Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Vladeasa
Muntii Bihor-Vladeasa
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan ALEGERE JACHETA (13)

stefi
stefi

Salut.
Am nevoie de pareri pentru o jacheta hardshell. Dupa ani de umblat cu geaca de ski voluminoasa si grea, m-am hotarat sa evoluez putin in materie de echipament. Am nevoie de o haina foarte rezistenta la uzura - pe stanci, gheata, zapada - adica o sa fie tarata in tot felul de situatii Carpati.org, la ploaie si la vant. Si sa mai fie si usoara, adica sub 450 grame. Cum nu ma dau banii afara din casa, m-am oprit la un buget sub 500 lei si am gasit aceasta jacheta:
http://www.himalayabrasov.ro/jacheta-titanium-dama
Ceva pareri despre ea? Sau alte idei?
O sa o port cu un polar de la decathlon la urcare, iar pe creasta si la coborare voi avea o geaca de puf, tot de la decathlon. Merge combinatia? Pana acum urcam cu un polar+fas de la lidl, iar pe creasta imi luam geaca de ski si eram ok. Am mers si pe ploaie cu ea si am rezistat. E foarte buna, insa imi ocupa loc mult in rucsac si e destul de grea.
Multumesc.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 6 februarie 2016 - 07:08

drumetu71
drumetu71
Busola

Eu am folosit-o iarna la minus 12-15 cu un polar Quechua si o bluza sintetica cu maneca scurta a fost perfect pt mine dar e clar ca depinde de la om la om. Eu sunt indesat si se pare ca noi astia scurti rezistam mai bine la frig.

Duminică, 7 iulie 2013 - 21:18

eminence
eminence

Cam pana la ce temperaturi e utilizabila Vaude Escape? (evident, cu strat de polar sub ea)

Joi, 4 iulie 2013 - 13:54

altfell
altfell

Eu unul n-am purtat geci de la hannah, trimm, husky. Cunosc pe cineva care a avut geaca hannah si a avut probleme la cusaturi si la faptul ca era foarte putin respirabila.
Desi alta mancare de peste, am avut cort de la hannah, trimm si husky. Cu hannah am avut din nou probleme cu materialul si cusaturile (s-a rupt pur si simplu materialul), la trimm nu am de ce sa ma plang pe moment, la husky e designul defect si face condens.
Nu sunt total impotriva brandurilor cehesti chiar si romanesti, drept dovada ca detin o parte din echipament de la ei. Principalul motiv ca ar fi mai ieftini. Daca au reviewuri pozitive si stii la ce sa te astepti de la echipamentul respectiv atunci merita. Dar din pacate la categoria geci nu pot recomanda altceva decat ce am incercat.

Joi, 20 octombrie 2011 - 13:15

alexq
alexq

da, multumesc pentru acest review complet. la craimont au la acelasi pret precip de la marmot insa opiniile sunt mai favorabile pentru vaude. despre ce alte chestii cehesti vorbesti?

Joi, 20 octombrie 2011 - 12:49

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

foarte folositor acest feedback ,este un reper bun pentru cine vrea sa cumpere !

Marți, 18 octombrie 2011 - 19:41

altfell
altfell

Dupa un an de purtare, aduc un mic feedback asupra gecii Vaude Escape (nu mai stiu ce numar..).

PREZENTARE:
Croiala faina, monocolora, se poate purta ca geaca urbana fara probleme. Eu am varianta neagra care chiar nu sare in evidenta ca o geaca de munte. Dezavantajul e ca pe munte nu sunt vizibil.
2 buzunare in fata la unghi de 45 de grade. Alte versiuni le au orizontal si sunt impractice pentru a tine mainile in ele.
Gluga detasabila se strange bine in jurul capului, nu permite ploii sa intre pe gat. Dar nu prezinta o portiune pentru acoperirea fetei cum au gecile de iarna.
Nu are fusta de zapada, si la tavaliri prin zapada lasa zapada sa intre pe dedesubt.

DURABILITATE:
Dupa un an de purtare si in oras si la munte, pe orice ploaie sau ninsoare, nu am vazut niciun defect. Cusaturile sunt ok, fermoarele la fel.
Singura problema este o capsa de la gluga care uneori se desface. Ar fi fost mai util un fermoar.

REZISTENTA LA VANT:
Este practic 100% windproof. Am testat vara, iarna, pe viscol. Nu se simte deloc vantul prin ea.
In mai, am prins un viscol in Bucegi cu vant de te culca la pamant, zapada spulberta de iti sabla fata. Temperatura in jur de -5'C. Purtam geaca Vaude Escape, suprapantaloni Vaude Escape, polar Millet Thermal Pro si un tricou de plastic. La picioare in ciuda faptului ca nu purtam parazepezi si intre piele si infernul de afara nu erau decat 2mm de material nu am simtit deloc vantul si frigul.
La temperaturi mai scazute, dar si vara in lipsa precipitatiilor geaca ramane 100% windproof.
Pentru ca in zona barbiei gluga nu ofera protectie, iarna este nevoie de o cagula.

PRECIPITATII:
Pe ninsoare linisitita care se depune, in ciuda faptului ca am mers o zi intreaga acoperit de zapada nu sunt probleme.
Pe ninsoare viscolita, iarasi nu sunt probleme.
Pe ploaie torentiala, geaca si-a facut datoria la inceput. Stropii nu raman pe geaca din cauza substanteleor de impremeabilizat. Dar dupa un an de zile aceasta substanta s-a dus. Am constatat acest lucru pe o ploaie torentiala cu vant puternic, in parang, la ~5'C. Pe suprafata gecii s-a format o pelicula de apa care a impiedicat respirabilitatea. M-am trezit cu geaca uda pe interior, lucru resimtit in special in zona mainilor, datorita faptului ca purtam tricou cu maneca scurta. Senzatia foarte neplacuta de frig si ud.
Consider ca in cazul unui tratament corespunzator de intretinere (reimpermeabilizare) si cu o bluza de polar cu maneca lunga, senzatia ar fi fost cu totul alta.

