Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Zascolul Arjanei
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#807  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (41) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (807)

dxxx
dxxx
Caraba

Stai putin... aici este forum - deci discutam.

O discutie colaterala nu este off-topic, atat timp cat nu se incearca deturnarea topicului.

In al doilea rand cu cateva postari inainte discutam cu tine despre ce cort ti s-ar potrivi, ne-ai spus de problema ta claustrofobic-like. Ultimul meu comentariu evident ca se referea la TINE, defapt toata postarea se refera la ce ai spus tu.

Zici ca este incepator colegul (eu nu stiu asta) - cu atat mai mult nu trebuie sa-i induci conceptii gresite.
Deci:
- cort de doua persoane poate sa fie uzual intre 1,00 si 1,4m utilizabili pe latime.
- Salewa Micra cu 1,2m este un cort de 2 persoane normal, defapt cam la 1,2 m ar fi granita dintre mic si mare.

Observatie: cota utilizabila este egala cu foot-print-ul cortului numai cand peretii pleaca vertical si continua astfel mai mult de 30-35cm, in caz contrar utilizabilul poate fi cu mult mai mic.

In rest sunt total de acord cu tine.
Am insa observatia ca nu stiu cat de imbatabil este pretul.
Depinde ce pretentii de calitate ai, se poate sa nu-l vrei nici gratis daca nu-ti satisface necesitatile.
Ce pot spune este ca DACA modelul Salewa Micra i se potriveste, atunci pretul de 550 lei este foarte bun.

Sâmbătă, 21 mai 2022 - 22:35

cipicernat
cipicernat
(admin)

As zice ca iesi in off-topic rau de tot. Nu vad cu ce l-ar ajuta pe colegul nostru ultima replica.

In plus, as zice ca citatul in engleza apartinand producatorului este mai calificat decat orice parere a noastra. Pe el m-am bazat in evaluarea cortului.

In ceea ce ma priveste, vad lucrurile in felul urmator: daca colegul nostru iese des in ture de 3 persoane atunci merita din start un cort mai incapator. La fel, daca sta des cateva zile la rand, atunci merita sa isi puna problema ca se va inconjura de lucruri (ca doar nu toata lumea este atat de obsesiv de ordonata incat sa puna fiecare lucrusor in rucsac in fiecare seara). Iarasi, daca este incepator, un cort mai mare l-ar ajuta mai mult sa se indragosteasca de statul la cort decat unul excesiv de "strans".

Pana la urma, lumea si nevoile fiecaruia sunt diferite. Si nu exista o solutie universala de echipament. Daca nu ar fi asa, nu ar exista o piata pentru corturi dom, tunel, geodezic... de o persoana, de doua persoane etc.

Eu zic sa il lasam pe noul nostru coleg sa ne spuna de ce are nevoie inainte de a ii propune alternative. Poate ca tocmai a primit imboldul necesar pentru a cumpara Micra. Un cort care, teoretic, este cu un raport pret / calitate imbatabil.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 21 mai 2022 - 21:00

dxxx
dxxx
Caraba

Cipriane, eu inteleg pozitia ta personala de a dori un cort cu volum real si resimtit mare ... dar conditia ta nu este deloc media populatiei utilizatoare de cort in conditii de carat in spate.
Retine ca nu ma refer la campatul fix pe care il sugerezi tu si nu ma refer la camparea langa masina.

Recunosc ca discutia devine un pic filozofica...
In conditiile in care cari echipamentul in spate devine deplin valabil "MINIMALISMUL ASUMAT"
Asta inseamna ca iti stabilesti destul de precis pentru toate obiectele parametrii minimi acceptabili / apoi ii respecti / pe tot parcursul resimti ca necesara si dorita aceasta restrangere (asta inseamna "asumat").

Minimum acceptabil va fi o notiune strict subiectiva si sigur va varia in timp... dupa o anumita varsta cortul din tinerete iti va parea automat mic si incomod, este ceva normal.

