Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Bodea
Muntii Tarcu-Muntele Mic
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Amnar Primus (19)

yo6ial
yo6ial
Coarda

@Adi, mi-e teamă fă faci confuzie între cremene și ferrocerium.
Sunt ambele utilizabile la aprinderea focului dar nu-s același lucru.

Apoi, calitatea ferroceriumului... că asta-ți dorești tu, e aceeași. Este același aliaj la toți producătorii și este la fel de durabil la aceeași cantitate indiferent de marcă sau forma și culoarea mânerului.

Probabil o să vrei să te orientezi pe un aprinzător de dimensiuni mai mari. Personal îți recomand o brichetă clasică, de 2lei. Nu rezistentă la vânt - clasică, de preferat cu supapă metalică.

Mai sunt brichete de la X și de la Y date ca ”de munte” sau pentru activități în natură - nu-s gândite să opereze în atmosfera ușor rarefiată de peste 2000m. Brichetele ordinare funcționează mai bine.

Dacă vrei neapărat un aprinzător cu ferrocerium, caută unul care vine la pachet cu o bucată zdravănă de magneziu.
Răzuiești niște magneziu pe iască și-l aprinzi cu scântei de la ferrocerium. E mai eficient când iasca e un pic mai umedă.

Dacă vrei cu adevărat să înveți să faci focul ca pe vremuri (nu demult), cremene găsești pe marginea pârâielor sau râurilor, în cariere de piatră, pe marginea sau în mijlocul drumului. Gratis.
O bucată de oțel, pe post de amnar, poți găsi în kit--urile din comerț sau lama de oțel a cuțitului (carbon nu inox) sau a bărdiței.

Dacă tot ce vrei e să-ți aprinzi arzătorul, ia-ți o brichetă de 2,5 lei.

Vineri, 4 septembrie 2015 - 22:38

jidanu
jidanu

Va rog frumos sa imi recomandati un amnar de calitate si de durarata, eventual un link.
Doresc sa incerc sa fac focul cu cremene si amnar si rog pe cei care au folosit amnar sa imi recomande ceva de calitate.

Vineri, 4 septembrie 2015 - 21:06

ratza
ratza
Busola

Bine, mai trebuie și să știi să faci focul Carpati.org Amnarul/bricheta/chibriturile nu sînt suficiente.

Joi, 1 septembrie 2011 - 15:42

oleg
oleg
Caraba

Amnarul il port in rucsac permanent. Este foarte eficient. Tot in rucsac am permanent o mica trusa medicala care cuprinde si o sticluta cu spirt precum si putina vata. Daca inmoi putina vata cu putin spirt si indrepti scanteile amnarului spre vata, aceasta se aprinde imediat. Daca esti intr-o zona cu padure in apropiere, chiar daca ploua tot gasesti cateva vreascuri uscate prin locuri mai ferite, cu care poti incropi un mic foc. Acuma daca te prinde o rapaiala bineinteles ca vei avea probleme cu facutul focului. In primul rand trebuie sa te adapostesti de ploaie. Apoi restulCarpati.org

Joi, 1 septembrie 2011 - 14:08

cornlel999
cornlel999
Caraba

amnarul din cate stiu e o bucata de magneziu care face scantei la frecare cu un cutit(otel, etc) Carpati.org
sfatul meu este sa aveti si o bucatica de vata la voi(uscata, normal) si atunci faci foc oriunde.. Carpati.org
recomand amnarul mare si gros...eu il am de la kaki.ro..era sa dau foc la casa la cate scantei scoate... Carpati.org

Joi, 1 septembrie 2011 - 09:50

boghi13
boghi13

Amnarul este o metoda destul de sigura de a face focul, oricum la treaba asta cu focul importanta e pregatirea. Nimeni nu vrea sa stea cu bricheta 5 min sa aprinda un foc si nici sa cheltuiasca 10 chibrite deci si acolo tot pregatirea e baza. Chestia asta cu pregatirea ma ajutat sa fac focul pe zapada cu ninsoare usoara in cap.

Joi, 1 septembrie 2011 - 09:32

ratza
ratza
Busola

O fi mergînd el amnarul și cînd e ud, dar asta înseamnă că nici lemnele cu care faci focul nu vor fi prea uscate. Tot o brichetă mi se pare mai practică. Mi-am luat amnar din pură curiozitate. Deși focul se aprinde de obicei din prima, pregătirile de dinainte durează mai mult decît în cazul unei brichete. Personal folosesc o brichetă BIC, miniatură. Nu a dat greș niciodată.

