Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2021
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Gropsoarele
Muntii Ciucas

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#28  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Bete trekking cu maner din pluta (28)

jericho
jericho

betele rocktrail de care se vorbeste mai sus sunt saptamana asta in oferta de la lidl... mai sunt si alte chestii, prin oferta aia, va puteti uita pe catalogul online.

Marți, 4 martie 2014 - 09:04

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Dupa ce am rupt varful la cateva seturi de bete ieftine m-am hotarat sa imi iau ceva de calitate. Asa ca am ales Black Diamond Trailback. Am trecut oarecum usor peste faptul ca sunt cu 120 de grame mai grele decat se lauda ei, dar nu mica mi-a fost mirarea cand a trebuit sa ma intorc dupa varful de plastic al unui bat ramas in noroi la prima folosire. Le-am desfacut, le-am lipit (nu aveau niciun fel de adeziv pe ele, intrau fortat), acum sunt ok. (Unul din motivele alegerii mele era faptul ca pot inlocui varful. Se pare ca acum stiu de ce Carpati.org ) Reglajele chingilor se fac mai usor, reglajele lungimii se fac foarte usor dar exista riscul sa pierzi segmentele in timpul reglarii sau daca se desfac din greseala.
Avand in vedere ca pretul este mai mult decat dublu nu stiu daca a fost o investitie buna, mai ales ca eu folosesc betele si ca structura la cort. Aluminiul este intr-adevar mai bun si rezista la tensiuni mai mari decat eram obisnuit, ceea ce-mi da o siguranta suplimentara luand in calcul rolul lor dublu. Dar cam atat. Nu-s bete de top nici pentru BD, dar acest mic review poate ajuta pe careva...

Luni, 20 ianuarie 2014 - 20:14

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nu găsesc șublerul... ruleta zice că ar fi cam 20mm cel mai gros segment. Peretele e cam 1.5-2mm.

Deci, tot ce zic e că la cei vreo 65 de lei, cât a dat acum 2 ani, mai punea 40, lua cele mai ieftine Ferrino cu mânere din plută adevărată, nu... ca-n reclama la margarină. (erau ~100lei)
Și eu am crezut ce scria pe ambalaj până am pus mâna pe ele. Nu zic că Daniel e de rea credință.

Dacă ar fi fost mai ieftine poate meritau. Cu minim 50 la sută mai ieftine.

Luni, 20 ianuarie 2014 - 19:50

florinbalan
florinbalan
Rucsac

usurele...ce diametru au?

Luni, 20 ianuarie 2014 - 19:41

yo6ial
yo6ial
Coarda

* p.s. scuze pentru titlul albumului - mai erau și alte poze, pe alte teme, acolo.

Titlul nu are legătură cu acest suboect.

Luni, 20 ianuarie 2014 - 19:33

yo6ial
yo6ial
Coarda

https://plus.google.com/photos/+Pa%C8%99caAlexandru/albums/5885161012520734513/597102
8792122277602?partnerid=gplp0&pid=5971028792122277602&oid=104105075148449136698

https://plus.google.com/photos/+Pa%C8%99caAlexandru/albums/5885161012520734513/597102
8790686399778?partnerid=gplp0&pid=5971028790686399778&oid=104105075148449136698

Fără rozete și papuceii de asfalt.

Luni, 20 ianuarie 2014 - 19:30

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Ar fi ceva sa aiba 400 de grame perechea...s-ar compara cu cele mai faine bete ultralight...

Luni, 20 ianuarie 2014 - 18:19

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

400 gr perechea.

Luni, 20 ianuarie 2014 - 18:14

yo6ial
yo6ial
Coarda

@Daniel (grizzly_bear): Dacă aia e plută... eu sunt căpitanul Nemo.

Tătâne-meu a făcut... fapta să-și cumpere aceste bețe, de la Lidl, prin 2012.
Pluta respectivă este, contrar celor scrise pe ambalaj, este 100% PVC (Policlorura de vinil). Are un model de culori similare lemnului de plută dar aici încetează orice similarități.
Și >400gr... bucata. Carpati.org
Dacă doriți vă dau poze pe cântar și macro la mâner.

Poate au schimbat ceva în linia de producție dar, sincer, n-aș paria pe asta.
După umila-mi părere sunt bani aruncați...

Carpati.org

Luni, 20 ianuarie 2014 - 18:04

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

In fiecare an prin Martie-Aprilie , se gasesc in stoc limitat la Lidl , bete de trekking marca Rocktrail. manerele sunt cu insertii de pluta , au orificii de ventilatie , curelele sunt reglabile , capatul manerului e rotunjit pentru podul palmei la sprijinul in coborare, trei segmente cu prindere prin rotire , amortizoare , varf de carbon, rozete pentru pamant moale, talpici pentru teren plat, cu greutatee de 400 gr , la pretul de 85 lei perechea.

Luni, 20 ianuarie 2014 - 17:42

sap7e
sap7e

Bună, nu am citit tot postul pentru că sunt grăbit, scuze dacă s-a mai zis.
Eu am de doi ani o pereche de bețe luate din Auchan, la 40 lei. Sunt foarte bune, din 3 elemente, cu telescop. Le-am purtat în multe ture, le-am lovit, prins printre pietre și multe altele și s-au comportat excelent. Le recomand tuturor, mai ales dacă ne uităm la preț, unele bețe sunt 100 ron bucata, iar acestea 40 ron setul.
Cât despre mânere, nu prea pui multă greutate pe ele, toată tensiunea fiind transmisă prin chinga bățului.

