Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Baicu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#807  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (41) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Alegere cort (807)

dxxx
dxxx
Caraba

Conditiile puse sunt oarecum contradictorii.

Cortul lasat peste zi intins - deja contrazice folosirea materialului usor (silnylon) care ste sensibil UV - deci trebuie sa te duci spre poliester, care nu va permite sa ai cort de 2kg la buget normal.

INSA daca nu vei avea excursii mai lungi de 2 nopti ... nu prea vad ratiunea de a vrea echipament foarte usor.
Cortul sub 2kg este apanajului cuiva care face sa zicem intreaga creasta a Fagarasului, deci isi ia mancare pentru 8 zile, in fiecare dimineata isi muta sediul, deci cortul nu sta intins in soare.

Un cort decent din poliester va fi intre 2,5 si 3 kg. Vei avea avantaje daca este outer-first - citeste articolul meu, acolo este un ghid despre criteriile pentru achizitie.
Iti recomand Vango Nevis /Scafell sau si mai bine Ferrino Lightent PRO. Mai exista de la Robens sau chiar de la firme mai ieftine.
Ar exista si ceva de la Decathlon, dar modelele cu poliester nu iti ofera raport pret-calitate mai bun decat cele deja mentionate... oferta lor buna acopera fie ceva mai performant, fie ceva foarte ieftin.

Mai ingusteaza optiunile si cand ai 2-3 modele de cort revino aici sa vezi ce zic cei mai priceputi despre ele.

Nevis poti lua varianta de 3 persoane...
Mesaj modificat de autor!

Marți, 18 octombrie 2022 - 11:09

ruxandrav
ruxandrav

Pentru campat vara langa cabane te cam descurci cu orice Carpati.org Faza cu lasatul cortului in soare nu prea e recomandata, dar la 2-3 weekenduri pe an nu prea conteaza. Vango Nevis 200 pare sa fie in buget (atat bani, cat si greutate) si firma e de incredere. Posibil sa fie un pic cam scund pentru ca persoana mai inalta sa stea confortabil in sezut in el, totusi.

Marți, 18 octombrie 2022 - 11:07

gman
gman

Salutare.

As vrea sa specific de la inceput ca sunt incepator si imi cer scuze in avans in caz ca scriu vreo ineptie sau ceva care se bate cap in cap cu altceva.

Voi merge cu cortul exclusiv in perioada calda a anului (sfarsit de mai - inceput de septembrie)
Voi sta maxim 2 nopti consecutive si estimez(sper) ca voi merge de 2-3 ori pe an.
Voi sta in campingurile de pe langa cabane de unde as putea procura si mancarea necesara. Voi lasa cortul acolo si voi pleca in explorare in zonele de varf si ma voi intoarce seara.

Printre lucrurile la care m-am gandit ca ar fi bune sa le aiba as putea enumera:

- de doua persoane (1,86m - 83kg + 1,7m - 63 kg)
- sa fie rezistent (in sensul sa ma tina cativa ani, preferabil >8)
- sa fie relativ usor (cel mult 2kg, hai maaxim 2,5kg greutatea totala).
- sa fie rezistent la apa si vant (nu o sa merg pe munte daca prognoza arata sanse de ploaie sau vant, dar vremea fiind si imprevizibila sa fiu totusi acoperit si din aceste considerente)
- pretul sa fie undeva in jur de 1000 de lei, maxim 1400, dar daca e mai ieftin nu ma supar.

Multumesc mult.

Marți, 18 octombrie 2022 - 10:54

dxxx
dxxx
Caraba

Vezi ca stie bine Ruxandra... ia-l pe munte si se uda el singur la prima ploaie.

Nu este nici o nevoie sa faci ceva special, si nu va fi nevoie de reimpermeabilizare... cand se va strica impregnarea este semn ca iti trebuie alt cort.