Revenind la concret:
- multe corturi sunt CORECT clasificate ca de 2 persoane avand latimea de 100cm, daca versantii laterali pleaca vertical si daca se poate "sa te impingi" un pic in peretii laterali fara sa lipesti cortul intern de cel extern.
- si mai concret Vango Soul 200 are 120cm latime intr-un singur punct, dar latimea medie este sub 100cm. Si este un cort mic dar de 2 persoane. Nici nu il recomand, nici nu doresc sa repet experienta, dar l-am folosit in 2 persoane pe munte... si de ambele dati companionul meu era ca si mine de sex masculin si heterosexual, ca sa nu incepi cu ideea de "indragostire". Nu a fost prea lejer, dar nici nu a fost o pacoste, mai ales ca nu s-a intamplat sa fim blocati la interior de vreme.
- si nici nu este exemplul cel mai drastic, vezi modelul "de tortura" tot de la Vango (seria Force10) Helium 2 UL, care tot intr-un punct are 120cm, dar nu in zona utila a umerilor ca Soul, ci exact la mijloc.
- un cort ca Ferrino Sling are teoretic dimensiuni similare cu Soul, tot 120cm maxim, dar ingustarea spre cap si picioare nu este cu acelas gradient, deci pe undeva latimea medie este ceva mai mare ... mie spre exemplu mi s-a parut total acceptabil pentru 2 persoane, respectand asumarea minimalismului.
- un cort de 130cm si peste nu mai este deloc minimalist, este chiar exagerat pe munte. Vezi citatul pe care l-am pus mai inainte al colegului @jimb... cu care sunt total de acord.

Salewa Micra cu 120 cm pe toata lungimea este chiar un cort de 2 persoane normal spre spatios.
In plus 60cm (maxim) pe absida pusa pe lungimea cortului face absida chiar mare, de asemenea.
Deci este un cort spatios, cel putin la inaltime lejer are 10cm peste necesar (vezi TerraNova Starlite 2).

Asta nu inseamna ca pentru tine personal, chiar un cort cu volumul intern cel mai mare pentru un cort de 2 persoane cum este Vango Xenon/Scafell, nu poate sa fie sub limita ta de acceptare... chiar daca asta nu este minimalism ci exagerare pentru 95% din cei in situatia de a campa la munte cu caratul in rucsac al echipamentului.

Sâmbătă, 21 mai 2022 - 14:21

cipicernat
cipicernat
(admin)

O sa raspund oarescum teoretic pentru ca nu am folosit cortul.

Micra, asa cum ii spune numele este un cort mic. Salewa il descrie ca fiind un cort ideal pentru o persoana dar folosibil si de catre doua (as zice eu - indragostite) daca bagajul este redus ("Great for one person, but big enough for two if you are carrying less gear."):

https://m.youtube.com/watch?v=6Nlr6NMBREQ

Altfel, un cort cu specificatii decente in ceea ce priveste rezistenta la umezeala (iar Deuter nu este tocmai firma care sa puna dupa ureche specificatii).

As mai adauga aici faptul ca are o singura intrare - ceea ce il face foarte compact in ceea ce priveste asezarea in locuri de cort de dimensiuni reduse.

In ceea ce ma priveste, l-as alege daca as cauta un cort micut ("de creasta") pentru ture mai tehnice.

Daca esti mai la inceput si cauti un cort care sa iti permita sa stai doua-trei nopti in camping (pe langa o cabana, de exemplu) ar trebui sa te orientezi spre un cort ceva mai incapator.

Tine minte, totusi, ca un cort raspunde (ca si orice alta piesa de echipament) unor nevoi specifice (cate persoane vor dormi in el? unde il voi intinde (am loc sau risc sa fiu nevoit sa ma multumesc cu un spatiu redus)? cat de des il voi utiliza? cate nopti consecutive? cat de mult trebuie sa il car? cat de dispus sunt sa dorm sub cerul liber pe vreme instabila?). Ar trebui sa "cantaresti" toate aceste intrebari inainte sa alegi un cort (sau sa primesti un sfat util).

Vineri, 20 mai 2022 - 22:57

dxxx
dxxx
Caraba

Aha, acum inteleg - ai cautat si ai gasit un pret foarte bun. Este chiar reducere reala.
Este un moment de inflatie, preturile variaza si de multe ori ofertele sunt defapt false...

Pentru banii astia cortul respectiv merita dpdv financiar. Dar numai atat.

