Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Sandru Mare
Muntii Nemira
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Altimetru (12)

mariusvvv
mariusvvv

Mda, este posibil sa apara pentru cei care cunosc. Pentru mine, spre rusinea mea, singurele semne apar cu o seara inainte la ora 20.00 la Busu. PRO-TV.

Marți, 2 februarie 2016 - 08:48

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Probabil o statie meteo nu te ajuta prea mult in astfel se situatii. Semnele de furtuna apar din timp, de cu seara Carpati.org

Luni, 1 februarie 2016 - 16:06

mariusvvv
mariusvvv

Inveti, dar nu poti sa sti exact. De exemplu, asta vara, pe culmea Zaganu, un traseu destul de usor am putea spune, se anuntau semne de furtuna, nori si fulgere din zona Sacele, s-au apropiat de noi, dar in final ne-au ocolit, spunandu-si cuvantul prin cativa stropi de ploaie, dupa care a coborat spre Maneciu. Problema era ca iti lua cam o jumatate de ora sa ajungi intr-un loc mai ferit si daca am fi stiut din vreme aveam timp de reactie sa cautam un adapost.

Luni, 1 februarie 2016 - 09:13

ratza
ratza
Busola

Eu folosesc altimetrul de la ceas aproape în fiecare tură. Mi-e util cînd vreau să estimez cam cît timp mai am de urcat, avînd în vedere că media e undeva la 300m/h. Devine și mai util împreună cu harta și busola. Stația meteo s-ar putea s-o cari degeaba avînd în vedere că pe urcare presiunea scade continuu, iar aceasta va fi interpretată ca sosirea iminentă a unei furtuni. Cred că mai bine ar fi să înveți semnele prin care se anunță o ploaie.

Luni, 1 februarie 2016 - 08:35

mariusvvv
mariusvvv

Da. La pret ma refeream. Dar il vad necesar. Esti pe creasta, incepe sa tune si sa fulgere, daca poti fi avertizat stii incotro sa apuci. Mai ales ca in ultima vreme furtunile au devenit tot mai violente.

Luni, 1 februarie 2016 - 02:10

fanqueen
fanqueen

in ce sens nu sunt accesibile marius? ca si pret?

Luni, 1 februarie 2016 - 00:13

mariusvvv
mariusvvv

Eu consider necesar altimetrul pe munte, nu un moft, sa sti sa iti poti doza efortul sau cat sa te grabesti pana la punctul final. Acesta este motivul pentru care am procurat un Garmin 30 pe care inca nu am descarcat harti dar l-am folosit ca altimetru la iesiri. Si mi se mai pare necesara o statie meteo cu avertizor de furuna, dar nu prea sunt accesibile.

Duminică, 31 ianuarie 2016 - 23:53

fanqueen
fanqueen

da, dar bateria e pretioasa pe munte. in plus pot fi si zone fara semnal. oricum bine ca in principiu altimetrul nu e chestie de viata sau moarte

Duminică, 31 ianuarie 2016 - 00:16

rivas
rivas
Caraba

da asa functionează . Dacă ai smartphone cu GPS poti sa-i pui o aplicatie de altimetru .

Duminică, 31 ianuarie 2016 - 00:04

fanqueen
fanqueen

ms de raspuns. eu am 2 altimetre..unul digital si unul analogic. amandoua am incorporat si barometru, astfel incat ele iti calculeaza altitudinea in functie de presiunea atmosferica, presupunadu-se ca daca presiune scade altitudinea creste...asa ca cred ca au o procezie relativa...desi nu am apucat inca sa le testez la munte.

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016 - 23:57

rivas
rivas
Caraba

da ,eu folosesc un altimetru , de fapt am un ceas care are si functia de altimetru asa că vrînd nevrînd cînd mă uit la ceas văd si diferenta de nivel urcată sau coborîtă în timpul respectiv. Te ajută mai ales pe traseele pe care n-ai mai fost , avînd un reper la aproximarea distantei si a timpului pînă la destinatie ( si nu numai -cu harta) . Sînt precise dacă le calibrezi după o altitudine cunoscută . De ex. cînd cobori din tren în Busteni te uiti la altimetru si ti-l poti calibra dacă există diferentă fata de altitudinea gării , astfel pe traseu să ai cît de cît o apreciere exactă a altitudinii la care te afli la un moment dat . Pe munte sînt bune ca si barometre. Ceasurile mai destepte au ambele functii : de altimetru si barometru. Poti merge linistit pe munte si fără altimetru asta dacă nu vrei sa-ti impresionezi tovarăsii de drumetie : ” am urcat 350 de metri într-o oră ! ”

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016 - 23:51

fanqueen
fanqueen

foloseste cineva altimetru atunci cand urca pe munte? sunt precise? aici ma refer la altimetrele comune, analogice sau digitale care nu au conexiune gps

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016 - 23:23

Afisari: 2,090

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0938 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org