Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Nemira Mare
Muntii Nemira
#51  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Aderenta bocanci (51)

rovid
rovid
Caraba

Chiar luni in timp ce faceam o tura In Rodnei pa Valea Lala,i-am zis partenerului ca e mai buna talpa pe stinca uda de la Scarpa Barun(care erau acasa) decit cea de la The North Face Hedgehog GTX XCR pe care ii aveam in picioare.Totusi sunt bucuros ca nu am alunecat deloc chiar daca am mers putin prin apa,trebuie sa fii atent indiferent ce ai in picioare.

Joi, 7 iunie 2012 - 16:21

iiriinaa
iiriinaa

Mersi de raspunsuriCarpati.org Da, stiu ca difera de natura suprafetei de contact si oricum ar fi talpa, trebuie sa fim atenti.

Eu imi doream mai degraba niste exemple concrete, cum mi-a dat Midan "Eu am simtit mare diferenta intre Vibramul de pe Raichle si cel de pe Meindl, adevarat ca talpa de la Raichle a fost buna in primul an, pe urma devenea din ce in ce mai palpitant. Cele doua perechi "joaca in divizii diferite" prin urmare era de asteptat ca prestatiile sa difere." (Si mie mi s-a parut ca si-a pierdut aderenta in timp vibramul de pe raichle-ul meu)

Ciudat, dar eu m-am ferit de contagrip. Poate o sa il incerc.

Joi, 7 iunie 2012 - 11:55

odin
odin
Rucsac

Asa este.
Aderenta, în general, depinde de natura suprafetelor de contact in special si apoi de profilul talpii. Ceea ce ma surprinde pe mine este ca acum s-au umplut magazinele de marfa pe care scrie "dedicat" dar dupa prima utilizare iti dai seama ca ai dat cam multi bani fata de cat face.
Unde sunt bocancii aia cu talpa ordinara pe care dadeam cu crema de Guban? Nu intra pic de apa si nu ii schimbam decat cand se tocea talpa pana la cusatura. Unde sunt VM-urile dupa care imi e atata dor? Caut si nu gasesc. Unde e foaia de cort sa imi fac un windstopper? Rapid, bun si ieftin.
Tin eu minte ca avand bocancii aia vechi nu imi tremura inima ori de cate ori treceam pe unde era ud pe jos. Cu noua talpa, nu mai continui...

Joi, 7 iunie 2012 - 10:29

midan
midan
Rucsac

Vibram e o marca, asa cum e Toyota de pilda, ca iti iei Aygo sau Hilux tine de ce vrei sa faci cu marfa respectiva.

Eu am simtit mare diferenta intre Vibramul de pe Raichle si cel de pe Meindl, adevarat ca talpa de la Raichle a fost buna in primul an, pe urma devenea din ce in ce mai palpitant. Cele doua perechi "joaca in divizii diferite" prin urmare era de asteptat ca prestatiile sa difere.

Nu contest calitatile Contragrip.

Nu prea ai de unde sa stii cum aluneca talpa pe stanca uda, mai ales ca sunt infinite combinatiile de stanca, apa si nisip asa ca ar fi te uiti bine pe unde calci. Nu cred ca exista nici o talpa de bocanc pe lumea asta care sa nu aiba o limita dincolo de care aluneca, asa ca ajungem la vorba aia cu unde nu-i cap vai de picioare ...

Un sfat ar fi sa iti stabilesti clar cum vrei sa folosesti bocancul ala si apoi sa te deocumentezi despre ce ai putea gasi in categoria respectiva.
Din pacate vanzatorii au obiceiul de a-ti da sfaturi in functie de ce au ei in raft.

Joi, 7 iunie 2012 - 00:37

odin
odin
Rucsac

Eu am gasit la Raichle ai mei care acum au rol de papuci de casa. Imi tresarea inima ori de cate ori vedeam ud pe stanca. Asa ca incurajez pe oricine sa NU CUMPERE Vibram. Se supara firma, sa ma dea in judecata si le arat bocancii, sa treaca ei un pasaj umed.
Contagrip, da, talpa buna.

