Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Peleaga
Muntii Retezat
#31  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Achizitie echipament incepator (31)

midan
midan
Rucsac

Asta:
http://www.ascent.ro/product--Jacheta_Lord.html
E cam acelasi lucru cu Livast ( diferente la croiala )
Cred ca Husky, Hannah, Trimm ( poate ca mai sunt si altele) fac niste produse "corecte" ca pret si performata pentru Romania.

Luni, 15 septembrie 2008 - 12:54

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Ce geaca de la Husky ai Midan?
Se pare ca cehii astia sunt super tari la echipament de munte.
Mi-am luat niste pantaloni hannah super ieftini am coborat pe fund pe un grohotis lung (mi-a luat o ora sa il cobor) si nu au patit absolut nimic!
(nu prea puteai sa cobori altfel pe acolo).
Plus ca nu absorb transpiratia, sunt usori si destul de impermeabili.

Luni, 15 septembrie 2008 - 12:24

midan
midan
Rucsac

GORE-TEX® PRO SHELL
http://www.gore-tex.com/remote/Satellite/product-content/pro-shell/construction

"
# 2-layer construction: a specific GORE-TEX® membrane is bonded to the outer material and protected on the inside by a separate lining
# 3-layer construction: a specific GORE-TEX® membrane is bonded to an outer material and an inner lining
"

GORE-TEX® PERFORMANCE SHELL
http://www.gore-tex.com/remote/Satellite/product-content/performance-shell/constructi
on
"# 2-layer construction: a specific GORE-TEX® membrane is bonded to the outer material and protected on the inside by a separate lining
# 3-layer construction: a specific GORE-TEX® membrane is bonded to an outer material and an inner lining
"

Luni, 15 septembrie 2008 - 12:14

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Pentru 170 ron cat am dat pe ea este prea excelenta.
(acu imi dau seama).
Cand ziceam de 3 straturi:
Husky livast e facuta in 2 straturi - are nu stiu ce strat la exterior imprimat pe material si ceva strat la interior.
Ala in 3 straturi au 3 impregnari pe material si una din impregnari e cu goretex.

Luni, 15 septembrie 2008 - 11:52

midan
midan
Rucsac

Daca vorbim mai departe de Husky Livast nu cred ca e cazul sa pui problema termoizolatiei ...

http://alpinet.org/main/articole/show_ro_t_deale-lui-tanase--protejatul_id_1578__.htm
l

http://www.mmsport.ro/cum_se_alege_imbracamintea.htm

Nu prea inteleg ce vrei sa spui prin "una in 3 straturi cu goretex" .

Luni, 15 septembrie 2008 - 11:46

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Nu am apucat sa o port pe ploaie.
Am purtat-o pe creasta in Fagaras la 0 grade celsius cu un polar si un tricou si era destul de termoizolatoare daca nu batea vantul Carpati.org .
Daca batea vantul...nu prea mai era Carpati.org.
De aia am zis ca ii recomand una in 3 straturi cu goretex.
Pentru romani ca sunt saraci merge una cu 2 straturi sau 3 straturi neaparat cu goretex si cu captuseala detasabila.
Asa e buna si de ploaie pe vreme mai calduta (nu ii pui captuseala) si de iarna pentru mers cu ea la servici si pe munte iarna.
Cum ar veni all in one Carpati.org.

Duminică, 7 septembrie 2008 - 14:34

midan
midan
Rucsac

Inseamna ca e bun velcro-ul de la ea ... Carpati.org
N-o lipi cu superglue ca o strici, baga prenadez.
Important e cum rezista la ploaie zdravana, ai avut ocazia sa o incerci ? Sa nu cedeza cusaturile si ale d-astea. Ce zici tu ca ai patit e floare la ureche.

Duminică, 7 septembrie 2008 - 14:13

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Geaca de aia de care vrei sa iti iei - Husky Livast am si eu si nu ti-o recomand.
Mi s-a desprins cauciucul de buretele aderent de strange geaca la incheietura mainii cand o puneam si o scoteam pe mine acasa chiar dupa ce o cumparasem...Carpati.org
(ar trei sa ma duc la garantie cu ea da foarte probabil ca o sa o lipesc cu super glue ).
Ia-ti o geaca cu goretex in 3 straturi.

Sâmbătă, 6 septembrie 2008 - 22:23

midan
midan
Rucsac

N-am prins zona de cusatura, la o privire superficiala cusaturile par vulcanizate.

Cat despre celebra serie de geci The North Face de la Mountain Experts "numai de bine" am auzit, bine ca nu mi-am luat ,ca eram cat pe aci. De aia am zis ca mai bine ceva cinstit si noname decat contrafacut.

Joi, 4 septembrie 2008 - 10:22

ioanasiandrei
ioanasiandre..

Dar ai prins si zona de cusatura ? Este o idee buna dar din pacate nu prea merge la orice echipament .

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 20:14

midan
midan
Rucsac

da ... am de gand s-o brevetez ... Carpati.org
M-am gandit ca daca nici la asa test nu face fata mai bine n-o mai car dupa mine.