Cu sarma de aluminiu (probabil flosita pentru conductivitate) nu faci nimic, iti trebuie dural - multe variante de aliaj sunt OK, dar nu toate. In plus cum spuneam diametrul trebuie sa fie peste 6mm.

Luni, 19 septembrie 2022 - 23:10

ruxandrav
ruxandrav

Tenda o sa fie lasata in ploaie cand ploua. In rest, se descurca ea. Ce ti-ai luat nu-i chiar domnisoara de pension Carpati.org

N-am reimpermeabilizat nimic, de obicei impermeabilizarea asta se duce cand se desfac benzile de pe cusaturi, nu cand pateste stofa ceva. Nu-i ca DWR-ul de la geci. Avea dxxx o postare cu reimpermeabilizat cusaturi pe undeva, parca. Dar mai ai mult pana sa fie nevoie.

Foliile alea is ok, nu zic nu, cat timp nu esti tu ala care le cara in spate. Doar vezi sa nu fie mai mare decat cortul, pt ca pe urma daca ploua pe ea apa se strange sub cortul tau in loc sa se scurga in pamant, si 8000mm sau cat o fi avand fundul cortului tau nu e o impermeabilitate de balta.

Luni, 19 septembrie 2022 - 22:27

zet
zet

Va super multumesc pentru informatii.

Probabil in viitor voi achizitiona o prelata precum cea mentionata de @dxxx, ma gandesc ca sunt situatii cand se namoleste fundul cortului si nu ai timp sa-l cureti, sau se murdareste aiurea si nu poti scoatea murdaria aia etc.

@ruxandra cuiele alea rectangulare pot fi o achizitie in viitor, in functie de cum vad ca se descurca cele originale, pana nu ma enervez si le fac eu, ca am cateva bucati de sarma din aluminiu, mai groasa, de 4 sau 5 mm, le iau la ciocan si nicovala Carpati.org

Btw, tenda cortului trebuie cumva lasata in ploaie/udata, dupa achizitionare, pentru nu stiu ce inmuiere a materialului si expansiunea acestuia, astfel incat sa inchida porii, procedeu recomandat dupa fabricare? Am citit ceva la Vango pe site, dar inteleg ca procedeul este indicat doar pentru corturile din polycotton ... https://www.vango.co.uk/gb/content/25-faqs

Si alta intrebare, vorba lui cioradche Carpati.org voi ati re-impermealizat tenda? dupa cat timp si de ce?

Luni, 19 septembrie 2022 - 20:14

ruxandrav
ruxandrav

Haha, pai nici al meu nu-i curat ca lacrima vreodata. Dar n-are nevoie sa fie, nu vad problema la un pic de praf, noroi pe suprafetele exterioare etc, ca doar nu-i rochie de mireasa. Chiar si fara sa-l spal, cantitatea de mizerie nu depaseste picul, ca se mai lasa roua pe el, iese umezeala din pamant etc, si se cam curatza singur asa. Cred ca in 6 ani si 100+ zile de utilizare am dat de 2 ori cu o carpa cu apa rece pe el cand chiar ajunsese sa-mi displaca aspectul. Dar in balega recunosc ca am fost atenta sa nu-l pun vreodata, si fundul nu are o culoare pe care sa fie vizibile petele de clorofila.

Impermeabilizarea la cort si la geci e o treaba foarte diferita, apropo - la geci asta e data de o membrana de Goretex (care, apropo, isi infunda porii cu detergent, nu se dezimpermeabilizeaza de la spalat prea des). La corturi, asta nu-i o solutie pe care s-o intalnesti la sub 1500E bucata. Acolo e vorba de o simpla impregnare cu poliuretan/silicon, care da un material mult mai rigid si mai putin respirabil. Habar n-am cum se comporta asta bagata in masina de spalat, dar nici n-a fost vreodata nevoie.

Duminică, 18 septembrie 2022 - 11:58

cipicernat
cipicernat
(admin)

Exemplul cu gecile e numai bun. La fel ca si la geci, impermeabilitatea cortului scade daca il speli. De aceea se recomanda o spalare blanda si cat mai rara pentru geci.