RESPIRABILITATE:
Fermoarele de la subrat o fac utilizabila si pe bicicleta pe timp de ploaie. Nu pot sa spun ca eram 100% uscat, dar nici fleasca nu eram. Eu, unul, nu am mai purtat ceva care sa te pe poata proteja pe timp de ploaie pe bicicleta in aceeasi maniera ca aceasta geaca.
Cat de mult te uzi de la transpiratie este foarte relativ. Conteaza efortul, cu ce esti imbracat, umiditatea atmosferica, cat de hidratat esti, daca ti-e frig sau cald, daca urmeaza sa urci sau sa cobori, daca ploua, daca geaca mai are substanta impermeabilizanta. Pe masura ce cunosti geaca respectiva si te cunosti si pe tine, incepi sa cantaresti mai bine factorii si sa decizi sa iti fie mai frig pentru a transpira mai putin de exemplu sau invers.

ALTI FACTORI:
Greutatea: ~600g cantarita de mine pe un cantar nu foarte precis. Pe site ultima versiune, 7, cantareste 645g. E cam grea, nu e in categoria light, dar pentru un allrounder e o greutate buna. Prefer un costum (geaca+suprapantaloni impemeabili la 1-1.2kg) vs pelerina la 200-300g pentru posibilitatea de a te misca in zone cu vant.
Pretul: pana in 400lei. Destul de mult comparativ cu alte branduri cehesti, dar destul de putin comparativ cu hardshelluri de la firme de renume.

OVERALL:
La 400lei, o geaca pe care eu, unul, o port purta de fiecare data la munte, indiferent de anotimp sau vreme, si imi ofera confort de la 70% in sus (100% oferindu-ti un produs care e special designuit pentru acel tip de conditii). Punctul slab il reprezinta ploile torentiale si reci

Marți, 18 octombrie 2011 - 15:11

alexq
alexq

Ahh, chiar azi am trecut pe blanari dar m-am oprit la Ascent unde vazusem Husky. dar oricum mi-ai dat o veste buna. Sper sa pot ajunge cat mai curand.

O seara cat mai placuta.

Luni, 28 martie 2011 - 22:09

midan
midan
Rucsac

Adica nu mai au Vaude Escape la Everestul de pe Blanari ? Ultima oara cand am fost eu pe acolo aveau destule
in raft.

http://www.sapteseri.ro/en/place-details/everest-b/bucharest/

Luni, 28 martie 2011 - 21:51

alexq
alexq

Salut. Sunt si eu in cautarea unei jachete/softshell de purtat de prin martie pana in octombrie noiembrie. Se pare ca Vaude Escape este preferata de multi si intr-adevar are caracteristici remarcabile. Problema este ca nu o gasesc la nici un magazin din Bucuresti, doar la Mountain Shop dar parca nu prea mi-e la indemana sa o comand asa fara sa o incerc. Voi de unde ati cumparat-o?

Ce am gasit la magazine ar fi: Husky Brooks:
http://www.ascent.ro/product---husky-softshell-brooks--979.html
Mi se pare un pret foarte bun raportat la caracteristici dar nu prea imi place ca nu are membrana

Gecile de la Trimm in genul:
http://www.himalaya.ro/catalog/product_info.php?cPath=25_68_49&products_id=1756
Acestea ar avea membrana Triguard.

Ce ziceti?

O zi cat mai buna,
Alex

Luni, 28 martie 2011 - 21:00

raduv
raduv

Salutare,
aca ar fi sa aleg intre cele trei variante as merge in felul urmator: 1. Marmot, 2 vaude, 3 husky doar criteriu gust si incredere firma.
daca iei criteriu utilizare husky are varianta 2 in 1, ceea ce o face usor mai practica.
dupa datele tehnice marmot si vaude are impermeabilitate si respirabilitate mai buna, care in cazul celor doua firme sunt date verificate (am produse de la ambele firme).
Eu am geaca cu membrana de 2,5 si face toti banii.
intreaba-te la ce o folosesti cu precadere, si evident trebuie sa iti si placa.

Duminică, 9 ianuarie 2011 - 23:53

midan
midan
Rucsac

o alternativa, mai "de firma" si mai ieftina http://mountain.shopmania.biz/cumpara/jacheta-vaude-escape-88662

folosirea functiei de cautatre ti-ar putea intoarce cateva informatii interesante.

Duminică, 9 ianuarie 2011 - 23:40

mirelbucur
mirelbucur

Salut. As avea si eu nevoie de niste pareri pentru achizitionarea unei jachete. Sunt cam nehotarat dar am dat de ceva care sa imi placa si sa ma si incadrez in buget tinand cont ca sunt stundent. Am gasit una cat de cat veritabila zic eu si sa imi si placa designul , Husky Apel http://www.nootkasport.ro/475,geaca-barbati-husky-apel.html , dar tot citind forumuri am dat de Marmot Aegis care din cate am citit eu e buna si nu depaseste cu foarte mult bugetul meu dar fiind student 100 si ceva de RON sunt ceva pt mine Carpati.org . Ce spuneti , ar trebui sa mai fac niste economii sa o achizitionez aceea sau pot sa merg pe Husky?

Va multumesc,
Mirel

Duminică, 9 ianuarie 2011 - 22:30

Afisari: 5,311

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9218 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org