, poti sapa treapta mai usor. Nu am auzit plangeri legate de disconfortul talpii. Nu am auzit niciodata partenerul sa se planga de sireturi. Are picior "normal" si a facut cu ei ture de primavara/vara/toamna fara sa se coaca/inghete:
https://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-iarna--73/bocanci-la-sportiva-tran
go-trk-leather-gtx--46989.htm
(nu stiu de ce apar la sectiunea de bocanci de iarna, n-au nici o treaba)

Acum am acei Mammut Ducan High. Dupa vreo 2 luni de tropait in ei: nu respira la fel de bine ca Trango, capsa de prindere siret la piciorul drept ma apasa cam aiurea/chiar dureros daca strang prea tare, pe stanca talpa nu se compara cu Trango. Mai usori, par sa tina mai bine la apa, suport glezna extrem de bun, la fel de confortabili pe picior lat, din start.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 15 septembrie 2020 - 11:42

vjs
vjs

@steff nu am zis ca nu ar fi ok. Uite spre toamna tarzie sau primavara devreme sunt ok fiind mai hard mai de enduro. Dar in plina vara cand nu e nici zapada si e mai mereu uscat va fi un chin. Orice alegi va fi un compromis. Confort cu bagaj in spate vs greutate si stabilitate vs talpa cu aderenta si amortizare vs 3 sezoane vs iarna. Nu vei gasi un all in one pentru ca nu exista. Peste vara sunt modele lejere. Pt. 3 sezoane sunt iarasi altele unele mai hard care intra cu succes si iarna pe la noi. Te duci la inaltimi mari prin afara? Daca nu, atunci unul de vara mid e de ajuns pt. noi. Mai ales daca stai bine cu glezna. Si de 3 sezoane (toamna primvara unul mai full tower greu). Dar na e vb si de buget. Pt. iarna dedicat semirigid / semi-tehnic (alt buget).

O alegere decenta cu pret bun in ultima vreme am vazut in Salomon la unii. Eu din fericire in ultima vreme imi permit mai multe tipuri de incaltari, in functie de ce traseu fac (tehnic, carpatism, lung > bagajel, vara > toamna > primvara > iarna).

Brandurilor discutate deja sunt foarte bune. Cel mai bine te duci intr-un magazin probezi si rasprobezi. Si faci si exercitii de imaginatie gandind ce fel de ture ai de gand sa dai in ei. Nu exista picioare la fel. Fiecare isi simte altfel organismul, bagajul in spate, talpa.

Marți, 15 septembrie 2020 - 11:13

steff
steff

@vjs deci nici unul din modelele mentionate nu ar fi ok deloc.
Ai vreo recomandare?
@woblerman ai un model care l-ai incercat/stii ca e bun?

Marți, 15 septembrie 2020 - 11:02

vjs
vjs

@steff totusi mai ales vara in ei prin muntii nostri josi te vei coace. Orienteaza-te spre ceva mid sau mai usor / mai aerisit. Mai ales ca unii dintre ei sunt semi-rigizi la talpa. Sau na poate iti place sa mergi cu caramizi in picioare. E un antrenament si asta.

Marți, 15 septembrie 2020 - 10:00

woblerman
woblerman

Ca si marca recomand Asolo, atat pentru trei sezoane cat si pentru iarna. Ideal pentru picior un pic mai lat, calitate excelenta. Preferabil de cumparat din strainatate, chiar daca la pret se mai adauga si shiping-ul.

Marți, 15 septembrie 2020 - 09:58

steff
steff

Neata, continui cu o intrebare de recomandare ptr bocanci 3 sezoane, pentru perioada calda de facut trasee, deci nu iarna,clar!😅...buget pana in 7 mil, am piciorul ceva mai lat, nr 45 sau chiar 46 la adidasi, sa fie bun si pentru rucsac mai greu, ture mai lungi.
Am gasit ceva modele,daca aveti pareri, cunostiinte legate de ele,ascult cu mare drag.
Garmont Ascent Gtx, Kayland Titan K Gtx, Kayland Cross Mountain Gtx si Kayland Titan Rock, Dolomite Steinbock Aproach.

Marți, 15 septembrie 2020 - 06:55

ctig
ctig

Din 5-6 perechi de bocanci pe care îi am, firme diferite cei utilizați si mai confortabili au fost Lowa Vantage si TNF Hedgehog. Ambele pt mine au lățime suficientă in partea din față. Am și cu talpă semirigida dar in ultimul timp am avut numai ture medii si am.preferat ceva mai comod. Dacă dorești ture medii si cu rucsac aș merge pe Lowa Vantage.