Eu nu stiu unde puneti voi cortul, dar de-a lungul timpului l-am pus in tot felul de locuri. De la nisipoase la mlastinoase, de la iarba proaspat crescuta la pasuni active. Al meu nu a iesit curat ca lacrima dimineata dupa astfel de experiente.

In fine, suntem diferiti si avem moduri diferite de utilizare a corturilor. Ale mele stau si o saptamana in acelasi loc, la fel de bine cum pot sa stea si o singura noapte. Si trebuie sa reziste undeva la 10 ani cu cca 300+ zile de utilizare inainte de a imi pune problema de schimbare.

Duminică, 18 septembrie 2022 - 11:28

dxxx
dxxx
Caraba

1. La funduri de cort exploatate rezonabil eu am vazut urmatoarele probleme:
- delaminare banda etansare, dupa minim 5 ani, dar pentru marci mai bune dupa ~10 ani. Nu am vazut benzi de etansare care sa nu se exfolieze. In mare parte nu inteleg de ce exista cusaturi transversale pe fundurile de corturi uzuale, desi material lat de 1,5m exista dintr-o singura bucata, deci daca la proiectare se doreste binele nu ar trebui sa existe cusaturi decat pe colturi.
- degradare impregnaj PU, interval de timp un pic mai mare... asta insa nu se poate drege decat cu foarfeca si alt fund nou.
- pentru fundurile ieftine din polietilena fundul pierde rigiditatea si impermeabilitatea (partial, un interval se poate tolera) dupa un numar de 50...100 nopti in functie de calitate si grosime.
- gauri prin intepare sau taiere, asta in general cand proprietarul este "nepasator" sau incapabil.
- gauri mari si urate, daca vreun sobolan / marmota / tigru sau crocodil vrea si el inauntru - nu este gluma, mi s-a intamplat recent presupun ca sobolani.

NU am vazut probleme de uzura prin abraziune, ...dar nu cred ca le-am vazut eu pe toate...
Momentan am cort cu fund subtire (40D silnylon), nu intrevad probleme nici asa, nu folosesc nici o protrctie.

2. La cuiele de aluminiu conteaza foarte mult aliajul folosit (sunt in uzul normal zeci de aliaje).
Rectangular de numai 4mm latura... daca au si rezistat - inseamna un aliaj de foarte buna calitate, pentru ca de obicei cele cilindrice au peste 6mm diametru daca sunt din aluminiu. Te sfatuiesc sa le "tezaurizezi" si sa le transferi in caz ca iei un cort nou, pentru ca aproape sigur sunt usoare.
O sectiune patrata este functional echivalenta cu cea cerc. Cum spuneam pentru sectiunea rotunda, din experienta mea si pentru corturi mici si usoare, este suficient un diametru de 3mm pentru titaniu sau otel.
Pentru puncte de solicitare mica (deci nu cele unde vantul trage ancorarea) merg insa si diametre de 2mm.
Un cui de titaniu pentru ancorare principala poate fi pe la 5...7 g, dar pentru puncte slab solicitate poate sa fie sub 2g. Normal un set complet pe titaniu nu trece de 100g.

In mod normal insa pentru aluminiu sunt profile extrudate sau chiar ștanțate, cu sectiuni L sau Y, care au grosimea aripioarelor mica, dar au suprafata mare, care le face sa opuna rezistenta mare la solicitarea perpendiculara in soluri moi sau granulare (nisip, mlastina). Daca aripile nu sunt deosebit de mari cuiul respectiv va merge si in solul normal si nu ar trebui sa fie greu.
Poate sa fie util ca 1/3 sau 1/4 din cuiele din setul unui cort sa fie de acest tip, asa ... preventiv ... daca dai de sol foarte moale sa ai pentru punctele cele mai solicitate.