Miercuri, 6 iunie 2012 - 18:44

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Nu stii. Despre aceeasi gheata unii vor spune ca are aderenta, altii ca nu are.
Pe langa materialul si profilul talpii, conteaza ce fel de stanca, cum calci si cat de uda este.

Se pare ca talpile Contagrip aluneca mai putin decat Vibram. Cel putin in cazul meu. Insa pana acum nu am gasit o talpa Vibram care sa alunece atat de tare incat sa devina alunecarea pe piatra o problema. De la acest producator, la bocancii mei cel mai bine se comporta talpa Montagna.

Miercuri, 6 iunie 2012 - 16:52

iiriinaa
iiriinaa

Salut! Ma uitam pe topicurile cu sfaturi pt achizitionarea bocancilor, si am vazut ca sunt bocanci cu talpa aderenta pe stanca uda (Pana sa am uit pe net eu cedeam ca toti aluneca mai mult sau mai putin pe st uda). Eu, de exemplu, am bocanci Raichle de 3 sez, dar nu prea au aderenta pe stanca umeda, plus ca iau apa (au luat apa din prima tura, si au goretex) si am gandeam sa ii schimb.
Intrebarea mea este: de unde stiu daca talpa e aderenta pe stanca umeda atunci cand ii cumpar?

Miercuri, 6 iunie 2012 - 16:33

stevenson
stevenson

Merci de ajutor Carpati.org. Cred ca o sa merg pe Contagrip...

Miercuri, 6 aprilie 2011 - 22:07

tiger
tiger

Salut,

Poate te ajuta putin si experientele mele. Eu vara folosesc bocanci Raichle din dublu strat piele (care au vreo 5 ani in conditii de mers pe munte foarte mult). Sunt foarte comozi si rezistenti. Stiu sigur ca si Scarpa face bocanci la fel de buni, dar din pacate talpa mea nu prea se pupa cu Scarpa la confort. Sunt sigur ca exista bocanci mai aderenti, dar astia sunt destul de aderenti pentru placul meu.

Iarna, si la alpinism prin Alpi folosesc tot un bocanc Raichle (B3). Scarpa au si ei un bocanc in aceasta categorie.

Pe stanca folosesc espadrile 5.10. 5.10 fac cele mai aderente talpi, chiar detasat pot zice. Insa recomand puternic sa nu folosesti incaltamine 5.10 in afara de espadrile. Incaltamintea lor este inferioara altor producatori din multe puncte de vedere. Espadrilele se schimba repede, si am acceptat anumite robleme in favoarea aderentei. Consider ca aceasta logica nu se aplicala bocanci.

Miercuri, 6 aprilie 2011 - 22:06

midan
midan
Rucsac

http://www.vibram.com/index.php/us/VIBRAM/Cosa-facciamo/Suole-Vibram-R/Mescole2

Marți, 5 aprilie 2011 - 11:03

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Cred ca in primul rand conteaza modelul de talpa (profilul) si compusul folosit (compozitia cauciucului). Depinzand si de anul si locul in care sunt fabricate talpile, cu toate ca nu pare sa fie o lege. De exemplu, aceeasi talpa Vibram Foura ale unor TNF fabricati in Romania, achizitionati in '98, era mai putin alunecoasa si mai moale (cea exterioara) decat a unor Gronall fabricati in Italia si luati in 2007.
Scarpa mustang este asamblat in Romania, cu "piese" integral chinezesti. Paradoxal, inclusiv calapoadele sunt chinezesti, acesta fiind motivul pentru care veti gasi la bursa de aici multi care-si vand ghetele pentru ca-s prea mici.

Este foarte posibil ca marketistii Vibram sa se axeze mai mult pe rezistenta la uzura, luand in calcul faptul ca mai putini oameni se dau pe stanca lucioasa si uda decat cei care freaca talpile pe pamant, asfalt si stanci rugoase.

