Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Arjana
Muntii Cernei-Mehedinti
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Anemometru (18)

monycata
monycata

Bănuiesc că tânărul s-a documentat temeinic legat de echipamentul cu adevărat important (pantaloni, polare, soft-uri, geci, căciuli, cagule, bețe, corturi, frontale, primus-uri, încălțăminte, etc.) de nu întreabă nimic legat de ăstea.
Așa e, dacă atunci când pui cortul vântul bate cu 5.5 km/h, nici nu trebuie să mai pui cuiele.
Aștept cu interes următorul topic deschis.

Luni, 8 februarie 2016 - 07:09

nemophilist
nemophilist

O aplicatie de genul asta ar fi faina,problema apare la gradul de apreciere si subiectivismul/experienta/stiinta celui care raporteaza.

Chiar daca se poate face o prestandardizare a variabilelor si utilizatorul doar sa bifeze niste casute tot apar raportari aiurea,la mii de raportari se poate face o medie care elimina extremele,insa cum o asemenea aplicatie ar fi folosita de prea putini atunci apar raportari contradictorii....asta e una din probleme,alta problema e vremea schimbatoare pe munte care iti poate face ca doua raportari obiective facute la distanta mica de timp sa para complet subiective/aiurea.

Duminică, 7 februarie 2016 - 14:15

fanqueen
fanqueen

adevarat, dar prognozele meteo sunt adesea imprecise sau au nevoie de timp pentru a se actualiza, asa ca tot mai bine simti pe pielea ta. ar trebui chiar sa existe si o aplicatie pe tel mobil in care utilizatorii sa isi puna propriile constatari ale vremii in timp real, asa cum e si aplicatia cu gps pentru trafic.

Duminică, 7 februarie 2016 - 12:51

odin
odin
Rucsac

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handmark.expressweather

Duminică, 7 februarie 2016 - 12:22

odin
odin
Rucsac

Daca bate vantul, nu urca prietenul pe platou ca nu merge telecabina Carpati.org
Si apoi gasesti tu unul cu anemometru reglat, prima statie meteo si vezi si tu cat indica turometrul acela. apoi matematica ar trebui sa fie destul de simpla.

Duminică, 7 februarie 2016 - 12:14

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

@fanqueen: Pentru cazurile alea exista Salvamontul. Tu fiind deja sus, probabilitatea de a avea semnal la tel e mica. In fine ...
Eu sunt al naibii de curios sa te vad intr-o tura, carand dupa tine toate acareturile astea (curbimetru,anemometru,ciocan si ce mai ai tu). Si mai ales sa le folosesti. Si ca episodul sa fie si mai interesant, sa ai parte de o vreme din aia caineasca, ploaie, vant frontal, mocirla etc. Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 7 februarie 2016 - 11:58

yo6ial
yo6ial
Coarda

...sau îi zici: "Haida sus să vezi și tu!"
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Weather_rock#/media/File%3AWeather_Stone_-_geograph.o
rg.uk_-_1763606.jpg

Duminică, 7 februarie 2016 - 11:55

fanqueen
fanqueen

@odin, anemometru e pentru masurat viteza vantului, nu vreau sa produc electricitate. daca imi fa cunul manual cum imi dau seama care e viteza vantului fara indicator? cele din comert au afisaj digital. sau mai sunt si cele vintage cu afisaj analog, alea imi plac si mai mult dar sunt cam mari si mai scumpe. dar ar fi bun...sa zicem ca te intreaba la tel un prieten din Busteni cat de tare bate vantul sus pe platou, sa stie si el daca vrea sa urce, tu fiind deja acolo....cel mai bine il informezi daca ai un anemometru.

Duminică, 7 februarie 2016 - 11:45

odin
odin
Rucsac

Daca vrei numai sa masori viteza vantului dai prea multi bani.
Daca studiezi vantul din anumite vai, ca un proiect stiintific legat de viteza vantului, temperatura, plante, rata uscare sol, etc...mai zic.
Ma rog, omul pt hobby-ul sau nu se da in laturi de la nimic.