Duminică, 18 septembrie 2022 - 10:46

ruxandrav
ruxandrav

Si in legatura cu cuiele (sorry da nu mai pot edita mesajul precedent ca sa nu-mi raspund mie insami): nu ma refeream la ceva lat in genul https://www.bergfreunde.eu/sea-to-summit-ground-control-tent-pegs/ , ci la o chestie de tot sub 4mm latime, doar ca cu profil rectangular si nu rotund - ceva gen https://www.emag.ro/cuie-cort-trimm-rock-peg-aluminiu-0-5x16-cm-4-bucati-bordo-859522
5516310/pd/D0YDVTMBM/?X-Search-Id=554e987ab80d14d4617d&X-Product-Id=7856611&X-Search-
Page=1&X-Search-Position=15&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view
doar ca ale mele au fost luate de la Decathlon acum ceva ani in set de 16 costand cam cat astea 4 Carpati.org Intra mult mai bine in sol dur, mai usoare decat cuiele originale ale cortului meu, plus ca n-am reusit in cativa ani sa indoi vreunul.

Duminică, 18 septembrie 2022 - 09:31

ruxandrav
ruxandrav

A avut cineva vreodata probleme cu fundul unui cort de 70D sau similar, de uzura si nu de taiere (ca aia se previne uitandu-te pe ce il pui), intr-un timp mai scurt decat delaminarea 'de varsta' a benzilor de impermeabilizare?

Intreb pt ca hardshell-urile alea de catarare/alpinism de te tzin o viatza intreaga au panza protectoare de peste Goretex nylon de 70-80D. Nu am gasit in dimineata asta o comparatie mai de nadejde a rezistentei la abraziune a nylonului vs a poliesterului din corturile mai ieftine decat https://www.orientbag.net/post/2016/08/03/abrasion-resistance-test-600d-polyester-500
d-nylon-1000d-nylon
, care e clar in favoarea nylonului, dar uitandu-ma la esantioanele alea de stofa, nu atat in cat sa spuna ca nylonul e indestructibil pe cand poliesterul ba. Si un hardshell folosit pe nepoteci trece intr-o zi prin mai mult frecush decat un fund de cort intr-un an. Sa zicem ca ar fi afectata impermeabilizarea, dar parca zicea dxxx ca ce corturi a vazut el imbatranind pana intra apa in ele au avut mereu problema asta de la benzile de etanseizare a cusaturilor si nu de la permeabilizarea materialului in sine (corecteaza-ma daca gresesc Carpati.org ).

Deci cumva nu vad de ce sa car sute de grame de folie pentru a preveni o abraziune care nu o sa devina o problema vizibila pana sa crape multe altele prin cort, cand pot 1) sa ma uit unde imi pun cortul ca sa nu-i tai fundul si 2) daca nu m-am uitat cum trebuie, sa acopar taietura cu o bucata de banda adeziva de aia de reparat goretex (creca cam 20g pt o bucata de 1m, arhisuficient pt rezolvat probleme in teren).

Duminică, 18 septembrie 2022 - 09:21

cipicernat
cipicernat
(admin)

Repet: folia o folosesti nu doar pentru a proteja mecanic baza cortului, o folosesti si pentru a prelungi "viata" cortului (ma rog, a bazei). Dar, in fine, eu am alta filozofie de "viata" a lucrurilor, prefer sa duc cateva grame in plus dar sa folosesc obiectul pe termen foarte lung.