Marți, 5 aprilie 2011 - 09:14

nebunu_r
nebunu_r

poate conteaza si data achizitiei. ce ziceti?

Luni, 4 aprilie 2011 - 23:27

sufletmontan
sufletmontan..

Din pacate, fac si eu parte din grupul posesorilor de Scarpa Mustang ce aluneca pe stanca uda. Carpati.org

Luni, 4 aprilie 2011 - 19:08

paul91
paul91
Busola

Detin si eu o pereche de bocanci Scarpa cu talpa vibram,dar care s-au comportat foarte bine pe stanca umeda(deocamdata..Carpati.org).Sunt destul de multumit de ei,dar asta poate depinde si de model si tara unde se produc.

Luni, 4 aprilie 2011 - 18:25

myfav
myfav

Eu am Garmont cu talpa Vibram, nu am alunecat (pana acum...) cu ei pe stanca uda.

Luni, 4 aprilie 2011 - 16:15

nebunu_r
nebunu_r

Salut!
Quchua Forclaz 400 cu talpa vibram au aceeasi problema pe umezeala.

Luni, 4 aprilie 2011 - 09:07

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Se pare ca de cand toata productia Vibram s-a mutat la Guanghzou, la noul lor centru ce "cercetare si dezvoltare", incep din ce in ce mai multi oameni sa se intrebe cat din legenda inventata de Vitale Bramani mai este reala.
O aderenta ceva mai buna, in ciuda duritatii cauciucului o au talpile Montagna si variatiunile pe aceeasi tema, datorita profilului.

Salomon sunt (sau erau, ca si ei isi fac talpile tot la Guanghzou de 3 ani) niste ghete renumite pentru aderenta talpilor contagrip (am 2 perechi care imi confirma asta).

Pentru mai multe detalii din clubul nemultumitilor poti da un search pe gugl "vibram slippery"

Duminică, 3 aprilie 2011 - 10:38

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

Salut!

Din cate am observat, Five Ten au cea mai aderenta talpa ( aici gasesti cateva informatii despre tehnologiile folosite de ei : http://fiveten.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4308:technology&catid
=5&Itemid=74
).

Am folosit vara trecuta o pereche de Five Ten Camp Four si nu am alunecat cu ei niciodata, nici chiar printr-un mic rau pe care l-am traversat special ca sa vad cat de aderenta este talpa.. Din ce am mai auzit, si Conta-grip de la Salomon ar tine destul de bine pe stanca umeda,dar nu am apucat sa folosesc ca sa pot vorbi din experienta.

Sâmbătă, 2 aprilie 2011 - 18:33

mkcp
mkcp
Busola

ce spui tu acolo imi aduce aminte de ce nu mai folosesc bocancii mei Scarpa Mustang GTX (suna a masina sport Carpati.org ). In locul lor pe timpul verii folosesc o gheata foarte misto de la Salomon. Poti sa alegi orice din seria asta: http://www.salomon.com/ro/segment/back-packing-shoes.html.

Sâmbătă, 2 aprilie 2011 - 18:29

stevenson
stevenson

Salutare

Am o problema la care sper sa primesc un raspuns de la voi. Deci am un bocanc Scarpa Mustang cu talpa vibram si se prezinta super bine pe drumuri uscate...zapada.. chair si gheata. Dar apare problema bine cunoscuta. Stanca umeda. Sa nu va povestesc ca vara trecuta ce tranta am tras in Retezat cu el...noroc ca era deja la zona de coboras in padure deci nu am patit nimic serios mai ales ca am avut si rucsacul in spate.
Deci vine vremea buna si iesiri in zone mai expuse si stancoase. Ce imi puteti recomanda in loc de talpa vibram cu care pot sa ma catar pe stanci umede fara sa nu fac acrobatii.. M-am gandit si la varianta de a a duce un al doilea bocanc cu mine de vara gen Zamberlan. Dar nici acolo nu cunosc cum se comporta talpa. Merci anticipat de ajutor.

Sâmbătă, 2 aprilie 2011 - 16:25

Afisari: 12,138

#51  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0675 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org