Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cantece de munte Melodie folk despre Sighisoara (8)

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

dati-mi voie sa raspund eu la intrebarile lui alex si mihai, acum plecati dintre cei drepti. majoritatea cantecelor de munte apartin genului folk si prea putin genului rock, blues, pop, baroc sau clasic. iata de ce Cristi ne intreaba aici de o cantareata folk si in consecinta conteaza mai putin absenta legaturii dintre Sighisoara, festival, parul tipei si munte sau dintre site si refrenul "timisoara, timisoara" sau ce oras o mai fi. si mai am un argument, daca eu pe munte cant "la noi la Chitila" nu presupune ca as fi chiar din Chitila, ca la Chitila trebuie sa fie vreun munte sau ca trebuie sa cant "la noi la Paltinis", asta din motivul ca n-ar mai rima cu "kila", e o chestiune de lirism.

Marşi, 24 aprilie 2012 - 22:27

cipicernat
cipicernat
(admin)

1. Ramaneti pe subiect, va rog. Orice comentariu off-topic va fi inactivat.

2. Daca tot a fost reactivat un subiect ce era mort de numai putin 3 ani, lasati-l asa cum este, fie ca il considerati sau nu potrivit site-ului. Mi se pare cel putin cinic sa reactivati un astfel de subiect pentru ca, mai apoi, sa ironizati subiectul sau utilizatorul care l-a deschis cu mult timp in urma.

3. Oricine considera ca actualul continut al forumului sau al site-ului poate fi imbunatatit este liber sa deschida topicuri noi sau sa scrie articole atent documentate. Atacarea altor colegi de pasiune nu ar trebui sa faca parte din "arsenalul" potrivit unui om de munte.

Marşi, 24 aprilie 2012 - 22:08

cristi_dav
cristi_dav
Busola

Nu e asta. O stiu pe blonda de la truverii, e prea tanara Carpati.org
Din pacate, prea multe nu pot sa spun despre melodie.

Mai pot spune ca acea emisiune de la TVR era "Restaurare", evident emisiunea in care s-a prezentat Sighisoara. Doamna era in "juriu", daca bine imi amintesc, apoi a cantat exact aceeasi melodie care a cantat-o la festivavul medieval.

Marşi, 24 aprilie 2012 - 07:03

appleanne
appleanne

Salut Cristi.
Nu stiu exact ce melodie cauti, singura folk care mi-a venit in minte legata de subiect e cantata de Dan Vasilescu (trupa ACUM) zis si preotelul/parintelul, dar nu-mi mai amintesc exact in ce an a scris-o.
O poti asculta aici: http://www.youtube.com/watch?v=KFfPqkgHFcQ.
Blonda cu parul lung e una din componentele de la Truverii, dar cred ca ceva mai tanara si nu sunt sigura ca au cantat si la editia Festivalului Medieval Sighisoara din 2009.
In cazul in care inca mai cauti, ca acum am vazut data postarii tale.
Numai de bine!Carpati.org

Marşi, 24 aprilie 2012 - 01:39

urlea2002
urlea2002
(admin)

http://www.trilulilu.ro/video-muzica/trupa-acum-sighisoara
Nu stiu daca asta e Cristi, dar mai caut...Carpati.org
BTW, iubitori de folk sunt multi, dar e greu sa iti putem da referinte doar dupa doua cuvinte...Carpati.org. De fapt unul...Carpati.org

Luni, 23 aprilie 2012 - 19:06

cristi_dav
cristi_dav
Busola

100 %

Refrenul tau e Timisoara, de la Phoenix (sau Baniciu, nu mai stiu). Dar se pare ca nu e prea multa lume iubitoare de folk pe aici, care sa fi fost la festuvalul acela medieval de la sighisoara Carpati.org

Mersi oricum

Luni, 23 aprilie 2012 - 16:20

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

esti sigura ca era femeie? nu cumva refrenul era "timisoara, timisoara..." ?

Luni, 23 aprilie 2012 - 08:42

cristi_dav
cristi_dav
Busola

Apropo de melodii folk sau de munte...

AM fost la festivalul sighisoara 2009 si am vazut acolo o femeie candtand la chitara, cu voce, fara alte ijnstrumente pe langa ea. Par lung, blonda, undeva pe la vreo 50 ani.

Melodia pe care o canta avea refrenul ceva de genul "sighisoara, sighisoara..."

Stiu, cam putine informatii, insa ata stiu si eu. Daca cumva careva stie despre cine este vorba, ii raman recunoscator.

ps: aceasta melodie a ei a fost si pe fundalul unei emisiuni de pe Tvr2, in care prezenta sighisoara turistica...

Joi, 11 noiembrie 2010 - 13:05

Afisari: 3,999

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9334 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org