Duminică, 18 septembrie 2022 - 08:11

dxxx
dxxx
Caraba

@zet
1. cu berea... nu este esentiala, cu intalnirea pe poteci = OK.
2. cuie de otel... NU de 4,8mm, in nici un caz. Daca doresti greutate minima, atunci titaniu 3mm diametru, dar va fi scump.
Daca nu otel, dar 3-3,5mm maxim.
3. la Vango o folie de protectie chiar nu se justifica, ai acolo poliester+PU de 70 Den.
Oricum daca insisti se preteaza folosirea unui "tarp" (... prelata) din silnylon de 1,5/2,2m care trebuie sa fie intre 150 si 250g maxim.
4. kit de reparatie ... lasa-l acasa, cel mai bine este sa ai grija de cort si sa nu ai la ce sa-l folosesti.
5. corect este sa tii cortul extern impreuna cu un set minim de cuie si scheletul intr-un toc separat, pus in asa fel incat sa ajungi la el imediat.
Restul de cuie si cortul interior in alt sac.
De ce? - Vezi explicatii complete aici:
https://www.carpati.org/articol/_imi_cumpar_cort_divagatii_despre_corturi_-_episodul_
1_/1284/
6. Hilleberg nu are de ce sa plateasca reclama / sau contra-reclama.
7. Ruxandra are dreptate cu cuiele din profil de aluminiu, dar nu au avantaje decat in sol foarte "fluid" tip nisip sau mlastinos. Insa in mediul uzual montan nu are rost altceva decat bara/sarma 3mm.

Sâmbătă, 17 septembrie 2022 - 22:42

zet
zet

Legat de Vango Nevis si discutiile aferente.

@dxxx
Intamplator am ajuns la un alt video, al aceluaisi tip (https://www.youtube.com/watch?v=_kzSITkHmjE la 1:28) care arata ca portiunea indoita din scheletul cortului, era asa de cand l-a luat el de pe eBay, deci nu s-a indoit de la vant, cum afirma in acel review, se pare ca ai avut dreptate in privinta review-urilor cand ai spus:

[I]"Sunt foarte atent la ce se spune prin review-uri si de multe ori este clar ca sunt facute cel putin ... "superficial" adica sunt cam false... nu m-as lua dupa ele.
Sau daca analizezi detaliile gasesti ca autorul review-ului face confuzii sau chiar afirmatii gresite, ceea ce il declaseaza din categoria celor care sunt capabili de analiza obiectiva."[/I]

Aici, acelasi tip dadea cu fundu de pamant ca s-a indoit segmentul de la vant etc. (https://www.youtube.com/watch?v=wpWoy0W997A la 16:14) deci probabil au vrut sa faca reclama/sau au fost platiti de Hilleberg ... sau cine stie ce alt motiv similar au avut.

Sâmbătă, 17 septembrie 2022 - 21:53

edy
edy
Busola

În general o mică inspecție „la sol” nu strică. Se găsesc și locuri care sunt blânde cu corturile.

Legat de împachetare eu urmăresc să nu îl îndoi exact pe aceleași urme.

Sâmbătă, 17 septembrie 2022 - 20:13

ruxandrav
ruxandrav

Folie am folosit doar cand am pus cortul pe pietre si cand nu am carat eu bagajul pana acolo. Sau, odata, cand am pus cort de vara in zapada si doar 1 din cele 2 persoane care dormea in el in noaptea aia avea izopren Carpati.org

Cuie de otel .... pare greu, sincer. Vezi daca nu gasesti ceva din aluminiu dar cu sectiune rectangulara, alea intra in cam orice de obicei Carpati.org

Sâmbătă, 17 septembrie 2022 - 19:49

zet
zet

Well a venit cortul in 3 zile de la comanda (depzitul in Cehia) l-am luat de la Sportisimo, pare ca au preturi mai bune fata de restul site-urilor din domeniu si in general evit sa iau ultima bucata, cum era la 4camping.
O sa-l inregistrez la Vango, pentru extra-garantia de 1 an, sa vedem daca e ok furnizorul.

La prima vedere, pare destul de spatios, materialul constructiv si culoarea sunt super, greutatea nu mai zic, la fel si betele, sunt usoare si la prima vedere par calitative ca si constructie.

Vine si cu kit de reparatie, desi suportul de la Sportisimo se jura ca nu vine cu asa ceva si imi era putin ciuda ca nici nu puteam comanda la ei kit-ul (sac).