Nu iti poti face unul manual? Dintr-un ventilator ceva? Un turometru prins acolo apoi reglat si iti faci damblaua. Linguri de plastic, jumatati de mingi de ping-pong, oua Kinder...etc. Nu ia apa, nu se exfoliaza Carpati.org

Mai bine legi chestia aia la un dinam de bicicleta si ai si lumina cand bate vantul seara. Nu ii vad rostul oricum, avand in vedere cati lumeni are o frontala , cat consuma si cat costa niste acumulatori.

Duminică, 7 februarie 2016 - 11:29

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Daca iti trebuie un anemometru ca sa stii cand ti-e frig...Iar cortul trebuie ancorat tot timpul cat mai solid.

Duminică, 7 februarie 2016 - 08:03

nemophilist
nemophilist

@yo6ial "Apoi, dacă ți-a amorțit înseamnă că bate tare. Dacă e doar răcoare pe o parte și cald pe cealaltă, vântul abia adie."

Daca iti ingheata bocna si cade,e ger naprasnic....Carpati.org

E pe bune faza cu degetu,ajuta.

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 23:52

yo6ial
yo6ial
Coarda

După câte văd eu... vrei să te faci meteorolog.

Uite un anemometru ieftin, simplu și nu te costă nimic în plus la cărat: degetul arătător de la mâna dreaptă.
Întâi îl bagi în gură, să-l umezești cu salivă. Apoi îl scoți și îl ții în poziție verticală. Arătătorul nu mijlociul că ăla e pentru semnalizare. Așa, deci unde ți se pare că e mai rece, din direcția aia bate vântul. Apoi, dacă ți-a amorțit înseamnă că bate tare. Dacă e doar răcoare pe o parte și cald pe cealaltă, vântul abia adie.

Cu plăcere.

Densimetrul poate fi util. Îl pui în cană să vezi dacă te-a fript sau nu hangița.

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 23:13

midan
midan
Rucsac

Pe bune?
Vă rog să-mi spuneți că topicul e deschis la mișto.

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 21:08

macaz2006
macaz2006
Caraba

Off topic : eu ma gandesc sa imi cumpar un densimetru, eventual un picnometru. Cu siguranta am nevoie sa fac densitatea apei de izvor... Sunt sigur ca influenteaza mersul pe munte.

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 20:59

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Crezi ca pe munte vantul bate constant cu aceeasi viteza? Acum e vara si in 5 minute poate fi iarna. Sau invers.
Echipamentul ti-l faci in functie de zona in care mergi. Stii bine la ce sa te astepti, cunosti masivul si riscurile lui. Asta tine de experienta. Spre exemplu eu am prins toate cele 4 anotimpuri in 3 zile. Si asta in munti de la noi. Ca ce am prins afara e de domeniul Sf-ului ... la fel ca si gadget-urile pe care arzi tu banii. Si ma repet, investeste-ti banutii in ceva cu adevarat folositor!

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 20:42

fanqueen
fanqueen

recunosc, nu e ceva indispensabil. banuiesc totusi ca in functie de viteza masurata a vantului stii cum trebuie sa te imbraci, cat de solid sa iti ancorezi cortul etc. in rest am tot ce e util pentru munte

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 20:12

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Cu tot respectul, de ce-ti iei toate chestiile inutile frate? Serios acum. Daca tot vrei un gadget util, nu crezi ca arhisuficient ar fi un GPS si atat ? pe bune ... ai deschis o caruta de topicuri despre chestii absolut SF ... indiferent la ce altitudine vrei sa urci.
E la caterinta sau pe bune? Drept sa-ti spun, e prima data cand aud de asa ceva ...
De ce nu-ti investesti banutii in ceva cu adevarat util ?
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 20:05

fanqueen
fanqueen

foloseste cineva anemometru? e util sa stii viteza vantului pe munte ? ca eu vreau sa-mi iau unul

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 19:44

Afisari: 1,759

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0919 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org