Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Piscul Negru
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Adidas Mountain Grip si aparat foto (4)

andyb78
andyb78

Multumesc pentru sfaturi.

Nu retin sa fi facut entorse, luxatii etc dar avand in vedere si greutatea, in jur de 115kg (fara rucsac!!) cred ca se poate vorbi de o expunere suficienta.

Cat despre aparatul foto cel mai logic ar fi sa raman la Lumix-ul meu. Singura chestie e ca imi **doresc altceva** cu o lentila mai mare...un aparat mai...eh...copilarii!

Multumesc inca odata pentru timpul acordat!

Miercuri, 13 iulie 2011 - 23:02

cipicernat
cipicernat
(admin)

1. Nu trebuie neaparat dar esti mai predispus la accidentare (glezna "sta" mai bine intr-o gheata, piciorul este mai bine protejat la lovituri etc.). Este foarte adevarat ca sportivii folosesc adidasi de trail-running, dar este o situatie total diferita (e vorba de antrenament, obisnuinta la un anumit tip de solicitare etc.)

2. Un DSLR fie el si entry level este extrem de limitat daca lipsesc accesoriile potrivite (obiective multiple, filtre etc.), accesorii ca nu sunt deloc ieftine.

Un bridge este iarasi un instrument interesant, dar trebuie sa fii dispus sa il "scoti" din modul manual si sa acorzi atentie setarilor. Altfel ramane un super-zoom si... cam atat.

"S-ar merita sa-mi iau o scula un pic mai buna? " Intrebarea este pusa gresit pe forum. Tu esti singurul care iti poti raspunde la ea. Vrei sa investesti o gramada de timp (! Da, mai ales timp!) si bani? In plus, esti dispus sa "tragi" la deal de un aparat mai mare si mai greu care va avea si prostul obicei (DSLR-ul mai ales) sa te impiedice la urcare si coborare pe portiunile mai tehnice? Sau iti doresti doar sa ridici aparatul la nivelul ochilor si sa fotografiezi ceea ce vrei (caz in care compactul este ideal)?

Miercuri, 13 iulie 2011 - 11:23

alecsu
alecsu

andy,
Raspunsul la prima intrebare este categoric da ! Se pot folosi,dar atentie cum mergi.Este foarte important in ce ritm mergi,cum calci,ce greutate ai(aici includem si greutatea rucsacului),ce sosete folosesti(foarte important) etc. Nu te astepta sa faca minuni acel mountain grip(e doar o gaselnita de marketing). Important e ca "pantoful sport" respectiv sa amortizeze socurile suficient de bine,sa stea fix pe picior(astfel vei evita aparitia bataturilor/basicilor)
Nu vad rostul celei de-a doua intrebari. Normal ca merita sa iti iei o scula mai buna..Depinde ce vrei sa faci cu ea(daca vrei poze macro,super wide,expuneri lungi etc ia-ti dslr). Daca vrei doar sa surprinzi ceva creste cu nori deasupra e mai mult decat suficient Lumix-ul tau.

Drumuri bune,

Miercuri, 13 iulie 2011 - 09:05

andyb78
andyb78

Ca proaspat membru pe carpati.org imi permit si eu sa va adresez 2 intrebari de maxim incepator:

1 Se pot folosi acum pe timpul verii si adidasi din gama Mountain Grip pentru ascensiuni in zona Busteni - Bucegi (eventual spre Vf Omu)? Sau trebuie neaparat bocanci pentru munte care sa tina si glezna etc...

2. Sunt nefericitul posesor al unui Lumix (Panasonic cu lentile Leica) tip compact: 8MP, 5x zoom optic, focalizare lenta. S-ar merita sa-mi iau o scula un pic mai buna? Ma refer macar la un bridge cu super zoom (sau poate chiar un entry level DSLR).

Sau unul compact e tocmai bun avand in vedere ca vor mai fi si altele de carat si ca eu nu sunt un profesionist in ale fotografiei?

Multumesc anticipat pentru opinii.

Miercuri, 13 iulie 2011 - 01:30

Afisari: 2,264

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9429 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org