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 20:12

mike
mike
Rucsac

Nu stiam ca asa se testeaza echipamentul...f. tare atunci...sper si eu pentru voi caci a tracut primul test Carpati.org...

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 18:26

midan
midan
Rucsac

@mike, conditii de laborator = pusa pe sarmele de rufe sa faca "punga" si cu un litru de apa in causul ala a rezistat de seara pana dimineata asa ca trag sperante ...

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 18:24

emy
emy
Caraba

Un mic ajutor din partea mea. Defapt despre asta este vorba:
http://www.carpati.org/stire/lana_merinos_pe_romaneste_/847/
:-,

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 17:45

mike
mike
Rucsac

Chestia e ca daca te uzi in ea nu ai cum sa le demonstrezi....eu mi-am luat teapa cu o north face de la mountain experts... a luat apa dupa 2-3 ture de ploaie, insa nu ai cum sa le demonstrezi Carpati.org...ii chemi acasa te bagi sub dus si le arati ca te uzi ?Si oricum nu se uda in primele 20 de min ci dupa 1 h cam asa...oricum trebuie mare grija cand iti iei o geaca cu ceva membrana pentru ca macar sa se merite banii

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 17:31

midan
midan
Rucsac

Eu mi-am luat geaca de la Husky, in "conditii de laborator" a rezistat bine.
Pe teren singura data cand m-a plouat zdravan a fost pe Glajerie si era prea cald, asa ca am folosit gore-tex-ul primit la nastere Carpati.org ...
In rest, am avut nevoie de ea tot in Bucegi la 2000, dar a plouat vreo 20 de minute.
Pe site scrie ca are garantie 2 ani, sper sa nu fie cazul.

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 17:27

ioanasiandrei
ioanasiandre..

Domnule Mihai eu am observat ca dumneavoastra sunteti un om mai glumet de felCarpati.org,deci nu ati intrat neinvitat , este adevarat ca eu nu am zis nimic de izmene bluze de corp , ciorapi, etc , nu m-am prea gandit foarte serios la ele deoarece mai am cateva pe care le-am folosit si iarna . Orice fel de informatie din partea unui om cu experienta dumnezeavoastra , este binevenita , nu este o discutie intre 2 persoane ( am adresa de mes a lui Mihaela) , tocmai din acest motiv am postat pe carpati ca sa am la dispozitie parerea mai multor persone si dupa cum se observa deja am alti bocanci .
Deci daca vreti sa mai spuneti ceva va asteptam cu bucurie , dar trbuie sa aveti in vedere ca nu dispun nici de buget nelimitat si nici nu cred ca am de gand ca in urmatori 2 ani sa ies din tara deci 2544m sunt suficienti .

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 17:08

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Va rog sa ma scuzati ca m-am bagat la discutie fara sa fiu invitat...

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 16:54

mike
mike
Rucsac

Pai geaca e 3 mil pe site dar sotul meu a luat-o pe ultima si spuneau ca lotul nou va intra cu 4 mil in magazin.probabil siteul nu este actualizat.
Ok daca stii sa te descurci cu zapada (eu nu stiu de ex) cauta un sac de bivuac cat mai ok poate pe afara daca legi ceva cu un transport in tara etc.
Acum legat de coltari e problematic si uite de ce dilema ma lovesc eu.
Am mers cu stubai cu chinga inclusiv pe vai ceva timp si nu am avut probleme . Se prind f bine si stau ok pe picioare, si chinga aia nu se rupe....nu mi-a inghetat niciodata. Insa daca vrei sa mergi fara coltari pentru ca zapada o permite reativ, cu cei fara talpa rigida muncesti mult fara spor. Cum spunea nycbv in turele de iarna: rama si calcaiul. Si trebuie sa ai rama si calcai d-asta militez pentru un bocanc de iarna+confortul termic mai bun, pielea mai groasa etc
SI acum toti gandim asa: la un bocanc de iarna cu rama si talpa rigida merge un coltar pe masura. Afirmatie buna pana in martie cand se topeste zapada si 3 luni ramane doar pe vai. Si atunci marsaluiesti cu bocancii de iarna ca sa pui coltarii rapizi sau iei bocanci de schimb si pe cei de iarna in rucsac. ACUM avem cate 2 perechi de coltari unii cu chinga unii rapizi in fct de cerinte Carpati.org. Deci e greu de hotarat. Daca nici eu nu am putut si am inceput sa colectionez coltari...iti dai seama ca alegerea e grea. De sricat, daca se strica oricum ii carpesti cu o cordelina, toti au in fata un inel prin care treci china si poti sa rezolvi o improvizatie pana jos. Fiabili sunt....nu prea au plesnit coltari de ger etc.Sau eu si prietenii mei nu am patit

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 16:26

ioanasiandrei
ioanasiandre..

@ Eugen - la nahhany sincer sunt scumpe pt buzunarul meu Carpati.org
salvamont este singurul care are -20 confort ( extrenul nu cred ca ajuza cu nimic ) este cu 500g mia greu si cu 600 ron mai scump , la noi in tara minima absoluta este de ~-30C, deci se ajunge destul de rar .

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 16:23

Afisari: 4,247

#31  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0598 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org