Joi, 3 septembrie 2020 - 11:09

rovid
rovid
Caraba

Probat 3 perechi diferite de Salomon,sunt ingusti.

Miercuri, 2 septembrie 2020 - 18:05

jimb
jimb

Experienta mea (picior foarte lat, 46 marime de strada, 46.5 vara, 47 iarna) Salomon vs. La Sportiva este:
- Salomon imi sunt insuportabil de ingusti (niste semighete de hiking 46.5 si niste adidasi de alergare 46.5) chiar si dupa ce "se lasa". Bocancii de iarna (Toundra) imi sunt ok. Aceleasi modele s-au dovedit perfecte in cazul sotiei, care are picior "normal".
- La Sportiva mi-au fost perfecti de cum am bagat piciorul in ei - Trango TRK GTX vara si G5 iarna. Ar fi urmat TXS dar, cum ziceam, am mers pe Ducan High de la Mammut, care s-au dovedit perfecti pt. tipul meu de picior.
In cazul lor, asa cum spunea si vjs, trebuie atentie la stransul sireturilor din cauza capselor metalice, ca sa nu apese pe picior.

Fara experienta directa cu modelele in discutie.

Luni, 31 august 2020 - 10:50

vjs
vjs

La Sportiva sunt mai ingusti/ mai mici. Dar combati cu un nr. mai mare ca cam tot acolo iesi.

Vineri, 28 august 2020 - 10:33

rovid
rovid
Caraba

vjs cum sunt la calapod Salomon fata de La sportiva?

Vineri, 28 august 2020 - 10:02

vjs
vjs

Pe experiență directă cu TX5 (am probat putin si TX4) vs Salomon Quest 4D sustin doar ca pt. zile multe si rucsac greu am simtit confort mai mare la talpa de la Salomon (amortizare, mers ore intregi, boncaluit, pietris, forestier, pamant, mixt).

La Sportiva sunt mai usori, mai practici (vara) dar au si talpa ceva mai subtire (cel putin eu resimt dupa ore bune „terenul“ in talpa).

Mammut iarasi sunt mai heavy duty si garantat mai grei.

Pt. vara ceva gen TX4 sau orice mid sunt de preferat totusi (caldura mare, praf mult, transpiratie asisderea).

Pt. toamna si primavara sau zile extra ploiase si mocirla inclin spre Salomon Quest 4D sau Mammut Ducan.

Atentie la capsele metalice si la stransul sireturilor (uneori pot da disconfort sau bataturi).

PS pt. teren mai tehnic sau scrambling recomand semi-ghete cu climbing zone (exista si TX4 in gama low), dar majoritatea producatorilor au deja (eu am ales de la Kayland modelul Vitrik pe care l-am testat si pe creasta Craiului si la catarare/ aproach) si ma declar satisfacut.

Joi, 27 august 2020 - 12:48

rovid
rovid
Caraba

victoranica sa inteleg ca nu tin la apa?

Joi, 27 august 2020 - 10:32

jimb
jimb

Dat fiind ca am gleznele varza, pe mine m-a interesat intens varianta inalta (si vegana) a lui TX4 si anume TXS:
https://www.lasportiva.com/en/txs-gtx?options=13380
(https://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-3-sezoane--72/bocanci-la-sportiva
-txs-gtx-new-2020--112409.htm)
citat din prezentare: "Technical hiking and backpacking boot ideal for use on via ferrata and technical approach routes on hard and rocky terrain, even with heavy backpacks."
Spun "m-a interesat" pt ca pana la urma am ajuns la Mammutii astia, tot pe considerente de glezna:
https://www.mammut.com/int/en/p/3030-03470-0052/ducan-high-gtx-men/
( https://www.himalaya.ro/produsul.php?crt=9638 )

Joi, 27 august 2020 - 09:53

victoranica
victoranica
Coarda

O să mă ofer să fiu eu colegul care-l contrazice pe Mircea. Am avut TX4 Mid la aprofundare. Adică drumeție de mai multe zile cu rucsac greuț în spate. Impecabili.

Ce-i drept, nu i aș încălța mai târziu de octombrie și mai devreme de mai

Miercuri, 26 august 2020 - 22:41

Afisari: 28,319

#248  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0947 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org