Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Vanturarita
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere saltea gonflabila (10)

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Hehe, esti optimist 😀

Vineri, 2 septembrie 2022 - 14:31

hahaha
hahaha

Multumesc pentru parere. Si eu voi alege cu siguranta varianta lata. Astept vinerea neagra poate apare la un pret din 3 cifre Carpati.org.

Vineri, 2 septembrie 2022 - 14:05

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Mi-am dat seama ca poate ar fi fost o idee mai buna sa aleg dimensiunea standard, fiind putin mai usoara, pentru ca, chiar daca am 1.90m, dorm pe o parte si cu genunchii adunati, asa ca lungimea in plus e oarecum degeaba, doar creste greutatea... insa era si pe latime mai ingusta, iar asta ma deranja...

Vineri, 2 septembrie 2022 - 10:54

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

@hahaha, pana la urma am ales Sea To Summit Ether Light Extreme Large (sunt inalt), nu stiu de ce dar ma atragea mai mult salteaua asta decat cea de la Therm-a-rest, chiar daca e mai grea si mai voluminoasa, imi placea forma si modelul ei ca se aseamana cu salteaua normala de casa, imi placea culoarea, si imi place izolatia ei, se simte si se vede pe gaura de umflare o paturica de vatelina alba - versus therm-a-rest care are doar o folie aluminizata ca folia de supravietuire, chiar daca unii spun ca therm-a-rest-ul ar izola totusi mai bine. Nu stiu, pe salteaua asta dormi ca in pat, e extraordinar confortul in ea, si materialul pare mai gros si putin mai cauciucat decat therm-a-restul si nu e atat de galagios. Sunt foarte multumit, chiar daca e putin mai greu si mai voluminos. Inca nu am scos-o din casa, asa ca nu stiu cat e de deranjat volumul ei in rucsac si greutatea in plus, am dormit doar in casa si pe balcon pe ea.
Eu bag ture mai mult iarna. Timpul o sa spuna daca a fost o greseala sau nu, vedem. Dupa prima tura de iarna cu dormit pe ea, revin cu feedback, dar pana acum, sunt super multumit, sa nu mai vad veci izopren Carpati.org

Vineri, 2 septembrie 2022 - 10:47

hahaha
hahaha

@yo6pnc ce ai ales pana la urma? Am fix aceeasi dilema ca si tine Carpati.org. Eu am deja o saltea de la sea to summit cu r-value de 3.1 si sunt foarte multumit de ea, nu ma mai trezesc noapte ca imi amortesc parti ale corpului. Problema este ca isi face treaba pana pe la 0 grade celsius (din experienta mea) asa ca pentru turele de iarna trebuie sa fac o investitie iar balanta parca se inclina catre Sea to Summit Ether Light XT Extreme Insulated Air Mat Large desi nu prea imi place volumul ei (impachetata).

Joi, 1 septembrie 2022 - 16:38

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Exact @Dorinv Carpati.org) Mersi de incurajari Carpati.org

Vineri, 8 iulie 2022 - 21:34

dorinv
dorinv

Salut! Dacă ți s-a pus pata pe Sea To Summit atunci mergi și cumpăr-o pe aia, nu de alta, dar dacă ți-ai lua cumva Thermarest, tot la Sea ți-ar sta gandul de fiecare dată când te vei folosi salteaua. Carpati.org

Eu sincer aș alege Thermarest, mi-am cumpărat de curând salteaua NeoAir UberLite Regular (lată de 51 cm), să fie pentru vară și sunt mulțumit pentru alegere, singurul dezavantaj ar fi că nu este mai lată, adică îmi pare rău că nu am ales-o pe cea Wide, lată de 64 cm. În rest, pot să-ți zic că am dormit muuult mai bine decât pe izopren. Te înțeleg perfect cînd zici de dureri de spate și întors toată noaptea de pe o parte pe alta. Ei, altă viață când am dormit pe salteaua asta, și să știi că nu se cade de pe ea dacă ești pe margine. Mi-ar fi plăcut să fie mai lată doar ca să-mi stea și mâinile pe saltea când sunt pe spate. Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Joi, 7 iulie 2022 - 18:47

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Mersi de raspuns, @baumwolle.
Ca sa raspund la intrebari:
1 - iarna, -15, -20°C
2 - refugii si cort, sau bivuac direct pe zapada
3 - destul
4 - preponderent ture de iarna, tehnice, prin creste, dar si de vara, si dormit prin paduri.