Daca ai pretentii de ceva mai bun va trebui sa mergi spre cost mai mare... probabil. La un cost mai mare vei gasi multe variante mai bune.

Exista spre exemplu si corturi outer-first chiar si mai ieftine dar nu vor fi de la o firma comparabila, si probabil vor cantari mai mult pentru ca vor fi din clasa ieftina, cu schelet din fibra de sticla. Spre exemplu asta:
https://www.wintermag.ro/cort-easy-camp-spirit-200-2p-verde.html

Vineri, 20 mai 2022 - 17:31

militaru
militaru

În prezent este la prețul de 550lei la hervis sport, la reducere.

Atunci la prețul respectiv, îmi puteți recomanda ceva mai bun? Mulțumesc.

Îmi place ca este ușor și compact în primul rand pt drumeții mai lungi de 2,3 zile.

Vineri, 20 mai 2022 - 14:59

dxxx
dxxx
Caraba

Micra 2 este un cort.
Cam asta ar fi raspuns concis la intrebarea ta concisa.

Dar presupun ca nu asta asteptai, deci:
- nu este remarcabil prin nimic, nici pozitiv nici negativ.
- Salewa face unele corturi remarcabile, dar nu asta.
- fara sa ne spui si cat te costa este greu ca sa-ti explic ce variante mai bune exista... sau sa-ti recomand ceva la acelas pret dar mai bun.

CRED ca pretul nu este chiar atat de mic si sunt convins ca indiferent care ar fi pretul vei gasi si un cort outer-first la un pret apropiat, cu avantaje mari si fara sa depaseasca 2,5kg cat inteleg ca are asta.

De ce anume acest cort?, care este ratiunea pentru care te-ai oprit specific la el?
Nu este un model frecvent disponibil, altfel probabil ca as putea intui cam la ce pret se invarte.
De obicei cine cauta ceva fie gaseste exact ce doreste.... deci nu mai intreaba / Fie gaseste 2-3 modele si intreaba care ar fi recomandat.

Vineri, 20 mai 2022 - 14:45

militaru
militaru

Salutare.

Ce părere aveți de cortul de la Salewa Micra 2?

Vineri, 20 mai 2022 - 11:01

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salut, Ciprian!
Am avut aceeași dilemă și, în principiu, aceleași cerințe.
După o lungă perioadă de căutări, am rămas la două variante : Marmot Vapor 2p vs Ferrino Force 2. Am luat până la urmă marmot-ul și cred ca este cea mai bună alegere în limita de preț stabilită.
Pentru un cort de 2 p este foarte spațios, eu am 190 și am încăput perfect cu soția în condiții de bagaj de iarnă. Absidele sunt încăpătoare, este foarte stabil, nu are probleme de condens deși are puțină plasă, greutatea este în jur de 2800g(real, nu din specificații). Corturile care depășesc lățimea lui, trec la categoria 3 persoane. Am Robens Pioneer 3x, care are până în 10 cm în plus. Eu zic sa nu renunti la el, mai ales ca îl găsești la 1200 RON, la nootka.

Miercuri, 18 mai 2022 - 17:16

dxxx
dxxx
Caraba

Ha, ha, ha!, chiar asa - ala este cort chinezesc, cu un singur strat... (nu il doresc nici inamicilor), in plus Ciprian a zis ca momentan nu este de actualitate.

Miercuri, 18 mai 2022 - 11:27

hahaha
hahaha

Salut Ciprian, Poate te ajuta modelul asta: Naturehike Bear 2 Person, 225*144*105cm, 1.9 kg, pe amazon e 160 lire.

Miercuri, 18 mai 2022 - 10:55

cipicernat
cipicernat
(admin)

Multumesc pentru sugestii. Subiectul este, pe moment, inchis pentru mine. Carpati.org Nu am ajuns la o concluzie, dar mai e pana la urmatoarea mea tura cu cortul.

Luni, 16 mai 2022 - 09:03

dxxx
dxxx
Caraba

1. Cipriane, ar fi fost "elegant" ca sa dai toate detaliile de la inceput. Ai pus o lista lunga initial... dar au trebuit multe postari pana sa spui ca ai 3kg limita greutatii si ca ai probleme de tip claustrofobic.