Joi, 1 septembrie 2011 - 08:18

sergabi35
sergabi35

Am achizitionat un amnar Primus ,,S" ( e cel mai mic, ce-i drept) dar testandu-l mi-a mers chiar si ud. Pe bune. Il voi folosi in tura mea ,,Ultimate Survival" din Muntii Macinului ( eu sunt din Galati). In acesti munti ma antrenez pentru orice gtura/expeditie in muntii cu creste ce depasesc 2000m! Voi reveni cu imagini si descriere a expeditiei mele!

Miercuri, 31 august 2011 - 23:23

alecsu
alecsu

Eu chibriturile le tin intr-o cutiuta pt filme foto ! Stiu sigur ca raman uscate !

Luni, 12 ianuarie 2009 - 14:29

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Am incercat si inmuiate in oja de unghii si functioneaza...Plus ca le poti da culori de echipament montan Carpati.org

Duminică, 11 ianuarie 2009 - 22:44

odin
odin
Rucsac

Dap...chibriturile le poti impermeabiliza cu ceara topita peste catran.

Duminică, 11 ianuarie 2009 - 22:42

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Am un amnar cu cremene, primit de la bunicul meu cand eram junior. Cremenea este piatra aia alb-galbuie, laptoasa, ce se gaseste cam in toate albiile. Daca o lovesti de alta piatra si locul lovit miroase a ars inseamna ca e cremene. "Modelul" pe care il am eu este compus din:
- Un saculet din piele, in care tii toate celelalte dracii.
- O bucata de cremene aleasa pe spranceana din albia Ozanei acu' multi ani (piatra se uzeaza, dar foarte greu, depinde de cat de des o folosesti),
- Amnarul propriu-zis, care e o simpla bucata de fier cu o scobitura si un lantisor.
- Si, cel mai important component, iasca. Iasca se prepara relativ usor. Este acea ciuperca mare, lemnoasa, care creste pe trunchiul copacilor. Eu o prefer pe cea de stejar, caci are fibra un pic mai densa si rezista mai mult timp in sac pana sa se dezintegreze. Deci, cum ziceam, iasca se recolteaza, se curata si se fierbe in apa o bucata buna de vreme, in functie de cat de lemnificata e ciuperca, apoi se usuca, se extrage o fasie (veti vedea ca se va desprinde foarte usor). Fasia asta, fiind poroasa si foarte inflamabila se aprinde foarte repede de la scantei si mentine mult timp jarul, spre deosebire de alte materiale, cum ar fi vata. Dupa cateva incercari poti aprinde un foc in cateva secunde, daca ai vatra bine pregatita. Ideea este sa nu te grabesti si sa cladesti bine lemnele , de la cele foarte subtiri, de grosimea unor scobitori, la cele mai groase (cam cat un deget.
Abia dupa ce se aprinde bine pui lemnele mari, caci pana atunci e posibil sa mai fie nevoie sa rearanjezi focul.
Am vorbit despre amnarul de la bunicu' deoarece este o metoda foarte ieftina si practica de a aprinde focul, cu conditia sa tii elementele la loc uscat. Functioneaza mai bine cu flinturi din comert, care fac jerbe imense de scantei, dar tot e bine sa ai putina iasca la tine, caci, marele sau avantaj este acela ca arde mocnit mult timp, dandu-ti timp sa sufli voios in foc.
Oricum, o bricheta sau chibrituri uscate (intr-o simpla punguta de plastic, ca nu prea inoata nimeni cu rucsacul) isi fac treaba mult mai bine, mai ales cand esti obosit, cu mainile reci si nu ai timp sau chef sa ciocanesti pietricele intre ele Carpati.org

Duminică, 11 ianuarie 2009 - 22:38

vladut
vladut

Nici eu nu am reusit sa aprind cu el ud , avantajul e ca poti sa-l stergi imediat pentru ca nu absoarbe apa, am aprins hartie acasa dupa ceva incercari. E bine sa repeti acasa pana iti iese cat de cat si pe urma sa-l folosesti la munteCarpati.org, din ce am gasit in casa vata i-a foc instant la cea mai mica scanteie.Am reusit sa aprind si lemn de brad taiat in fasii foarte subtiri.Dupa ce te antrenezi cat de cat nu e asa greu.Cel mai important e cum iti pregatesti combustibilul.Acuma il iau cu mine peste tot cand merg la munte.

Miercuri, 15 octombrie 2008 - 18:59

odin
odin
Rucsac

Ziceam de aprins focul cu scanteile...mai intai faci "prepararea focului" : aduni lemne uscate (daca gasesti) pe care le jupoi cu cutitul, faci rondelele acelea de care ziceai. Ideea e sa arate ca un con de brad.
Strangi tot ce e ca puful si poate arde, cum ziceam. Peste ele pui altele adunate dar mai grosolane si peste totul pui betele raschetate "rondele".