Asa este, Thermarestul imi place ca e usor, izolatie buna, si foarte mica impachetata, insa zgomotoasa si tendinta de a cadea de pe ea pe margine...

Sea to summit-ul, nu stiu de ce, dar imi place, mi s-a pus pata pe ea, imi place culoarea, forma, textura, grosimea si ca arata ca o saltea normala de acasa, si ca e laudata pentru confort. Chiar daca e mai voluminoasa si mai grea impachetata, imi place atat de mult, incat imi vine sa o aleg pe ea.
Se zice ca e mai rece decat Thermarestul, dar oricum va trebui folosit un izolir subtire pentru protectie, ceea ce ii mai ridica izolatia.

Cum ziceam, din pricina ocupatiei mele, merg mai mult iarna, si prea putin vara, si preponderent ture de o zi. Asadar, nu imi permit sa imi iau si sa imi tin doua saltele, o sa folosesc aceeasi saltea si pentru vara, pentru putinele dăti cand am nevoie...

Joi, 7 iulie 2022 - 18:06

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salutare. Îți salut decizia de a trece la o saltea de calitate!

Înainte de a face o alegere, ar trebui să îți răspunzi la câteva întrebări:

- în ce condiții de temperatură urmează să dorm?
- cum arată locul în care urmează să dorm?
- cât de rezistent sunt la frig?
- ce fel de ture urmează să fac?

Condițiile de temperatură sunt relevante pentru a ști ce nevoie de izolație termica ai. Therm-a-Rest NeoAir XTherm ar fi o variantă excelentă pentru acel R6.9 și cei peste 6cm grosime. Este foarte mică împachetată. Singurul aspect negativ este faptul că e un pic zgomotoasă, dar este, în opinia mea, un lucru minor.

Singurul avantaj al Sea to Summit este grosimea mai mare (10cm), dar este semnificativ mai grea și mai mare în bagaj.

Locul în care dormi - refugiul, stâna, bivuacul - este important pentru a-ți proteja salteaua. Din păcate, încă nu putem vorbi de refugii curate peste tot în Carpați.

Ca idee, eu vara folosesc un Sea to Summit Ultralight Air, care, deși are izolație termica minimă, este mai mică decât o cutit de bere și ocupă foarte puțin loc. Iarna aleg între un Therm-a-Rest Z-Lite Sol, pentru dormit în condiții dubioase, fiind indestructibil, dar și pentru când am un bagaj mic si nu încape înăuntru și un Prolight Plus, pentru când nu îmi fac griji de acele aspecte.

Dintre cele menționate de tine, eu aș merge pe NeoAir XTherm.

Joi, 7 iulie 2022 - 16:56

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Salutare!
Eu am o saltea clasica (izopren), de 10mm, tare, rigida, mare, pe care cred ca am dormit de vre-o 10 ori in 10 ani... Nu prea merg in ture pe mai multe zile.
Insa in iarna am dormit pe la refugii, si nu am dormit toata noaptea, ma dureau oasele, soldurile, trebuia sa ma intorc la fiecare 10 minute, de rigid ce era salteaua. Am jurat ca nu mai dorm pe aceasta saltea.
Acum m-am hotarat sa imi achizitionez o saltea noua, gonflabila, si buna.
Din cautari, am ramas pe Therm-a-Rest NeoAir XTherm Large si Sea To Tummit Ether Light Extreme. De folosit preponderent iarna, si in cateva ture si vara.
Thermarestul e mai usor, impachetat mai mic, R value usor mai mare, insa lumea spune ca nu ar fi atat de comfortabil la dormit, si e tendinta sa cazi de pe ea cand esti pe margine.
Sea to Summit-ul mai greu, mai voluminos impachetat, lumea spune ca ar fi mai rece fata de Thermarest, insa una dintre cele mai confortabile saltele, se doarme bine pe ea, ceea ce e important dupa o tura grea, ca sa te odihnesti pentru urmatoarea zi.

Problema este ca nu pot alege si nu ma pot hotari intre cele doua. Sa aleg greutatea mai mica, sau confortul?

Are cineva aceste modele? imi puteti spune care ar fi varianta mai buna si ce sa aleg?
Va multumesc!

Joi, 7 iulie 2022 - 14:18

Afisari: 548

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9450 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org