Marți, 7 august 2012 - 11:33

iacob.ovidiu
iacob.ovidiu..
Busola

Dupa niste cautari am gasit 2 perechi de bete care s-ar incadra in ce caut.
1. Karrimor X Lite Carbo
http://www.bravosport.ro/echipament-outdoor/78410390-karrimor-x-lite-carbon-walking-p
oles.html
2. Leki Khumbu
http://www.montrek.ro/khumbu-speed-lock-p-908.html
Despre Leki am auzit numai de bine !
Astept si parerea celoc ce detin sau au avut aceste bete. Multumesc

Ar mai fi http://www.montrek.ro/cressida-speed-lockladies-p-824.html pt cativa banuti in plus, iar deschiderea de 125 cm cred ca e suficienta (atat imi sunt si betele de ski)

Luni, 6 august 2012 - 13:47

midan
midan
Rucsac

" Daca este bine folosita chinga, pumnul nu are de ce sa stea strans pe maner, lasand si antebratele destinse. " corect

Miercuri, 1 august 2012 - 15:16

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

vezi? e exact ca-n problema rasuflata: documentare ioc, studii de impact ioc, de fezabilitate ioc, experienta altora nu conteaza, "producatorii" spun verzi si uscate, de fapt mai mult verzi ca sa-si vanda marfa (care o fi aia?), folosesc cuvinte dulceag-lasciv-libidinoase gen "iubitori", clientu' cumpara, dezavataje garla, unii aplauda ca din reflex si altii sunt zgarciti si obsedati de subiecte plictisitoare Carpati.org

... si n-are nici macar maner de pluta Carpati.org

Miercuri, 1 august 2012 - 13:22

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Sistemul antisoc isi dovedeste oarecum utilitatea doar la vale. La deal socurile nu sunt sau nu ar trebui sa fie puternice, iar daca nu blochezi sistemul vei consuma mult mai multa energie folosindu-le. In plus, vei avea permanenta senzatie ca te duci inapoi, tocmai datorita faptului ca te sprijini pe niste arcuri.

La vale putem presupune ca izbesti cu betele mai puternic, deci ar fi cazul sa-ti protejezi incheieturile mainilor. Nu stiu cat protejeaza intr-adevar antisocurile, ceea ce stiu este ca mai bine inveti sa asezi betele intr-o serie de miscari cursive si eficiente, decat sa le folosesti la doar un procent din posibilitati datorita nesigurantei oferite de acele arcuri. Amortizarea se realizeaza din incheietura palmei, care nu resimte niciun soc tocmai datorita flexibilitatii sale. Daca este bine folosita chinga, pumnul nu are de ce sa stea strans pe maner, lasand si antebratele destinse.

Majoritatea sistemelor antisoc au arcuri rigide, nereglabile, iar socul initial al loviturii este la fel simtit ca si in cazul betelor simple. Deci solutia este sa nu trantiti betele-n pamant, invatand sa le folositi corect si gata Carpati.org Chiar daca ar ajuta suspensiile alea, tot consumi energie de pomana, compresand la fiecare pas niste arcuri. (Din acelasi motiv producatorii de biciclete recomanda pedalarea cu incaltaminte cu talpa tare.)

Greutatea mai mare si posibilitatea aparitiei defectiunilor (mai ales la modelele ieftine) sunt motive suplimentare care m-au convins sa renunt la betele cu sistem antisock cumparate fara o documentare in prealabil. Tinusem cont doar de ceea ce zic producatorii, fara sa vad ca niciunul nu-si sustine produsul cu niste studii de specialitate, intr-un domeniu in care chiar exista aceste studii.

Miercuri, 1 august 2012 - 12:17

kxo.xp
kxo.xp

Nici eu nu pot recomanda betele cu antisoc. Din punctul meu de vedere, e cea mai proasta alegere pe care o poti face. Sistemul ala "antisoc" e si sistem "anti-amplasare-stabila-a-batului", din pacate. E util daca mergi prin oras sau pe drum forestier cu betele si cam atat.

Cele mai utile bete de trekking sunt cele din 3 segmente, fara sistem antisoc, cu sistem de fixare bazat pe clapeta (nu pe insurubare) si maner extins din material moale (nu plastic).

Miercuri, 1 august 2012 - 11:53

iacob.ovidiu
iacob.ovidiu..
Busola

Adica, recomanzi cele fara sistem antisoc? de ce?

Miercuri, 1 august 2012 - 11:34

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

nu au asa ceva. daca aveau nu ti le recomandam Carpati.org

Miercuri, 1 august 2012 - 11:29

iacob.ovidiu
iacob.ovidiu..
Busola

Nu este specificat nimic despre sistemul antisoc. Sa inteleg ca nu e dotat cu asa ceva?

Miercuri, 1 august 2012 - 11:19

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

http://www.mormota.ro/bete-telescopice/be/bat-telescopic-masters-sherpa-pereche.html
eu pe acestea la folosesc si indeplinesc conditiile cerute de tine. daca le iei de acolo iti sugerez sa cumperi si un set de extensoare de rezerva (nucile de blocare, una mica si una mare). 5 lei bucata.
noroc!

Miercuri, 1 august 2012 - 11:03

Afisari: 5,010

#28  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0720 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org