Am achizitionat separat o folie de protectie (https://www.sportisimo.ro/crossroad/pe-sheet/412837/) si niste cuie mai subtiri 4,8 mm, din otel, pentru folie sau pentru situatii cand nu intra in sol cele originale de la cort.
Acum am alta dilema Carpati.org
Voi folositi folie de protectie in ture? Are cam 550g ... nu stiu daca merita carata pentru protectia pe care o ofera, eventual ma gandesc in acelasi fel si la cuiele din otel ...

Abia astept sa-l testez si in productie, revin cu detalii.

Are vreo importanta in ce fel il strangi si-l pui inapoi in husa de pastrare (eu l-am bagat rulat si cu camera interioara montata)?
A venit cu camera interioara montata, e bine sa-l las asa? (evident in conditii de uscare totala.)

@dxxx dau o bere la prima intalnire, pe poteci sau in afara lor.

Sâmbătă, 17 septembrie 2022 - 19:26

dxxx
dxxx
Caraba

Usa a doua este fara absida, adica diferita pentru a face in interior spatiu pentru 3 persoane.
Daca forma ar fi fost simetrica atunci nu era loc decat pentru 2 persoane, dar aparea si a doua absida.
Sper sa fie o alegere buna, daca il iei poate revii aici sa ne spui cum se descurca in actiune.

Pentru @meliton1982:
Uite ca am gasit si "minunatia" de la Marmot care este si cu 3 arce, si cu autosustinere perfecta, si outer-first, si doua abside cu doua intrari:
https://www.nootkasport.ro/corturi/corturi-de-munte--45/cort-marmot-taranis-2p--72641
.htm
Greutatea de 3kg este mica daca consideri ca are panza de 70D (68D, ma rog).

Marți, 13 septembrie 2022 - 00:12

zet
zet

@dxxx multumesc pentru info si sfaturi

Analizand corturile, m-am decis asupra Vango Nevis 300, am vazut ca pe site-ul oficial ofera 1 an extra garantie la produsele lor si mi-a placut faptul ca este outer-first, greutate redusa fata de restul corturilor si la nevoie poate acomoda si o a 3-a persoana (ramane de vazut, poate il trage curentul fiind invers pozitionat Carpati.org

Usa de intrare din partea dreapta nu prea am inteles de ce au pus-o asa si nu precum cea din stanga, dar la avantaje/calitate/pret pare cea mai buna alegere.
Oare de ce nu au dealer oficial si in Romania?

O sa-l comand zilele urmatoare.

Luni, 12 septembrie 2022 - 10:29

dxxx
dxxx
Caraba

Ai inceput foarte bine, cu cererea parerii celor care au mai folosit cortul - insa cu review-urile eu am mari retineri in general.
Sunt foarte atent la ce se spune prin review-uri si de multe ori este clar ca sunt facute cel putin ... "superficial" adica sunt cam false... nu m-as lua dupa ele.
Sau daca analizezi detaliile gasesti ca autorul review-ului face confuzii sau chiar afirmatii gresite, ceea ce il declaseaza din categoria celor care sunt capabili de analiza obiectiva.

Ce stiu si pot sa-ti certific este ca EU am avut in posesie vreo 7 corturi de la Vango si sunt OK, chiar foarte bune ca raport pret/calitate. Din pacate nu am avut exact modelul de care vorbim, deci este numai o generalizare cand zic ca in general fac modele bune - poate exact modelul asta este prost, dar oricum asa ochioscopic nu decelez nimic aiurea.

Robens nu mi se pare la acelas nivel ca Vango, dar totusi este o firma consacrata.
Vezi insa mai inainte pe acest topic - au existat schelete de Robens care s-au fisurat, ceea ce nu am auzit la Vango.

Poate ti se potriveste Vango Scafell (2P. 3P) ala l-am avut si este OK.

Duminică, 11 septembrie 2022 - 18:28

Afisari: 87,247

#807  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (41) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1205 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org