2. Inclin sa cred ca este o conditie de sanatate asumata, desigur se poate sa gresesc.
Ai un diagnostic al cuiva de specialitate, sau urmezi tratament?

3. Problemele de claustrofobie ma fac sa-ti sugerez sa-ti schimbi intentiile.
Credeam ca ai o idee preconceputa cu forma de "dom" insa tinand cont de substratul rationamentului trebuie sa vezi ca specific geometriei DOM este o inaltime maxima in mijlocul perimetrului + inaltime scazand spre periferie.
Chiar daca Marmot are vreo 30cm verticali initial, apoi tot o panta crescatoare urmeaza.

Ideea este deci ca oricum vei avea plafonul relativ coborat atat la cap cat si la picioare.
Claustrofobia este conditionata major de ce vezi, deci un astfel de plafon poate sa-ti fie nociv.

Exista insa o geometrie clasica, care in zona capului si deci a ochilor iti ofera inaltimea maxima a cortului, si anume corturile tip tunel.
Pentru cazul tau trebuie evitate corturile tunel cu arce inegale (unul forte mic la picioare) asta este evident... dar exista si din cele cu arcele egale - care ofera cam cea mai mare suprafata cu inaltime maxima din ce poti sa alegi.
Adica revin la ce a zis @Victor, cu Vango Xenon... toti cei care au asa-ceva resimt un spatiu foarte mare, si asta tine de "senzatia de spatiu".
Si eu pot sa confirm ca Xenon iti da o impresie deosebita de spatiu.
Uite ce zice @Jimb, si el posesor de Xenon (am mai folosit citatul): "am sentimentul ciudat ca am facut o alegere burgheza si ca m-am intins mai mult decat era cazul (nu ma refer la bani, ci la confortul si spatiul exagerat, haha""

Nu este Xenon singurul model de acest tip.
As elimina din start Varianta TerraNova si Exped... care sunt ceva mai joase, si atunci raman printre modelele uzuale urmatoarele:
- Vango Xenon
- Vango Scafell 200
- EasyCamp Spirit 200
- WildCountry Hoolie 2
Deja iti spusesem de ele. Dintre ele Hoolie este 1,4m lat, celelalte 1,3m. Toate sunt sub 3kg si outer-first, deci un mare avantaj fata de Marmot.

DAR tu zici de lasat cortul intins in camping pentru mai multe zile.
MARE ATENTIE - in acest caz Xenon iese din discutie, este din nylon siliconat si este sensibil la UV deci nu ar rezista deloc bine.
Tie iti trebuie poliester cu impregnaj PU, din cauza ideii de lasat in soare.

Mai mult EasyCamp este un cort decent... foarte decent pentru costul lui. Dar este din clasa modesta, cu schelet de fibra de sticla, probabil ca nu te intereseaza.

Hoolie are si el problema ca a disparut din oferte, acum este un model nou lat de 1,2 in loc de 1,4. Nu stiu din ce material era, dintre astea 4 recomandari am avut in posesie toate celelalte 3, dar asta mi-a lipsit.
Oricum nu cred sa-l gasesti pe undeva.

Si atunci ramane Vango Scafell 200 - care este mai modest decat Xenonul, din cauza asta cantareste 2,5kg - dar asta este in domeniul pe care il accepti.
Avantajul pentru tine este materialul este poliester (deci rezista la UV destul de bine) + grosimea este 70D (fata de 15D Xenon) deci mai rezistent si mecanic.
Dimensiunile si conformatia este similara cu Xenon.

Vineri, 13 mai 2022 - 15:40

silviu79sv
silviu79sv

Sa va uitati si la Mountain Hardwear Hammerhead 2 desi posibil sa depaseasca (nu cu mult) bugetul si nu stiu cine-l aduce sau daca se aduce si la noi dar in ziua de azi asta nu mai e asa mare problema.

Vineri, 13 mai 2022 - 12:06

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Coarda

Salutare, Ciprian!

Indraznesc sa-ti dau si eu un feedback, desi incalca mai multe dintre criteriile tale. Ti-l sugerez pentru ca mi se pare un cort perfect pentru ce vrei tu, desi incalca aceste criterii. Fiecare stie la ce poate face compromisuri, eu imi spun parerea in urma experientei mele cu acest cort.

