Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Cindrel
Muntii Cindrel (cibin

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bocanci captuseala piele Grisport (7)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Condens face și gore și pielea și aerul liber (vezi ceața) când temperatura și umiditatea se întâlnesc în acel loc numit "punct de rouă".

Bocancii căptușiți cu textile nu-ți permit să observi asta cu ochiul liber pentru că absorb mai rapid. Pielea absoarbe apa, mai ales cea distilată, mai greu dar este destul de permeabilă vaporilor.

Poartă-i liniștit, n-au nici o problemă.

Călătoria transpirației prin bocanc e lungă, cu mai multe schimbări de stare de agregare. Ăștia de la GriSport sunt destul de conștienți de asta și-și cunosc meseria.
Eu nu mă plâng de GriSport decât că încep să se rupă după 8-9 ani. Carpati.org

Vineri, 20 decembrie 2019 - 21:57

vjs
vjs

@axelanti repet: Indica te rugam exact modelul de bocanc pe care il ai. Cautam specificatiile si vedem caror parametri tre sa corespunda. Pielea nu „respira“ (inspira-expira). Mai ales una groasa, tratata cu crema antiudare sau cu vopsea protectiva din fabrica samd.

Vineri, 20 decembrie 2019 - 16:36

naludar
naludar

Pielea este respirabila, intr-adevar, pana la un anumit punct - asa cum e prezentat si in articolul de aici https://www.leather-dictionary.com/index.php/Breathability_of_leather - e respirabila daca faci comparatia cu material plastic/cauciuc (care nu e respirabil...deloc).

Vineri, 20 decembrie 2019 - 11:47

axelanti
axelanti

@midan - ma asteptam ca macar sa nu faca condens asa repede. nu ma astept la perfomante goretex, unde piciorul e 90% uscat. mi-am expus aici cazul pentru a afla si alte experiente legate de bocanci cu captuseala de piele, deoarece e prima pereche de astfel de bocanci.

@vjs - https://www.leather-dictionary.com/index.php/Breathability_of_leather
https://blog.sfceurope.com/the-ten-benefits-of-leather-shoes

articole in care se specifica ca pielea are micropori naturali prin care respira

Vineri, 20 decembrie 2019 - 09:55

midan
midan
Rucsac

Cred ca ai asteptari nerealiste, pielea de la orice bocanc nu e suficient de respirabila pentru ce pretentii ai tu.

Pe forum exista cateva discutii referitoare la bocanci, impermeabilitate si repirabilitate.
Poate ar fi bine sa citesti mai intai ce scrie pe acolo.

Joi, 19 decembrie 2019 - 16:54

vjs
vjs

@axelanti,

1. Salut.
2. „dar nu mi se pare normal“ – vezi ca asta e asa de scos din vocabular – ca sa nu zic mai multe; adica nimanui nu-i pasă ce „ti se pare tie normal“ si uite ca totusi pe planeta asta se intampla tot felul de chestii; inclusiv sa transpiri / faci condens la picioare in bocanci (chiar si la minus 27 de grade, daca esti in plina activitate).
3. pielea „nu respira“/ nu vine nimic cu timpul decat deterioarea materialului. Evident atunci „va respira“ dar altceva de fapt, adica va fi aerisire data de „distrugere/uzura/vechime“.
4. Exista incaltari dotate cu diferite tipuri de membrane fiecare avand un rol clar (antibacterian, izolatie termica, impermeabilitate, „respirabilitate“ samd). Specificatiile incaltarilor pe care le ai sunt de obicei date de producator. Asadar te rugam sa indici mai clar „o pereche de bocanci de la Grisport" e prea vag si nu putem sti ce fel de bocanci sunt (adica pt. ce au fost conceputi samd).

Joi, 19 decembrie 2019 - 11:10

axelanti
axelanti

Salut. Am luat de curand o pereche de bocanci de la Grisport, cu piele pe afara si pe dinauntru. Toate bune si frumoase, pana am mers jumatate de ora cu bicicleta incaltat cu ei. Naveta, nu efort intens. Cand am ajuns acasa am observat ca pe interior, pe partea limbii si a botului, se formase condens si erau picaturi de apa. Precizez ca erau cam 6 grade afara, aveam ciorapi mai grosi, dar nu mi se pare normal. Pielea nu ar trebui sa fie respirabila? Sau devine cu timpul?

Ati mai patit si voi cu alte marci mai cunoscute? Ma gandes ca o fi o piele mai proasta..

Merci anticipat de raspunsuri.

Marți, 17 decembrie 2019 - 23:21

Afisari: 855

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0550 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org