Ceea ce trebuie sa ai in vedere este ca de la acele scantei se aprind repede materiale 'pufoase'. Daca dai cu briceagul si racai partea interioara a cojii de ienupar se aduna un ghemotoc de filamente subtiri care se aprind instantaneu.

Singura problema e ca trebuie sa le aduni de pe drum cand le gasesti, sa nu cauti seara ca se uda. Le pui in punga si le folosesti cand ai nevoie.

Sâmbătă, 27 septembrie 2008 - 14:22

alecsu
alecsu

Odin : cu "barba imparatului" nu am incercat,insa cu puf de papadie merge din prima !! de ienupar nu stiam ca are in compozitia cojii uleiuri ce ard,stiam doar de mesteacan..dar e bine de tinut minte ! Am incercat dupa ce am prins ideea sa fac "rotocoale" dintr-un lemn uscat folosind un cutit bine ascutit,"rondele" pe care le-am pus pe mini-focul creat...and guess what?a mers.

Sâmbătă, 27 septembrie 2008 - 13:55

odin
odin
Rucsac

Problema nu este amnarul!
Spui ca te-ai chinuit sa aprinzi hartie si iarba uscata. nu se face asa. Eu am 2 amnare, unul de la Primus, altul militar, mai mare si mai gros. Singura diferenta e ca cel militar e mai bun. Scanteile sunt rezultatul frecarii dintre magneziu si otel. Au 3000 de grade. Punctul de 3000 de grade este infim.
Intai trebuie facut "cuibul" focului. Cauta lichenul "barba imparatului" uscat (atarna in brazi), puful de papadii sau de la semintele uscate pe care le gasesti iarna...sa arate ca o vata. Acolo pui scanteile. Peste mini-focul acela pui coaja de mesteacan, arde mult continand multe uleiuri (arde si uda).
Sau cel mai bine, cauta o coaja uscata de ienupar. Pe partea interioara racai cu briceagul si se formeaza un ghemotoc de filamente care ard la prima scanteie.

Nu merge amnarul ud? Sterge-l de prima haina.

Sâmbătă, 27 septembrie 2008 - 12:57

alecsu
alecsu

Clar ! Am un rucsac The North Face Borealis in care chiar nu intra apa si intotdeauna am o cutie de chibrituri la mine ! Stiu ca e mult mai comod sa aprinzi focul cu un chibrit si niste benzina insa si amnarul are farmecul lui ! Cat despre rabdare si stapanire de sine iti garantez ca am destula...insa acum chiar nu era cazul pt ca toti eram infometati si trebuia sa ne grabim cu focul(si aveam si alte ustensile de aprins).

Sâmbătă, 27 septembrie 2008 - 11:34

mastroiani
mastroiani
Caraba

Pai daca esti fan al cursurilor de supravietuire nu trebuie sa te superi ca nu ai reusit sa aprinzi un foc cu amnarul.Ceea ce vezi tu la tv. este rodul unor indelungi repetitii.

Nici preistoricii nu cred ca reuseau mai repede sa aprinda un foc cu vestitele cremene Carpati.org

Oricum conditia primordiala in a te descurca in conditii de izolare sau situatii extreme este sa nu-ti pierzi stapanirea de sine.

O sugestie ar fi sa nu pleci fara o rezerva de chibrit sau bricheta

Sâmbătă, 27 septembrie 2008 - 11:07

alecsu
alecsu

Fiind un mare fan al cursurilor de supravieturie si al "gadget-urilor" montane, mi-am achizitionat acum o luna un amnar (sau "flint" pt unii) de la firma Primus. Toate bune si frumoase pana cand am campat undeva mai jos de Cascada Balea si m-am hotarat sa fac focul cu acea "unealta". Pe cuvantul meu ca m-am chinuit 15 min sa aprind niste hartie si iarba uscata ! Mi-am facut si o rana la un deget dupa acele 15 minute epuizante.. ce sa zic de faptul ca la fiecare scanteie care o faceam cu amnarul 2 sec nu mai vedeam, scanteia fiind de mare intensitate luminoasa. In seara aia bine-nteles ca nu am reusit sa aprind focul cu amnarul, fiind suparat nu pe amnar, ci pe mine insumi ca nu am fost in stare sa fac un lucru care in documentare mi se parea banal.

A doua zi am continuat ce incepusem cu o seara inainte si..surpriza. Am reusit. Nu pot sa descriu in cuvinte ce bucuros am fost !Carpati.org Acum am prins spilu' si il voi lua cu mine in ture sau in orice mini-excursie. Problema e ca nu merge deloc ud (desi pe el scrie clar ca poate fi folosit si atunci cand e ud).

A mai patit cineva ca mine sau sunt singurul ?? Carari cu soare !

Sâmbătă, 27 septembrie 2008 - 10:11

Afisari: 7,453

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0656 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org