Te inteleg perfect cu claustrofobia, spre mirarea mea pe mine m-a pocnit in timp ce stateam in priciul de jos al unui refugiu si de atunci am si eu probleme.

Care s-au rezolvat datorita corturilor TRIMM. Am unul de o persoana, dar inalt si misto in interior, nu ma ia panica deloc, iar in ultima luna am folosit un TRIMM PIONEER DSL care mi-a ramas in suflet, mai ca ma bate gandul sa-mi iau si eu unul, desi n-am ce face cu unul de 2 persoane.

Este inalt si spatios (cel putin asa imi pare mie), foarte stabil (incercat pe furtuna si ploaie), are 2 abside generoase (pentru rucsaci, dar nu poti gati cu ele inchise), are 1 bat in dublu "y" si inca unul mic sus si foarte usor (2,2 kg). E 1580 lei la Himalaya.

Evident ca poti da disregard din start Carpati.org
Spor in a gasi ce ai nevoie, stiu ca nu e usor Carpati.org

Ture senine!
Raluca

Vineri, 13 mai 2022 - 10:14

edy
edy
Busola

Nu am avut de gând să mă dau părerolog, ultimele trei corturi de iarnă în care am dormit iarna sunt un hannah, un husky și un msr. Mulțumit de toate, msr nu a fost testat în furtună de mine, celelalte da, au funcționat foarte bine. Dată fiind și problema spațiului (o știu bine, am făcut tratamente cu o prietenă care dormea doar cu picioarele afară) îți recomand să probezi. Acest principiu m-a ținut deoparte de unele modele și sau vânzători care nu mi-au permis să întind cortul în spațiul lor și nici să plec cu el, dar am văzut că mă simt bine în modele respective. Poate un cort cu ieșiri pe ambele laturi lungi îți va da un conform mai mare, am și așa ceva, am dormit doar vara în el. De multe ori pe cer senin eu dorm ca afară, în sensul că închid plasa de țânțari și mă uit la stele. Tenda o leg lateral și deschiderea e pe aproape toată latura.

Joi, 12 mai 2022 - 16:53

cipicernat
cipicernat
(admin)

@Dragos & Victor: multumesc pentru sugestii.

La Sport Guru am studiat ofertele si am si fost la magazinul lor fizic din Brasov. Latitude are bete de fibra de sticla - e motivul pentru care l-am eliminat. Corturile Salewa din oferta lor cu bete de aluminiu au 120 constant (sau 180 - prea mult pentru cazurile in care dorm totusi in creasta!)

Vazusem in istoricul topicului (am petrecut mult timp cautand inainte sa apelez la mesaj!) recomandarea pentru Voyager.

Dar, ca sa fiu mai clar si sa ajut la intelegerea situatiei: sunt claustrofob. Am fost intotdeauna intr-o oarecare masura dar lucrurile s-au inrautatit drastic dupa o tura de iarna pe munte. De-atunci nu mai pot dormi in sacul de dormit (il folosesc ca o plapuma) si chiar si asa se mai intampla sa trebuiasca sa ies noaptea din cort ca sa ma linistesc (prin urmare nu prea se intampla sa trebuiasca sa pun cortul de urgenta pentru ca nu prea imi permit sa ies afara in furtuna, imi adaptez turele la aceasta necesitate; iar daca sunt intr-un camping lucrurile sunt mai simple). Am nevoie de spatiu mare si nevoie de evacuare rapida (uneori cu ajutor). Sa ies pe la un capat al cortului, pe la cap sau picioare ar putea fi... neplacut.

Este exact motivul pentru care am vrut sa cumpar Marmot-ul. Este inalt in zona capului si se duce rapid in sus. Scarp-ul nu pare sa imi lase suficient aer, este inalt la mijloc, dar nu la capete. Carpati.org

Cu cei de la MMSport m-am auzit, aveau o lista de asteptare pentru Elixir cat o zi de post. L-am luat in considerare (nu am unde sa il vad, imi pare "strans") dar am ezitat sa il comand (de-acolo sau din alta parte), sa il desfac si eventual sa fac retur daca nu mi-e ok pentru ca nu mi-e foarte clar cat de rezistent la apa este, am citit o gramada de review-uri. Unii il considera cortul ideal, altii spun ca s-au udat rau. Cumva, Vapor-ul mergea pe cifre mai bune (3000 tenda, 5000 baza).

Joi, 12 mai 2022 - 14:33

victoranica
victoranica
Coarda

Salut, Cipi !

Eu detin un Vango Xenon UL2+, care se potriveste la toate mentionate de tine, mai putin forma, fiind tunel, nu dom.

In bugetul si criteriile mentionate as vedea doua variante interesante:

* MSR Elixir 2 , era redus aici https://bit.ly/3FEHZ3B insa nu mai e in stoc aparent. Il poti lua de pe 4camping (atentie, scrie "ultima bucata") - https://bit.ly/3sv9MhI sau de pe Bergfreunde.de - https://bit.ly/3MkKJpi

E si la MMSport fix la 1500 RON - https://www.mmsport.ro/promotii/corturi/msr-elixir-2

* Salewa Lattitude 2 - super pret si spatiu cat cuprinde (132 cm constant din ce vad aici - https://www.sportokay.com/sk_en/salewa-latitude-ii-2-personen-)
Disponibil la https://www.sportguru.ro/sporturi/outdoor/echipament-outdoor/corturi/cort-2-persoane-
salewa-latitude-ii

Spor in cautari !

Joi, 12 mai 2022 - 12:50

dragos_suma
dragos_suma

Cu ceva batai de cap ti-as putea recomanda un https://www.tarptent.com/product/scarp-2/ .

Bifeaza cam toate criteriile : dom , 3 bete , 140 latime , etc Carpati.org Singurul downside care l-am gasit la a-l meu este spatiul destul de mic in abside pentru pregatirea hranei . Dar are un feature , si anume ca poti sa micsorezi latimea cortului pentru a obtine mai mult spatiu Carpati.org

Joi, 12 mai 2022 - 12:13

cipicernat
cipicernat
(admin)

Multumesc amandorura pentru sugestii si amabilitatea de a imi raspunde cat mai repede.

Hillebergul este o marca pe care o cunosc si stiu marfa. Mai stiu si alte alternative (chiar si unele complet necunoscute publicului larg). Dar acum nu caut un cort atat de special. Carpati.org

Bugetul este in jur de 1500 de lei, adaptat nevoilor si tipului de utilizare: cortul trebuie sa reziste in urmatorii 10 ani la circa 200-300 de zile si nopti in regim de one night si in regim de camping (anteriorul cort a stat intins, in mai multe moment din viata lui, 2 saptamani consecutive in acelasi loc, viitorul trebuie sa fie demn urmas).

Forma "dom" este sine qua non. Prefer corturile dom, cu cel putin doua arce complete, cu doua intrari din laterala si cu o latime constanta de cca 130-140 cm in interior si cu inaltime si volum interior cat mai generoase pentru ca tot echipamentul nostru este adaptat unui astfel de cort. Si este adaptat din motive ce tin de sanatate, nu este o fita.

Rezistenta la vant: cel de-al treilea bat (chiar daca nu este arc complet) este iarasi o conditie necesara. Am avut si corturi cu doar doua arce, am avut si cu doua arce si un al treilea bat (dar nu arc). Comparandu-le, rezistenta la vant este net superioara in varianta cu 3 bete. Inteleg ca experienta ta, Ruxandra este pozitiva si nu o contrazic, dar eu am alte experiente legate de Husky si nu sunt dispus sa risc. Carpati.org Altfel, Bret-ul acela raspunde nevoilor de spatiu. Carpati.org

Greutate si dimensiuni: nu vreau un cort de 1,5kg, nu unul de 4kg. In jur de 3 este ok. Am carat prin adolescenta parti din corturi cu bete de otel, parca nu as mai vrea sa ma intorc acolo, dar nici nu vreau sa merg la spre ultra-light. Pe moment nu se pune problema sa trec la cort de 3 persoane.

Dupa cum spuneam: caut un "Marmot Vapor 2" care sa nu se ingusteze la picioare.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 12 mai 2022 - 11:21

Afisari: 87,165

#807  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (41) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1185 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org